НБА сезона 2021/22

Кој ќе биде новиот шампион?


  • Вкупно гласачи
    75

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Реалност ретко кој очекуваше дека овие три тима ке играат финале на конференциите. За голден стејт се очекуваше до некаде.

Бостон Крена многу споро, ама кога се составија покажаа дека можат секого да го растурат.
Мајами склопи одличен тим, уште еден показател дека се меѓу најдобро организираните тимови во лигата.
Далас, не го сакам Дончиќ, ама игралиште и пол, уште во сезоната влезе со вишок килограми, а да не заборавиме дека и втората ѕвезда ја трејдаа и од тогаш им крена да играат финале.
голден стејт не ги можам поради дрејмонд грин, ама една од најјаките организации и да драго ми е дека се врати Клеј.

И за крај...во кое диско играат двајцата најјаки igra4i во лигата и наследниците на Коби и Шек?!?!?!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Твитер е препун со мемиња у кои ги омаловажуваат Санс.
Дури извадија скриншот од твит на Букер од 2013та: I wish I lived in some bigger city, like Dallas.

Освен Мајами кои горе-доле цела сезона играа квалитетно, другите три екипи поради физички или ментални повреди на играчи никој не веруваше дека ќе стигнат до тука. Пријатно изненадување е Џордан Пул кој стана Splash Brother во недостаток на Томпсон.
Која од екипите да освои ќе биде целосно заслужено и ќе биде знак дека НБА е на здрави нозе и има светла иднина пред себе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
Денес тек ја гледав утакмицата Феникс - Далас... Охохо какво ташлачење беше она, не ми текнува во друга мајсторка некој да губел со скоро 50 коша разлика. Она беше невиден генгбенг, Феникс ги затнаа на сите дупки... Не можеше да им се деси на „подобри“ луѓе, илеџијата/флоперот Крис Пол кој би било космичка неправда да земе титула и неговиот ученик Девин Букер. Сѐ е добро сега, не мора да навивам за Бостон во финалето. :)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Многу интересни финалиња ќе имаме, посебно на истокот треба да гледаме многу квалитетна кошарка. Сакам да освојат Мајами и имаат ненормално добро склопен состав но некако немам доверба во Батлер дека можи офанзивно да одговори на некоја серија поени на Татум, Кари или Дончич кога ќе фатат оган а ќе фатат сигурно. Многу е тешко да се освои титула без некој таков луд скорер и ќе биди интересно да се види како ќе му парираат на Бостон.

Бостон изгледа исто многу сериозно одлична одбрана со доволно напад, страшни скорери во Татум и Браун и доста други играчи кои можат да врзат по неколку тројки, мотивирани после пресвртот против Милвоки и физички претешката серија против Јанис, сега против Мајами ќе играат многу послободно и растеретено.

За ГСВ се знај се, не би се кладел ниту еднаш против нив.

Далас е убедливо најслаба екипа од останатите но со можеби индивидуално најдобриот играч, веќе се победници според мене, Дончич доби големо плејоф искуство, ги знат слабостите на екипата и очекуват добар пазар и титула во следните 2 сезони.

Типувам ГСВ да победи 4-2 и да има 7ма утакмица на истокот, е сега кој ќе тепа таму....
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Kako da ti kazam deka Miami Heat e najtezok defanziven matchup od site? Go menjas Jimmy, na switch ti doaga PJ, go menjas i nego ti doaga Bam. Deckite menjaat se zivo vo odbrana taka da ako im bese tesko na Boston protiv Giannis i kompanija sega ke im bide x2.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Финале:

Од Исток типувам Мајами, имаат подобра клупа и одбрана, е сега дека ке има мајсторка ке има.

На Запад смрдливиот голден стејт мислам дека ке оди, затоа што имаат преголем напаѓачки арсенал, плус ѓубрето дрејмонд грин ке го сопре Лука. Максимум две добиени ке имаат Тексашаните, мада повеќе би сакал тие да одат во финалето.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Kako da ti kazam deka Miami Heat e najtezok defanziven matchup od site? Go menjas Jimmy, na switch ti doaga PJ, go menjas i nego ti doaga Bam. Deckite menjaat se zivo vo odbrana taka da ako im bese tesko na Boston protiv Giannis i kompanija sega ke im bide x2.
Мислев за офанзивата на Мајами е полесен мечап од Јанис, немаат физички толку силен играч и физички е полесен тим за чување Мајами.
 
Член од
8 август 2018
Мислења
43
Поени од реакции
113
Знаете некој стрим за вечер или коди аддон? Каде може да се гледа плејофот? Благодарам
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
Без Смарт и Хорфорд беа.. Ќе оди во 7 ова.. Другата мислам ГС во 6 зема.. Се надевам грешам
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Сполстра трењериште!!!
Како го свртеа натпреварот у 3та четвртина.
Мириса на 7 натпревари и Мајами у финале.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.593
Без Смарт и без Хорфорд, и пак се држеле, Бостон ин 7.
Автоматски споено мислење:

Нигде и у никое време не сум спомнал за Џими, играчиште е.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Durant si ja zacrna karierata zasekogash cao prijatno izede metla i ne samo shto izede metla tuku bukvalno na site 4 utakmici bese neutraliziran do max izgledase kako da ne e toj, celosno izguben i pomocan od Seltiksi posebno od strana na Tejtum i Horford. Jaka odbrana mu igraa da, ama i pokraj toa mnogu e sramno ona sto mu se sluci. Kraj na karierata i kraj na muabetite deka nekogas ke go stigne Kobi ili ne znam koj.
Pomocan i preeben do krajnost.
Obicna picka.
Kurov moj najak igrac vo ligata. Najak igrac vo ligata e grkot.

Za bradata sto da se kaze, skapanica od nevideni razmeri, nula od igrac.
Dodeka igrase vo Hjuston bese legenda sekoja vtora utakmica isturase 50ki, noviot stil na igra mu e obicna nula neka si gi pikne asistenciite vo gazot crn. Mi se zgadi.

Od ekipive sto ostanaa spored mene ni edna ne e shampionski materijal, prelesno i bez otpor stignaa do polufinale ne zatoa sto se tolku dobri ekipi tuku zatoa sto protivnicite im kiksnaa skroz i ne im pruzija skoro pa i nikakov otpor. Ama toa e, ke se naviva za Doncic sekako.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom