НБА сезона 2015-2016

Како ќе заврши серијата?


  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533

Тренинг кампот започна, што ефективно значи и дека новата сезона практично почна. Растрчани и испотени двометраши насекаде. Од битки за да се биде дел од "елитните 15", преку битки за минутажа па се до уигрување на таа последна варијанта од акцијата која во Јуни може да доведе до титула - многу нешта се одлучуваат сега.

Сезоната започнува со големи очекувања. Како можеби никогаш досега се создаде една елитна група на 7-8 тимови кои би требало да бијат жестока борба за титулата и еден куп зад нив во битка кој побрзо до врвот... или до дното. Со цел добро да ја почнеме сезоната еве една кратка анализа по конференции.


Исток

Елитни екипи: Кливленд
Единствен елитен тим на Истокот реално е Кливленд. Леброн и компанија се веројатно први фаворити за пол позиција пред плејофот во цела лига. Прашањето е само како ќе ги реинтегрираат Irving и Love по повредите.

Плејоф екипи: Атланта, Чикаго, Мајами, Торонто и Вашингтон
После Кливленд ова се 5те екипи кои ако немаат фатални повреди би требало да се пласираат во плејофот. Атланта, Чикаго и Мајами имаат шанси и да бидат елитни, но многу работи треба да им тргнат од рака. Атланта да покже дека нема да им падне обраната без Carroll, Чикаго па ќе зависи во многу нешта од формата на Rose, а Мајами од целосната непознаница од то како ќе функционира нивната потенцијано смртоносна стартна постава. Торонто и Вашингтон стандардни 45-50 победи.

Блиску до плејоф, поблиску до дома: Милвоки, Шарлот, Детроит, Индијана, Бостон, Орландо, Њујорк
Како и секогаш убедливо најголемата група на истокот. Многу екипи со плејоф аспирации, малку квалитет и места. Милвоки треба да ги оправда очекувањата со многу млад состав. Шарлот се засили со шутери но дали ќе им издржи одбраната. Детроит ќе проба да го глуми Орландо ор минатата декада. Индијана и Бостон фантазираат за некакви тимски креативни модерни варијанти, но се ми се лини дека лошо ќе минат сезонава. Њујорк ќе биде подобар но дали ќе остане Мело до крај на сезоната. Ќе може ли Орландо таа група на супер талентирани деца да ги претвори во екипа. Многу прашања помалку одговори.

Здраво лотарија! Филаделфија и Бруклин
Овојпат оваа група е доста кратка на Истокот но како и секогаѓ веројатно брзо ќе се прошири. Од Филаделфија се очекува мал напредок со една од најмалдите екипи во историјата. Од Бруклин се очекува машина за патување низ времето, бидејќи немаат шанси ниту за пик ниту за резултати,

Запад

Елитни екипи: Голден Стејт, Сан Антонио, ЛА Клиперс, Хјустон, Оклахома Сити
Ауу каква конкуренција. Е тука ќе се води вистинската битка. Голден Стејт супер силен со доволно млада екипа да биде при врвот во следните 5 години. Сан Антонио повторно во едно ново на никого нејасно издание со Aldridge. Клиперс во last resort варијанта со еден куп бивши ѕвезди. Хјустон со дополнителна ширина и подобро здравје. И ОКЦ со огромен потенцијал и досега малку егзекуција. Многу различни филозофии, различни стратегии, многу ѕвезди. Но само еден на тронот. Кој ќе видиме. Сите имаат реални шанси.

Плејоф екипи: Њу Орлеанс, Мемфис
Њу Орлаеанс ќе продолжи да напредува со новиот тренер на крилата на Дејвис. Мемфис е на граница на елитен тим но некој ќе мора да се задоволи со 5-6 место на западот.

Блиску до плејоф, поблиску до дома: Јута, Далас, Сакраменто
Ќе има навистина жестока борба за тоа 8мо место но не меѓу пола конференција како што многумина мислат. Се ми се чини дека само овие 3 имаат шанси. Фаворит според мене младата и опасна дефанзивна Јута. Сакраменто може и тотално да се распадни, но ми се чини дека позитивно ќе изненадат и покрај тоа што имаат ростер кој не е добро вклопен.

Здраво лотарија: Портланд, Денвер, Феникс, Минесота, Лејкерс
Изненадувачки но очекувам оваа група да биде поголема од вообичаено. Некои од овие екипи се на ранг на оние од погорното ниво на истокот но на западот едноставно немаат никакви шанси за плејоф и сакале или не ќе се фокусираат на младите играчи. На Портланд, Денвер и Минесота тоа им е јасно, на Феникс и Лејкерс ќе им стане јасно.

Мислам дека е ова доволно за почеток. Спремни сте за нова луда сезона? Ако сте, навалете со мислења :) А во меѓувреме може и да гласате, за тоа која екипа ќе биде најнапредната сезонава.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Se izvinuvam sto e latinica no nemam moznost za kirilica.
Ocekuvam Leonard os San Antonio da igra podobro vo klucnite natprevari vo play off, poradi nego San Antonio ispadnaa vo 1 runda lani. Ova e mozebi poslednata sezona na Duncan i ke dadat se od sebe Spursi za titula i spored mene tie se favorit broj 1 za titula. A sansi za da osvojat titula od zapadot imaat uste Golden State, Oklahoma i Memphis so nivnata odbrana se rival koj e tezok za igra. La. Clippers i Houston se cirkuzanti spored mene i tie ne zemaat titula. Clippersi ocekuvaat od veteran od Pierce da gi nosi sto e nerealno i Jordan koj voopsto nema namera da poprava sutot za slobodni frlanja. A Houston sto ocekuvaat od Josh Smith koj frla cigli i Howard koj ne mi se veruva deka ke igra kako sto igrase za Orlando.
A od istok se znae odnapred Cleveland igra vo finale se ceka samo protivnikot od zapad a moj tip e San Antonio i ocekuvam Spursi da zemat titula i Timmy da se penzionira so stil, a od sledna sezona Aldridge i nekoj pomlad centar da prodolzat so San Antonio.
Jasno e Dallas i Portland nema da igraat play off a na nivno mesto vo play off Oklahoma i Utah.
Na istok ima sansi Orlando da napreduva i da dojde do 8 mesto.
Glasam sepak deka najgolem napredok ke ima Oklahoma vo anketata.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ocekuvam mnogu od Miami samo da ne se stopat od prviot dozd...mn se rizik na povredi site do eden
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Cavaliers free agent forward Tristan Thompson did not accept a one-year, $6.8 million qualifying offer for the 2015-16 season by Thursday's 11:59 p.m.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
зошто Бруклин е во групата "здраво лотарија" ?? :D
Се согласувам, требало да ги стави во поблиску до дома групата, медиокрити се но не се ептен отидени во лотарија.


Јас очекувам појаки Сан Антонио иако на почетокот ќе бидат во слаба форма заради уиграност и поради тоа што имаат супер ѕвезда ќе мора малку да го променат системот на игра, не много но доволно за да ја сменат шемата.
Очекувам до видам до кај ќе отиде хајпот со Гентри и "тројкашот" Дејвис, ветуваат многу но ќе видиме.
Сакам Сакраменто да ме изенадат позитивно, Рондо во неколку интервјуа изјавува дека е променет играч па ќе видиме како ќе излезе планот на Владе.
Атланта ќе биде значително послаба пошто Керол им беше мотор во одбрана и разигрување во напад, тешко ќе можат да го заменат освен ако некој од бенч рајдерите не се вклопи многу успешно со поголема минутажа.
Моментално Кливленд се во позиција на чекање и пратење на ситуацијата со ТТ кој бара 3х повеќе пари отколку што вреди, повредата на Шамп и на Ирвинг. Сепак пак ќе бидат една од најдобрите екипи на истокот.
Очекувам много појак Мајами од лани, сакам да продолжи има ривалство меѓу Булс и нив и да се борат за првите места во конференцијата.
Клиперс ќе бидат појаки од лани, но повторно нема да можат да ги поминат великаните во Западот според мене, чисто мое мислење без хејт.
Вориорс можеби малце ќе паднат со формата, но не значително и пак ќе бидат од топ 3 во западот.
Чикаго ќе ја променат целата филозофија на играта, од дефанзивни машини во брз напад и контри, високи бекови на пост и послаба одбрана.
Индијана исто така од висока петорка со бавен напад до брзи напади и смол бол револуција. Баш ме интересира како ќе излезе.
Толку од мене за сега со прогнози, повеќе понатака со тек на сезоната.
Со среќа на сите екипи, да гледаме епски дуели и се разбира да ја земеме 7 титула во јубилејната 50 сезона од франшизата.
 
G

garthok

Гостин
Овие не се нормални http://espn.go.com/chalk/story/_/id/13772067/nba-westgate-las-vegas-superbook-releases-2015-16-season-win-totals
30.5? Тоа се 2 победи повеќе од лани. Ужас. Лани Кингси беа срање ради: Промена на три тренери, менингитисот на Казанс, повредата на Колисон, Ник Стаускас кој што беше донесен да шутира тројки а искочи катастрофа, Рамон Сешнс... Оваа сезона ќе ги нема овие работи + ги донесоа Рондо, Куфос, Белинели и земаа солиден пик. Не викам дека ќе освојат лига али дека ќе имаат најмалце ~40 победи тоа сигурно.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.600
Поени од реакции
10.249
Почна пресезоната вчера со победа на Клиперси против Денвер.. секој ден ќе има по неколку утакмици
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Џош Смит му удри постер на Јокиќ за добреројде у НБА.

Иначе ДиАндре 15п,12ск и Жо Ловерњ 16п, 11ск најефикасни.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Џош Смит му удри постер на Јокиќ за добреројде у НБА.

Иначе ДиАндре 15п,12ск и Жо Ловерњ 16п, 11ск најефикасни.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
Овој е тој Ловерњ што играше во Партизан?
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.074
Зашто Детроит го нема у анкетата. Детроит конечно заличуе на Ван Ганди тим и ќе бидат доста ппдобри од лани
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
А и Бостон го нема ццццц ќе ви покаже Стивенс :D

Да се пофалам, идам во вторник во Милано на Олимпија Милано - Бостон ! :D
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Очекувам слична сезона од ланската , како и секогаш потценети. Let's go Hawks :D

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom