Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2022
Мислења
296
Поени од реакции
1.587
Многу графити се во прашање ...
Има и помали и поголеми , многу убави , има и "лоши" ( за небитни ликови ).
Најбитно е што групата работи , вклучени се сите комитски подгрупи и екипи , нормално секој со своите таленти и способности , за почит е вложениот труд и посветеноста , секој има право на коментар без разлика дали е позитивен/негативен.
Поздрав до сите навивачки групи кој што се посветени и работаат , тие што се фокусирани на јадење гомна нека пушат кур - кој ги ебе .
Секоја чест за секој графит до сега .
За очи рај , за душа лек...
#Продолжуваме...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Не знам за вас, ама ја порадо би гледал вакви “лоши“ графити, отколку да нема воопшто графити и сите да си се правдаат на тоа дека нема графити артист во нивната група, дека тој порано што им цртал заминал Германија и такви оправдувања. На крајот на денот, мора од некаде секој да почне, ничиј прв графит не бил совршен, нека има само желба да се надоградуваат и цртаат, ќе се усовршат со тек на време и со неколку нацртани графити зад своето име. А и поубаво е да има едноставни несовршени графити насекаде, отколку пораки “Заев педер, смрт за шип, смрт за каури, најава дерби сите на стадион курци палци“. Да не се уништуваат фасадите за џабе, и да не се прави одбивност кај останатите со шкртаници по ѕидови, вака бар има поента и колоритно ја разубавува фасадата, наместо да ја огрдува.
 
Член од
31 август 2021
Мислења
314
Поени од реакции
1.685
да не навлагаме, али вака грубо на прва шо паѓа у око.
вардар - помал фонт во однос на другото (би требало да е обратно или макар исти да се сите)
едно а се разликува од друго, едно о од друго итн.
се на се добро е ако го цртале полуматуранти деветолетка.
мада кур ме боли вие си знаете :)
Те боли гледам, али не к#р, туку што е во НЛ. Ај чао
 
Член од
2 септември 2019
Мислења
203
Поени од реакции
1.372
Се натпреваруваат Комити НЛ и Фаланга кој полош графит ќе направи. Овие се моментално во конкуренција за тоа :)
Другар секогаш првите кучиња се фрлат
Coming soon
 
Член од
7 мај 2022
Мислења
23
Поени од реакции
98
Овие од ново лисиче сакат да ви ја лапнат наградата. Го делат еден ѕид на 5 графити наместо еден голем, види ги гнасни 1x1 вадат графитчиња :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
Пред да искритикуваш еве ќе ти кажам тоа е еден поголем ѕид поделен на неколку такви мали коцки и е правен во вид на мотки поради тоа што од негова лева страна има огромен ѕид кој е во обработка... да биде малку и поинтересно и поубаво на изглед еден голем графит со додаток 5-6 мали мотки изработени на соседниот негов ѕид.
КОМИТИ НОВО ЛИСИЧЕ
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.759
Кога веќе се постираат графити, треба да ни биде јасно дека ќе бидат изложени на позитивна или негативна критика. Еве на пример и мене ми се грди the club komiti само напишаното, ново лисиче коцките и еве комити Ченто ова последново. Исто грди ми се и тие на Фаланга. Јас да сум ги правел, не би ги постирал воопшто. Комити НЛ знам дека е дел од поголем концептуален графит, ама според мене боље ќе беше да се објави целиот, вака лошо ми изгледа.
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
296
Поени од реакции
1.587
Кога веќе се постираат графити, треба да ни биде јасно дека ќе бидат изложени на позитивна или негативна критика. Еве на пример и мене ми се грди the club komiti само напишаното, ново лисиче коцките и еве комити Ченто ова последново. Исто грди ми се и тие на Фаланга. Јас да сум ги правел, не би ги постирал воопшто. Комити НЛ знам дека е дел од поголем концептуален графит, ама според мене боље ќе беше да се објави целиот, вака лошо ми изгледа.
Во ред , но мислам дека не секој ја сфатил поентата , Комити со оваа работно лето активност си имаа за цел неколку работи кои што ке бидат исполнети и постигнати со многубројните графити и вклучување на многу комитски екипи/подгрупи...
значи акцентот не е ставен на тоа - " ако се прави графит мора да е голем истоиот и убав .....
кога е таа целта тогаш во изработка на графитот се вклучуваат најдобрите од сите екипи и подгрупи додека ова е нешто друго .....
Самите награди кажуваат
ке има награда за најјубав , најјголем графит и за екипата/подгрупата со најбројни изработени графити.
Така да не потребно се фокусираме на тоа дали е ок одреден графит или не , затоа секој изработен Комитски графит од страна на таа одредена екипа или подгрупа ке биде споделен јавно без разлика дали на форумов на некој ке му се допаѓа или не .
Ова го пишувам сметајќи дека повеќето без разлика на безбројните убави и позитивни работи на изработката на овие графити , ке најдат за нешто да искритикуваат без потребно , ке наведам мал и обичен пример еве самото договарање за да се одработи еден графит екипата треба да се договори и организира и да се посвети нормално да вложи труд а во овој случај влегувајќи во "трка" за наградата , екиоата се зајакнуас на некој начин и многу повеќе е посветена и се труди .... е сега да не ги набројувам премногу се тие позитивни ефекти од графитите за групата , населбата , градот .....
- Некој останува до ниедно време за некој да испадне идиот кретен да изеде гомна безвезе , не сакам моево видување на работиве да ги наметнам со сила и сите да делиме исто мислење , нормално дека и позитивните коментари и критиките се добредојдени меѓутоа да се остане на тоа без да се продлабочува ептен без потребно.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
119
Поени од реакции
268
Мислам дека е важно да се знае зошто се прават графити а не дали 10м ѕид е поделен на 3 графити или е 1 голем графит. Мислам дека таа подгрупа нема за цел да направи повеќе графити за награда туку да учествува во градење на Комити. Награди кои ќе се дадат се ништо ако членовите го прават ова само за да дојдат до награда.

Лично за мене единствен што не ми е убав за око е komiti the club оној долг на црна позадина.
Уметност може да се види кај неколку.
А најголем респект давам за оние кои се трудат иако немаат тој скил или човек кој може да им направи уметност.
 
Член од
1 јули 2022
Мислења
17
Поени од реакции
49
за еден бајрак ќе се утепате. која брука. не се бламирајте. од љубов се прават графити, а не за бајрак.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.759
за еден бајрак ќе се утепате. која брука. не се бламирајте. од љубов се прават графити, а не за бајрак.
Воопшто не си ја сфатил поентата на „натпреварот“ па сега мислиш дека графитиве се цртаат за еден бајрак. Со парите што се потрошени за графити досега, 10 бајраци ќе се направеа. Наградите се само симболика и забава пред се. Графитите се цртаат од љубов кон клубот и за доброто на групата. Целиот град полека полека добива нов црвено-црн лик, а секое маало си добива свој препознатлив графит. Помеѓу подгрупите воопшто нема „натпревар“ туку другарско ривалство за тоа кој ќе нацрта подобри и повеќе графити. Јас лично се радувам на секој графит на секоја подгрупа, тоа значи дека комитскиот дух јакне во секое маало. Ако 20 графити за еден месец е брукање, ондак се надевам дека секој месец ќе се брукаме како група.
Автоматски споено мислење:

Во ред , но мислам дека не секој ја сфатил поентата , Комити со оваа работно лето активност си имаа за цел неколку работи кои што ке бидат исполнети и постигнати со многубројните графити и вклучување на многу комитски екипи/подгрупи...
значи акцентот не е ставен на тоа - " ако се прави графит мора да е голем истоиот и убав .....
кога е таа целта тогаш во изработка на графитот се вклучуваат најдобрите од сите екипи и подгрупи додека ова е нешто друго .....
Самите награди кажуваат
ке има награда за најјубав , најјголем графит и за екипата/подгрупата со најбројни изработени графити.
Така да не потребно се фокусираме на тоа дали е ок одреден графит или не , затоа секој изработен Комитски графит од страна на таа одредена екипа или подгрупа ке биде споделен јавно без разлика дали на форумов на некој ке му се допаѓа или не .
Ова го пишувам сметајќи дека повеќето без разлика на безбројните убави и позитивни работи на изработката на овие графити , ке најдат за нешто да искритикуваат без потребно , ке наведам мал и обичен пример еве самото договарање за да се одработи еден графит екипата треба да се договори и организира и да се посвети нормално да вложи труд а во овој случај влегувајќи во "трка" за наградата , екиоата се зајакнуас на некој начин и многу повеќе е посветена и се труди .... е сега да не ги набројувам премногу се тие позитивни ефекти од графитите за групата , населбата , градот .....
- Некој останува до ниедно време за некој да испадне идиот кретен да изеде гомна безвезе , не сакам моево видување на работиве да ги наметнам со сила и сите да делиме исто мислење , нормално дека и позитивните коментари и критиките се добредојдени меѓутоа да се остане на тоа без да се продлабочува ептен без потребно.
Се слагам со тебе 99%, освен тоа дека некој ќе испадне идиот и кретен ако изеде гомна безвезе. Тоа јадење гомна бар за мене е позитивно, треба да се критикуваме меѓусебно за да бидеме подобри. Јас кога ќе нацртам лош графит сакам некој да „изеде гомна“ за следниот да биде подобар. Се друго што си пишал си држи вода и треба да го причитаат овие како @risto_bt за да сфатат кој е духот на „натпреварот“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom