НБА Сезона 2017-2018

Дискусија во форумот 'Кошарка' започната од Xsago, 5 октомври 2017.

?

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, CLE, SAS, BOS, OKC, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?

Анкетата е затворена 24 ноември 2017.
 1. Utah Jazz

  22 гласови
  23,4%
 2. LA Clippers

  66 гласови
  70,2%
 3. Memphis Grizzlies

  28 гласови
  29,8%
 4. Denver Nuggets

  41 гласови
  43,6%
 5. Minnesota Timberwolves

  59 гласови
  62,8%
 6. Portland Trailblazers

  41 гласови
  43,6%
 7. New Orleans Pelicans

  31 гласови
  33,0%
 8. Dallas Mavericks

  12 гласови
  12,8%
 9. LA Lakers

  10 гласови
  10,6%
 10. Toronto Raptors

  62 гласови
  66,0%
 11. Washington Wizards

  60 гласови
  63,8%
 12. Milwaukee Bucks

  58 гласови
  61,7%
 13. Miami Heat

  31 гласови
  33,0%
 14. Indiana Pacers

  13 гласови
  13,8%
 15. Detroit Pistons

  22 гласови
  23,4%
 16. Charlotte Hornets

  27 гласови
  28,7%
 17. Philadelphia 76ers

  43 гласови
  45,7%
 18. Orlando Magic

  7 гласови
  7,4%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Saasko

  Saasko

  Член од:
  4 февруари 2012
  Мислења:
  2.013
  Допаѓања:
  971
  LaMarcus Aldridge will be held out of this back-to-back at Utah and Denver headed into the All-Star break to receive treatment on his sore right knee. There isn't an injury or anything, just pre-planned maintenance. He's gone back to San Antonio to receive treatment, but will definitely be participating in the All-Star game.
   
 2. Leo Bonnie

  Leo Bonnie Умри у самочи

  Член од:
  20 декември 2008
  Мислења:
  3.581
  Допаѓања:
  3.536
  Just some rookie things
  [​IMG]
   
  На ilz, vlatkobond, Mich0MKD и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. BorriGol22

  BorriGol22

  Член од:
  23 февруари 2015
  Мислења:
  624
  Допаѓања:
  683
  e ne ben simmons dudukot
   
 4. Leo Bonnie

  Leo Bonnie Умри у самочи

  Член од:
  20 декември 2008
  Мислења:
  3.581
  Допаѓања:
  3.536
  Еден интересен податок покажаа сношти на Јута-Спарс, Поп има скор 775-3 во утакмици кога водел со 13+ во последната четвртина. Да, убо е напишано 775 победи, скоро 10 цели сезони со победи кога имаш комфорно водство. Сношти го доби 4тиот пораз но процентуално има учинок 99.6% во вакви утакмици. Страшен тренер.
   
  На Tonchie, Stefan-kobe, MacedoniaTimeless и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. BorriGol22

  BorriGol22

  Член од:
  23 февруари 2015
  Мислења:
  624
  Допаѓања:
  683
  Inaku ne znam kolku ste zapoznaeni so vcerasnata utakmica, Kerr si sedese na strana a akcii crtaa Dray i Iggy :)
   
 6. Saasko

  Saasko

  Член од:
  4 февруари 2012
  Мислења:
  2.013
  Допаѓања:
  971
  Оваа сезона има фантастични руки играчи,но нема сомнеж дека Мичел и Симонс се издвојуваат.и двајцата се подеднакво фантастични и специални.На крајот детали ке одлучуваат кој ке биде руки на годината.
  Untitled.png
  Мичел има 19,5/3,5/3,4 по натпревар.
  Симонс во просек постигнува помалку поени од Мичел 16,4 но со подобар процент на шут од поле 52,7 од Мичел,7,7 скока,7,9асистенции,1,9 украдени топки и скоро 1 блок по натпревар.
  Мичел има player efficiency rating 16 а Симонс 22,3,
  Мичел е фантастичен во напад но во одбрана не толку,додека Симонс е all around player и нема доминантна рака,може да шутира и положува подеднакво добро и со двете.
  И двајцата се феноменални но некои ситни статистики и детали на крајот ке одлучат за Roоkie of the Year.
   
  На mr wednesday му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marinetti

  marinetti

  Член од:
  1 септември 2014
  Мислења:
  4.047
  Допаѓања:
  6.026
  Не, не може да шутира подеднакво добро со двете бидејќи НЕ ЗНАЕ да шутира. Цела сала слави кога ќе погоди шут од полудистанца, има посебни видеа на ЕСПН дека погодил два шута по ред од пост, вонсериско достигнување доволно за најавна шпица за промоција на лигата. Шутира 56% за слободни еј, 56% е СРАМОТА за било кој играч, камоли за лик што се води дека игра плеј, па Драмонд шутира со подобар процент сезонава.
   
  На BorriGol22, ElNinho и Stefan-kobe им се допаѓа ова.
 8. Saasko

  Saasko

  Член од:
  4 февруари 2012
  Мислења:
  2.013
  Допаѓања:
  971
  Слободни и од дистанца шутира со лева,го води баскетот со лева,асистира со двете а најчесто положува со десна,нема доминантна рака,барата и со двете раце од тој аспект мислев а не дека процентуално е добар со шут со двете раце.
  Point guard што незнае да шутира во време каде што многу се шутира за три поени.
  Шутот му е слаба страна,но е интелегентен и феноменален во сите други аспекти од играта и на крај сепак ке постигне 15сетина поени.
   
  На Krk1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Leo Bonnie

  Leo Bonnie Умри у самочи

  Член од:
  20 декември 2008
  Мислења:
  3.581
  Допаѓања:
  3.536
  Мичел е сосема ОК дефанзивец, баш драфтиран е поради дефанзивните способности, ова со офанзивата беше наочекувано. Според мене клучно ќе биди дали Јута ќе влези во плејоф после лошиот старт. Ако Мичел ја однеси Јута во плејоф ќе биди руки на годината, ако не наградата ќе му ја дадат на Симонс.
   
 10. marinetti

  marinetti

  Член од:
  1 септември 2014
  Мислења:
  4.047
  Допаѓања:
  6.026
  Симонс како и да е ќе земе мислам, ама дај боже да излезе вака како што викаш.
  --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2018 ---
  Мичел е премногу интелегентен играч исто, офанзивно ги надмина сите очекувања, може да постигнува поени на било кој начин, целосен напаѓачки арсенал има на располагање. Дефанзивно се вклопува сосема добро во системот на Јута, иако многу полесно е да играш добра одбрана кај нив отколку распашана команда како Сиксерс. Мене overall Мичел ми е каде каде подобар, иако може да се каже дека е субјективно тоа мислење.
  Симонс пробуваат да го продадат како новиот Леброн, говедо од 2 и кусур што може и да ја води и да асистира како плеј, затоа и толку се хајпа. Не дека Леброн беше квалитетен шутер кога почна, ама ова што го прави Симонс е криминал. Го чуваат на 4 метри од него, човекот освен од транзиција нема ниедна варијанта во која е сигурен скорер. За мене не може да помине и да се смета некој за озбилен играч кога не може да погоди сам од пост обичен uncontested shot, посебно некој кој го форсираат дека бил плеј.
   
  Последно уредено: 14 февруари 2018
  На BorriGol22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.271
  Допаѓања:
  624
  Вигинс 0-11

  Браво батец..
   
 12. Saasko

  Saasko

  Член од:
  4 февруари 2012
  Мислења:
  2.013
  Допаѓања:
  971
  Тoј веке јa читa и рaзбирa игрaтa,летoвo Филaделфиa ке aнгaжирaaт некoј сo кoј Симoнс ке пoрaбoти нa шутoт и Симoнс ке имa прoсек 18/8/8.Игрaч сo oвие брoјки е екстрa кoрисен и битен зa билo кoј тим вo лигaтa.
   
  На Krk1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The Procrastinator

  The Procrastinator

  Член од:
  1 март 2009
  Мислења:
  7.586
  Допаѓања:
  8.215
  Сиксерси се топ 3 дефанзивен тим во лигата статистички.. Да го намалат темпото ќе бидат и прв.. Сеа нормално пред се заради Ембид.. и Јута се добри пред се заради Гоберт.. Симонс е натпросечен дефанзивец а Мичел потпросечен.. Барем засега.. Во сите останати категории го убива освен во поени.. Сеа ако му даваме на некој РОЈ оти знај да шутира подобро ОК супер

  Факт е дека отпочеток на сезона се барат конкуренти на Симонс, прво беа Тејтам и Кузма на кој им падна формата па сеа Мичел.. Симонс си е константен отпочеток.. Фактот дека има 16/8/8 со никаков шут и намалена агресивност заради страв од слободни докажва каков талент е
   
 14. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  25.698
  Допаѓања:
  53.261
  Баталете ги статистиките, џабе му се и скокови и асистенции кога го чуваат на три метри растојание во напад. Абе слика и прилика ви е Рондо, глејте него како го чуваа и како служеше како декор во нападот на Селтикси. Ако не го поправи драстично шутот никад нема ништо повеќе да има од кариерата на Рондо, едноставно пресурова е современата кошарка за да играч ко Симонс биде фрашиза играч. Ќе дое плеј оф, ќе му дојде одбрана ко ГСВ кај што ротираат како ментални овој нема да знае што да прави во напад.

  Го сакам јас него, паметен играч е и има одлична прегледност на играта ама едноставно мора како знае и умее да го смени шутот. Кога можеше еден крмак ко Перкинс да го направи тоа може и он.
   
  На vlatkobond, BooBojan и Tonchie им се допаѓа ова.
 15. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  1.936
  Допаѓања:
  769
  :tapp:
   

Сподели преку: