Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Читајќи наназад неколку страни добив впечаток дека темава не е навивачки групи туку некоја политичка тема за албанци, грци итн ама ми текна дека тема политика на форумов е забранета.
Иако сум фан на комити морам да искоментирам дека клипот е интересен ама најмалку ултрас а добро би прошол во серијали од типот на К-15, Солзи и смеа.
Не дека не треба да има критики и напаѓања едни со други ама истите од тип на села, градови, сестри, аеродроми, трговски, Албанци, сељаци, земјотреси се поими од мое време а ја сум 30 и нешто плус. Може вакви заебанции биле интересни во некое друго време ама сега ќе се согласите дека се глупави и се употребуваат во недостаток од нешто ново нешто иновативно.
1.Комити број еден во Македонија ама тоа само по себе не е успех за нив. Глупо е да се споредуваат со навивачки групи од по 10 или 50 члена и да кажеме дека се најдобри. Ваква споредба сама по себе е неуспех за нив. Пријатно сум изненаден од ултрашката иновативност и едуцираност на комити за тоа стварно 5 ама проблемите кои ги имаат од аспект на старосна структура на групата и бројноста за нив е голем минус. Вардар како бренд и Скопје како Скопје самото по себе налага да комити имаат 700-800 навивчи во обични утакмици и пута 3 во дерби утакмици.
2. Чкембари, се она што го кажав на почетокот за комити за вас не важи. Иновативност и ултрас култура 0. Она што можам да го забелажам е дека старосниот просек на вашата група е едно 3- 4 години плус од комити што е за пофалба доколку е така. Не ви е срам на 25 и кусур години да бидете чкембари. Е на тие години во Скопје е веќе срамота да бидеш навијач. Секоја чест за последното гостување за бројноста, храброста. Не е мала работа да дојдеш во друг град и да се соочиш со ривалите, со полицијата, на етнички план итн. Колку и да сте биле измалтретирани тој ден едно такво гостување е победа сама по себе.
Очекувам после дербито да има расправии од типот кој кого надвикал, кој имал подобра кореографија и бакљада а зошто и да не кој наебал повеќе :)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Јас не реков дека не се глупи песните, глупи се ама ги има насекаде во навивачкиот свет божем во други земји не се закачаат за вонспортски работи? :D
П.с. Ете сега сте немале Грци, ама порано имавте и тоа во изобилство. Сум слушал и муабет дека во една од дискотеките искачале многу Албанци (од Ресен?), па не сум слушнал некој да ги тепа. Муабетот го спомнав колку да ви објаснам дека како што кажа и ти и НАЈЕКСТРЕМНИТЕ НЕ ТЕПААТ СЕ ШТО ЌЕ ИМ ДОЈДЕ...
.
За другите работи не реплицирам,да не се повторувам на секое....не е ни чудо шо многумина мислат дека темава е како препуцавање на некои политички партии......
Не знам за кој навивачки свет мислиш?:cautious:
Дека има скандирања за неспортски работи да...јас не мислев на песни исклучиво за клубот...
Долго време следам навивање,не сум некој експерт,ама доста следам и ме интересира...
Досега не ми паднало на видик вакво нешто....ниедна група не го прави ова....:D
И други групи ваделе кореографии од својот град,или некои мотиви од историјата....ама ова го правеле од почитување кон градот од кој потекнуваат.....
Ама ова досега го немам видено....
Вие друже измислувате некои работи...шо сакате да ги има ама ги нема....
Викате не пецка нас ова....Нормално дека не пецка кога нема врска со реалност...
Со ова шо вие го прајте сите овие 20 годни си го навлекувате гневот на сите останати луѓе во Македонија..
Зошто?Зошто политичките партии,транзицијата им ја ебаа мајката на сите луѓе во Македонија,шо сите плаќаат даноци за некој да пери пари во Скопје,шо цела Македонија ја ебаа за сметка на Скопје....
Јас немам видено држава која демек бара членство во ЕУ а води ваква политика....:гомце:
Е па затоа се направи поделба меѓу народот,а вие уште повеќе долевате масло на огнот..
Е па не се чудете кога ве мразат многу луѓе....
Голем кур ако СТЕ ГЛАВЕН ГРАД,политиката на власта е таа шо ги иритира луѓето.....
Шо власта го спаси скандалозно Вардар од испаѓање,преседан во фудбалската историја,нешто шо вие го поздравите.а секоја друга сериозна група немаше да го оправда...ВАРДАР НЕ Е РИВЕР ПЛАТА ДА ИСПАДНИ ТУКУ ТАКА....:tapp: не сте ни свесни колку се избрукавте со оваа парола....:tapp:
Вакви резили само кај нас ги има....
Зошто многумина не ја почитуваат оваа држава?,зошто нема цврста основа за некое единство,зошто ќе не газат Албанците....
Зошто го поделија народот,зошто за еден дел се обезбедува аеродром,сендвичи во Мекдонадс...:drk:и трговски центар:cuc:...а за другите ташак...
Е па ќе има незадолство,ќе има скандирања за независност,ако се продолжи со ова темпо не е далеку денот кога ќе се покажи и граѓанска непослушност во Битола...:cautious: .редно време е...зошто дојде нож до коска......
Затоа нема да има обединување,никогаш и немало и нема ни да има....
Да не го тупам,ова се муабети кои немаат никаква врска со навивање,но ние сме толку затуцано општетство шо ги ставаме во преден план,и се замараме со ова....дури ни се ударни во репертоарот вакви песни и на едните и на другите....песни кои биле присутни повеќе од две децении,и како шо стојат работите ќе бидат уште долго време....:vozbud:
Добро кажа,политиката е длабоко навлезена во навивачките групи,но и во клубовите,се додека е таа присутна(со голем удел) нема да има квалитетно навивање и здраво ривалство....
Зошто единствено ривалство помеѓу градови можи да постои само помеѓу Скопје и Битола,но ако вака продолжи власта да фаворизира одредени градови тешко дека ривалството ќе опстои во форма каква и треба на македонскиот спорт....
Без јаки клубови нема ривалство....а јаки клубови нема да има се додека политиката го води орото...
П.С.
Ајде сега и Албанци од Ресен иделе во Битола...:D
Па нека идат,не им пишува на чело шо се кога влегуваат во некој клуб или локал...
Во Битола ако не си ја бараш бељата никој се замара со тебе...
Ете има мало малцинство на муслимани кои векови живеат овде,стари Битолчани,и никогаш немало проблем со нив,зошто?
Зошто тие знаат каде им е местото,никогаш не провоцирале,си го сакаат градот,не се замараат со политика,затоа секогаш имало и ќе има добар меѓуетнички соживот во Битола.....
Скопје е друга песна,во Скопје живее се и сешто,и не е лесно да се исконтролира толкава бројка на етничко население,посебно тука не можат да помогнат навивачите...
Уште еден доказ дека скандирањата за Албанците-Скопје вакво,такво се без врска....и колку сме забегани....
Туку да не го дрвиме овде....многу работи треба да се променат од корен...
Прво политиката,па после се останато....народот и навивачките групи(грото)сеуште живеат во сенката на транзицијата....:D
--- надополнето: 15 февруари 2013 во 11:50 ---
2. Чкембари, се она што го кажав на почетокот за комити за вас не важи. Иновативност и ултрас култура 0. Она што можам да го забелажам е дека старосниот просек на вашата група е едно 3- 4 години плус од комити што е за пофалба доколку е така. Не ви е срам на 25 и кусур години да бидете чкембари. Е на тие години во Скопје е веќе срамота да бидеш навијач. Секоја чест за последното гостување за бројноста, храброста. Не е мала работа да дојдеш во друг град и да се соочиш со ривалите, со полицијата, на етнички план итн. Колку и да сте биле измалтретирани тој ден едно такво гостување е победа сама по себе.
Очекувам после дербито да има расправии од типот кој кого надвикал, кој имал подобра кореографија и бакљада а зошто и да не кој наебал повеќе :)
Друже не си во право...зошто?
Точно е дека културата во групата не е некое високо ниво,но дека е нула нема шанси...и е претерано....
Има голем напредок во групата во последните 4,5 години.....(унифицирање на боите на трибината,за разлика од времето кога грото идеа со шалови Партизн,дресови од Барса,Реал,Јунајтед)..сега овие работи ги нема...
Повеќе(солидни) транспаранти се направија овие години,нешто шо не беше случај на времето...
Е сега шо на дерби сликата е малку подруга е друга работа,зошто на дерби идат многу луѓе шо се нередовни,не ги знаат сите нови песни,па нема координација,едни пеат едно други друго,не се држи ритам на песна.....па затоа се делува така лошо....
Ова е проблем кај сите групи...
За старосната граница,нема врска кој колку години има...
Само кај нас навивачите ги делиме на млади и стари...
На други места или си навивач или не си......
Кај нас навивачките групи одредени поединци ги користат како место за полесно да си фатат женска,да се ушлепаат во некоја партија,да најдат работа,....и после ќе ги снема од трибина(освен на дерби секако)....
Затоа се делува така-раштимовано...:)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Не ви е срам на 25 и кусур години да бидете чкембари. Е на тие години во Скопје е веќе срамота да бидеш навијач.
Зошто е ова срамота? На што ќе личи таа трибина што нема луѓе од 25+. Во овој филм многу луѓе се, ќе напуни 25 години и мисли дека треба да се пензионира, толку. Ако е срамота да си навивач на 25 срамота е и на 16, а со тоа доаѓаме до заклучок дека е срамота да си навивач воопшто.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.494
Поени од реакции
9.984
Читајќи наназад неколку страни добив впечаток дека темава не е навивачки групи туку некоја политичка тема за албанци, грци итн ама ми текна дека тема политика на форумов е забранета.
Иако сум фан на комити морам да искоментирам дека клипот е интересен ама најмалку ултрас а добро би прошол во серијали од типот на К-15, Солзи и смеа.
Не дека не треба да има критики и напаѓања едни со други ама истите од тип на села, градови, сестри, аеродроми, трговски, Албанци, сељаци, земјотреси се поими од мое време а ја сум 30 и нешто плус. Може вакви заебанции биле интересни во некое друго време ама сега ќе се согласите дека се глупави и се употребуваат во недостаток од нешто ново нешто иновативно.
1.Комити број еден во Македонија ама тоа само по себе не е успех за нив. Глупо е да се споредуваат со навивачки групи од по 10 или 50 члена и да кажеме дека се најдобри. Ваква споредба сама по себе е неуспех за нив. Пријатно сум изненаден од ултрашката иновативност и едуцираност на комити за тоа стварно 5 ама проблемите кои ги имаат од аспект на старосна структура на групата и бројноста за нив е голем минус. Вардар како бренд и Скопје како Скопје самото по себе налага да комити имаат 700-800 навивчи во обични утакмици и пута 3 во дерби утакмици.
2. Чкембари, се она што го кажав на почетокот за комити за вас не важи. Иновативност и ултрас култура 0. Она што можам да го забелажам е дека старосниот просек на вашата група е едно 3- 4 години плус од комити што е за пофалба доколку е така. Не ви е срам на 25 и кусур години да бидете чкембари. Е на тие години во Скопје е веќе срамота да бидеш навијач. Секоја чест за последното гостување за бројноста, храброста. Не е мала работа да дојдеш во друг град и да се соочиш со ривалите, со полицијата, на етнички план итн. Колку и да сте биле измалтретирани тој ден едно такво гостување е победа сама по себе.
Очекувам после дербито да има расправии од типот кој кого надвикал, кој имал подобра кореографија и бакљада а зошто и да не кој наебал повеќе :)
Браво бе стварно :cuc: За сите знаеш, старосна граница кај Комити и кај Чкембари, ултрас култура, бројност, храброст и што не прочитав, абее како да си Ултрас 24/7 :свиркам: и на крај болдов ти беше :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Седи дома и гледај кој повеќе наебал :facepalm:

Искрено без навреда ама ми се кења од вакви како тебе :гик:
Се стручњаци у пм....срамота да бидеш Чкембар на 25 години...нема срам бе, они ќе бидат горди секогаш исто како и Комитите...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.569
Не го свативте дечкото што сакаше да каже. Ги пофали Чкембари демек имале постари членови и дека и после 25 години не им било срам да одат на утакмици. А нас за истото не укори пошто во Скопје повеќето кога ќе наполнеле 25+ се откажувале од трибина.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Не бев сфатен баш најдобро ама нема веза, еве се извинувам пошто сум лупнал глупост. Далеку сум сега ја од навијачка трибина али за да останем барем у некаквов контакт се зачленив на форумов заради темава и не да се правим паметен туку од вас да прочитам и да бидем у тек со настаниве. Поздрав.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Денес почина член на Фамилијата воедно и член на форумов а и цртач на графити сигурно го знаете под никот Hard. Како што разбрав срцето му откажало поради мешање на хемии и алкохол, не не ме држете за збор сеуште не се сигурни информации дека е поради тоа. Нека почива во мир и сочуство до фамилијата и најблиските!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Почивај во мир, причина била поради мешање на протеини и алкохол.

Најверојтано посетувал теретана дечкото,па добро бе има ли инструктори во теретаните што ќе им објаснуваат на тие што вежбаат зошто НЕ ТРЕБА И КОИ СЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД МЕШАЊЕ ХЕМИИ СО АЛКОХОЛ ?!

Почивај во мир...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Најверојтано посетувал теретана дечкото,па добро бе има ли инструктори во теретаните што ќе им објаснуваат на тие што вежбаат зошто НЕ ТРЕБА И КОИ СЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД МЕШАЊЕ ХЕМИИ СО АЛКОХОЛ ?!

Почивај во мир...
Не заебавај сеа и ти... Дечкото учеше во хемиско и 4та беше, сигурен сум дека знаел алкохол дека не се меша ни со кафетин, а не па со хемии. Го направил на своја одговорност тоа највероватно, но како и да е навистина жално што на ваков начин згаснува млад живот ...
 
А

Атомската мравка

Гостин
Најверојтано посетувал теретана дечкото,па добро бе има ли инструктори во теретаните што ќе им објаснуваат на тие што вежбаат зошто НЕ ТРЕБА И КОИ СЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД МЕШАЊЕ ХЕМИИ СО АЛКОХОЛ ?!

Почивај во мир...
Посетувал сигурно ете последното мислење му е баш за теретана. Жално за дечкото нека почива во мир
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom