Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не знам зошто и на претходниот мој пост се навреди што таквите луѓе ги нареков изроди. Како очекуваш да бидете наречени? Србите не признаваат црква, Куманово било нивно, Бугарите викаат нема Македонија тоа е Бугарија, Грците викаат Македонија е Грчка, некако не може да се договорите кој е и што е. А, вие (под вие мислам на Делије Куманово и Гробари) работите во Македонски фирми, живеете на територија на Македонија, таа Македонија ви дала леб и покрив над глава и ти доаѓаш со пост овде како ти Македонија не ја чувствуваш за твоја. И после ми кажуваш како некој исто навијал за Арсенал они бетер биле. Некој што е роден во државава и со сила се прави Србин пошо он се тако осечао, е баш тоа - изрод.

Ја немам ништо против тоа да симпатизираш странски клуб, ама многу имам против оние што застануваат рамо до рамо со грци што негираат постоење на Македонија. Имам против тоа да Куманово стои на српско знаме.
А, дедо ми е роден во Ниш, завршува на иќ и се декларира како Србин. Ама, никогаш не негирал постоење на Македонија и Македонци, никогаш не рекол дека Македонија не ја чувствува како своја.

И немој молим те да ме убедуваш за братства со Фратриа или УГЕ. Радо би да бидам брат со некој ради лични познанства, лични интереси и занимања и тоа да биде стекнато преку дружба отколку да бидам брат со некој затоа што бил десничар, православен, или пошто боите ни биле исти. Уствари братствата не ни беа тема за дискусија.
И кога ги спомнуваш тие историски основи, на Македонецот секогаш ќе му смета некој што не го признава, некој што го негира неговото постоење, и бара дел од негова територија, а тие што си пратат Арсенал, Јунајтед, Баерн ама баш никако не сметаат во случајов.
И јас бев еден од тие на времето што пробуваше да објасни на некој дека е подобро да се иде на трибина отколку дома на телевизор да го глеаш Јунајтед или Реал ама ете тука има голема улога како те израснале од дома, и со сила некој да принудиш да доаѓа на домашни утакмици е невозможно, поготово кога квалитетот на лигата е катастрофа.
Ау друже ти си ме погрешно разбрал, неколу пати спомнав 2019 година македонска држава реалност и македонски народ што се чуствуваат како такви.
Друго ниту ми дала леб ниту ми обезбедила кров над глава, леб и кров над глава ми дал таткоми кој роден 58’ се изјаснувал како србин, а на него истото му го овозможил дедоми роден 24’ кој исто така се изјаснува како србин, а пак на него му овозможил прадедоми кој исто така се изјаснувал како србин интоа под турска окупација како и чукун дедоми и сите живееле во куманово и околина никој се нема доселено од београд, ниш или шта ја знам, за да денеска ти да ме сметаш џа изрод зошто сум бил србин и сумс е така изјаснувал и оикрај сето наведено, за да на твојата група и смета моја љубав према звезда, еве кажими сега дали би бил поголем изрод ако би бил македонец и покрај се погоре наведено и фамилијарнара историја што ја имам?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Ау друже ти си ме погрешно разбрал, неколу пати спомнав 2019 година македонска држава реалност и македонски народ што се чуствуваат како такви.
Друго ниту ми дала леб ниту ми обезбедила кров над глава, леб и кров над глава ми дал таткоми кој роден 58’ се изјаснувал како србин, а на него истото му го овозможил дедоми роден 24’ кој исто така се изјаснува како србин, а пак на него му овозможил прадедоми кој исто така се изјаснувал како србин интоа под турска окупација како и чукун дедоми и сите живееле во куманово и околина никој се нема доселено од београд, ниш или шта ја знам, за да денеска ти да ме сметаш џа изрод зошто сум бил србин и сумс е така изјаснувал и оикрај сето наведено, за да на твојата група и смета моја љубав према звезда, еве кажими сега дали би бил поголем изрод ако би бил македонец и покрај се погоре наведено и фамилијарнара историја што ја имам?
Не знам кој кого погрешно разбира. Јас ти кажав во претходниот пост дека имам дедо србин. Не е проблем ти дали си Македонец, Србин или како се чувствуваш. Проблемот е што си роден на Македонска територија, стоиш позади СРПСКО знаме на МАКЕДОНСКИ град. Проблемот е што државата во која што си се родил не ја чувствуваш како своја. Проблемот е што браќа ти се луѓе што го негираат постоењето на Македонија и Македонскиот народ. А, ти ако се чувствуваш како Србин, тоа е твоја работа и воопшто не ме засега.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не знам кој кого погрешно разбира. Јас ти кажав во претходниот пост дека имам дедо србин. Не е проблем ти дали си Македонец, Србин или како се чувствуваш. Проблемот е што си роден на Македонска територија, стоиш позади СРПСКО знаме на МАКЕДОНСКИ град. Проблемот е што државата во која што си се родил не ја чувствуваш како своја. Проблемот е што браќа ти се луѓе што го негираат постоењето на Македонија и Македонскиот народ. А, ти ако се чувствуваш како Србин, тоа е твоја работа и воопшто не ме засега.
Тоа тебе ти е проблем не мене, мене тие браќа како србин повеќе ме поштуваат него некои срби или па како што сте вие комити кој пто проблем сум ви јас и некиј како мене, а шкрги не ги гледате како проблем иако тие се родени во македонија но тие ако се албанци се албанци јас ако сум србин и навијам за српски клуб сум проблем, додека македонците кои симатишев српски клуб што од чисти спортски причини ги третирате како предавници, во самата група имате македонци со бугарски пасоши, малку двојни стандарди.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Тоа тебе ти е проблем не мене, мене тие браќа како србин повеќе ме поштуваат него некои срби или па како што сте вие комити кој пто проблем сум ви јас и некиј како мене, а шкрги не ги гледате како проблем иако тие се родени во македонија но тие ако се албанци се албанци јас ако сум србин и навијам за српски клуб сум проблем, додека македонците кои симатишев српски клуб што од чисти спортски причини ги третирате како предавници, во самата група имате македонци со бугарски пасоши, малку двојни стандарди.
Според ова се што го напиша нема разлика од вас и од шошоните и тие и вие јадете леб во Македонија, тука сте родени, тука се лечите, тука децата ви ги школуваат и слично а државата не ја почитувате и сакате. И они го ставаат Тетово на орел застава, вие Куманово. Навива за кој сакаш но немој да кажуваш дека Македонците се срби кои го смениле презимето. Незнам кога тоа Македонија била посилна од Србија па наметнала на Срби што живеат во Македонија да го сменат презимето. Абе смешки живи. А за тоа со бугарски пасоши. И Гоце Делчев имал бугарски пасош па е најголем Македонец и животот го дал за државава.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Според ова се што го напиша нема разлика од вас и од шошоните и тие и вие јадете леб во Македонија, тука сте родени, тука се лечите, тука децата ви ги школуваат и слично а државата не ја почитувате и сакате. И они го ставаат Тетово на орел застава, вие Куманово. Навива за кој сакаш но немој да кажуваш дека Македонците се срби кои го смениле презимето. Незнам кога тоа Македонија била посилна од Србија па наметнала на Срби што живеат во Македонија да го сменат презимето. Абе смешки живи. А за тоа со бугарски пасоши. И Гоце Делчев имал бугарски пасош па е најголем Македонец и животот го дал за државава.
Ти пратив и слика пгооре од фамилијарен гроб , а за гоце заборави да кажеш и дека бил бугарски учител ви штип.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Ти пратив и слика пгооре од фамилијарен гроб , а за гоце заборави да кажеш и дека бил бугарски учител ви штип.
Автоматски споено мислење:



Можеш само кур да ми се наедеш , посебно тврд онј српски, ај факоф
Мислам дека за сликата се разбравме погоре со конкретен одговор од моето семејство. Тоа е чиста манипулација за некој што нема ден школо и може да биде излажен.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Ти пратив и слика пгооре од фамилијарен гроб , а за гоце заборави да кажеш и дека бил бугарски учител ви штип.
Ти бе другар изгледа навистина си неписмен.
Во тие години во ниедна графа немало Македонци, затоа што туѓи власти владееле на нашава територија со години. Кој како владеел, така им било назначено на луѓето да се попишуваат.
За време турско имаш графа Турци и графа Бугари. Македонците ги попишувале како Бугари или побезболно христијани и муслимани.
Потоа, дошло време кога Србите завладеале со Вардарска Македонија. Презимето на моите било сменето на -ИЌ, па во втора светска војна го смениле на -ОВ (бугарски окупатор), па дури потоа сме станале -ВСКИ.
Како се чувствува населението овде, ти е најголем доказ каков народ живее во државава.
Ако тие историски архиви биле вистините, сите ќе се тепавме да се вратиме на српските корени или кон мајка Бугарија. Не го правиме тоа, освен оние што вадат пасоши за подобра иднина (најлесно е да земат бугарски, да беше норвешки полесно, ќе вадеа норвешки).
Да, во Кумановско има доста Срби, ама гробот што си го сликал ти е пример за обратното, како Македонците кои биле мнозинство на сегашнава територија на Македонија, биле асимилирани и принудувани да се попишуваат како мнозинството од државата под чија власт се наоѓале.

И тоа за Гоце Делчев ти е бесмислено прашање. Сите биле попишувани како БУГАРИ во тој период, не треба да си Ајнштајн за да сфатиш дека народот кој живеел овде немал никаква поврзаност со Бугарија, освен што претходно сме биле под нивна власт во одреден период пред да дојдат Турците. Позицијата на Македонија била таква што никогаш не сме успеале да направиме своја република/кралство, па помош за ослободување од окупаторот сме барале од соседни сили, кои тоа го користеле за да приграбат територии и асимилираат население.
Најубав доказ ти е сегашноста во која владее демократија и секој може да се попише како сака. Мнозинството од луѓето тука се чувствуваат само како Македонци, а покран нив има и Албанци во значителна бројка и останато. Бугарите и Србите се застапени со смешни проценти. А, замисли според податоците на кои се повикуваш, некогаш биле скоро 80% од населението во Македонија :D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Мислам дека за сликата се разбравме погоре со конкретен одговор од моето семејство. Тоа е чиста манипулација за некој што нема ден школо и може да биде излажен.
Јас ти наоѓам доказ и постирам, а ти мислиш дека си се разбрал со мене ради тоа пто некој некогаш тк кажувал и со тоа си ме побил, ви најмала рака дискутабилно
Автоматски споено мислење:

Ти бе другар изгледа навистина си неписмен.
Во тие години во ниедна графа немало Македонци, затоа што туѓи власти владееле на нашава територија со години. Кој како владеел, така им било назначено на луѓето да се попишуваат.
За време турско имаш графа Турци и графа Бугари. Македонците ги попишувале како Бугари или побезболно христијани и муслимани.
Потоа, дошло време кога Србите завладеале со Вардарска Македонија. Презимето на моите било сменето на -ИЌ, па во втора светска војна го смениле на -ОВ (бугарски окупатор), па дури потоа сме станале -ВСКИ.
Како се чувствува населението овде, ти е најголем доказ каков народ живее во државава.
Ако тие историски архиви биле вистините, сите ќе се тепавме да се вратиме на српските корени или кон мајка Бугарија. Не го правиме тоа, освен оние што вадат пасоши за подобра иднина (најлесно е да земат бугарски, да беше норвешки полесно, ќе вадеа норвешки).
Да, во Кумановско има доста Срби, ама гробот што си го сликал ти е пример за обратното, како Македонците кои биле мнозинство на сегашнава територија на Македонија, биле асимилирани и принудувани да се попишуваат како мнозинството од државата под чија власт се наоѓале.

И тоа за Гоце Делчев ти е бесмислено прашање. Сите биле попишувани како БУГАРИ во тој период, не треба да си Ајнштајн за да сфатиш дека народот кој живеел овде немал никаква поврзаност со Бугарија, освен што претходно сме биле под нивна власт во одреден период пред да дојдат Турците. Позицијата на Македонија била таква што никогаш не сме успеале да направиме своја република/кралство, па помош за ослободување од окупаторот сме барале од соседни сили, кои тоа го користеле за да приграбат територии и асимилираат население.
Најубав доказ ти е сегашноста во која владее демократија и секој може да се попише како сака. Мнозинството од луѓето тука се чувствуваат само како Македонци, а покран нив има и Албанци во значителна бројка и останато. Бугарите и Србите се застапени со смешни проценти. А, замисли според податоците на кои се повикуваш, некогаш биле скоро 80% од населението во Македонија :D
Ајде околу писменоста да се објасниме, погоре наведениот гроб( можам уште милион физички докази да ти најдам) значи уште во турско некој се изјаснил како србин а ти ми велиш имало графа, турци, бугари и христијани, како овој гроб во поречје е си српско презиме упте во турско време?
Друго прашање каде е тоа македонско насление пред турско ( ако ми кажеш александар македонски тука завршувам дискусија си тебе)?
Третто прашање сите биле под турско ропство и срби и бугари и грци и сите имале ослободилачки движења и војски само македонци немале и чекале друг да ги ослободува?
Ако несакаш мене да ми одговориш одговори си сам на себе па тука ке видиш кај кого е проблем околу писменоста.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Така си се Македонци нема пред ВВ2, трајте.
 
Член од
21 мај 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
@pixa
Pod 1 sto me citiras e valjda za srbi u grupu?
Eve ti odgovor: NIKOJ! Sem ljudi od okolinu na grad koi veruju deka su simpatizeri a ne u grupu, a za iminja ne me cimaj, toj od mene nema da procitas.
Што сакаш да кажеш сс овој? Дека у екипу нема срби? Ако стварно такој мислиш значи дека не ги знаеш људи
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Фк.Пелистер - Фк.Влазерими


Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Браво за паролата вака не личи плус навивање 90 минути ќеиф да тие да гледаш и слушаш пренос плус со знаменцата мала короеграфија после времиња уште знамето сакаме стадион да го видам на другата трибина ќе биди топ браво упте еднаш после гостувањето во Охрид ова денес беше супер

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Што сакаш да кажеш сс овој? Дека у екипу нема срби? Ако стварно такој мислиш значи дека не ги знаеш људи
Нема, родено у Куманово, фамилија македонци, македонско држављанство, навивало за ККК . Не су некој фактор да ги знам, кога треба знам а сви су македонци кои навивав за Звезду а се представљав како срби. Литл бит фани бат летс рок
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Нема, родено у Куманово, фамилија македонци, македонско држављанство, навивало за ККК . Не су некој фактор да ги знам, кога треба знам а сви су македонци кои навивав за Звезду а се представљав како срби. Литл бит фани бат летс рок
И за браќа од 20% исто ли га мислиш и они су родени у куманово како и фамилија, како к имав македонско државјанство?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Исто така да напоменам Комити збратимени со навијачи на Шалке, клуб за кој навивал Адолф Хитлер,кој бил сојузник и подржувач на Бугарите во втора светска војна, навијачи на шалке кои ден денеска важат за десно ориентирани, плус на сето тоа знаеме немците дека не рачунаат за луѓе од пониска раса, дали ти тоа побратимување го оправдуваш како Македонец.
Shit!!!
Хитлер навивал за Шалке, а бил подржувач Бугарите! ergo Комити Запад се подржувачи на Бугарите
Автоматски споено мислење:

Хитлер бугараш!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom