НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    100
Член од
7 јуни 2012
Мислења
265
Поени од реакции
496
Серијава со Феникс, Клиперс освен што на првиот натпревар распалија за три, 20 тројки со 42% реализација- 20/47 ( и тоа не беше доволно, и Санс таа вечер феноменални шутерски со 55 шут/поле), од тогаш 4 натпревари со ред, посебно во прво полувреме Клиперс шутира очајно за три.

Шут за три на Клиперс во прво полувреме, последни 4 натпревари, мизерија :

2 5/15
3 3/17
4 4/22
5 4/16

Феникс пак, на последниот натпревар (5) беа 8/17 за три на полувреме (нивно најдобро полувреме во овој сегмент, оваа серија ) и пак губеа на полувреме 7 разлика!И Феникс тимски мака мачи со тројките серијава- Пoл е очај, посебно Краудер (никакво изненадување) и Бриџис- овие двајцата се 13/44 за три...демек 3 & D профил - Зелкари и Дрводелци, на Македонски преведено, англискиот и јазиците не ми се јака страна, признавам! Освен Џонсон, кој им е специјалист за три-корнер другово......Бриџис и Краудер заедно последниве три натпревари имаат 40 поени, а играат стартери по 30 мин !

Така да, кога ќе видиш колку лошо шутира за три Феникс во серијава тимски, па и два од стартериве се со никаков придонес, а водат 3:2....Клиперс и полесно креираат прилики за три од Феникс, чисти позиции, одлично вртат топка на периметар на моменти, ама не оди....

Многу ме интересира како ќе продолжи Клиперс да шутира, посебно прво полувреме вечер, со оглед на погоре прикажаниот тренд.

И трет натпревар за ред, во второ полувреме Букер и Пол комбинирано многу слаби, трошат топки, неефикасни шутерски (двата 36% FG%, 22 шута од 41 земаа во второ полувреме)....на знам дали кај Пол е пред се лежењето/карантинот проблем, притисокот или пак можеби одбраната или друг фактор?! Три натпревари со ред Санс се мачи за 90 поени просек, делумно виновна одбраната на Клиперс! Тие врескалата-аналитичарите на ESPN/TNT, нели викаа а ПОЛ се врати ќе било крај, толку беа убедени ??

Неутрален сум во финалето на Запад, но ќе навивам за историја, прилика каква што се гледа еднаш на векот во НБА и во животот (Клиперс веќе испишаа историја)= да свртиш три рунди со ред во плејоф од 0-2 резултат и да одиш финале, во најмала рака бар 7-ми натпревар да се гледа ќе биде добро!! И се надевам (за џабе) судиите да бидат на ниво, оваа година во плејоф судењето е катастрофално (кога не било), посебно со која леснотија се судат флагранти фаули, од ракав!
=============================================================================================================================


Официјална страна за квалификациите за Токио, од главното мени > Qualifying Tournaments може да се избере страната за секој турнир посебно, со распоредот, тимови итн...

Вечер пред мечот Клиперс/Санс, за мезе, од 1.00 на Спорт Клуб 4 Канада - Кина, квалификации за Олимпијада, како загревање (и така е мраз надвор времето !), за тие што гледаат кошарка во живо, до утрото.

Добар тим имаат Канада (на хартија) и се дефинитивно најкомплетни на квалификациите, заедно со Литванците (само Мареј им фали, па и Олиник играл порано), 80% екипата од НБА играчи, ги води Сестрата...Не дека е квалитетен многу турниров, кој почна вчера ...


 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.324
Поени од реакции
54.707
Феникс го прави тоа што требаше да го прави и минатата утакница, откако и Зубац се повреди, односно да не растури од под лош. Па и Краудер не утна тројка, така што мириса серијава на крај :(
Автоматски споено мислење:

Која смејурија од судење, дава техничка на Казнс за глумата на Пол. Пет минути гледаа репетиција и на крај пак даде техничка.
Пол педерче старо, како само го намести...

Искина Пол на крајов, откако намали Клиперс на 7, ги враќа Феникс на 20. Мислам дека само рден кош не беше негов во серијава.
Сосема заслужено, се забележува веќе дека душа немаат Клиперси. Секој втор ден натпррвар, тројца повредени, без класичен центар. Одличен отпор, одлична сезона и више срече други пут :D
Автоматски споено мислење:

Беверли, каков цреп, мајко мила.
Иако Пол го провоцира после секој кош, сепак ваков потег е дно дна. Дефинитивно ради него, поголемиот дел од неутралците го мразат Клиперс. Јас не знам која екипа би го земала во составот...
Темпирана бомба.
Заслужи финале Пол во кариерата, а годинава им се поклопија коцките. Ако Јанг ило Анте не се вратат на терен, тогаш Феникс би бил фаворит во било кое евентуално финале.
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.681
Поени од реакции
5.295
Оууу, многу ми се направи ќејфот што ЛА Циганите отидоа да пецаат.
Натпреваров воопшто не беше лесен за судење, насиље и глума на сите страни. На крај Беверли сосема заслужено исфрлен од натпреварот. Нека иде назад у Евролига.
И Стив Балмер нека одмори а и камерите нека одморат од него.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.671
Феникс го прави тоа што требаше да го прави и минатата утакница, откако и Зубац се повреди, односно да не растури од под лош. Па и Краудер не утна тројка, така што мириса серијава на крај :(
Автоматски споено мислење:

Која смејурија од судење, дава техничка на Казнс за глумата на Пол. Пет минути гледаа репетиција и на крај пак даде техничка.
Пол педерче старо, како само го намести...

Искина Пол на крајов, откако намали Клиперс на 7, ги враќа Феникс на 20. Мислам дека само рден кош не беше негов во серијава.
Сосема заслужено, се забележува веќе дека душа немаат Клиперси. Секој втор ден натпррвар, тројца повредени, без класичен центар. Одличен отпор, одлична сезона и више срече други пут :D
Автоматски споено мислење:

Беверли, каков цреп, мајко мила.
Иако Пол го провоцира после секој кош, сепак ваков потег е дно дна. Дефинитивно ради него, поголемиот дел од неутралците го мразат Клиперс. Јас не знам која екипа би го земала во составот...
Темпирана бомба.
Заслужи финале Пол во кариерата, а годинава им се поклопија коцките. Ако Јанг ило Анте не се вратат на терен, тогаш Феникс би бил фаворит во било кое евентуално финале.
КОХОХОХООХОХОЊАХАХАХАХАНИКЕЕХХЕХЕХЕХЕХЕ КЛИХИХИХИПЕХЕХЕХЕХЕХЕХЕХЕРС :D :D :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.143
Поени од реакции
13.018
Letovo postoi shansa Kawhi Leonard da potpise za Golden State Warriors. Toa bi bilo mnogu opasna rabota, ako se sluci trejdot avtomatski GSW postanuvaat Top kandidat za titulata, sekako vednash posle Bruklin Nets.
Hehehe brat4e, mislam deka ti da pises deka Makedonija nikogas nema da vleze vo EU - uste utre ke ne primat so site pocesti.

Do tolku pojma nema6.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.586
Поени од реакции
2.438
Hehehe brat4e, mislam deka ti da pises deka Makedonija nikogas nema da vleze vo EU - uste utre ke ne primat so site pocesti.

Do tolku pojma nema6.
Koj e tvojot problem ?
Leonard ako saka titula najdobra opcija mu e da odi vo Golden State ili da tera nakaj Heat, kaj drugarmu Batler, drugo ne mu preostanuva.
Vo Klipers ako ostane ke zarabotuva najdobro ama titulata moze samo da ja sonuva.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.682
Поени од реакции
704
Koj e tvojot problem ?
Leonard ako saka titula najdobra opcija mu e da odi vo Golden State ili da tera nakaj Heat, kaj drugarmu Batler, drugo ne mu preostanuva.
Vo Klipers ako ostane ke zarabotuva najdobro ama titulata moze samo da ja sonuva.
Kako so ke ja sonuvat bradata najja4i zasekogash i zmijata, zaedno so wanna be muslimanot.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.586
Поени од реакции
2.438
Kako so ke ja sonuvat bradata najja4i zasekogash i zmijata, zaedno so wanna be muslimanot.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa bradata i Irving se povredija, da bea zdravi trojkata na parket ke se prosetaaa do titulata.
Irving GI propushti poslednite 3 utakmici protiv Baks, Harden gi propushti prvite 4 a na poslednite 3 igrase povreden.
Автоматски споено мислење:

Da bea site zdravi Baks nemase da zemat povekje od dve utakmici.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.682
Поени од реакции
704
Pa bradata i Irving se povredija, da bea zdravi trojkata na parket ke se prosetaaa do titulata.
Irving GI propushti poslednite 3 utakmici protiv Baks, Harden gi propushti prvite 4 a na poslednite 3 igrase povreden.
Автоматски споено мислење:

Da bea site zdravi Baks nemase da zemat povekje od dve utakmici.
Epa da bea ama ne bea, a nema ni da bidat, ke se raspadnat uste slednava godina, bradata nema da znae so e toa prsten, i ke bide zabraven za desetina godini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
11
Pa bradata i Irving se povredija, da bea zdravi trojkata na parket ke se prosetaaa do titulata.
Irving GI propushti poslednite 3 utakmici protiv Baks, Harden gi propushti prvite 4 a na poslednite 3 igrase povreden.
Автоматски споено мислење:

Da bea site zdravi Baks nemase da zemat povekje od dve utakmici.
PA i lenard i ibaka da bea zdravi i Clippers mozea godinava do titula
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.586
Поени од реакции
2.438
Epa da bea ama ne bea, a nema ni da bidat, ke se raspadnat uste slednava godina, bradata nema da znae so e toa prsten, i ke bide zabraven za desetina godini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Epa toa samo vi preostanuva, da se molite da se povreduvaat i nikogash da ne bidat kompletni, vo sprotivno nepobedlivi se. Kraj na muabetot.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.243
Поени од реакции
4.783
Koj e tvojot problem ?
Leonard ako saka titula najdobra opcija mu e da odi vo Golden State ili da tera nakaj Heat, kaj drugarmu Batler, drugo ne mu preostanuva.
Vo Klipers ako ostane ke zarabotuva najdobro ama titulata moze samo da ja sonuva.
Таа снегулка требаше да остани во Торонто бар уште една година, после да си бара чарето.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.586
Поени од реакции
2.438
Таа снегулка требаше да остани во Торонто бар уште една година, после да си бара чарето.
Si ja zafrkna karierata, i site fanovi na Raptors gi zafrkna so zaminuvanjeto posle osvojuvanje na titulata. Sakase da se vrati doma vo Los Angeles, ete mu go Los Angeles, neka go jade kurot.
Автоматски споено мислење:

PA i lenard i ibaka da bea zdravi i Clippers mozea godinava do titula
Se soglasuvam, Lenard i Ibaka da bea zdravi mozea Klipers do titula.

Od druga strana ako bradata i Irving bea zdravi, Nets ne samo sto mozea tuku zagarantirano ke ja osvoea.

Znaci tuka se pravi razlikata, ednive ako bea zdravi mozea, a drugive zagarantirano ke ja osvoea titulata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom