НБА казнува 75.000$ ако не си геј.

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Геј лоби 1 : 0 Антирасизам
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
А замислете да речел "No Jew" ќе завршел како осомничените од Нирнбершкиот процес во 1945. Жалам Рој Хиберте...порано ако беше црнец се ти се простуваше ама сега веќе не сте најмалото дете во фамилијата имаате помало братче.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
пред 35 години служев во ЈНА, имаше прикаска, можеби вистинита, дека 2 итри босанци инсценирале во вц-то дека едниот е пасивен геј, трет го викнал заставникот... набргу пасивниот геј бил ослободен од ЈНА... тогаш ги зезавме крводарителите, даваш крв за 2 дена, а бе дај г*з за слобода :D..
... а сега со новите закони тој што се изјаснил како геј може и веднаш ќе напредува во десетар :)
 

Хајсенберг

Компјутерски Инжињер
Член од
15 ноември 2013
Мислења
347
Поени од реакции
365
Рој Хиберт од Индијана Пејсерс е казнет со 75.000 долари поради оваа изјава на прес конференција после шестиот натпревар меѓу Мајами и Индијана од финалето во источната конференција.Притоа Хиберт рекол NO HOMO и со тоа се навреди пола Америка. Изразот или подобро речено сленгот NO HOMO не значи дека си против геј популацијата туку со тоа кажуваш дека не си геј. Не навредуваш не омаловажуваш никого со тој израз туку кажуваш лично за себе дека не си геј. Меѓутоа пола Америка се навреди и сите големи медиуми рипнаа на целиов настан а нормално највеќе ЕСПН. Но најсмешно е што повеќе се навреди стрејт популацијата од геј популацијата. Хиберт се извини за неговата изјава и кажа дека жали и бла бла бла заради ред и мир да не се преувеличува целиот настан. За ФЛОП Леброн е казнет 5.000 и притоа со тој флоп може да се измени целиот тек на натреварот во корист на еден од тимовите но за изјава во која кажуваш дека не си геј да бидеш казнет со 75.000. А притоа го имаме Џејсон Колинс кој свесен дека неговата кошаркарска кариера е пред крај и дека тешко дека би бил ангажиран повторно во некој клуб во НБА, дечкото си изајви дека е геј и така си ја обезбеди својата иднина. Одма го викаат по телевизии по интервјуа(кои се плаќаат) летаат договори за реклами и триста глупости. И на тоа НБА и штрумфот кој ја води лигата се горди на тоа. Ама ако си стрејт и притоа го нагласиш тоа ке бидеш казнет.

“I am apologizing for insensitive remarks made during the postgame press conference after our victory over Miami Saturday night. They were disrespectful and offensive and not a reflection of my personal views. I used a slang term that is not appropriate in any setting, private or public, and the language I used definitely has no place in a public forum, especially over live television. I apologize to those who I have offended, to our fans and to the Pacers’ organization. I sincerely have deep regret over my choice of words last night.”
Што не ќе видам уште..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom