НА ПАТ - Kajgana Showdown #04

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
“Nothing behind me, everything ahead of me, as is ever so on the road.”
― Jack Kerouac, On the Road



Еве уште една летна тема, додека не завршило летово. Овојпат, по идеја на @Corvus . И ова е тема која ја имаше и на Letterboxd (https://letterboxd.com/showdown/easy-rider/), и овојпат во иста форма како тука. Летото е период кога скоро сите пакуваме куфери, и заминуваме на пат - некои на море, други на планина, трети на село... четврти на пат за пронаоѓање на себеси... Пандемијата малку ни ги замрси работите тука, па за жал, моравме да се задоволиме само со вакви патувања, на филм. Тука ги бираме најдобрите road филмови, филмови во кои дејството е на улица во автомобил, или филмови во кои ликовите одат од место А кон место Б, па сеедно со какво средство, или пеш. Важно е поголем дел од филмот да е за некакво патување. Одберете ги вашите омилени 10 филмови за патувања, и уживајте во патувањето низ Kajgana Showdown #04.

ФИЛМОВИ СО/ЗА ПАТУВАЊА:

Road trip movies.jpg

Правилата пак:
-еднаш неделно ќе поставиме тема зададена од мене (секако, предлози во inbox ќе бидат добредојдени), во нова тема во подфорумов;
-секој член на Кајгана форумот може да постира наслов/и на минимум 1, а максимум 10 филма кои смета дека се најдобри, а одговараат на зададената тема;
-доколку некој пише наслов кој и вие сакате да го пишете, пишете го пак - колку повеќе пати е спомнат филмот тука, толку се поголеми шансите да се најде на финалната листа;
-по истекот на времето за предлози, јас ќе ги соберам сите ваши листи и ќе направам една, конечна листа која ќе биде објавена и во почетното мислење на темата, и во крајното, и дополнително, ќе биде направена и листа на Letterboxd за поголема прегледност;
-целта е да направиме листи на филмови на одредени теми, жанрови, со одредени актери, режисери или било какви други нешта кои ги поврзуваат, за кога некој ќе побара некаков предлог, да може лесно да најде;
-бројот на филмови кои ќе се најдат на крајната листа зависи само од вас: првично замислив да бидат исто како на LB - 20, но ако има голем интерес и многу спомнати наслови, може и да го зголемиме бројот;
-истото е и со правилата - од почеток сите спомнати 10 филма во секоја од вашите листи ќе бидат еднакви (еден mention = еден бод). Доколку на крај повеќе филмови имаат ист број бодови, во листата ќе влезат оние кои имаат повисока оценка на Letterboxd (зашто нели ова е инспирирано од таму). Понатаму, можеби ќе треба да го модифицираме процесот и да ги бодуваме филмовите, но се надевам дека нема да има потреба за тоа, зашто така ќе има ем повеќе работа за мене, ем ќе биде се покомплицирано.
Или пократко:

Одберете минимум 1, а максимум 10 филмови за/со некакво патување, филмови во кои ликовите го фаќаат патот и остануваат на пат, кои според вас се најдобри и запишете ги насловите во коментар подолу, еден под друг (без бројки пред филмовите).

Ако некој пред вас го пишал филмот кој и вие го сакате, напишете го пак, така има поголеми шанси да се најде на крајната листа.

Дозволени се филмови од од било која држава, било кој жанр, сеедно е дали се играни, документарни, анимирани, кратки... Се е дозволено додека е на тема ФИЛМОВИ СО/ЗА ПАТУВАЊА.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
1. Planes, Trains and Automobiles (1987) - првиот на кој ми текна.
2. Green Book (2018)
3. Midnight Run (1988)
4. Dumb and Dumber (1994)
5. Into the Wild (2007)
6. Over the Top (1987)
7. Y Tu Mamá También (2001)
8. Due Date (2010)
9. College Road Trip (2008)
10. Captain Fantastic (2016)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
1. Planes, Trains and Automobiles (1987) - првиот на кој ми текна.
2. Green Book (2018)
3. Midnight Run (1988)
4. Dumb and Dumber (1994)
5. Into the Wild (2007)
6. Over the Top (1987)
7. Y Tu Mamá También (2001)
8. Due Date (2010)
9. College Road Trip (2008)
10. Captain Fantastic (2016)
(без бројки пред филмовите)
:mad:

Stand by Me (1986) - 10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - 10
Little Miss Sunshine (2006) - 10
Mad Max: Fury Road (2015) - 10
Up (2009) - 10
Nebraska (2013) - 9
American Honey (2016) - 9
It Happened One Night (1934) - 9
Rain Man (1988) - 9
Baraka (1992) - 9
The Wizard of Oz (1939) - 8
Y Tu Mamá También (2001) - 8
The Fundamentals of Caring (2016) - 8
The Motorcycle Diaries (2004) - 8
Into the Wild (2007) - 8
The Trip to Bountiful (1985) - 8
Philomena (2013) - 8
Kalifornia (1993) - 8
Detour (1945) - 8

19 имам овојпат, упм! А се ми се оценети високо, со оценки над 8. Ќе морам да измислам диктаторско правило дека за мене правилата не важат. :rolleyes: :coffee: :toe:
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Со автобус/кола/мотор покласични роуд филмови:

Ко то тамо пева?
Green Book
The World’s Fastest Indian
Paper Moon
Thelma & Louise
The Trip to Bountiful
Easy Rider
Little Miss Sunshine
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
It Happened One Night

има и понекласични:
The Last Detail
Fitzcarraldo
Aguirre, the Wrath of God
Children of Men
Deliverance
The Wizard of Oz
North by Northwest
Mad Max: Fury Road
Up
Into the Wild
The African Queen
Nomadland
Detour
Balto
Almost Famous
Remember 2015
Charade
The Trip 2010
A Perfect World
Rain Man
Tracks 2013
The Peanut Butter Falcon
Paris Can Wait
This Must Be the Place
Up in the Air
Beavis and Butt-Head Do America
Lion
O Brother, Where Art Thou?
About Schmidt
Grandma 2015
Pierrot le Fou
Wild 2014
Sightseers 2012
Lost in America 1985
National Lampoon’s Vacation
Paul 2011
Silver Streak 1976
The Darjeeling Limited
Jay and Silent Bob Strike Back
The Secret Life of Walter Mitty
Tommy Boy
The Blues Brothers
Y Tu Mamá También
Planes, Trains and Automobiles
Broken Flowers
Dumb and Dumber
Nebraska
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Ќе додадам неколку легендарни road trip/travel/adventure филмови и некои honorable mentions, кои сакајќи или не, не беа спомнати во погорните постови.

Идеме,
1. Fear And Loathing in Las Vegas
2. Talented Mr Ripley
3. Django Unchained
4. Blow (технички припаѓа во категоријава)
5. In Bruges (и овој како претходниот)

Honorable mentions:
1. Harold And Kumar go to White Castle
2. Hangover (кецот, па и двојката... реално може да се стаат во категоријава)
3. We're The Millers
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom