Навивачки групи во Македонија!

Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
У реду е друже, некад стварно нервираш со твојава арогантност и изигравање паметен. Дечкото има поента и би рекол дека е во право, не се работи за пеење, него за урлање, тропање, кршење, а сепак си во јавен превоз со многу други луѓе меѓу кои сигурно и постари, нема потреба од такво изживљавање. Културата и однесувањето на голем број поединци е НУЛА, доволно е на кортео да отидеш и да заклучиш, ај за правењето ѓубре по пат најмал проблем, ама испиле 3 пива и мислат сите хулигани дека се, па кршење знаци и сваштарии по пат, сите сме јаки кога сме во толпа знам. Од страна да гледаш некад стварно на ништо не личи, никаков ред и однесување, после кога ќе пишуваат за навивачите вакви онакви се лутиме, не треба да ги браниш ваквите ситуации.. И тие децата што се пуштија на терен после утакмица, јас гарантирам, бар 70%, се пуштија затоа што знаат дека ништо нема да се деси, напад на противничка група поготово на дерби сигурно не се прави со претрчување на цел терен пред цела полиција собрана и распоредена. Само штета за групата и клубот прават вакви ситуации, ништо позитивно.

Иначе, да се надоврзам и на муабетиве за враќање на дербито, све е џабе додека не се направат асални стадиони, јас лично никад не сум бил за забрани на гостински навивачи, ама преку к*р веќе сите на Градски да смеат да доаѓаат и да се осеќаат како дома, а кога ќе треба Вардар да гостува трибината се реновира, оградата е срушена, една трибина била, немало безбедност и разни други изговори.
Многу добро кажано.. Комити секогаш се ЗА да доаѓа гостинска нг. на Градски, дури и многу пати "ургирале" до управата на ФК Вардар да не става забрани.. Покажуваш навивачка солидарност, за разлика од нас, нив ич не им чуе дали имаме забрана или не.. Поготово оние од Пелагонија. И после секако ние испаѓаме "пички", а они мажи, дека они ни дошле и на 30 год. прослава, а ние не сме биле.... :D Иако дошле со кордони ЕБР чувани како бели мечки од секоја страна и секое ќоше.. Само најјакиот дел е што сите знаеме дека Комити се група која има најмногу идено и кога има забрана за гостински навивачи, само за жал секогаш завршува со казни.. Ама што да правиш "пички".
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ај да разграничиме некои работи прво пред да критикуваме, може?

Групата и само групата е одговорна за сите глупости, инциденти и дешавки на стадион и САМО на стадион. Поединец што прави во негово слободно време, или како се однесува во автобус или на улица е негов проблем, и веројатно се работи за домашно воспитување. Тие од дома ако не го воспитале дека не треба да се курчи на постари во автобус само затоа што испил 2 пива и мисли дека е хулиган, Комити сигурно нема да го сменат неговото однесување. Точно 10 години како сум во Комити и верувај дека да воспоставиш ред на трибина е скоро невозможно на вакви дуели со над 1500 луѓе. На помали утакмици каде што повеќето сме си познати еден на друг е полесно. Да набројуваме проблеми од вчера?

1. Дадени се инструкции кога се палат бакљи, кога се палат димни. На крај секој си пали по 1-2 бакљи на 2 минути. Тотално непочитување на одговорните.
2. Дадени се инструкции луѓето каде да се сместат и каде да движат на трибина. На крај сите манекени и седат горе, дожд да не ги врне. А, тоа што неколку луѓе работеа 2 недели на кореографии, и на сонце и на дожд не е битно. Кој ги ебе.
3. Дојдени на навивачка трибина, не пеат.

И ако сме објективни има уште проблеми од вчера, ама овие се главните коишто не можат да се искоренат веќе со години.
Немаат домашно воспитување знам тоа, сељаци тешки се, ама носат маици од навивачка група Комити и се прават јаки. Зборот ми е, не да ги воспитувате во смисла да ги седнете во парк и да им држите лекции ко на првачиња, туку да се каже само онака информативно дека после утакмица да не се прават глупости низ град. Бидејќи кај народот се ствара слика дека вие цела група сте како тие 5-6 души во неделата што урлаа во автобус. Јас знам дека не е така затоа реков тие членови ви ја грдат групата.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.139
Поени од реакции
1.929
Немаат домашно воспитување знам тоа, сељаци тешки се, ама носат маици од навивачка група Комити и се прават јаки. Зборот ми е, не да ги воспитувате во смисла да ги седнете во парк и да им држите лекции ко на првачиња, туку да се каже само онака информативно дека после утакмица да не се прават глупости низ град. Бидејќи кај народот се ствара слика дека вие цела група сте како тие 5-6 души во неделата што урлаа во автобус. Јас знам дека не е така затоа реков тие членови ви ја грдат групата.
Ok druze fala na info.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.795
Поени од реакции
17.163
Ok druze fala na info.
За многу работи не сум се согласувал со типов ама за ова е во право.Младите генерации најчесто за ова одат на трбина а плус кога ќе се земе и домашното невоспитување...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
У реду е друже, некад стварно нервираш со твојава арогантност и изигравање паметен. Дечкото има поента и би рекол дека е во право, не се работи за пеење, него за урлање, тропање, кршење, а сепак си во јавен превоз со многу други луѓе меѓу кои сигурно и постари, нема потреба од такво изживљавање. Културата и однесувањето на голем број поединци е НУЛА, доволно е на кортео да отидеш и да заклучиш, ај за правењето ѓубре по пат најмал проблем, ама испиле 3 пива и мислат сите хулигани дека се, па кршење знаци и сваштарии по пат, сите сме јаки кога сме во толпа знам. Од страна да гледаш некад стварно на ништо не личи, никаков ред и однесување, после кога ќе пишуваат за навивачите вакви онакви се лутиме, не треба да ги браниш ваквите ситуации.. И тие децата што се пуштија на терен после утакмица, јас гарантирам, бар 70%, се пуштија затоа што знаат дека ништо нема да се деси, напад на противничка група поготово на дерби сигурно не се прави со претрчување на цел терен пред цела полиција собрана и распоредена. Само штета за групата и клубот прават вакви ситуации, ништо позитивно.

Иначе, да се надоврзам и на муабетиве за враќање на дербито, све е џабе додека не се направат асални стадиони, јас лично никад не сум бил за забрани на гостински навивачи, ама преку к*р веќе сите на Градски да смеат да доаѓаат и да се осеќаат како дома, а кога ќе треба Вардар да гостува трибината се реновира, оградата е срушена, една трибина била, немало безбедност и разни други изговори.

aj uste ednas procitaj mu go postot pred da solis pamet... jasen si e deckoto, ne spominja on kresenje i pijacenje, jasno kaza sto mu smeta


Абе се добро ова, бројка бакљада и се тоа, конечно не си ги собрале бакљите за по дома, ама уште ли ќе се сељачат некои по автобуси? Зошто толку мерак да се вика во автобус и на стари луѓе да се покажува сила, голем кур 30 години навивачка група, пола од тие што беа на трибина не ни знаат кога се формирани Комити. Ви ја грдат групата сељаците од Драчево и Лисиче.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.964
Поени од реакции
2.867
Од сега да знаете. И по автобуси кога идете накај стадион глас да не се слушне така да ги учите младите генерации на групата. И шалови маици дресови се тоа да се скрие да не се покажува. Никој немора да знае кај идете. Ебаве тоа ја незнам што ви смета тоа ако некој пее по автобуси. Наместо да се радувате дека има уште такви генерации на кој телефоните и социјалните мрежи не им се на прво место, вас и тоа ви смета.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Пеењето е за на стадион таму треба да си дел од групата и да го бодриш тимот, не да се начукаш у маало да се издереш на пензионери у автобус ко деген и после на стадион да паднеш у кома да дремеш.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.795
Поени од реакции
17.163
Од сега да знаете. И по автобуси кога идете накај стадион глас да не се слушне така да ги учите младите генерации на групата. И шалови маици дресови се тоа да се скрие да не се покажува. Никој немора да знае кај идете. Ебаве тоа ја незнам што ви смета тоа ако некој пее по автобуси. Наместо да се радувате дека има уште такви генерации на кој телефоните и социјалните мрежи не им се на прво место, вас и тоа ви смета.
Од пеење до пеење има разлика.Не верурам дека на некој би му сметало ако некој пее пристојно но да се дере како неадренталец и да плаши стари луѓе тоа не е ок.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Едно е пеење друго е играње курот со девојчиња, урлање на старци, ркање шлајмови низ врата и воглавно вербално реметење со секој што е немоќен против поголема група. Само што овој проблем не е до комити, едноставно децата немаат никакво домашно воспитање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
Пеењето е за на стадион таму треба да си дел од групата и да го бодриш тимот, не да се начукаш у маало да се издереш на пензионери у автобус ко деген и после на стадион да паднеш у кома да дремеш.

bas postarite se tie sto ne peat posto neli veke se veterani lol...
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Исто беше и на кортео. На што личеше тоа буфтањето по плеховите, како некој неандерталци слезени од планина. Уште ќе му кажеш не лупај и "хулиганот" одма на криво те гледа. Што е најтрагично ова беа сцени од постари ликови, не само од деца. И после ќе се жалиме кога ќе не гледаат сите како селјаци. Ама тоа што се дешаваше неделата надвор од стадион беше многу пониско од сељачана за жал..
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.143
Поени од реакции
4.528
aj uste ednas procitaj mu go postot pred da solis pamet... jasen si e deckoto, ne spominja on kresenje i pijacenje, jasno kaza sto mu smeta
Ајде и ти уште еднаш прочитај што пишува. Ќе цитирам: „зошто толку мерак да се вика во автобус и да се покажува сила на стари луѓе“, ако ти ова го толкуваш дека пеењето е проблем, секоја чест. Секоја добронамерна и издржана критика е добредојдена, поготово кога доаѓа од самите нас, сите знаеме на што се мисли и сите знаеме какво знае да биде однесувањето на поединци, со тоа што ќе ги браниме нив или било што поврзано со Комити не правиме никакво добро, само тапкаме у место.

Од сега да знаете. И по автобуси кога идете накај стадион глас да не се слушне така да ги учите младите генерации на групата. И шалови маици дресови се тоа да се скрие да не се покажува. Никој немора да знае кај идете. Ебаве тоа ја незнам што ви смета тоа ако некој пее по автобуси. Наместо да се радувате дека има уште такви генерации на кој телефоните и социјалните мрежи не им се на прво место, вас и тоа ви смета.
Пак истиот муабет треба да го повторувам, сите знаеме дека не е до пеењето, ниту до шаловите, маиците, дресовите. Најголемиот проблем уствари е што тие генерации ти што ги браниш, најмалце одат на стадион за фудбалот или клубот, сигурно едно 50% од трибината, можда и више, поготово на утакмица како оваа со Пелистер, немаше појма што се дешава во фудбалот во Македонија и Вардар, ниту па играчи знаат и слично, туку едноставно во Комити гледаат можност за дружба и терање некои хулигански Грин Стрит филмови, доаѓаат направени пепел и ни ф од фудбал гледаат, ниту пак придонесуваат за групата со некакво навивање. Јас разбирам и дружби пред утакмица, и пијанки, ама си има граница и се знае што уствари треба да е приоритет дента кога има утакмица, а доволно е да прошеташ и да слушнеш какви муабети се вртат, за да сфатиш дали се за фудбал дојдени или за нешто друго. Ќе ти спомнам и мој пример, сезоната кога испаѓавме, играме решавачка утакмица со Скопје, се направи колку-толку еуфорија и некоја мобилизација во тие црни денови, игравме доста рано, од 1 саат мислам, и по пат по некое пиво и муабет падна за утакмицава, и се избацува еден: „а со кој играме? а што битна е утакмицава? за што играме?“. Нормално се изнасмеавме и прокоментиравме ова се тие фаци дојдени за инциденти, ама ова и не е така мал проблем. Друга работа е што ваквите ќе истераат дур е интересно и дур им е шема, после нит ќе се замараат нит ќе ти доаѓаат на трибина
 
Член од
19 август 2017
Мислења
260
Поени од реакции
841
Пак истиот муабет треба да го повторувам, сите знаеме дека не е до пеењето, ниту до шаловите, маиците, дресовите. Најголемиот проблем уствари е што тие генерации ти што ги браниш, најмалце одат на стадион за фудбалот или клубот, сигурно едно 50% од трибината, можда и више, поготово на утакмица како оваа со Пелистер, немаше појма што се дешава во фудбалот во Македонија и Вардар, ниту па играчи знаат и слично, туку едноставно во Комити гледаат можност за дружба и терање некои хулигански Грин Стрит филмови, доаѓаат направени пепел и ни ф од фудбал гледаат, ниту пак придонесуваат за групата со некакво навивање. Јас разбирам и дружби пред утакмица, и пијанки, ама си има граница и се знае што уствари треба да е приоритет дента кога има утакмица, а доволно е да прошеташ и да слушнеш какви муабети се вртат, за да сфатиш дали се за фудбал дојдени или за нешто друго. Ќе ти спомнам и мој пример, сезоната кога испаѓавме, играме решавачка утакмица со Скопје, се направи колку-толку еуфорија и некоја мобилизација во тие црни денови, игравме доста рано, од 1 саат мислам, и по пат по некое пиво и муабет падна за утакмицава, и се избацува еден: „а со кој играме? а што битна е утакмицава? за што играме?“. Нормално се изнасмеавме и прокоментиравме ова се тие фаци дојдени за инциденти, ама ова и не е така мал проблем. Друга работа е што ваквите ќе истераат дур е интересно и дур им е шема, после нит ќе се замараат нит ќе ти доаѓаат на трибина

За некои работи си во право, и спрема мене на прво место треба да е љубовта кон Вардар (секој си има своја перцепција и дефиниција за тоа) и најважно е да има дружба и да грми на трибина.

Ама сепак мислам дека се претерува со замеркиве. Се дур не се пречекори границата и физички се напаѓаат недолжни граѓани, не гледам лично некаков проблем. Да не се лажеме, тој хулигански Грин Стрит филм, отсекогаш бил составен дел од навивачкото движење и воопшто од фудбалот во цела Европа, а да не збориме за регионов. Неможе ние да бидеме исклучок или сега наеднаш да глумиме Културно-Уметничко Друштво.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Од каков муабет на каков дојдовте.. Сте запнале со децата што се дереле, пееле во автобус, па јакото маде.. Се добро тоа освен лупање по автобусите, тоа и мене ептен ме иритира ипак покажи малце култура. Ама ако мислите дека ова се случува само во Скопје/Македонија во заблуда сте. И не го тупете до толку со глупостиве.. Сепак темава е за навивачи, не за домаќински муабети.. Следно што е? Ако не да ве ставиме вас од тука на врата и да проверувате кој има ѓубре под нокти, дали се бањати и дали исекле нокти?
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.143
Поени од реакции
4.528
За некои работи си во право, и спрема мене на прво место треба да е љубовта кон Вардар (секој си има своја перцепција и дефиниција за тоа) и најважно е да има дружба и да грми на трибина.

Ама сепак мислам дека се претерува со замеркиве. Се дур не се пречекори границата и физички се напаѓаат недолжни граѓани, не гледам лично некаков проблем. Да не се лажеме, тој хулигански Грин Стрит филм, отсекогаш бил составен дел од навивачкото движење и воопшто од фудбалот во цела Европа, а да не збориме за регионов. Неможе ние да бидеме исклучок или сега наеднаш да глумиме Културно-Уметничко Друштво.
Добро тоа да, јасно е нема збор тука, на крај краева мислам дека и јас и сите останати сме влагале у такви филмови :D Поентата ми беше дека има голема недисциплина и некултура кај помладите, што се одразува доста лошо на групата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom