Навивачки групи во Македонија!

Член од
2 септември 2019
Мислења
30
Поени од реакции
38
АКТИВНОСТИ НА ФШ 89/УЛТРА БАНДА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА
received_1114796892246790.jpeg
ПОДГРУПА ГОЦЕВИ ЧЕДА ГРАФИТ
received_684280745659015.jpeg
Оддавање почит на местото каде бил учител Гоце Делчев, подгрупа ГОЦЕВИ ЧЕДА _20200524_011631.JPG
Изработка на графит Исар Бојс
 
Член од
17 мај 2020
Мислења
1
Поени од реакции
13
Велат дека нема сведоци на убиството на петте струмички студенти.
Но тоа не е точно!
Мојот прадедо е од село Костурино,тој над селото имал варница и работел таму, и додека работил ги видел Мара Минанова заедно со студентите и полицијата.Тој не го видел убистово на студентите но еден турчин од селто Орманли го видел убиството.Еден месец подоцна полицијата го уапсила прадедо ми и турчинот.Двајцата добиле 15 годишна затворска казна само за тоа што се биле сведоци на зло чинот,прадедо ми после 3 години бил пуштен затоа што бил тепан и малтретиран во затворот и се здобил со психички проблеми а со турчинот не се знае што се случило.Пред да биде пуштен од затвор му смениле презиме и од него не останало никаква трага.
Интересно е што во Струмица имаме улица која е наречена Мара Минанова а таа е една од тие што е заслужна за нивното убиство.
Никогаш да не се повтори и заборави!!!
100786381_2006601032798288_1605099179107942400_n.jpg
 
Последно уредено:
На врв Bottom