Навивачки групи во Македонија!

Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.415
Поени од реакции
8.562

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.221
Поени од реакции
48.367
Да разбиеме корона со една веќе ретро приказна :D

Напад над Шверцери пред веќе непостоечкиот кафич Амбасадор, кај Стара железничка пред едно 11-12 години :D
Од едната страна 30-тина помлади членови на Комити (плус по некои од помладите од ЦПБ и ФА), од другата млади Шверцерадоси и останати средношколци албанци (дел од фискултурно, ама без сегашниот спортски директор на клубот), кои имаа некаква прослава. Начекани 10-тина членови на групата пред кафичот, почнува потера и тепање на неколку од нив. Од кафичот излегуваат уште 70-тина души, почнува размена на камења и шишиња, додека не следува нов напад од Комитска страна, па овие се прегазија за да избегаат надолу по скалите. Дојде полиција и следува бегање на сите можни страни :D
Чисто за илустрација колку е поголема моќта кога се напаѓа организирано и си дошол со намера да нападнеш.

Во контекст на горниот пост. Зошто групите вон Скопје секогаш повеќе им се воодушевувале на ФА, отколку на Комити, иако Комити имаат даааалеку поголема константност во постоењето и оставиле многу поголем белег во македонската тифо сцена? :D Освен пар добри песни кои навистина си грмат, добриот арт клуб со кратко времетраење, што е тоа што од кое другите останале восхитени? :D
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.282
Поени од реакции
16.611
Да разбиеме корона со една веќе ретро приказна :D

Напад над Шверцери пред веќе непостоечкиот кафич Амбасадор, кај Стара железничка пред едно 11-12 години :D
Од едната страна 30-тина помлади членови на Комити (плус по некои од помладите од ЦПБ и ФА), од другата млади Шверцерадоси и останати средношколци албанци (дел од фискултурно, ама без сегашниот спортски директор на клубот), кои имаа некаква прослава. Начекани 10-тина членови на групата пред кафичот, почнува потера и тепање на неколку од нив. Од кафичот излегуваат уште 70-тина души, почнува размена на камења и шишиња, додека не следува нов напад од Комитска страна, па овие се прегазија за да избегаат надолу по скалите. Дојде полиција и следува бегање на сите можни страни :D
Чисто за илустрација колку е поголема моќта кога се напаѓа организирано и си дошол со намера да нападнеш.

Во контекст на горниот пост. Зошто групите вон Скопје секогаш повеќе им се воодушевувале на ФА, отколку на Комити, иако Комити имаат даааалеку поголема константност во постоењето и оставиле многу поголем белег во македонската тифо сцена? :D Освен пар добри песни кои навистина си грмат, добриот арт клуб со кратко времетраење, што е тоа што од кое другите останале восхитени? :D
Ова беше еден од најјаките напади. Дел од тие Комити пред нападот бевме у Јане, како неутрална публика играа МЗТ - Работнички, ФА извадија корео за нашата љубов нема мерило и имаше обид за напад при влез на ЦПБ. Интересно е што после сите како едно продолживме. Што се случуваше у Амбасадор само Шверцери си знаат, јуначишта :D
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.221
Поени од реакции
48.367
Ова беше еден од најјаките напади. Дел од тие Комити пред нападот бевме у Јане, како неутрална публика играа МЗТ - Работнички, ФА извадија корео за нашата љубов нема мерило и имаше обид за напад при влез на ЦПБ. Интересно е што после сите како едно продолживме. Што се случуваше у Амбасадор само Шверцери си знаат, јуначишта :D
Тоа беше натпреварот кога еден фрли со баскет кон ЦПБ? Дечкото одеше и во Комити тој период, не ми текнува на името, ама го среќавам секој ден, работи како обезбедување :D
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.282
Поени од реакции
16.611
Тоа беше натпреварот кога еден фрли со баскет кон ЦПБ? Дечкото одеше и во Комити тој период, не ми текнува на името, ама го среќавам секој ден, работи како обезбедување :D
Да тој натпревар е, после влетаа ЕБР на средина на терен, а од ФА само позади кош беше фул трибината останатите уште беа надвор. Добри денови беа тоа...
Автоматски споено мислење:

@Saber Rider
 
Последно уредено:
На врв Bottom