Мулти левел маркетинг и продажба

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не е лоша за сите, поготово не за оние кои наплаќаат по 600 евра за учленување, хехе.
Нормално е кај нас но и во светот да постојат организации и компании кој што продажбата од ваков вид ја користат само за заработување на брза пара на валкан начин. Во секое поле од економијата има малверзации и здравје боже додека постои човекот ќе ги има. Но доколку убаво се разгледаат понудените опции и се одбере некоја компанија со педигре тогаш не ми се верува дека ќе има такви проблеми. Знам конкретно за тоа зачленување од 600 евра тоа е комплетен апсурд, ако веќе се решил некој да го работи тоа па уште ај и пари да даде за работа? Глупости-но целта ми беше дека глобало земено не е толку трагично и лошо колу што имаме слика за тоа.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па не е, ние не го осудивме целиот млм систем дека е лош, само даваме конкретни примери кои се безврска и кои ни личат преварантски. Во секоја дејност има различни фирми, во секоја професија има различни луѓе (чесни и преваранти).
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
MLM ima minimalen udel vo trgovijata i e pod 1%. MLM-ot zivee od "usnata propaganda" i ne e direktna prodazba, kako sto se spomna prethodno. Direktna prodazba e ako kupis direktno od proizvoditelot, no koga istiot potoa se javuva kako distributer/trgovec ne moze da se zbori za direktna prodazba.

MLM-ot barem kaj nas e "piramida" i nisto poveke...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
MLM ima minimalen udel vo trgovijata i e pod 1%. MLM-ot zivee od "usnata propaganda" i ne e direktna prodazba, kako sto se spomna prethodno. Direktna prodazba e ako kupis direktno od proizvoditelot, no koga istiot potoa se javuva kako distributer/trgovec ne moze da se zbori za direktna prodazba.

MLM-ot barem kaj nas e "piramida" i nisto poveke...
Ama piramidite, ako ne se lazam, se samo za faraoni.
More ti!:sakas_ust
Da te prasham: mislish deka ova boldiranovo e na mesto stvarno?
Vaka po tvoe samo od zemjodelcite vo Makedonija mozesh da pazarish, ali pod uslov direktno od niva, a inaku na tezga na pazar, koga sam si gi prodava- veke ne e direktna prodazba! taka? (Kamo smajli shto se krsti so leva raka?:toe: ). Znachi eve sakam da kupam zhelezo preku direktna prodzaba za ograda(poevtino e) i treba da odam vo rudnik da baram? A? Shlemot na mene i ihaaaa... 'so sreka'! Odi begaj be....
Ova ti e veke tret post vo niza kako lupash gluposti bez veza. Mislev deka imash barem malku argumenti ili nekoj fakt ali ubav ti e user-ot vo sekoj sluchaj!:salut:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Пред едно 4-5 години,додека бев на одмор во Охрид,приватно сместување во центарот на градот,запнаа едни 2 млади девојки да ни презентираат правосмукалка “Кирби“.
Ние расположени за шетање,ама на крај попуштивме и така...траеше презентацијата со саати,ни покажаа мал милион нешта што може да се направат со Кирби-то (дел од нив непотребни,на пример...како да го вшмукаш тутунот од цигарата без да ја оштетиш хартијата :pos: ) и ние фрапирани,решивме да ја земеме(морам да признаам дека ептен се убедливи тие што ја вршат презентацијата,секоја чест).
Дојде газдарицата и требаше да се даде капар од 200 евра како доказ дека стварно ќе ја земеме или вотевер.
И дадоа моите 200 евра,ама кога се вративме во Скопје заклучивме дека уствери не ја сакаме правосмукалката,ама не успеавне да ги вратиме 200те евра...

Како и да е,алал да им е на тие што вршат неколку часовни презентации и секоја чест на таа сигурност и енергичност што ја имаат во текот на истите.:)
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
14
Поени од реакции
1
Еднаш пред 7-8 лета одих на собрание на Хербалаjф (herbalife) потоа што един другар сакаше да ги интродуцира. Во една конгресна зала. Полна глупост. Па по едно време излезна един пензионер, salesman level пичкуматер, па почна да обеснува ваква велика компаниjа била Хербалаjф, колко усилие и труд отдал да стане левел Х. Умрех от смех. Насмалко гардовете да ме изтерат. Од тогава, сите мулти левел маркетинг фирми се полна глупост за мен. Идиотизм от високо ниво :)
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Ama piramidite, ako ne se lazam, se samo za faraoni.
More ti!:sakas_ust
Da te prasham: mislish deka ova boldiranovo e na mesto stvarno?
Vaka po tvoe samo od zemjodelcite vo Makedonija mozesh da pazarish, ali pod uslov direktno od niva, a inaku na tezga na pazar, koga sam si gi prodava- veke ne e direktna prodazba! taka? (Kamo smajli shto se krsti so leva raka?:toe: ). Znachi eve sakam da kupam zhelezo preku direktna prodzaba za ograda(poevtino e) i treba da odam vo rudnik da baram? A? Shlemot na mene i ihaaaa... 'so sreka'! Odi begaj be....
Ova ti e veke tret post vo niza kako lupash gluposti bez veza. Mislev deka imash barem malku argumenti ili nekoj fakt ali ubav ti e user-ot vo sekoj sluchaj!:salut:
"Direktna prodazba e ako kupis direktno od proizvoditelot, no koga istiot potoa se javuva kako distributer/trgovec ne moze da se zbori za direktna prodazba."

Se misli na "krajniot potrosuvac". Koga "krajniot potrosuvac" se javuva vo alkata vo svojstvo na preprodavac togas nemame poveke direktna prodazba. Mestoto na prodazba ne e vazno, dali tezga, prostorija, pod vedro nebo, na vrata...

Mnogu dukandzii (butik na primer) si ja kupuvaat robata direktno od fabrika i potoa ja prodavaat. Dali toa za tebe e direktna prodazba (dukandziite vo Makedonija)?

Vo rudnik se proizveduva ruda, a ne zelezo! :wink:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
"Direktna prodazba e ako kupis direktno od proizvoditelot, no koga istiot potoa se javuva kako distributer/trgovec ne moze da se zbori za direktna prodazba."

Se misli na "krajniot potrosuvac". Koga "krajniot potrosuvac" se javuva vo alkata vo svojstvo na preprodavac togas nemame poveke direktna prodazba. Mestoto na prodazba ne e vazno, dali tezga, prostorija, pod vedro nebo, na vrata...

Mnogu dukandzii (butik na primer) si ja kupuvaat robata direktno od fabrika i potoa ja prodavaat. Dali toa za tebe e direktna prodazba (dukandziite vo Makedonija)?

Vo rudnik se proizveduva ruda, a ne zelezo! :wink:
Ahahahahaha! :pos2::pos2::pos2:
E da puknish me iznaesmea! A sakav na ignore da te stavam, ke bev pokus za edna smeshka deneska! Sreka shto nikogash ne izbrzuvam i sekogash donesuvam pravilni odluki u zivotov. Leleeee. ahahahaha!:pos2:Car si ej! :costumed3
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Пред 3 години се јавија дома демек за работа од охрид за некоја бла бла бла ни ја не разбрав баш со беше муабетот ама појдов тамо и имаше интервју нешо и примија неколку од нас .... ко разбрав дека е за правосмукалки ( кирби ) ми се слоши ама појдов на неколку "предавања" и не учеја како да ја склопиме таа смукалката како да чистиме и 300 чуда. После 3-4 "предавања" моја нога појќе тамо не стапна ... прво викаја олку пари онолку пари па испадна на процент од продажба :S ако не друго посмукав со то кирбито
Фала богу не сум ненормален 2000 евра за смукалка да давам ... ќе си купам мотор поубо
Мене денес ми дојдоа на врата овие од Кирби, додуша и не знам дали навистна беа од таму, бидејки не дадоа никаква брошура. Ми држеа кратко предавање кое трпеливо го ислушав, нешто наградна игра, демек две илјади евра. Се' што требало е само да им дадам лични податоци.

Едно не им верувам на наградните игри. Ко дете праќав писма и само еднаш ме извлекоа, а наградата беше компакт диск со некаква игричка, поточно пиратски компакт диск со игричка, најточно пиратски компакт диск со игричка кој беше расипан :) Друго откаде да знам зошто ги земаат тие податоци.

Откако го ислушав и му кажав дека не сум заинтересиран почна да се распарава со мене, па зошто не сум сакал, па сум можел да добијам, бла, бла, бла, како така да не знам за Кирби, стана арогантен и нападен, морав да го избркам. Сомнително, желни да делат награди и да собираат лични податоци. Е.ати маркетингот, поарно да ми кажеше шо има и готово, мое право е дали ќе купам и дали сакам да учествувам во (наместените) наградни игри.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
МУЛТИ ЛЕВЕЛ МАРКЕТИНГ Е ПИРАМИДАЛНА ИЗМАМА НИШТО ПОВЕЌЕ ОД ТОА
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Мене денес ми дојдоа на врата овие од Кирби, додуша и не знам дали навистна беа од таму, бидејки не дадоа никаква брошура. Ми држеа кратко предавање кое трпеливо го ислушав, нешто наградна игра, демек две илјади евра. Се' што требало е само да им дадам лични податоци.

Едно не им верувам на наградните игри. Ко дете праќав писма и само еднаш ме извлекоа, а наградата беше компакт диск со некаква игричка, поточно пиратски компакт диск со игричка, најточно пиратски компакт диск со игричка кој беше расипан :) Друго откаде да знам зошто ги земаат тие податоци.

Откако го ислушав и му кажав дека не сум заинтересиран почна да се распарава со мене, па зошто не сум сакал, па сум можел да добијам, бла, бла, бла, како така да не знам за Кирби, стана арогантен и нападен, морав да го избркам. Сомнително, желни да делат награди и да собираат лични податоци. Е.ати маркетингот, поарно да ми кажеше шо има и готово, мое право е дали ќе купам и дали сакам да учествувам во (наместените) наградни игри.
Целата шема со "Кирби-машините за смукање на глупави наивци" е во следново:
1.Дома ти идат со комбе,ти оставаат смукач пред врата или те прашуваат кога да се вратат(демек имале закажано премногу презентации денес)
2.Прифаќаш и смукачот почнува со презентацијата,смука,праи чуда со смукалката,вади микро-бумбари од спалната итн.После ти нуди и тебе да пробаш,па ти нормално се воодушевуваш додека смукачот ти раскажува жалосни приказни како ова го прави заради ќерката која студира,бла бла бла...
3.И после сето тоа почнува ГЛАВНИОТ ШТОС,кој всушност е психолошка стапица за наивниот купец.Одеднаш од никаде се појавува "лично директорот" дотеран чиниш ќе оди на прием кај британската кралица.Тебе,нормално те збунува во старт,па кај тебе се појавил лично "директорот" на Кирби-смукалките.Настанува паника,па купуваш Фанти,чајни за мезе,нарачуваш пици ако е гладен итн.Тој ти ја нуди Кирби-смукалката за мин.цена и со попуст од 500 долари само денес и тоа до 17:30:pos2:.
4.Ако си наивец,веднаш те проценуваат и има да ја платиш смукалката колку еден половен Форд Фокус ТДИ од 2003(2000 и кусур евра).Ако си паметен како мене :) и те проценат како ненаивен,нема да те посетат никогаш повеќе и самиот да ги викаш да дојдат.Еве јас на пр.уште од старт глумев наивец а цело време ги чекав за на крај да им го направам ова :pusk:
Затоа народе,умот во глава и секогаш прибраност пори вакви презентации,пошто тие знаат дека човек е најранлив кога ќе му дојдеш дома(потешко те одбива)Поздрав:je:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Ајде да ја обновиме темава. Има ли некој искуство со МЛМ компании? На кој принцип работат, има ли стварно ќар? Кои МЛМ компании се познати на балканот ?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ајде да ја обновиме темава. Има ли некој искуство со МЛМ компании? На кој принцип работат, има ли стварно ќар? Кои МЛМ компании се познати на балканот ?
Jas rabotam 4 godini vo MLM kompanija, ima kar, treba da si uporen i da znaes deka prav (legalen) MLM sistem e onoj sistem kaj koj se prodava KONKRETEN PROIZVOD i kade mozis da nosis partneri (sorabotnici) od cija shto natamoshna prodazba ti bi dobival procent. Bidejki ovaa mi e edinstvena MLM kompanija vo koja sum bil, nemozam da ti kazam za drugi kompanii koi se dobri ili ne, za mene mojata, WVP AD Skopje e najdobra na cel svet :)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
МЛМ е сигурна заработка и влечење на % од тие што ги обучуваш под тебе, доколку си упорен...работам со козметичка компанија (нема да кажам која да не правам реклама :) ) ама задоволна сум..упорна бев, создадов стабилна мрежа, ја напуштив работата по 3-4мес работа со компанијава и сега спијам до кога сакам, шетам кај сакам, никој не ми стои над глава и не ми вршат притисок што е најбитно, финансиската слобода исто така е поинаква, се на се е супер, ако се прашувате за стаж, потпишав животна полиса од 1000Е годишно (кои пари здравје Боже ќе ги земам како пензија понатаму) :) така да, не би рекла дека е баш глупости и измама, како погоре што прочитав :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom