НБА сезона 2022/2023

Статус
Затворена за нови мислења.

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Moже бе, нека го дадат Лука и Леброн ќе им го испорачаме со машна врзан. :D
Плус може да бираат уште 2-3ца што не се АД, Ривс, или Хачимура. Како цреша на шлагот и првиот пик од годинашниов драфт ќе им го дадеме (иако може да испадне добар пик на овој драфт).
Автоматски споено мислење:

Па тука нема дискусија кој би требало да биде избран. Сите тимови си ги изгубиле натпреварите на терен, освен Кингс на кои НЕ ИМ ДАДОА да ја освојат титулата 2002-ра.
Треба ли да пуштам видеа со епските чоукови на Кингс во последните моменти од утакмците, кога си подаваа жешки компири и сите бегаа од одговорност? Имаше судијски грешки, ама воглавно на двете страни имаше и секогаш компензираа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Епа ќе им опаѓа гледаноста со тек на време.
ne opagja gledanost, tuku kontinuirano raste. ne od sho se dobri ili dobro rabotat, tuku od so nema konkurencija.

za delot so sudenjeto, kje se zalis ti, i pomalku od 1% od gledacite koi razbiraat po nesto od kosarka. ostanatite so im e kako netflix, ni cul ni razbral.

sportot kako industrija e zabava, toa so nie barame nekoja pravdina i logika tamu, si e nas problem.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.609
Поени од реакции
2.780
Moже бе, нека го дадат Лука и Леброн ќе им го испорачаме со машна врзан. :D
Плус може да бираат уште 2-3ца што не се АД, Ривс, или Хачимура. Како цреша на шлагот и првиот пик од годинашниов драфт ќе им го дадеме (иако може да испадне добар пик на овој драфт).
Автоматски споено мислење:


Треба ли да пуштам видеа со епските чоукови на Кингс во последните моменти од утакмците, кога си подаваа жешки компири и сите бегаа од одговорност? Имаше судијски грешки, ама воглавно на двете страни имаше и секогаш компензираа.
Rivs si e free agent, kaj saka si bira letovo
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Rivs si e free agent, kaj saka si bira letovo
Restricted агент е, и биди сигуен дека Лејкерс ќе мечаат било која понуда... Инаку момакот најверојатно ќе игра за САД на светско.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
ne opagja gledanost, tuku kontinuirano raste. ne od sho se dobri ili dobro rabotat, tuku od so nema konkurencija.

za delot so sudenjeto, kje se zalis ti, i pomalku od 1% od gledacite koi razbiraat po nesto od kosarka. ostanatite so im e kako netflix, ni cul ni razbral.

sportot kako industrija e zabava, toa so nie barame nekoja pravdina i logika tamu, si e nas problem.
Не знам дали им расте. Имаше еден куп статистики пред неколку години дека се ''Хисторик Лоу'', под 6-7 милиони, а прашање е и тоа дали е вистина покрај сите тие манипулации и преувеличувања на бројки. Имаа јаки бројки ГСВ-КАВС претходно, со сето тоа дуење на атмосфера и правење дрим тимови.
Додади на тоа и тајмаутиве, кои што ги има 329191320 (окс можеби и порано ги имаше) ама сега траат подолго и подолго.
5 мин кошарка, па 5 мин реклами, па 2 мин кошарка (уништемна од судии заради бизнис), па пак 5 мин тајмаути.
Фали уште по 4-5 челинџа да им дадат па таман една утакмица да трае 2 дена.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Не знам дали им расте. Имаше еден куп статистики пред неколку години дека се ''Хисторик Лоу'', под 6-7 милиони, а прашање е и тоа дали е вистина покрај сите тие манипулации и преувеличувања на бројки. Имаа јаки бројки ГСВ-КАВС претходно, со сето тоа дуење на атмосфера и правење дрим тимови.
Додади на тоа и тајмаутиве, кои што ги има 329191320 (окс можеби и порано ги имаше) ама сега траат подолго и подолго.
5 мин кошарка, па 5 мин реклами, па 2 мин кошарка (уништемна од судии заради бизнис), па пак 5 мин тајмаути.
Фали уште по 4-5 челинџа да им дадат па таман една утакмица да трае 2 дена.
NBA kontinuirano raste, gledaj gi platite na igracite koi im gi davaat.
prosecni ili podprosecni likovi kako porter, haris, poole i red drugi, imaat pogolema godisna plata od budzetot na najjakite ekipi vo evroliga.

site tie gluposti - pauzi, allstar, dvesta kategorii nagradi, se odi vo revenue stream.

za logikata vo kosarkata, koga go stavija Perk analist na espn, sho povekje?
likot ne znae tecno da zboruva, glava secam ako moze edna kniga da procita, mu ostavija mediski prostor da vlijae na izbor na mvp.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404

Fuck yeah, make it happen!


И за поназад муабетот, кој го интересира.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.520
Поени од реакции
3.656
Треба ли да пуштам видеа со епските чоукови на Кингс во последните моменти од утакмците, кога си подаваа жешки компири и сите бегаа од одговорност? Имаше судијски грешки, ама воглавно на двете страни имаше и секогаш компензираа.
Сериозно за најкриминално отсудената утакмица во било кој спорт на сите времиња одговорот ти е, па кој им е крив кога не си ја решија на другите натпревари? :)
Имало грешки, ама секогаш компензирале? :eek: 20 слободни фрлања повеќе во последна четвртина и пунење со лични грешки на сите центри само на едниот тим е компензација?

И за поназад муабетот, кој го интересира.
Си го избрал најпристрасното можно видео, кое дури и како такво само се обидува да ја ублажи ситуацијата, а никако да најде некакво оправдување или нормалност во судењето.
Не мора никој да ги гледа видеава, доволно е да скролне само кај коментарите и да види како ја памтат луѓето утакмицата. Толку е смешно што во првото видео, третиот најлајкуван коментар е каде што некој му спомиња на авторот на истото дека се обидува да биде пристрасен и да ја ублажи дамката на сметка на Лејкерси и авторот во риплај му се правда дека ќе има и парт 2 од видеото. За да на истиот тој парт 2 или второто твое видео кое си го пратил, најлајкуваниот коментар е дека видеото е апла пристрасно и изоставени се неколку битни одлуки на штета на Кингс.
Мене овој коментар уште одма од вечерта ми е еден од најдобро опишувачките за што се има случено на натпреварот - The Washington Post sports columnist Michael Wilbon responded to the calls in Game 6: "I wrote down in my notebook six calls that were stunningly incorrect, all against Sacramento, all in the fourth quarter when the Lakers made five baskets and 21 foul shots to hold on to their championship."
Stunningly incorrect е најбитниот дел. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Си го избрал најпристрасното можно видео...
Без навреда друже... Ама ако го пратиш коуч Ник, ќе знаеш дека генерално е Лејкерс хејетер.
Можев куп навивачки видеа да постирам ако сакав. Да кажеш дека Ник е пристасен за Лејкерс е смешно. Човекот е човек, не може да биде 100% објективен ама јас го пратам затоа што горе долу има интересни анализи. Може не е објективен 100% ама е ок. Но Лејкерс навивач не е ниту некогаш ќе биде.

6-тата утакмица не можеш да ја гледаш надвор од сите случувања и надвор од претходните утакмици. Јас на времето мислев дека ова е завера против (а не за) Лејкерс... Дека НБА правела шеми за да има повеќе утакмици, тоа е можно. Но дека им помогнала на Лејкерс, тоа е смешно. Едноставано судиите правеа грешки (намерни или ненамерни), и потоа компнезираа.
Автоматски споено мислење:

И игнорираш каков епски чоук направија Кингси во завршниците од последните утакмици. Жал да ти падне беше работата, како одбегнуваа отворени шутеви и одговорност.

Ама битно Биби си сечеше нокти на крај од 5-тата утакмица, демек од досада. Курч невиден, и сам-себе-убијал.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Не мора никој да ги гледа видеава, доволно е да скролне само кај коментарите и да види како ја памтат луѓето утакмицата.
Е и ова... Тука е проблемот, наместо повторно да ги погледнете утакмиците (јас сум ги гледал десетици пати) вие си го терате муабетот кој што запамтил тогаш на времето. Па нормално дека ако си хејтер - си запамтил како тогаш си гледал на работите пред дваесет години (а освен фановите јасно е дека повеќето што следат баскет - не ги сакаат Лејкерс). Плус овде повеќето навиваа за Сакраменто заради Дивац и Стојаковиќ. Најинтересно е што на видеата што ги линкав анализите ги прават судија од НБА и Ник кој е генерално е хејтер на Лејкерс.

Наместо да ги погледнеш самите утакмици или барем видеата со анализа што ги линкам, ти кажуваш види ги коментарите. И уште тоа го посочуваш како некаков аргумент. Необјективно.
Автоматски споено мислење:

Еве уште еднаш, некој ако сака да погледа:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.833
Плус овде повеќето навиваа за Сакраменто заради Дивац и Стојаковиќ
Па и не треба да бидеме изненадени од овој податок. Генерално Србите се народ кој за себе мисли дека цел свет ги мрази и дека играат за инает на сите, па така имаш муабети дека Новак е омразен и игра сам против светот и естаблишментот, ете Јокиќ го украле годинава за МВП пошо е Србин и белец (не дека не можеше да земе МВП ама заслужи и Ембид), а претходните 2 години изгледа баба ми зема МВП пошо е црнкиња и не е од Србија, и да не набројувам натака.

Затоа, вакви коментари ќе има секогаш од напатени србоманчиња и хејтерчиња кои биле или бебиња или деца од 3-4 години ама битно се прават муабети дека Сакраменто биле украдени и Лејкерси гурани од судиите. Еве ликов над тебе од коментари заклучил дека судиите суделе за Лејкерс, замисли еј, третиот најлајкуван коментар му е релевантен, абе бог да чува и да брани.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
...се прават муабети дека Сакраменто биле украдени и Лејкерси гурани од судиите. Еве ликов над тебе од коментари заклучил дека судиите суделе за Лејкерс, замисли еј, третиот најлајкуван коментар му е релевантен, абе бог да чува и да брани.
Навистина без врска резонирање тоа со игнорирање на видеа/утакмици и земање коментари како аргумент, пошто на видеата многу добро се издвоени спорните моменти и се гледа дека судиите прават грешки и потоа повратни грешки за да компензираат и за другите. Тогаш така се судеше, ако не видат нешто ама на снимка после видат дека згрешиле, потоа во следната прилика судат обратно за да „поправат“. Фала богу прекинаа со таа пракса, само повеќе ја усеруваа работата со тие компензации.
Челинџот е супер работа, само уште да ги усвојат најавените промени да може по два пати да се има челинџ ако првиот е успешен.

И луѓе, остајте ги муабетите - погледајте ги утакмиците. Или макар овие две видеа каде добро се гледа колку грешки прават судиите - ама за двете страни грешат:

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom