НБА лигата ги повеќе ги преферира парите отколку историјата

Член од
22 декември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
15
Премногу трансфери на клубови во други градови. И сето тоа само заради е..ните пари.
Најново преселување на клуб е тоа на Кингс, кој од Сакраменто ќе се пресели во Сиетл.

А најмногу патат фановите. Замислете вашиот клуб за кој навивате од родниот град, да се пресели во друг град.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ма кои фанови патат? Да патеа немаше да дозволат да им се пресели клубот. Они повеќе одат на натпревари да утепаат досада, им е гајле мислиш. Ајде да видам Вардар да го преселат од Скопје, Звезда/Партизан од Белград, па и Малеш од Берово крај краева, то револуции ќе се дешаваат, барикади. Нема страст кон клубови во Америка, не е тоа за нив.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
15
Не дека нема страст, јасна им е ситуацијата дека неможат ништо против тоа. Па и у фудбалот се дешава истото. Големи клубови банкротирале и се распаѓале ради нечија вина (најчесто алчни или глупи сопственици). Цел свет се врти само околу парите и тоа. Во Америка е дозволено да се преселуваат клубовите али пак буџетите на клубовите им се лимитирани. Кај нас во Европа нема преселби, но затоа на кој му текне купува клуб и го прави најдобар (Манчестер Сити, Челзи, ПСЖ... и да не продолжувам)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Премногу трансфери на клубови во други градови. И сето тоа само заради е..ните пари.
Најново преселување на клуб е тоа на Кингс, кој од Сакраменто ќе се пресели во Сиетл.

А најмногу патат фановите. Замислете вашиот клуб за кој навивате од родниот град, да се пресели во друг град.
pa na sietlle im go zemaa timot sea im se vrajka nazad :D
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Чим го мењаш градот мора и името.....како ќе се викаат сега? сиетл кингс?
 

Johnny Tran

You OK, Freckles?
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1.943
Поени од реакции
1.363
Чим го мењаш градот мора и името.....како ќе се викаат сега? сиетл кингс?
сиетл си го имат задржано името, логото така да ако се селат во сиетл, ќе бидат сиетл суперсоникс
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.765
На Америте цел живот им е селење па сеа ти за една преселба на некој тим кој скоро деценија нема влезено у плеј-оф.
 

saltwater

El Nino
Член од
18 декември 2012
Мислења
14
Поени од реакции
3
ima strast vo usa za sport ako ste bile na ragbi ili bezbol natprevar ke znaete so mislam.kosarkata kaj niv e vo vtor plan
 
G

garthok

Гостин
Ех, ги шитнавте Кингси. Немој и вие ко макнба со залетувања. Уште ништо не се знае, најново е дека се основа група (исто ко онаа у Сиетл) на чело со Рон Баркл и Марк Мастров каде што доколку би ги купиле ќе ги задржат у Сакраменто и ќе изградат нова арена, вчера дури и се лансираше сајтот за како би изгледала. А дека е бизнис точно, веќе не може да се знае кој каде игра а и се фаворизираат одредени (high market) тимови.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.765
Бај д веј, градоначалник на Сакрамето е Кевин Џонсон кој од поодамна имаше најавено дека ќе прави нова арена во Сакраменто. Инаку кога сме кај Историја повеќе сум за Пејтон, Шремп и Кемп отколку за Дивац, Стојаковиќ, Вебер и Вилијамс.
 
G

garthok

Гостин
Бај д веј, градоначалник на Сакрамето е Кевин Џонсон кој од поодамна имаше најавено дека ќе прави нова арена во Сакраменто. Инаку кога сме кај Историја повеќе сум за Пејтон, Шремп и Кемп отколку за Дивац, Стојаковиќ, Вебер и Вилијамс.
Ок, али уништуваат една франшиза за да воскреснат друга што не е во ред.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Јебига.. и Оклахома настанаа од Суперсоникси, па сеа? Тркалото се врти.. и Јас сум ЗА, да ја видам кулата повторно, како најава за почеток на меч во Сиетл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom