Навивачки групи во Македонија!

mi11vall

MILLWALL
Член од
20 септември 2020
Мислења
135
Поени од реакции
174
Свесен си дека продолжуваш да се бламираш?? Летово кога игравте квалификации тука ти пишав дека сте сведени на 50 луѓе и остала дечурлана која сте ја собрале барем европскиве утакмици да ги истерате некако. Ме правеше будала. Копот на Градски ви беше нула, раштркан, клиповите се трудевте да ви личат како на тие на Аптека. Ти напишав дека ќе ви се одбие од глава партијата која ве штити. Капак на се ви беше бламажата на протестот за убијците на Саздо. Се обифовте случајот со малиот Алмир да го злоупотребите за да ви дојде некој на протестот ама Албанците ладно ве одјебаа. Не се глупи веќе. Вие мора да го слушате Ахмети, другите не.

А као доказ за сево ова што го зборам е целава ваша полусеџона. Од 30 до 60 луѓе во раштркан коп. За Маџари и Ѓорче не зборам бидејќи таму бевте по седум луѓе. Ви ја погодив уште летово целата полусезона а ти уште праи се наудрен. Не дека тоа ќе смени нешто :)
А ти свесен ли си дека шлајфуваш во исто место со месеци?
Шверцерат веќе долго време се под водство на сосема нова генерација и луѓе. Квалификациите им беа нивни први утакмици и по мое не требаше да се очекува повеќе. Ги имаше 150-200 горе доле и нормално сосема млади и нови луѓе не може од прва да имаат висока и квалитетна организација. Се труделе да личат на аптеката? хахахах ако грешам поправи ме но тогаш аптеката ги имаше само пред општини со пароли.
Да полусезоната им оди тешко бидејки немаат никаква подршка од никого но упорноста почнува да им даде резултат и како што гледам секоја утакмица бројката им расте.
Протести курци палци тоа се муабети надвор од темата која за жал многу од групите учествувале дирекно или индирекно на некаков начин во која секогаш излегле како губитници. Затоа сите групи се во катастрофална состојба и одговорноста е на тие кои зимале такви ненавијачки одлуки кои никогаш не биле во корист на клубот.

Иначе ако не грешам ти не беше навивач на МЗТ и симпатизер на ФА? Или јас сум ги помешал каблите?

Стај сафе.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2019
Мислења
103
Поени од реакции
319
ФА и неактивни се за вас институција другар, гостување до градски и до там не идете приказни зборувате по форумот.
А гледам почнавте да се браните по форумот комити и чкембари почнавте комплекс на мали групи да си лечите.
Иако Kомити се недостижни за другите групи во Македонија.
Лозари искрено во ова време на педраснични деца и кремци одлична бројка и одличен изглед го имат тај ultras mentality.
Паткари изненадуваат со бројката во последено време дома гости.
Рибари исто дома гости дури изненадно идење на купот Брегалница Охрид дечките топ, така се сака клубот.
Е сеа кога сме до фаланга пад на бројката на град со 45/50 илјади жители 30 души али не ебе лошиот менталитет!
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
735
Поени од реакции
1.458
А гледам почнавте да се браните по форумот комити и чкембари почнавте комплекс на мали групи да си лечите.
Иако Kомити се недостижни за другите групи во Македонија.
Лозари искрено во ова време на педраснични деца и кремци одлична бројка и одличен изглед го имат тај ultras mentality.
Паткари изненадуваат со бројката во последено време дома гости.
Рибари исто дома гости дури изненадно идење на купот Брегалница Охрид дечките топ, така се сака клубот.
Е сеа кога сме до фаланга пад на бројката на град со 45/50 илјади жители 30 души али не ебе лошиот менталитет!
Ако некој индивидуално го изнесува своето мислење преточено од фактичката реалност, то значи дека постои елемент на бранење? За Рибари имам кажано, секоја чест за активноста, колку се толку се, ама дека можат нешто поќе, сега засега не, а невервам ни во догледна иднина. За вас натаму немам коментар, не ве знам доволно, единствено нешто шо знам е дека ти на форумот веќе долго време тресиш глупости. Поздрав и секое добро :)
 
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
А ти свесен ли си дека шлајфуваш во исто место со месеци?
Шверцерат веќе долго време се под водство на сосема нова генерација и луѓе. Квалификациите им беа нивни први утакмици и по мое не требаше да се очекува повеќе. Ги имаше 150-200 горе доле и нормално сосема млади и нови луѓе не може од прва да имаат висока и квалитетна организација. Се труделе да личат на аптеката? хахахах ако грешам поправи ме но тогаш аптеката ги имаше само пред општини со пароли.
Да полусезоната им оди тешко бидејки немаат никаква подршка од никого но упорноста почнува да им даде резултат и како што гледам секоја утакмица бројката им расте.
Протести курци палци тоа се муабети надвор од темата која за жал многу од групите учествувале дирекно или индирекно на некаков начин во која секогаш излегле како губитници. Затоа сите групи се во катастрофална состојба и одговорноста е на тие кои зимале такви ненавијачки одлуки кои никогаш не биле во корист на клубот.

Иначе ако не грешам ти не беше навивач на МЗТ и симпатизер на ФА? Или јас сум ги помешал каблите?

Стај сафе.
Не да си ги помешал каблите. Спој си напраил си си ебал векот. Нит сум бил нит некогаш ќе бидам ништо друго освен навивач на Вардар. Тоа прво. Второ, кога летово ти кажав дека сте 100ка ми викаше дали сум ќор и не гледам дека сте 400...
Трета работа, сам си признаваш...будала не прашуј сам ќе си каже. Те цитирам "Немале поддршка од никој". Па така кажи си. И пак кажи дрка не сум во право. Без партија сте една обична НУЛА! Добредојдовте во светот на навивачите. За протестите, СЕКОГАШ категорично сум бил против учество на протедти од страна на Комити. Но, ти никогаш. Пред некој месец беше протестот за Саздо, не ме јеби. Екипите што ви се главни го предводеа. Омер нормално у позадина као задња пичкетина али вие напред бевте. Гази Баба, 420, КБ, тие бевте. Се посравте уште се фалевте дека се борите за факинг вистина.
Батали муабет а за кафето..ќе го испиевме али изгледа ти претече...
 

mi11vall

MILLWALL
Член од
20 септември 2020
Мислења
135
Поени од реакции
174
ФА и неактивни се за вас институција другар, гостување до градски и до там не идете приказни зборувате по форумот.

Она кога читаш а не разбираш пишуваш а не размислуваш.
Не да си ги помешал каблите. Спој си напраил си си ебал векот. Нит сум бил нит некогаш ќе бидам ништо друго освен навивач на Вардар. Тоа прво. Второ, кога летово ти кажав дека сте 100ка ми викаше дали сум ќор и не гледам дека сте 400...
Трета работа, сам си признаваш...будала не прашуј сам ќе си каже. Те цитирам "Немале поддршка од никој". Па така кажи си. И пак кажи дрка не сум во право. Без партија сте една обична НУЛА! Добредојдовте во светот на навивачите. За протестите, СЕКОГАШ категорично сум бил против учество на протедти од страна на Комити. Но, ти никогаш. Пред некој месец беше протестот за Саздо, не ме јеби. Екипите што ви се главни го предводеа. Омер нормално у позадина као задња пичкетина али вие напред бевте. Гази Баба, 420, КБ, тие бевте. Се посравте уште се фалевте дека се борите за факинг вистина.
Батали муабет а за кафето..ќе го испиевме али изгледа ти претече...
Уште малку ако пишам изглеа ќе пратиш некоја гласна порака како од позади си пуштил беат и ме диссираш. Ај оди малку озбилисе.
 
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
Уште малку ако пишам изглеа ќе пратиш некоја гласна порака како од позади си пуштил беат и ме диссираш. Ај оди малку озбилисе.
Мајко мила...официјално моето најбанално потрошено време....нека стојат поракиве за сите да видат какви заклучоци вадиш. Шупчино, ако човек пофали некоја навивачка група не значи дека е дел од истата. Тука сум фалел и Чкембари бидејќи во некои ситуации биле според мое мислење добри. Што ме прави тоа? Фала што го прати ова за и другите да укапираат каква глупа бубашваба си. Страшно со кој си го трошам времето. Жими се ме јаде туѓ срам...
 

mi11vall

MILLWALL
Член од
20 септември 2020
Мислења
135
Поени од реакции
174
Мајко мила...официјално моето најбанално потрошено време....нека стојат поракиве за сите да видат какви заклучоци вадиш. Шупчино, ако човек пофали некоја навивачка група не значи дека е дел од истата. Тука сум фалел и Чкембари бидејќи во некои ситуации биле според мое мислење добри. Што ме прави тоа? Фала што го прати ова за и другите да укапираат каква глупа бубашваба си. Страшно со кој си го трошам времето. Жими се ме јаде туѓ срам...
Моето беше едно обично прашање.Како стигна до тука јас не ама сигурно ни ти не си разбрал. Како и да е нема да паѓам ниско да понижувам. Сето ова не ја мења реалноста дека ти лажеш/измислуваш во врска со Шверцерат.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.829
Поени од реакции
1.668
Моето беше едно обично прашање.Како стигна до тука јас не ама сигурно ни ти не си разбрал. Како и да е нема да паѓам ниско да понижувам. Сето ова не ја мења реалноста дека ти лажеш/измислуваш во врска со Шверцерат.
Овој ликот погоре има Менталитет на Дон Кихот од Сервантес :pos: !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.760
Поени од реакции
14.029
ФА и неактивни се за вас институција другар, гостување до градски и до там не идете приказни зборувате по форумот.
А гледам почнавте да се браните по форумот комити и чкембари почнавте комплекс на мали групи да си лечите.
Иако Kомити се недостижни за другите групи во Македонија.
Лозари искрено во ова време на педраснични деца и кремци одлична бројка и одличен изглед го имат тај ultras mentality.
Паткари изненадуваат со бројката во последено време дома гости.
Рибари исто дома гости дури изненадно идење на купот Брегалница Охрид дечките топ, така се сака клубот.
Е сеа кога сме до фаланга пад на бројката на град со 45/50 илјади жители 30 души али не ебе лошиот менталитет!
Не ве ебе лошиот менталитет туку нема кој да навива во Штип и самиот кажа зошто е тоа така. Единствено "плодна почва" може е населба Баби како што беше 8 Ноември и Сењак за Ултра Банда со тоа што Бабите е 10к(порано цела стара гарда била од таму) ама пак идеме до муабетот дека пасивна е младината во Штип, во глобала нема никаде младина веќе никаде ама Штип е стварно тапа на спортски план, во Кавадарци на пример да нападневте вие така ќе ве нападнеше и младина од кафичите, во Штип сите од Анџелс и Мураното фаќаа сеир и ви се смеаа. Не знам дали одиш на баскет втора лига(Соколи) од 500 души 90% се над 22 и 25+, за лек нема средношколци и тие што идат срамежливо гледаат и се подсмеваат коа некој станува да викне онака машки и како што личи за на утакмица.

ПС: Ако не следиш баскет (а не гледам никој од Ултра банда, фактички младината на Штип да дојде да гледа, освен постарите членови што си беа од Фалангата, е ако немаат желба да дојдат да следат локален спорт кој во моментов е актуелен, плус со албанска екипа каде што претходно се знае дека ќе има атмосфера...) обавезно почни да одиш у Јордан Мијалков, топ атомсфера има секоја утакмица, утре играат против Чаир, претходната дома со Шкупи беше бомба атмосферата, Тачи тренерот ја дигна атмосферата со провокации за да го пцуеме, цело второ полувреме се стоеше и пцуеше, па 15 минути го чекавме едно 20, 30 души да тргне накај соблекувалните, само како што кажав, од тие 30, 40 души што пцуевме само јас и уште 2,3 беа најмали до 21,22, многу, многу кремски живот се тера низ Штип затоа и е сјебан градот од типот на проблеми со Цигани итн, теми шо не се за овде, во глобала ќе нема кој да гледа спорт за деценија до две.
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.559
Поени од реакции
5.139
Само што пред некој ден решив да напишам коментар посветен на последните настани на мактифо сцена за сите позитивни исчекори и големи промени но и негативности кои сеуште ги има доста темата отиде во неповрат доста непотребни коментари и дискусии тотално промашени од колосек.

Некој погоре спомена менталитет како фактор за развивање на група, не е до менталитетот туку до интелектот, во секоја група треба да предничат и да организираат оние кои покажуваат навивачка интелигенција како треба да се води и организира група а не да се оспоруват и да се влегува во конфликт со нив, не може некој дека носел луѓе на трибина а нема никаково познавање да има поголема вредност од некој што се едуцирал, надоградувал за групата, значи пресуден е интелектот а најдобар пример за тоа е токму последната најпозитивна промена која е и најмногу дебатирана на сцената а тоа се аптекариве кај Комити.

Ретко кој и да се сети на нивниот прв натпревар со Македонија ЃП во ПМФЛ 2020 , па кога тука исто кога најавуваа вакви промени беа оспорувани дека превисоко летаат, а пак да не потсетувам пред да се појават како тој формат по одредени страни па и на форумов како беа напаѓани истиве како генерација дека се мочка, срам за групата и.т.н., додека покрај сите напади они вредно си молчеа и чекаа како прави навивачи да им се појави шансата а таа им дојде и им упали на два крајно негативни настани (за обичен просечен тифоз) свадбарите Ѓорче и отпаѓањето на Вардар во втора лига (всушност силата и квалитетот во групата се гледа тоа најголемите минуси да ги претвориш во најголеми плусови) да им се создадат сите услови да се тргнат сите оние кои само ја кочеа групата за они да превземат и да искинат на терен во сите полиња и како за некое чудо квалитетот одма беше препознат, сите се поставија да работат по нивните директиви и епилогот е тој што го гледаме сите, револуција во Комити, за онаа "мочка" генерација да тргне по патот да стане најјаката генерација која некогаш зачекорила на Запад, дека се квалитетни одамна беше јасно на сите што имат навивачки интелект и њух , но дека епилогот ќе биде толку брз ретко некој да можеше да очекува , дечкиве за 6 месеци направија повеќе него сите за 6 години и секоја чест за тоа.
Вакви примери за солидни поединци/екипи има ширум тифосцената кои поради најразлични фактори никогаш не успеале да го покажат својот квалитет во целост, некој веќе и ги нема, некој се во моментот пасивни.

Едноставно за да направиш јака навивачка група ти се потребни интелект, визија, упорност и трпение, кога ќе ги имаш сите овие сегменти и да се потрефат условите во еден даден момент потоа никој нема да те сопре да направиш јака група, само да се знае и во група од 100 и во група од 10 000 луѓе најважни се поединците кои живеат и работат за групата а не масата.

Со оглед дека темата одамна изгуби значење тоа би било се од мене до некој подобри времиња.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
735
Поени од реакции
1.458
Screenshot_20211201-150947.png
Во најмала рака смешно, трагикомедија. Играчи да го сликат привезокот од визбата, па и од официјалниот на Комити објавуват. Утакмицата беше откажана не цел сат пред да почни, значи требаше отприлика кај Могила да сте. Por que?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom