НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.272
Исти таклабас е и Леброн, разгален плачко.
Ама пази ја разликата, Лефлоп плаче за бенефит на тимот и за победување - што го ценам, иако е антикошарка сепак тоа е проблем од правилата на НБА а таквите како Леброн/Тре/брадата, тие само функционираат внатре во правилата.

За разлика од нив, Дрејмонд е друг вид на плачко. Демек борец за социјална правда. Демек сиротите мултимилионери требало да можат да бараат трејдови исто како клубовите што можеле да ги трејдаат... Изместен компас има, исто како целата таа квази борба за социјални права, блм и лбгт, ммфњљлттбгфрс.


П.С. Никаде не реков дека Дрејмонд не е корисен за Вориорс, само дека е преплатен - а и тоа го спомнав како споредно во контекстот на плачењето за социјални права, итн.
Ти ако знаеш што збориш, ја глава сечам.

Леброн плачел, ама плачењето е оправдано зашто темиот имал бенефит од истото.
Дрејмонд плачел, ама неговото плачање не е оправдано, бидекќи со неговото плачење не сака само неговиот тим да има бенефит, туку сите играчи во NBA лигата.

Дрејмонд бил преплатен, не зашто бил корисен на тимот, туку поради тоа што бил ПЛАЧКО?!

Уште еден лик што мисли дека ако луѓето зимаат многу пари, треба да ќутат и да бидат подредени на своите работодавачи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Лехехехејкехехехерс. Иде метла, спремете се мишови...
Мислиш ќе дојдат Нетс до финале?
Филаделфија, Мајами, Бостон, Торонто... Озбилни шахисти има во тие клубови (ок минус Фили, таму играат табла), па ќе видиме Нетс како играат шах. Зони, удвојувања, хак-а-Џордан, итн... ;)
Автоматски споено мислење:

Ти ако знаеш што збориш, ја глава сечам.

Леброн плачел, ама плачењето е оправдано зашто темиот имал бенефит од истото.
Дрејмонд плачел, ама неговото плачање не е оправдано, бидекќи со неговото плачење не сака само неговиот тим да има бенефит, туку сите играчи во NBA лигата.

Дрејмонд бил преплатен, не зашто бил корисен на тимот, туку поради тоа што бил ПЛАЧКО?!

Уште еден лик што мисли дека ако луѓето зимаат многу пари, треба да ќутат и да бидат подредени на своите работодавачи.
ОК, ајде ELI5...

- Леброн плаче за судијски одлуки (исто и Тре, исто и Харден, исто и пола лига), тоа не е убаво ама е за бенефит на тимот - и (пази) НБА го дозволува тоа (штом не го забранува).

- Дрејмонд Е преплатен, гледано од аспект на платата наспроти учинокот, и тоа е факт но...
... Но тоа е секундарно, јас првенствено зборував за неговото глумење на борец за социјална правда. Додатно приметив дека Дрејмонд премногу јаде бурек - посебно КАКО ЗА МАРГИНАЛЕН ЛИК во лигата.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Исти таклабас е и Леброн, разгален плачко.
Ама пази ја разликата, Лефлоп плаче за бенефит на тимот и за победување - што го ценам, иако е антикошарка сепак тоа е проблем од правилата на НБА а таквите како Леброн/Тре/брадата, тие само функционираат внатре во правилата.

За разлика од нив, Дрејмонд е друг вид на плачко. Демек борец за социјална правда. Демек сиротите мултимилионери требало да можат да бараат трејдови исто како клубовите што можеле да ги трејдаат... Изместен компас има, исто како целата таа квази борба за социјални права, блм и лбгт, ммфњљлттбгфрс.

П.С. Никаде не реков дека Дрејмонд не е корисен за Вориорс, само дека е преплатен - а и тоа го спомнав како споредно во контекстот на плачењето за социјални права, итн.
Мислам дека во овој поглед (за Дрејмонд) бадијала ќе продолжиме да реплицираме. Убаво би се согласил со тебе за едно, имаме спротивно различни мислења за него како играч и индивидуа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Mислев дека не го дискутираме стрикно Дреј, туку неговиот став (и ставот на неговата генерација меѓу кои тој е најгласниот).
Прилично јасно е дека и нему и на голем дел од другите играчи, не им е јасен односот клуб-играч (или работодавец-работник).

Дреј го спомна и Харден. Пази, Брадата со цели 2 години преостанати под договор - бараше и доби трејд во друг клуб - конкретно во Нетс. Ама убаво му беше кога лапна супермакс oд (сега проверив) пази: цели $171,131,520 за четири години!!!


ЛеБрон можеби е ЛеФлоп, ама Леброн потпиша 1+1 со Лејкерс, и пред тоа 3 години со Кливленд и со Мајами, кои сите поштено си ги изигра како што беше договорот. Кој го спречи брадата да потпише 1+1 со Хјустон?
Никој, ама газето му се рашири за повеќе пари.

Ваквите мултимилионери да ги жалиме?
Пошто некој Дрејмонд така кажал? :unsure:

едит:
Застранивме со коментарите лично за Дрејмонд (тука јас сум крив, иако е точно сѐ што напишав за него).
Мојата основа намера беше критика на неговите ставови, кои се целосно забегани и разгалени како и неговата генерација играчи.

Ама ако инсистираш секако можеме да се согласиме - дека не се согласуваме. :)
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
LeBron James breaks Karl Malone's NBA all-time record for most
turnovers in a career

https://www.cbssports.com/nba/news/lebron-james-breaks-karl-malones-nba-all-time-record-for-most-turnovers-in-a-career/


Брон и официајлно прв во Нба на сите времиња со 4525 изгубени топки,поминувајќи го Карл Мелоне со 4524 изгубени топки во неговата кариера.Брон има шанса да му избега убедливо.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Лехехехејкехехехерс. Иде метла, спремете се мишови... :kafence: Ванлок ми е пријател, не го замарам повеќе, @Nino Manchester ти ќе бидеш жртвата после метлата да си знаеш.
Da mi ja drzis metlata toa moze nema problem.Kazav ja ednas eve uste ednas ke kazam, nekoj ke place ama aj.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.689
Клиперси со пораз против Јута од 18 разлика (направена во последна четвртина) без Каваи, Џорџ и Батум. Во денешниот реванш, со тазе вратени играчи, победа над Јута од 4 разлика. Водство од 13 разлика на минута до крај, ама овие се раздаваа тројки и дојдоа и до минус 2. Повторно се јавува таа стара болка на неможност да се задржи големо водство на крај. Недостасува играч кој ќе ја пимпла топката, ќе ја задржи во посед. Одлична сезона засега, ако се занемари оној катастрофален меч со Далас. Дури и без двајцата најдобри играчи се остваруваат победи. Следно коло со Бруклин, можност за реванш за првиот натпревар кој Нетси го добија со тесен резултат.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Antetokounmpo posledni 6 utakmici
29PTS 19REB 8AST
23PTS 12REB 8AST
34PTS 10REB 8AST
24PTS 17REB 10AST
29PTS 15REB 6AST
47PTS 11REB 5AST
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Клиперси со пораз против Јута од 18 разлика (направена во последна четвртина) без Каваи, Џорџ и Батум. Во денешниот реванш, со тазе вратени играчи, победа над Јута од 4 разлика. Водство од 13 разлика на минута до крај, ама овие се раздаваа тројки и дојдоа и до минус 2. Повторно се јавува таа стара болка на неможност да се задржи големо водство на крај. Недостасува играч кој ќе ја пимпла топката, ќе ја задржи во посед. Одлична сезона засега, ако се занемари оној катастрофален меч со Далас. Дури и без двајцата најдобри играчи се остваруваат победи. Следно коло со Бруклин, можност за реванш за првиот натпревар кој Нетси го добија со тесен резултат.
Клупашите ви играат добро, од стартериве +/- во позитива беше само Џорџ... И Беверли (!).

Ајде само нека стигнат сите екипи здрави во плејоф, па да видиме кој е кој и да гледаме кошарка како што треба. :)
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Da i 1 pobeda i 6 porazi na ante so ovie brojki. Igrac so ne ja razbira kosarkata voopsto, Russell Westbrook samo 20 cm povisok. Neka bide sreken i edna titula u zivot ako osvoi nekako, so ova sto go igra i on i Bucks i so serenjeto u playoff ke si ostane regular season igrac i toa e toa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom