Мушичка во уво

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Ако си имал некад фрки со ушите појди си на лекар.И не паничи мене летово ми влезе едно малечко пеперутче и језиво беше зашто кога пафташе со крилцата ми маваше по ушното тапанче.Му ставив малку вода со хидроген( медицински) и престана . Сум немала мака после тоа.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.421
Здраво дечки

Пред пола саат ми влезе мушичка во увово и неможам никако да ја извадам.
Мртва е, а ми ствара грижи.

Некој совет ?
Не ги слушај овие што ти викаат со вакум шприц, дирекно со цревото силен воден притисок или ова она, курци палци - да не си го оштетиш увото. Оди на лекар. Ќе ја извадат сместа со инструмент, или со перење на увото, со вода или средство па вода, зависи дали треба да се умтрви претходно или е веќе мртва.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
наједноставно....доколку имаш медицински хидроген 3% (не за фарбање коса) капни неколку капки во увото...ќе почне да врие...само наведни ја главата на страна и би требало мушичката да излезе заедно со хидрогенот

а можеби веќе си ја извадил мушичката и од сугестија сеуште осеќаш дека имаш нешто во увото?:unsure:
За воспалено уво Дексаметазонот на колку разлика се става од Хидрогенот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
За воспалено уво Дексаметазонот на колку разлика се става од Хидрогенот?
...доколку не е со препишана препорака од ОРЛ_ог доктор никако не смееш да примениш кортикостероид во уво !
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.421
2013-2017
Ваљда за 4 години му излезе мушичката...
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
...доколку не е со препишана препорака од ОРЛ_ог доктор никако не смееш да примениш кортикостероид во уво !
Од ОРЛ е.[DOUBLEPOST=1502275721][/DOUBLEPOST]
...доколку не е со препишана препорака од ОРЛ_ог доктор никако не смееш да примениш кортикостероид во уво !
Да не треба во носот да ги ставам? Оти некако како со вода наполнето го осеќам увото, ништо не ми е подобрено.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
ај вака,
велиш воспалено уво? највероватно ти напишале дијагноза, оти треба да се знае кој дел е воспален, но најчесто е воспаление на средно уво - Отитис !
може и како последица на недолечена настинка на грло или нос или заради неправилно дување на носот или заради алергија или настинка, често инфекцијата започнува со кивавица, затнат нос со многу секерет- мрсули кои се слева низ грлото и предизвикува кашлица...



е сега лечењето секогаш е со антибиотик Ciprofloksacin дали комбинација со орално земање капсули од антибиотик и капки антибиотик Citeral во уво (тебе ти дале директно кортикостероид dexamethason, што според мене воопшто не е добро,) и со метода на загревање на увото да се затвори со парче вата со алкохол или пак да се држи топла газа на уво...



а тоа што ти дале само дексаметазон капки, не знам, можеби повеќе ќе ти направи штета, најчесто тоа се применува при воспаление од алергиски реакции, а тебе штом не ти помина до сега сигурно ти е од бактериска инфекција и додека не примениш антибиотик тешко ќе ти помине!
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
ај вака,
велиш воспалено уво? највероватно ти напишале дијагноза, оти треба да се знае кој дел е воспален, но најчесто е воспаление на средно уво - Отитис !
може и како последица на недолечена настинка на грло или нос или заради неправилно дување на носот или заради алергија или настинка, често инфекцијата започнува со кивавица, затнат нос со многу секерет- мрсули кои се слева низ грлото и предизвикува кашлица...



е сега лечењето секогаш е со антибиотик Ciprofloksacin дали комбинација со орално земање капсули од антибиотик и капки антибиотик Citeral во уво (тебе ти дале директно кортикостероид dexamethason, што според мене воопшто не е добро,) и со метода на загревање на увото да се затвори со парче вата со алкохол или пак да се држи топла газа на уво...



а тоа што ти дале само дексаметазон капки, не знам, можеби повеќе ќе ти направи штета, најчесто тоа се применува при воспаление од алергиски реакции, а тебе штом не ти помина до сега сигурно ти е од бактериска инфекција и додека не примениш антибиотик тешко ќе ти помине!
Dg. Otitis media ac. supp. lat. dex.
Th: H2O2 3% sol.lok.
Septanaza Ispray 3x2pff/nos
dexamethasone, choramphenicol (1 mg+ 5mg)/1 ml 3x3gtt/uvo
amoxicilin, clavulanic acid 875 mg/125 mg 2x1 mg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom