НБА Сезона 2017-2018

Дискусија во форумот 'Кошарка' започната од Xsago, 5 октомври 2017.

?

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, LAL, SAS, BOS, 76ers, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?

Анкетата е затворена 6 декември 2018.
 1. Utah Jazz

  30,6%
 2. LA Clippers

  28,6%
 3. Memphis Grizzlies

  36,7%
 4. Denver Nuggets

  59,2%
 5. Minnesota Timberwolves

  18,4%
 6. Portland Trailblazers

  44,9%
 7. New Orleans Pelicans

  36,7%
 8. Dallas Mavericks

  40,8%
 9. Cleveland Cavaliers

  8,2%
 10. Toronto Raptors

  81,6%
 11. Washington Wizards

  28,6%
 12. Milwaukee Bucks

  77,6%
 13. Miami Heat

  20,4%
 14. Indiana Pacers

  36,7%
 15. Detroit Pistons

  51,0%
 16. Charlotte Hornets

  34,7%
 17. Oklahoma Thunders

  57,1%
 18. Orlando Magic

  12,2%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.282
  Допаѓања:
  897
  I na Curry go udvojuvaa, pa im go isturi mozokot.
  George e bar 10 pati pojak odbrana od Thompson.
  Curry ne e pojak odbrana od Westbrook.
  Na Lillard nokeska go cuvaa koj ke stigni, Curry, Thompson, Igudala itn...
  Go udvojuvale, nekolku pati ako go udvojuvaa, toa ne e alibi za nepostoenjeto na Lillard nokeska.
  Superzvezda i najdobar shuter 10 shuta. Plus 7 Turnoveri imase.
   
 2. vizantija

  vizantija

  Член од:
  20 јули 2018
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  29
  Ако оди 4-0 значи дека Лилард е превара од играч?
  Многу логично.
   
  Марли, FilipMKD007, VardarVoSrceto и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.282
  Допаѓања:
  897
  Prevara od igrač e zatoa sto nikade go nema. Nisto ne odigra. A od nego najmnogu se ocekuva.
  Serijata posekako ke zavrsi 4-0 ili 4-1.
   
 4. vizantija

  vizantija

  Член од:
  20 јули 2018
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  29
  Лилард е играчиште и еден од најклач играчи моментално во нба !
   
  На FilipMKD007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.282
  Допаѓања:
  897
  Bas zatoa i se ocekuva od nego da odigra jako.Toj sosema sprotivno, izguben totalka bese vcera.
  Mccollum e igrac koj ima dobra partija ednas vo 3 utakmici. Mora Lillard da zagrizi vo napad. Shto bese ona vcera, 10 shuta za edna cela utakmica. Pritoa prvite 2 shuta mu bea 2 od 2. I do poluvreme shutna samo uste 3 pati. Moze sram mu e da shutira, koj znae.
   
 6. BorriGol22

  BorriGol22

  Член од:
  23 февруари 2015
  Мислења:
  692
  Допаѓања:
  758
  Ja ne razbiram zaso uopste gledate kosarka. Zborite za individualci i nivnite defanzivni sposobnosti a zaboravate deka GOLDEN STATE E SISTEMSKI NAJSPREMNA ODBRANA. pozadi curry stojat IGOUDALA(za mene denecijava top 3 perimetar defenderi, za mozok da ne zboram) Klay thompson( elite defender) i Draymond Green( neam potreba da zboram za nego, DPOY kandidat sekoja godina i edinstven igrac vo liga sto moze da cuva od 1-5 pozicija) Zatoa ne tresete gluposti, a da ne zboram za kompleksot dodaten sto go imaat nabieno na sekoja mozna ekipa vo NBA soglasno i Portlandci. PLus na ovie sto gi nabrojav dodajte go KD.
   
  На MacedoniaTimeless и Krstev им се допаѓа ова.
 7. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.021
  Допаѓања:
  60.023
  Dobro sea daleku od toa deka e edinstven sto moze da cuva od 1 do 5 ama si stoi toa deka e eliten defanzivec i deka e prejak igrac. :D
   
 8. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.094
  Допаѓања:
  1.946
  Едноставно е, портланд е далеку послаба екипа од ГСВ и беа преморени од гејм 7 со денвер. НЕ е мала работа да избориш конференциско финале после тешки сезони, психичкиот и физички замор не можеа да го надминат за 2 дена. Така да, јас воопшто не би ги критикувал. Напротив, СУПЕР освежување се во годинашниот плејоф.

  Од друга страна се судруваш со шампион кој веќе поминал низ сето тоа, се судруваш со системска одбрана (како што кажаа погоре) и се судруваш со едни од најдобрите тројкаши на сите времиња (кари и клеј)...
  РЕТКО која екипа може да се носи со сето тоа.
  Многу ќе ми биди мило, ако ништо друго, потрланд да земи 2 натпревари против ГСВ, чисто онака БАШ ради Лилиард пошто дечкото е ѕвер. АКО сакаше можеше да размислува да замини во било која посолидна екипа и да се бори за прстен со надеж дека ќе го освои, но емоционално е приврзан за екипата и остана да си го ебава векот со полуспособни играчи, за негова жал.
  Ако она на дјурант не е некоја посериозна повреда, тогаш може да ги ротира со кари и еден од нив да одмара до крајот на серијата (ќе им ја намали минутажата едноставно).

  Во вака поставена НБА и овој систем на игра повеќе од изненадување ќе биди да видиме годинава некој друг шампион освен ГСВ. Тоа се знаеше уште пред почетокот на сезоната и натаму одат работите. Добро е што видовме добри утакмици, барем некои од нив досега беа супер.

  Кога сме кај Зион и цела прича со АД, мислам дека АД можно е да остани уште една година до крај на договор, да си го испочитува и потоа да оди кај му душа сака. Вака и екипата ќе учествува во неговиот трејд, а во таа година барем ќе види кон каде тежнеат работите со Зион и дали ќе може да се очекува нешто во иднина, сепак добар е и детето се најавува како наследник на Леброн.

  Околу АД, ако евентуално размислува кон тоа да освои титула треба во најмала рака да оди во тим каде што е Леброн или КД, се' oстанато ќе биди експеримент и не се знае кон што ќе се сведи. Самиот тој е веќе склон на повреди, така да може да остани да изигра една цела сезона од почеток до крај, исто и леброн ќе има уште една сезона да им посвети на лејкерс и на крај нема да ме чуди да завршат некаде заедно.

  АД само со него можам да го смислам во комбинација или со КД.
  Доколку го ставиш во екипа со Кајри, со Каваи или со Џими мислам дека таквата екипа ќе има далеку послаби резултати во плејоф.
   
  На Krk1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Марли

  Марли Tci

  Член од:
  30 јануари 2008
  Мислења:
  10.924
  Допаѓања:
  13.061
  Лилард бил превара од играч, го нема нигде со ГСВ и не се трудел у одбрана, рече човекот кој го има Харден на аватар :icon_lol:
   
  На ColdSky, VardarVoSrceto и Krk1 им се допаѓа ова.
 10. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.282
  Допаѓања:
  897
  Sporedba Harden so Lillard? Ozb?
  Ne postoi ekipa koja moze da gi tepa GSW i toa e toa.
  Harden barem poenterski gi izmoca na GSW, na 2-3pati po 40+mu zacuka, a i 2 utakmici im zede.
  Tuku Lillard protiv GSW se srami da shutira kako prvo, ne pa da dobie edna utakmica.
   
 11. Red John

  Red John natural born hater

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.931
  Допаѓања:
  20.735
  Plus tebe te turka na sportska. Abe prevara.
   
  На Tonchie, Löwe, Mich0MKD и уште 6 други им се допаѓа ова.
 12. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.282
  Допаѓања:
  897
  Tokmu taka.
   
 13. Довичински

  Довичински TheTruth

  Член од:
  8 февруари 2009
  Мислења:
  3.680
  Допаѓања:
  935
  Чоече овој Зајон шо мајмун ќе беше, 18 год, 135 кила, 2 метра..:eek:
   
  На MacedoniaTimeless, ForsakenMK, Aki_7 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Celtics BABE!

  Celtics BABE! You Can't Handle US! <<<Celtics>>>

  Член од:
  8 февруари 2012
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  14
  Орангутан* :D
   
  На Colt Willcox, Stefan-kobe, MacedoniaTimeless и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  34.813
  Допаѓања:
  67.930
  Следна утакмица Бакси тепаат лагано, уште у прво полувреме ќе се знае победникот
   

Сподели преку: