Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2020
Мислења
89
Поени од реакции
154
Do kade stignavte anticki makedonci ne citajte historia so sami ste pisale pred 60godini citajte so kazuvaat i drugite i ke vi bide jasno koi od kade dosol , neicem da ve navredim nesto no pogresen pat ste izbrale a ke pokaze i vremeto koi e postar tetovcanec znae kako se napolnil gradot Tetovo so momentalnive makedonci na vremeto , koltuk/dvabresta romi ti se derza makedonci kai mene vo malo pola se dojdeni od serbia ima od ceska imam egejci koi samite mi vikaa nesme makedonci tekstilno/teteks sve od slovenia ceska se doneti ova prasaj tatkovcite nivni ce ti kaze posto sinot vika anticki sum jas , neicem da me svatite pogresno a nesum covek so provociram ovue sborovi se od eden so porasnal so takvo drustvo i mnogu dobro znam od kai mi se 'drugarite' posto samite mi kazuvale , so i da ne narekuvate indianci pleme planinci za mene licno nee navreda abee toa sum jas ne me mesale mene zatoa sum takov sme bile nepismeni zatoa i drugite ne odvoile posto sekoi imal svoj inaet na svoa glava bogami i nepismeni malu i od evropa citajte malu za germanskiot kongres 1878 ke vi bide pojasno so verata sigurno igrala golema uloga , osven na vremeto na Skenderbek , posto slusam od serbive kako vikaa mozno e da bil nas hahahah neznam sto nevie jasno sigurno mojot pre prededo bil so krst na celo a pred toa veruval na sonce ili ogan no toa neznaci deka nebil Ilir/Albanec imame jazik so so nikoi ne prilikuva uste nekoi mi kazuva mene so sum bil i od kade sum bil dojden za GREOTA da dojden od planina simnat nekolku klm podole ne vikam ne, toa nemozete da go svatite ili nejcete , da ostavime vremeto ke pokaze no mora da branim so e moe koga slusam drug mi kazuva moa historia i toa koi zalosno...

Trebe da svatite deka nesmevi mie najgolem nepriatel slusajte serpskite bugarskite grckite historicari so zbora za vas a vie pak so nas se zamarate UCK ne se borele so maska na glava se znaelo koi i so e ne izlagol od so imal kejv tuku od maka posto u svoa kuca go ucele kako da zbori sto da jade i koga da spie , neznam kako nevie jasno zboram za nas i idnive generacii sakame nejkeme mora da si ziveeme uboo i mirno nemora da se sakame dovolno da se pocituvame...

A temava cim e MKNG neznam so preci ako nekoi izvadil slika na Ballisti , luge skoro 3.000klm se na se 6.000 nekoi ne izlegol od granica ne zaebavajte super izdanie od nasive se nadevam ke bide jako vo Sk...
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
Луѓе пијте си терапијата што ви ја препишале на време...
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
Ај да не ја носам дискусијата во погрешен правец ќе одговорам еднаш и повеќе не пишувам на оваа тема.

Прво можеле да бидат и 1000 години тоа не го менува фактот дека ова не е нивна територија, дека дошле и ја окупирале а со него и цело словенско население што живеело овде и затоа се бореле Комитите и Организацијата за ослободување од тиранинот и создавање на своја држава.

Второ, Солунските атентатори, да, се служеле со терористички дејствија меѓутоа напаѓале институции, објекти и имот на Европски држави со цел да се привлече вниманието и да се реши Македонското прашање. Во нивните напади немало жртви од невино население, и плус кога имало жртви тоа биле токму Османлиите(војската) кои биле тука како окупатори и тирани.

Трето, не може ова све да се спореди со една терористичка организација како УЧК, која прво напаѓа суверена држава, од соседна територија, киднапира невино население притоа се служи со најгнасни измачувања кои остануваат за цел живот во психата на тие луѓе, трето, има за цел да загади цела воводовдна мрежа со што би се отрул цел град (Куманово), сите напади им се така организирани за да има жртви кај Македонското население. И последно они ја напаѓаат државата Македонија од територија на Косово, значи ние не сме окупирале ниедна туѓа територија па они да се борат против нас за ослободување. УЧК функционира како и секоја друга исламска терористичка група и затоа не може ни под една точка да се спореди или израмни со револуционерна организација како што била ВМРО.

Истиот одговор е и за @Интегрален
Sekoj si ima svoe mislenje.
Fakt e deka toj uck ti e del od vlada denes, vo ustav ti e i ti de fakto si go priznal go legitimna organizacija. Ne mozes da vikas deka se teroristi ko ti si go menal ustavot da gi stavish nivnite baranja tamu. Si ja napravil drcata dvojazicna, imas vrabotuvanje po ramkoven… insea oni bile teroristi. Pa tebe cela drzava ti e teroristicka stom se priznavaat teroeistite i se stavaat vo vlada.
E, da si ja dobil vojnata vo 2001, togas i so zakon mozes da gi zabranis da ne veat takvo zname.
Drug muabet e sto UCK prvenstceno nastanuva na kosovo za borva protiv (prema nov) srpski okipator i rezultira so drzava sto Makedonija ja priznava kako suverena.
Muabetot odi vo politika sega i nemam namera za toa da komentiram poveke.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.029
Поени од реакции
5.676
Sekoj si ima svoe mislenje.
Fakt e deka toj uck ti e del od vlada denes, vo ustav ti e i ti de fakto si go priznal go legitimna organizacija. Ne mozes da vikas deka se teroristi ko ti si go menal ustavot da gi stavish nivnite baranja tamu. Si ja napravil drcata dvojazicna, imas vrabotuvanje po ramkoven… insea oni bile teroristi. Pa tebe cela drzava ti e teroristicka stom se priznavaat teroeistite i se stavaat vo vlada.
E, da si ja dobil vojnata vo 2001, togas i so zakon mozes da gi zabranis da ne veat takvo zname.
Drug muabet e sto UCK prvenstceno nastanuva na kosovo za borva protiv (prema nov) srpski okipator i rezultira so drzava sto Makedonija ja priznava kako suverena.
Muabetot odi vo politika sega i nemam namera za toa da komentiram poveke.
Токму така... за нив е учк легитимна армија, за нас во тоа време беше арм. И зато мислам дека вадење на учк oд страна на албанските групи е рамно на вадење на арм знаме на наша утакмица, или па од тигрите знаме и сл. По мое многу без врска. Нити му е местото таму ни ништо. То го сфаќам чисто само како провокација кон тие шо се алергични на учк. А то со комити, Гоце делчев, солунски атентатори шо споредвате нема врска.То шо се случвало пред 100,120 години не можиш дс споредиш со денешно време. Таму освен таа борба за Македонија имаш и многу романтизам додаено итн... Освен србите шо се палат на караџич и младич не знам друга група шо форсира армиски формации или ликови од сегашноста на своите трибини. И ние вадиме пароли за бранителите ама не од арм коцка, то е цел муабет
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.051
Поени од реакции
12.936
Според мене групите не треба да се радикални, од проста причина што во еден спортски клуб има збир на различни нации, вери, а групата првенствено функционира за да даде поддршка на играчите кои играат за тој клуб. Па ако во еден клуб играат Муслимани, нема поента навивачите да фрлаат свинска глава на противничките играчи (кога во својот клуб имаат исто така Муслимани што би им сметал тој гест), исто ако играат Албанци во Вардар, нема поента да се пее смрт за Ш, исто и сега ако во Шкендија/Шкупи играат Македонци нема поента да се истакнува знаме УЧК кое може му убило предок на некој Македонец фудбалер во некоја заседа во 2001. Не се стимулира со такви гестови да игра подобро играчот за клубот, туку го стимулираш да игра полошо и да си замине од клубот, а со тоа не си навивач на клубот и не ти е клубот на прво место, туку некои други политики и идеологии. Кога сме веќе кај Балисти, некако премногу имаат нејаснотии со позициите и гледиштата, прво носат име на фашистичка организација која дејствувала во Втора Светска Војна и војувала заедно со фашистичка Германија и Италија, против страна предводена од Америка. Не може истите тие луѓе со име Балисти да се поклонуваат на таа Америка, дури и знаме Американско до натпис Балисти по профили да има, ко Комити шал и до него отоманско знаме. Друга работа, не може да се воспева Америка, да се ставаат американски знамиња, а следна слика на профил да е спас за Палестина, стоп за убиства, па најголем сојузник, креатор и поддржувач на Израел ви е таа Америка. Или поддржете ја Америка, шеициве од Саудиска Арабија или не ја поддржувајте, поддржете ги Палестинците, Хезболах итн итн. Сфаќам дека грото луѓе ги собирате со наратив ај ќе тепаме каури, ќе колиме, ќе им ги ебеме сестрите, голема Албанија ќе правиме, ама мора да постои 1 на 100 луѓе, кој ќе размисли малку за големата слика и за позициите на групата која ги завзема преку знамиња, скандирања, слики по Фб, восхитување на други нации итн.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
144
Поени од реакции
259
lele kolku mi e smesno koga ve gledam vie debatirate za historija upm a na drugata strana prodadovte sve sto imavte :tapp:, pa ne bil goce delcev bil pitu guli neznam koj .So kur se gordeete so niv koga ne se makedonci , i vie ubavo znaete deka goce delcev e bugarin a pitu guli e albanec.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
lele kolku mi e smesno koga ve gledam vie debatirate za historija upm a na drugata strana prodadovte sve sto imavte :tapp:, pa ne bil goce delcev bil pitu guli neznam koj .So kur se gordeete so niv koga ne se makedonci , i vie ubavo znaete deka goce delcev e bugarin a pitu guli e albanec.
И Гоце е албанец само не се нервирај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom