НБА сезона 2022/2023

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
4.602
Поени од реакции
14.239
Da, Kawhi navistina e eden od najdobrite igraci vo ligata.
A tvoeto korisnicko ime navistina e edno od najgrdite na forumov. Pu.
Друже продолжи да се занимаваш со +/- на играчите и кој од нив на тој начин е добар. Од мене одјеби и заобиколи ме, те молам.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.998
Поени од реакции
6.407

Се уште е шпекулација, ама изгледа на Џордан му има здосадено да губи.
Автоматски споено мислење:

Од натпреварите вечерва, убав натпревар беше Нетс - Кингс.
Сабонис со 24 поени и 21 скок.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2022
Мислења
513
Поени од реакции
483
Mrtva trka pomegju Embiid i Jokic za MVP regularna sezona.
Momentalno spored kladilnicite Embid e favorit 2.00 koeficient, a za Jokic koeficientot e 2.30.
Koj i da osvoi zasluzeno, navivam za Embid.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.998
Поени од реакции
6.407
Оу кој натпревар беше Лејкерс - Маверик, мајкоооо!!!!
Анкл Дру и Макси Клебер чичковски ги решија младите Лејкерс.
 
Член од
12 ноември 2022
Мислења
513
Поени од реакции
483
Dajte mu ja nagradata gotovo e. Embiid ke bide MVP regularna sezona i najdobar strelec sekako.
Автоматски споено мислење:

Za 3 cetvrtini 31 poen 7 skoka 7 asistencii bez izgubena topka. BEZ IZGUBENA TOPKA!
Автоматски споено мислење:

Filadelfija vo serija od 8 pobedi po red
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.431
Поени од реакции
5.580
Лигата е полна со мекуши и не се игра веќе одбрана. Лоад менаџмент на секој 2 натпревар, гледаме серии од 5 порази по ред па 11 победи по ред, без веза..., а всушност еве како величини и легенди го сфаќаа баскетот.

Рендал раскажува како Коби со својата постапка го натерал да размислува поинаку, што ќе го направи покомпетативен како играч. Поентата не е за тоа до каде стигна Рендал *пошто не стигна до никаде (идиотот ја користи само едната рака и во ПО сите екипи го користат тоа против него), туку како КОБИ покрај тоа што беше сам суперстар се обидуваше начинот на размислување и тренинзи, воопшто сфаќање на баскетот да го префрли на своите соиграчи, иако беа светлосни години од неговиот талент или неговата работна етика.

Тоа многу фали во денешна НБА. Гледаме прасиња по 200кг како Дончич, Господ им дарил талент, предиспозиции да се доминантни, а нив им е мака да ослабат и да играат одбрана. Не е само тој, но е добар и еклатантен пример.

Се очекува одбрана да изиграат пар ликови како Дрејмонд Грин, Маркус Смарт, Руди Гобер, не знам Бриџис, Адебајо... ју нејм ит, а од истите не се очекува подигање на офензивните рејтинзи од година во година. Исто и за креативците како Дончич и нему слични.

Со тоа баскетот ја губи убавината, играта доби на брзина, се шутира за 3 поени во најголем дел од натпреварите и од најголем дел на играчите, одбраната е мисловна именка, а времето на центарска игра со грб кон кош или времето на колективно играње одбрана (само неколку тимови го можат тоа) е одамна поминато.

Фалат ликови како Коби, кои ќе играат секоја вечер макар и повредени и кои ќе играат и на двете страни од теренот.


1679232401880.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom