Мулти левел маркетинг и продажба

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Спомна и продажба на осигурување,па морам да напоменам дека на пазарот во Македонија најголемите превари се прават во таа област,немојте да се залетувате на животно осигурување,на некои добивки од штета со неколку нули,и сл.Ако немате време за посета на осигурителна куќа,слободно јавете се они ќе ви пратат агент,останатите на ваш ризик се.
Еднаш искусив презентација од ваков тип на осигурување, презентацијата вкучуваше лап-топи, видеобимови, чартови кои одат само нагоре итн. Се ќе беше во ред, ако презентацијата не беше кај презентерот дома, во 4 очи, и не требаше да платам 600 евра годишно, за да добијам одма 10% од тоа, и 20% од секој кој ќе го воведам во системот. :pos2:

Најлошо е тоа што човекот ми личеше на „сериозно навлезен во бизнис води“, и не ни знаев дека ќе ми тропа такви срања, ми кажа само дека пошто сум млад и бизнис ориентиран, имал една презентација да ми направи за добра заработка. :pos2:

На крај испадна дека си потрошил драгоцено време на мене, и кока-кола и грицки (а и виски ми даде, демек со новиот бизнис партнер). До ден денес си мислам, или го лажеле и него, или тој е главниот на „октоподот“. А верувам дека друг би се прелажал на мое место да беше. Прилично убедливо делуваше.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Овие продажби(на животно осигурување) се најмногу застапени во Источна Македонија,колку што имам информација,Штип е центарот.Оперира под Австриска фирма,а агентите треба да платат за да продаваат полиси,ама иронично:)она што тебе ти го понудиле.Животно осигурување кај нас продава само Вардар осигурување,другите немаат лиценца за тоа,ниту капацитет.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Овие продажби(на животно осигурување) се најмногу застапени во Источна Македонија,колку што имам информација,Штип е центарот.Оперира под Австриска фирма,а агентите треба да платат за да продаваат полиси,ама иронично:)она што тебе ти го понудиле.Животно осигурување кај нас продава само Вардар осигурување,другите немаат лиценца за тоа,ниту капацитет.
Извини што ќе те разочарам, но веќе од пред година имам лиценца како агент за животно осигурување од Австрија Grac, WVP,а сега премина во Вардар-Кроација koe работи во бившите ЈУ простори веќе неколку години како мултилевел.
Обуките и лиценцирањето на почетокот се одржуваа во Пловдив, Бугарија (хотел Сан Петерзбург) а сега во Метропол -Охрид:wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
WVP не премина, туку само има договор со Вардар Кроација за полиси.

Јас лично имам аверзија кон мултилевелот. Еве ќе го земам за пример WVP - доколку некој сака да стане нивен соработник, мора прво да купи полиса од нив, која воопшто не е ефтинка и изнесува колку неколку македонски плати. И толку. Зошто да не може некој да продава полиси без да купи полиса од нив? Убаво смислено, ама за секогаш да имаат ќар тие што се на врвот на мултилевелот. Бљак. И секогаш се регрутираат нови, и нови амбициозни продавачи, се се врти во круг, сите се амбициозни на почетокот и мислат дека ќе направат милиони, за по некое време да се соочат со реалноста и да кренат раце.

И да, оние од погорните нивоа прилично се уверливи во презентациите и приказните кога се регрутираат нови соработници. На пример, тој и тој од Хрватска сега заработува толку и толку милиони... ја имаат разработено психологијата на човекот до совршенство. Знаат што сакаш да слушнеш.

Мултилевел сакс.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Е па да мултилевелот сакс, а грешката во тоа е што многуте кои влегуваат во ваков вид продажба се заслепени се од нивните "идоли на врвот" и семтаат дека веднаш ќе станат милионери, како што кажа Mистичен...А врвот ги сили и тоа му е најголемата грешка, колку добиваат од тој човек, толку и губат веднаш по неговото разочарување и тотално повлекување...
Добра страна во WVP е тоа што полисата си ја имаш за себе, животно си осигуран и тие пари се твои, а при секоја повреда добиваш оштета од нивна страна...Сведок сум на два примери , каде што луѓето кои направија повреда зедоа убави пари
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па самите инструктори настапуваат заслепувачки кога држат семинари на потенцијалните соработници, затоа и доаѓа разочарувањето кога ќе се вратат во реалноста.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Па самите инструктори настапуваат заслепувачки кога држат семинари на потенцијалните соработници, затоа и доаѓа разочарувањето кога ќе се вратат во реалноста.
Во тоа е и грешката на мултилевелот:wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Затоа сакс.

Наместо да биде се едноставно - ти се работи, сакаш да продаваш полиси, бујрум, почни со обука и продавај, колку ќе продадеш толку ќе заработиш.

Ама овде имаме прво заслепување со приказни, па после ако сакаш да станеш дел од приказната мора да платиш, па да им ја продадеш приказната и на други, кои ќе им ја продадат и на други...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
A ako ova so osiguruvanjeto e zaslepuvanje togash shto e 'GEMAX' ili 'GAMAX'(zaboraviv kako se vikashe tachno firmata) I famoznata 'kniga na uspehot'- Proizvodot so koj se stanuva miloner! Tie se za strelanje togash!
Ako nekoj slushnal za ova molam da napishe iskustvo. Jas duri i otidov na nivna prezentacija t.e. seminar vo hotel 'sliv'-vinica, otidov radi ater na eden prijatel koj predhodno platil 1500evra- znachi tochno 1500 evra kako shto chitate za zachlenuvanje! Mojot troshok beshe nekoi 900 denari koi se plakaa kako bilet i vlez tamo ili taka neshto ne se sekavam.
Ubava prezentacija, edna od podobrite , posle onaa na WVP vo Holliday In pred 3 godini(ama i na dvete me fati smea i edvaj sum se vozdrzuval).
Prezentacijata beshe vo dva dela, prviot del se govoreshe kolku e ubav zivotot, shto sve mozeme da napravime so mnogu pari.... bla bla... razbuduvanje na fantazijata
A vtoriot del beshe ponuduvanje to reshenie za site tie zivotni ubavini, famozniot proizvod 'knigata na mudrosta' od samo 1500evra! tragedija ziva.
Treba da ja kupish za da se zachlenish, toj shto ti ja prodal ima 500evra za nego zarabotka, ako mu e prva shto ja prodava, a narednite dobiva po 700evra, znachi: Kupija ti knigava, i polse ke dobiesh pravo da ja prodavash veke po samo 3 prodadeni knigi imash 400evra chist kar! a sigurno imash 3-ca bogati prijateli shto ke ti dadat pari. E sega veke od 4-tata prodadena kniga dobivash po 800evra od prche! Fantazii!! ushte da beshe taka lesno i blago!
Najinteresen detal beshe shto vo celo vreme vo pozadina svirea pesnite 'its all about the money' i 'money money money' i ushte nekoa povrzana so pari!
A najtragichno e shto znam luge 2-ca koi se pozajmia pari za da ja kupat! Da gi zali chovek so 'borinka'!!! I da e potragichno edniot mi e kolega prezenter, i ima iskustvo vo prezentiranje veke 7 godini..:kesa:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
I chisto da vi dokazam kolku se dobri WVP! eve poglednete ja nivnata oficijalna strnica i kade funkcioniraat/ na koi jazici go ima sajtot!
www.wvp.at
Jas shto ne sum se zanimavl so dizajn do sega mozam podobar da sostavam za kamenjata u mariovo a ne ovie od Avstrija za polisi za zivotno osiguruvanje!
Gi prashav ushte togash zashto samo vo istochna evropa funkcioniraat? A ne zapadna!
I pazi: 'zad nas stoi WEINER STEDISCHE' -najstara shtedilnica vo evropa!
Arno ama odgovor ne dobiv!
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ајде отвори тука:
http://www.wvp.hr/
Имаш слушнато кој ја финансира Хрватската Пирамида?


WVP Hrvatska dio je međunarodne grupacije za financijsko savjetovanje WVP Group sa sjedištem u Grazu. WVP Group utemeljena je 1985. godine s idejom stručnog savjetovanja klijenata o financijskim ulaganjim. Danas posluje u 15 zemalja srednjoistočne Europe.
Prisutni smo na HR tržištu od 1994. godine, tada još u uvjetima ograničene ponude ulaganja. Drago nam je da danas možemo klijentima ponuditi sve oblike ulaganja kao i na razvijenim tržištima.
To nam je u Hrvatskoj do sada uspjelo više od 40.000 puta, naime ovo je broj naših klijenata. Sasvim sigurno ne i konačni, stručnim i profesionalnim savjetom možemo i Vam pomoći u vođenju osobnih financija.

Budite i Vi dio velikog i zadovoljnog tima
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Ne!
I nemav namera da napagam, nego zobrot mi beshe shto ne se vredni niti dostojni za svojata rabota, gi znam mnogu ubavo site nivni karaktristki. Da ne kazuvam sega primeri koj kako nemozel da si gi podigne parite ili mu ispadnal nekakov problem!
I eve ushte edno prashanje: kazi mi zashto vo Makedonija e doneseno od Albanci, i pogolem del i od zachlenetite ili lugeto shto kupuvaat se od toa naselenie. Vaka beshe pred 3 godini sega ne znam!
OVDEKA NEMA NIKAKVA NACIONALNA DISKRIMINACIJA! Nego chisto biznis, koj kako fukcionira, kaj nas! :smir:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Што има врска ако Албанците го донеле тука?:toe:
Bdw, колку се вредни или не вредни не е тема на овој пост:)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Ohhh. Nema razbirachka so tebe!
Aj nema vrska. Da recheme deka napravile ushte edna uspeshna prezentacija- Ubaviot zbor zelezni vrati otvara neli?:wink:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Мултилевел маркетинг во последно време не се сведува на нешто слично како пирамидалните штедидилници кои беа на времето (а можеби сеуште постојат) или мене така ми се чини?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom