НОВИ и без „ФОСФАТНИ„ поскапувања....

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Народот пред повторен ценовен ШОК...Владата си молчи и си „дрпа„ од основниот артикал за одржување на базична хигиена ...секако со НОВИ... и гледај го сега трикот со БЕЗФОСФАТНИ ЦЕНИ ...пардон прашаци.
А средставата за хигиена ..одамна оданочени со данок за луксуз односно нели „нормален„ , наместо намален од 5% ?
Еве што пишува во еден дневен весник за настанот пред самото и директно поскапување...

ЗАБРАНАТА СТАПИ ВО СИЛА
Продавниците исчистени од фосфатни детергенти

Поголемиот дел од продавниците во Скопје се "исчистија" од фосфатните детергенти, чија продажба и производство од вчера се забранети.

Во поголемите маркети велат дека ги повлекле фосфатните детергенти уште во минатата недела. Таму потврдија дека нивните продавници вчера ги посетиле инспекциските контроли, но оти немало никакви проблеми. И во пазарниот инспекторат тврдат дека е засилен надзорот, но засега нема извештај од терен.

- Рано е да се каже дали сеуште може да се најдат фосфатни детергенти во продажба. За една недела ќе ги имаме тие информации - велат во инспекторатот.

Во акцијата за повлекување на фосфатните детергенти и за сопирање на нивното производство се вклучени и санитарната, земјоделската и инспекциите за храна и за животна средина. Царинската управа има задача да го контролира увозот на детергенти. Резервите на фосфатни производи ќе им се враќаат на производителите, а ќе следуваат парични казни и затворање продавници ако инспекциските екипи затекнат такви производи во трговијата.

(Љ.Г.)

И не се чудете на ВОШКИТЕ кои ќе ги има насекаде исто како и ВОШКАРИТЕ...нели?
 
Член од
5 април 2005
Мислења
139
Поени од реакции
0
komu ide

Продавниците исчистени од фосфатни детергенти
I sto ima tuka cudno.Cela Evropska unija gi zabranila ti prasoci bidejki ja unistuvaat i zagaduvaat okolinata.
Patem,kakva vrska ima ova lavu so politika.Ili kolku da se postavi tema,pa komu ide:pos: :pos: .
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Каква врска имаат НОВИТЕ ЦЕНИ со Политичарите?

Pana напиша:
I sto ima tuka cudno.Cela Evropska unija gi zabranila ti prasoci bidejki ja unistuvaat i zagaduvaat okolinata.
Patem,kakva vrska ima ova lavu so politika.Ili kolku da se postavi tema,pa komu ide:pos: :pos: .
Па ова е ЧИСТА КРАЖБА ....пардон водење Економска ПОЛИТИКА викана и КРАЖАБА ...на како лимон исцедениот Македонски Народ?
После Избори да се ИСПИТА зашто одкога воведоа „безфофатни„ детергенти воведоа и ПОВИСОКИ ЦЕНИ ...а тоа е во доменот на ПОЛИТИКАТА на оваа Ајдучка Влада ....драг мој кољега пана.
 
Член од
5 април 2005
Мислења
139
Поени од реакции
0
Izvini ama ne te razbiram.Ne te razbiram sto ima vrska vladata so toa deka "besfosfatnite" prasaci imale povisoka cena.
Patem, cenata ja diktira pazarot a ne vladata.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
За да не шпекулирате, бидејќи работата ми е поврзана токму со оваа проблематика да одговорам:

Уште пред да стапи законот во сила, ретко кои фосфатни детергенти беа останати во продажба. Bonux и Ariel од производителот Procter & Gamble, како и неколу други беа повлечени од продажба, додека другите производители (Охис, Saponia, Henkel, Ехо Savex....) уште од одамна не употребуваат фосфати во своите детергенти.

Цените не се промениле по стапувањето на законот во сила, затоа без лажни шпекулации. А и да се промениле на некои продажни места, за тоа се заслужни трговците кои извршил поскапување на своја рака, бидејќи цените од производителите и увозниците се истите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Nesto malku na ovaa tema : znae li nekoj dali emisijata na gasovi od bezoloven benzin vo motor bez katalizator e pomalku stetna od onaa na "olovniot" benzin ?????
Imam nekoja informacja deka aditivite koi se koristat namesto olovoto , ako ne se "fateni" vo katalizatorot ( mora da se menuva na cca 3 god) se dozlaboga toksicni i kancerogeni..., a vo Makedonija trcaat pretezno stari avtomobili , koi sega trosat "zelen" benzin..i nemaat katalizator.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
concrete напиша:
A во Македонија...

Кој ни е крив?

concrete напиша:
Imam nekoja informacja deka aditivite koi se koristat namesto olovoto , ako ne se "fateni" vo katalizatorot ( mora da se menuva na cca 3 god) se dozlaboga toksicni i kancerogeni...
Ама, ако не се фатени. Условно, кое е пичкин дим процентуално во споредба со тие кои што се фатени. Нели?
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Прашање до Сердарот и Мацедалиен.
дали оваа тема доколку ја отвореше некој друг досега немаше да напишете ни еден пост за тоа дали и колку е поврзана со форумот политика.
 
Член од
5 април 2005
Мислења
139
Поени од реакции
0
intel напиша:
Прашање до Сердарот и Мацедалиен.
дали оваа тема доколку ја отвореше некој друг досега немаше да напишете ни еден пост за тоа дали и колку е поврзана со форумот политика.
Ubavo im go plesna u faca!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
PLJASSSSS!!!!! Ko krem torta!!!!!:):):)!!!!
Ama uste da mi kazete kade vi zafosvatizira na politika???????
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Ако веќе толку инстистирате...
Да видам колку вашите коментари ќе бидат плодни во Економија и бизнис.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Почни ти, кога веќе си ја префрлил темата на бизнис и економија.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Nema interes za diskusija-sramota.
Da bese povrzano so toa koj uvezuva i dali stava pari vo geb do sega 100 posta ke se napisea.VAka za truenjeto na narodot komu mu e gajle.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Подфорумот се вика Политика и вести, а темава беше вест. за каде е не навлегувам. Знбам само дека ако навистина се третираат како луксуз, а не сум запознаен, треба да проверам, тогаш не е фер од страна на тој кој тоа го наредил и озаконил. Едноставно, ако сме решиле да се приспособуваме на стандардите кои ни се приоритет како усогласувањето со ЕУ стандардите, а ова е дел од самото тоа, тогаш, како основно средство за хигиена, треба да се оданочуваат минимално, со 5%.
Знае ли некој колкаво е поскапувањето и колкав е данокот?
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Nesto malku na ovaa tema : znae li nekoj dali emisijata na gasovi od bezoloven benzin vo motor bez katalizator e pomalku stetna od onaa na "olovniot" benzin ?????
Imam nekoja informacja deka aditivite koi se koristat namesto olovoto , ako ne se "fateni" vo katalizatorot ( mora da se menuva na cca 3 god) se dozlaboga toksicni i kancerogeni..., a vo Makedonija trcaat pretezno stari avtomobili , koi sega trosat "zelen" benzin..i nemaat katalizator.
Како и концептот и сериската верзија на BYD Qin носи проверена техника која ја сочинуваат 1.5 литарски бензинец спарен со електромотор којшто се напојува од пакет на железо-фосфатни батерии кои имаат 10 пати подолг век од литиум-јонските.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom