НБА Сезона 2017-2018

Дискусија во форумот 'Кошарка' започната од Xsago, 5 октомври 2017.

?

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, CLE, SAS, BOS, OKC, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?

Анкетата е затворена 24 ноември 2017.
 1. Utah Jazz

  22 гласови
  23,4%
 2. LA Clippers

  66 гласови
  70,2%
 3. Memphis Grizzlies

  28 гласови
  29,8%
 4. Denver Nuggets

  41 гласови
  43,6%
 5. Minnesota Timberwolves

  59 гласови
  62,8%
 6. Portland Trailblazers

  41 гласови
  43,6%
 7. New Orleans Pelicans

  31 гласови
  33,0%
 8. Dallas Mavericks

  12 гласови
  12,8%
 9. LA Lakers

  10 гласови
  10,6%
 10. Toronto Raptors

  62 гласови
  66,0%
 11. Washington Wizards

  60 гласови
  63,8%
 12. Milwaukee Bucks

  58 гласови
  61,7%
 13. Miami Heat

  31 гласови
  33,0%
 14. Indiana Pacers

  13 гласови
  13,8%
 15. Detroit Pistons

  22 гласови
  23,4%
 16. Charlotte Hornets

  27 гласови
  28,7%
 17. Philadelphia 76ers

  43 гласови
  45,7%
 18. Orlando Magic

  7 гласови
  7,4%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. The Procrastinator

  The Procrastinator

  Член од:
  1 март 2009
  Мислења:
  7.589
  Допаѓања:
  8.215
  21/11 на .550% има против Вориорси на 7 дуели досеа.. Не туку треси зелени
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.271
  Допаѓања:
  624
  Џабе се мачиш да му објасниш, мисли дека ако играт СБ Таунс ќе одмара ко Капела
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mr wednesday

  mr wednesday

  Член од:
  24 јуни 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  372
  Гледам и се чудам. Океј, Кавси се у кризна ситуација и обавезно мора да се откачат од џанакот Џеј Ар,Тристан Порндашијан, пикот од Бруклин и Анте жижич. Според мене најбољи случај е Марк Гасол лик со одлична кошаркарска интелегенција, доволно добар во напад и супер во одбрана у пакет можат да го убацат и Тајрик Еванс кој игра супер сезона.(Мемфис време им е за у ребилд моуд) Мислам дека време е за ол ин од страна на Кавси, пошо Вориорси вака или така имаат па и може да се каже тежок пат до финале.
  Али реално и со овој тим не ги отпишувам Кавси пошо и самите знаете поготово Рапторси како играат во плејоф. ( зборам за исток ) Али овој тим ко што е сега на Кавси против Вориорси јадат метла.
  У НАЈАВА.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  3.295
  Допаѓања:
  2.929
  Се читате бе Боце шо пишувате?
  Окс и Мин ќе ги турнеле Вориорс :vozbud:
  Ова сакате да докажете?
  Да/Не?
   
  На Џони Вајсмилер и Castiel им се допаѓа ова.
 5. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  1.860
  Допаѓања:
  1.970
  Сам си даде одговор зашо го мачеа повредите :)
   
  На Boce1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.271
  Допаѓања:
  624
  Јас реков дека ќе ги намачат со 7 утакмици,а не дека немат шанса да ги отпаднат посебно ОКС
   
 7. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  927
  Допаѓања:
  1.580
  Има една работа која ти ја воочуваат, а упорно не ја признаваш како аргумент. Без разлика дали и колку има повреди ГСВ - истите имаат систем на игра и ги одмараат играчите, тоа ќе продолжи така и до ПО, а се кладам дека и во сам ПО.

  Од друга страна, зарем мислиш дека Тибодо нема да прегори некој од првотимците?
  Јас ти гарантирам дека ДА. Имаш околу 40 натпревари до ПО, на западот ситуацијата не е кој знае што сјајна, Тибодо ќе брка некое 3-4 место на табела, а тоа значи ФУЛ сезона за џими. Ако него го извадиш од равенката тогаш можеш оваа Минесота (дефанзивно) да ја отпишиш против еден сакраменто и атланта, а камоли против ГСВ и тоа во плејоф.

  Типувам на Џими дека прв ќе оди јабана, иако Џеф Тиг веќе го јаде апот заради играње по 35+ минути на натпревар.

  И да, истиот аргумент важи во ПО како и за ГСВ така и за Минесота, ќе имаат тежок пат во прва рунда, па тек потоа сè додека (потенцијално) да стигнат до ГСВ. Западот е силен, сигурно Минесота нема да го добие Попович во 4 натпревари или истото да го направи со Хјустон, Оклахома, било кој друг противник...

  ГСВ, доколку Дјурант е здрав... пат до финале, рамнење на „Кралот“ со земја и нова титула.

  Единствена закана гледам во Хјустон, не ради добрата одбрана која може да ја игра туку ради брзата транзиција и напад и способноста да збрцаат на било кој натпревар над 100 поени (под услов да се дочуваат од повреди).
   
 8. BorriGol22

  BorriGol22

  Член од:
  23 февруари 2015
  Мислења:
  624
  Допаѓања:
  683
  https://youtu.be/okUzI9YCe4M Bidete iskreni i kazete zosto mu se derese na Love posle ova... Klasicna eden na eden situacija kaj so bese izmocan a drug mu e kriv.
   
  На Mich0MKD, Aleksandar91 и Krstev им се допаѓа ова.
 9. Saasko

  Saasko

  Член од:
  4 февруари 2012
  Мислења:
  2.016
  Допаѓања:
  971


  LOL кoлку е спoр oвoј Kyle "Slow Mo" Anderson.Мнoгу интересен игрaч,пoтсетувa нa Boris Diaw,Пoп мнoгу гo цени бидејќи игрa мнoгу интелегентнo.Скрoмен е вo oфaнзивa нo вo дефaнзивa е oдличен мoже дa чувa крилo,крилен центaр пa дури и центaр.
   
 10. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  25.703
  Допаѓања:
  53.267
  Врска нема повредата на Тиг со минутажата, едноставно му падна играч врз нога и му го еба зглобот. Инаку мене Тибодо ми е еден од попреценетите тренери, мислам добар си е он нема збор, ама по мене ништо специјално, типичен тренер специјалист за дефанзива и тоа е тоа. Ротациите му се ужас, ги гори играчите до невозможност, затоа и стално му се повредуваат. Требаше помошник да си остане во некоја од екипиве, добро му одеше во Бостон таму 2008 ако не се лажам.
   
  На Хефест, MacedoniaTimeless и Krstev им се допаѓа ова.
 11. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  927
  Допаѓања:
  1.580
  ај следен пат ко ќе ги гледаш примети дали играат истрошени до макс во одредени ситуации (особено при бек ту бек) утакмици... и дали мора да е на терен 35+ минути за да добие утакмица... ;)
  од таму и повредите, да не е на терен на клупа сигурно никој играч нема да му падни врз нога... (друга ми беше поентата, а не конкретно повредата на тиг - иако точен си за начинот на кој се повреди)

  За Тибодо скроз си во право, тој е дефанзивен тренер и тоа е тоа. Дали може да ги носи до титула или нешто позначително... исто ко тебе и јас не верувам. Прво, ги троши до максимум, второ во напад не му дава никаква слобода, мора по негово или никако (без разлика дали неговото функционира или не), трето човекот се замислува грег попович, демек држи некоја дисциплина... а да му дадеш на некој тренер со идеја тим во кој има играчи како џими, таунс и вигинс има офанзивно да еби мајче, на секоја текма.

  За дефанзива ете му ги тиг, џими и гибсон ко прва опција + по некоја замена за ротација, ајт. доста е. Ќе видиме како ќе поминат годинава во ПО, мада со вакво темпо отиде некој пак со повреда.

  Многу ја сакам таа екипа, уште од времето кога КГ влезе во лигата и партали правеше по нба. Штета не им гледам перспектива со овој тренер.
   
 12. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  25.703
  Допаѓања:
  53.267
  Не негирам дека ги троши, само ти викав дека повредата на Тиг немаше врска со заморот, едноставно играч му падна врз нога. :toe:

  Инаку добри се офанзивно сезонава, трпаат доста поени, ама пак некако се на Батлер се сведува и неговите изолации, некако сувопарно делува тоа, а рецимо кога ќе дојде ПО против екипи го ГСВ или Спарси тоа никад нема ти пројде и да добиеш серија од 4 добиени.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  927
  Допаѓања:
  1.580
  E баш така. Тоа е таа ограниченост на Тибодо за офанзива. Мене екипата ми се свиѓа, рачунај да состават уште еден-два играчи за од клупа како Крафорд (иако стар, сепак квалитетен) и да имаат донекаде солидна ротација под обрачи ќе има шанси да ги гледаме во интересни ПО серии.

  Баш годинава е показател колку има можност за напредување, сезоната и онака ќе ја завршат на тоа 3-4 место, е сега ПО е друга приказна и тука ќе им падне газето, но и ќе си ја пробаат силата со поорганизирани тимови од нив (С. Антонио, ГСВ) па иако не им го сакам тренерот со цело срце ќе се надевам на некое изненадување :D

  Сепак тоа е тимот на Гарнет, а него како играч го обожавав начисто. Ваљда децава ќе играат со тоа срце и страст. Затоа и го ругам Тибодо, треба понекогаш да им дозволи слобода во офанзива на Вигинс и Таунс... (џими нека биди бекап), невероватни се и двајцата индивидуално.
   
 14. BorriGol22

  BorriGol22

  Член од:
  23 февруари 2015
  Мислења:
  624
  Допаѓања:
  683
  Towns e klasa nad Wiggins kako igrac. Bar do sega :) A konkretno za Minesota Jimmerot e glava i petti nad site prv igrac. Towns go gleam na ramniste so AD za 2 godini koga ke pocnat da dominiraat stretch 4 i 5 pak vo ligava :)
   
 15. mr wednesday

  mr wednesday

  Член од:
  24 јуни 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  372
  Се врати Mr.Lightskin. :)

   
  Castiel, MacedoniaTimeless, BorriGol22 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: