Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.656
Поени од реакции
38.594
Значи денеска мислиш дека е ок Србите да успеваа во тоа што сакаа да го постигнат во Косово?
Избркање на албанците од таму, од кои барем половината ќе дојдеа во Македонија?
како баш све што не сум рекол покушаваш да ми го залепиш?
никако
кога велам Србите беа во право, мислам на тоа дека беа во право за тоа какви сте вие. Беа во право. Сега гледаме и осеќаме на наша кожа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.097
Поени од реакции
2.314
Сметаш дека војната шо ја почнавте 2001 беше неизбежна само за потпишување на еден глуп рамковен договор?
Вие треба да кажете дали беше неизбежна.
Автоматски споено мислење:

како баш све што не сум рекол покушаваш да ми го залепиш?
никако
кога велам Србите беа во право, мислам на тоа дека беа во право за тоа какви сте вие. Беа во право. Сега гледаме и осеќаме на наша кожа.
А какви сме ние?
Со тепање деца и рушење цркви и дигање џамии во сред Европа сакаме да направиме Голема Албанија, колку и да звучи глупо, ова вие го викате. Логика нула.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.129
Поени од реакции
1.681
Кога Грција стана фашизоидна?
Албанците по мирен пат бараа поголема автономија, не независност, автономија. Но србите му ја укина и тоа што ја имаа, всушност све му укинаа, после тие барања Косово стана подтотална контрола на србите.

Вие по мирен пат ќе потпишевте рамковен договор?
Кои сме тоа ние и кои сте вие?
Секако без 2001 немаше да има рамковен.
Никој не ги пере србите од срањата кои ги направија во 90-те, но интервенција во која НАТО уби безначаен број војска на противник и огромен број цивили, тоа не беше начин кој од било која морално-етичка норма може да се оправда. Зошто постојат сите тие силни меѓународни организации со децении, да не можат да смислат нешто поадекватно?!
Автоматски споено мислење:

Вие треба да кажете дали беше неизбежна.
Автоматски споено мислење:


А какви сме ние?
Со тепање деца и рушење цркви и дигање џамии во сред Европа сакаме да направиме Голема Албанија, колку и да звучи глупо, ова вие го викате. Логика нула.
Insurgency во 2001 од албанска страна беше за нивно поголемо учество во поделбата на финансискиот колач наречен буџет. Како што гледаме, тоа и се случи. И на Бљерим и на Кујтим не им се рмба по полиња кога може фино, пицнати, да нишаат врата и земаат плата. И за тоа и лееа крв. Какви црни права.
И уште нешто, тој наказен систем си го направија македонците и после се чудеа што и малцинствата сакаат дел од лаганиот а огромен корупционашки тендерско-буџетарски колач.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
6.097
Поени од реакции
2.314
Кои сме тоа ние и кои сте вие?
Секако без 2001 немаше да има рамковен.
Никој не ги пере србите од срањата кои ги направија во 90-те, но интервенција во која НАТО уби безначаен број војска на противник и огромен број цивили, тоа не беше начин кој од било која морално-етичка норма може да се оправда. Зошто постојат сите тие силни меѓународни организации со децении, да не можат да смислат нешто поадекватно?!
Вие македонците кои сте против рамковниот и денеска, па уште викате зошто се пуцаше кога можевме со договор кој никогаш нема да го прифаќаме. Парадоксално.

На каков друг начин Србија ќе ја запреше офанзивата за етничкото чистење во Косово?
Знаеш колку опомени имаше Србија за запрење? Очигледно на некои му личеле на блефирања па беа игнорирани тие опомени.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.129
Поени од реакции
1.681
Вие македонците кои сте против рамковниот и денеска, па уште викате зошто се пуцаше кога можевме со договор кој никогаш нема да го прифаќаме. Парадоксално.

На каков друг начин Србија ќе ја запреше офанзивата за етничкото чистење во Косово?
Знаеш колку опомени имаше Србија за запрење? Очигледно на некои му личеле на блефирања па беа игнорирани тие опомени.
Јас не сум од македонците ама ок, не е важно, на македонците не им се даваше поголем дел од колачот, утре истото ќе биде и со ромите кои се најбрзо растечка популација, и тие ќе бараат поголем дел.
РСМ е накриво насадена уште од почеток со тоа национална а не граѓанска држава, но лудилото од 90-те остави траги кои никогаш нема да се избришат.
Ако беше граѓанска, ко Франција, биди си ти албанец колку сакаш, но правилата на игра не се по етнички концепт него меритократија па сеа видете си што и како...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.097
Поени од реакции
2.314
Јас не сум од македонците ама ок, не е важно, на македонците не им се даваше поголем дел од колачот, утре истото ќе биде и со ромите кои се најбрзо растечка популација, и тие ќе бараат поголем дел.
РСМ е накриво насадена уште од почеток со тоа национална а не граѓанска држава, но лудилото од 90-те остави траги кои никогаш нема да се избришат.
Ако беше граѓанска, ко Франција, биди си ти албанец колку сакаш, но правилата на игра не се по етнички концепт него меритократија па сеа видете си што и како...
Ни за мене квотите не се идеално решение, лично јас најмногу за меритократија. Ама за некој период се нужно зло, секако ќе пати системот, ама во долг рок значи интегрирање на албанците во општеството.
Секако дека тие вработувања и тендери се од колачот на македонците. Ама тој револт ќе остарува, како револтот кога слушаа албанец да збори албански пред македонец во некоја институција, денеска е нормалитет, кој ќе замислеше пред 30 години дека ќе се збори на албански во парламент, денеска е сосем нормално и никој не приметува ниту се буни. Исто ќе биде и двојазичните табли, па и ако твоето дете одбира незадолжителен албански јазик во училиште.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.656
Поени од реакции
38.594
А какви сме ние?
Со тепање деца и рушење цркви и дигање џамии во сред Европа сакаме да направиме Голема Албанија, колку и да звучи глупо, ова вие го викате. Логика нула.
Вие тепате и убивате деца, сквернавите цркви, рушите гробишта и други работи правите во контекст на систематскиот притисок врз каурите. Потенцирам - каурите, бидејќи ова не им го правите на Босанците, Турците и другите муслимани, а им го правите и на Србите, Власите и другите каури, исто ко на Македонците. Затоа велам дека вашиот притисок има религиозен карактер. Затоа јас немам никаков проблем со Албанец христијанин и би го земал за зет, без проблем (секако ако е добар човек првенствено).
А тоа дали сте сакале со ова да напраите Голема Албаниија, Илирски Калифат или само сте геноцидни по природа, со тоа ја лично не се занимавам. Исто како што ми се бесцелни и непродуктивни муабетите за тоа дали сте дошле од Кавказ или од Јапан и сл.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.307
Јас не сум од македонците ама ок, не е важно, на македонците не им се даваше поголем дел од колачот, утре истото ќе биде и со ромите кои се најбрзо растечка популација, и тие ќе бараат поголем дел.
РСМ е накриво насадена уште од почеток со тоа национална а не граѓанска држава, но лудилото од 90-те остави траги кои никогаш нема да се избришат.
Ако беше граѓанска, ко Франција, биди си ти албанец колку сакаш, но правилата на игра не се по етнички концепт него меритократија па сеа видете си што и како...
До некаде си во право, но кај нас тоа не може да се контролира.Во Швајцарија или Германија е многу полесно да им се даде права на малцинствата затоа што тие се стари држави, додека Македонија и онака била кревка во 90, па замисли уште ако била граѓанска држава.Не верувам дека сме биле способни да го издржиме притисокот.

Во 2001 требало да не ги минуваме тие фамозни црвени линии и да се одело до крај, по цена на се.Еве гледај го денеска Белград а гледај го Скопје, кој знае каков ќе изгледал ако 99 решеле да се смири ситуацијата и да се направи договор.Многу подобро би било нашата полиција и војска да се повлечеле од Тетово но барем денеска ќе значеше нешто нивниот збор во Кичево, Ченто, Чаир, Струга, итн.
Автоматски споено мислење:

kasno vrakam, no navistina ne e logicno da vadis zaklucok od takvi komentari, toa ni priblizno ne se poklopuva so toa sto go misli mnozinstvoto. na zapad tolku retko e evropejci/plavi ljuge da imaat povise od 3 deca sto ako vidat plavi ljuge so povise od 3 deca im se vozhituvaat, skoro sekoj pozitivno reagira.

baska gledas deka samo skrinshot e postaven, aj da go vidime twitot pa da sporedime kolku lajkovi zenata sobrala za slikata so 4 deca i toa da go sporedime so lajkovite koi gi dobile kriticnite komentari. so toa poblisku bi bile do vistinskata slika. verojatno i zaradi toa ja stavile samo slikata, a ne se gleda delot kade gi imas lajkovite za toj tweet.
Автоматски споено мислење:


prasaj gi hristijanite vo bejrut kolku ubavo im e so komsiite koi kako i niv jadat sarma i baklava :facepalm:
Па да мислам дека си во право со ова, барем постарите секогаш се радуваат на многудетни семејства од тоа шо сум го видел.Инаку овде во градов има доста семејства, кој се Германци а имаат по 3 или повеќе деца, многу често доаѓаат такви во ресторанот да јадат и најголемиот дел не се пријателски расположени, барем според мое мислење се националисти или имаат радикални сфаќања.Неколку пати ми се случило баш такви семејства да не ми дадат ред ако купувам само еден, два продукта, за разлика од другите Германци кои се со по либерални погледи.Буквално секогаш ликови со значки или други обележја на антифа, ми давале предност на каса.
Ова го кажувам само како впечатоци, секој си има свои ставови и убедувања.
Автоматски споено мислење:

Сериозен си дека по менталитет сме поблиску до запад него до блиски исток? Дали си сериозен, тоа ме интересира, дали ме тролаш :)

Тој народ, тотално незаинтересиран за милиони жртви (во жртви не спаѓаат само мртвите) кои доаѓаат како директен резултат на надворешната политика на политичарите кои тие ги бираат и на корпорациите во кои работат, тој народ треба да се разбуди од сонот и да сфати некои работи.
Ако за будење се потребни муџи со експлозивни појаси, тоа ти е знак дека нешто е сериозно сјебано во нивната политика па и општество. Само нек им се јебе матер, друго нема. Ако имаше, ќе изменеа барем нешто во тој поглед.
Гадафи, а не Саркози, Браун, Берлускони или кои и да беа тогаш = предупредуваше дека ако тој падне ќе има страшна бегалска криза во Европа. Истиот Гадафи заврши со шише во анус, а денес Либија имаш отворени маркети за робови каде луѓе се ценкаат за да си купат роб за по дома.
Воздушна поддршка на анти-Гадафи башибозукот, без која никогаш немаше да го паднат, доаѓаше со месеци и месеци од Западни авијации и морнарици.

Нек им силуваат сега жени по сред улица на бел ден, малку им е тоа, верувај.
До некаде сум и со твоите размислувања, освен ова што им посакуваш, тоа не, не посакувам лошо на никој, но тоа не е битно секој си кажува свое мислење, не сме сите исти.


За мене лично никогаш ама никогаш нема западот да биде близок со нас.Луѓето од западот и целиот тој сисѕем не гледа како робови, без разлика дали си христијанин, православен, муслиман, словен, арап, за повеќето националисти кај нив ние сме исто, ок можеби повеќе мразат муслимани заради тероризмот но ништо повеќе не не сакаат ни нас.Пак ќе кажа секој човек различна приказна, не викам дека некој наши луше немаат пријатели Германци или дека нема шанси да се дружиш со нив, да се ожениш со Германка, итн, зборувам општо како гледа на нас цел тој систем.

За нив никогаш нема ние да бидеме луѓе, според мене они се најголеми ксенофоби, расисти, националисти и цела таа приказна која ни ја продаваат на нас на Балканот они кај нив си го бришат гзот после извршување нужда.Имало премногу случи барем лично кај мене, за да речам дека ова се случајности, почнувајќи од банка, маркети, газдарицата на станот, муштериите на работа.Можеби затоа они и ќе ги дочуваат своите држави за разлика од нас, затоа што навистина не сме биле националисти, како што не преставуваа сите овие години.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
1.760
Сериозен си дека по менталитет сме поблиску до запад него до блиски исток? Дали си сериозен, тоа ме интересира, дали ме тролаш :)

Тој народ, тотално незаинтересиран за милиони жртви (во жртви не спаѓаат само мртвите) кои доаѓаат како директен резултат на надворешната политика на политичарите кои тие ги бираат и на корпорациите во кои работат, тој народ треба да се разбуди од сонот и да сфати некои работи.
Ако за будење се потребни муџи со експлозивни појаси, тоа ти е знак дека нешто е сериозно сјебано во нивната политика па и општество. Само нек им се јебе матер, друго нема. Ако имаше, ќе изменеа барем нешто во тој поглед.
Гадафи, а не Саркози, Браун, Берлускони или кои и да беа тогаш = предупредуваше дека ако тој падне ќе има страшна бегалска криза во Европа. Истиот Гадафи заврши со шише во анус, а денес Либија имаш отворени маркети за робови каде луѓе се ценкаат за да си купат роб за по дома.
Воздушна поддршка на анти-Гадафи башибозукот, без која никогаш немаше да го паднат, доаѓаше со месеци и месеци од Западни авијации и морнарици.

Нек им силуваат сега жени по сред улица на бел ден, малку им е тоа, верувај.
normalno sum seriozen. ne znam ti vo sto gledas dopirni tocki so bliskiot istok, deka jadime baklava sme so slicen mentalitet? ocigledno ne si pominal vreme vo bliskiot istok nitu si zapoznal dobro ljuge od tamu. mozda si imal negde na odmor muabet pa deka bil dobar muabetot mislis deka bas se top i slicni na tebe.

nekoj od bliski istok ako ja fati kerkata na 19 godini da ima decko, da ja vidi samo deka bacila nekogo ke ja skrsi od kotek, a da doznae deka imala seksualni odnosi pred brak ne e mala verojatnosta da ja ubie, a ne pa tipot uste da e od druga vera...
random zitel od bliski istok ne pie alkohol.
random zitel od bliski istok da ima sin koj e peder golema e verojatnosta da go ubie.
random zitel od bliski istok da ja vidi kerkata ili sestrata vo bikini na plaza ke ja skrsi od kotek.
za random zitel od bliski zitel moze da ima golemi posledici ako javno kaze deka ne ja ferma religijata i misli deka e glupava.
random zitel od bliski istok ako ne e vo brak voobicno se druzi samo so mashki i javno tesko moze da ima devojka bidejka taja ima tatko ili brat koi bi imale nesto protiv da mu e devojka.

e sea ne znam vo kakvi krugovi ti se druzis vo makedonija, nekako jas slabo takvi sum zapoznal, site pre mi se nalik na prosecniot zapadnjak.

za SAD koga zboruvame mozam samo da povtoram deka narodot tamu e so isprani mozoci. SAD ne e demokratija nego plutokratija. imas republikanci i demokrati i i ednite i drugite postavuvaat kandidati koi se prilicno slicni koga se vo prasanje glavnite temi. amerikanec ne moze da glasa za covek koj ne saka da vodi rat ili ke se zamara za pofer zivot za mnozinstvoto na zitelite ili pa za pravda nadvor od SAD. toa ti e isto ko vo makedonija da imas samo dve partii i ednata da ja vodi zajko, drugata sekerinska, pa ti posle da go sudis makedonskiot narod deka zajko/sekerinska e na vlast. ednostavno nema prav izbor. SAD e drzava vo koja mediumite i politicarite se vo race na nekolku stotina bogatasi i glasacot moze da glasa za edniot ili za drugiot, ama ustvari nitu eden ne e na negova strana, a uste pomalku na strana na neamerikancite. duri i da iskoci nekoj pocesen politicar na videlina imaat dovolno instrumenti za da go sprecat negovoto vlijanie. inace teroristite ama bas nikogo nema da razbudat, naprotiv so sekoj bombaski napad zitelite na SAD uste povise mislat deka nivnite politicari se vo pravo. ocigledno nikogas ne si bil vo SAD ako toa ne ti e jasno. ljugeto koi tamu se izrasnati preku nivnite TV stanici, filmskata industrija i vesnicite od najmali godini se vospitani da mislat deka SAD e superman i se bori nasekade sirum svetot za dobroto. sto i da se sluci tesko gubat verba vo nivanta drzava.

moknite vo SAD perfektno si ja zavrsija rabotata poslednite decenii, do tolku se pametni sto se sposobni na glupaviot amerikanec da mu dadat cuvstvo deka moze nesto da smeni. momentalno najdobar primer e marionetana trump. vidoa deka vo SAD ima mnogu ljuge koi citaat "nezavisni" mediumi, deka mnogu ljuge popoleka primetuvaat nesto ne e vo red, pa toj momentum go iskoristija so toa sto trump se postavi kako kandidat koj ke bide superman i ke se bori protiv sistemot/deep state. samo sto trump ustvari e marioneta na sistemot/deep state, ama nepismenite se do tolku nepismeni sto mislat deka on e protiv glavnite faci iako bas za niv raboti. realno remek delo od nivna strana, ubavo go procitaa narodot i im dadoa dodatna "alternativa"^^ na kraj edinstvenoto sto amerikanec so negoviot glas na izbori moze da smeni e koi od vlijatelnite ke bidat povlijatelni.
Автоматски споено мислење:

Ни за мене квотите не се идеално решение, лично јас најмногу за меритократија. Ама за некој период се нужно зло, секако ќе пати системот, ама во долг рок значи интегрирање на албанците во општеството.
Секако дека тие вработувања и тендери се од колачот на македонците. Ама тој револт ќе остарува, како револтот кога слушаа албанец да збори албански пред македонец во некоја институција, денеска е нормалитет, кој ќе замислеше пред 30 години дека ќе се збори на албански во парламент, денеска е сосем нормално и никој не приметува ниту се буни. Исто ќе биде и двојазичните табли, па и ако твоето дете одбира незадолжителен албански јазик во училиште.
edno e tvojata zelba, nesto drugo e realnosta. toa vo edna svajcarija ne funkcionira taka, a ne pa vo balkanska drzava. vo svajcarija retko koj od tie koi zboruvaat germanski zboruva i francuski ili italijanski, kako vtor jazik go ucat voobicno angliskiot i nula interes imaat da ucat jazik na malcinstvata, a i ne gi fermaat nivnite jazici nadvor od mestata kade sto imaat znacitelen broj (toa bea samo propagandi za kaj nas za da ima pomalku otpor protiv dvojazicnosta, a vo EU vo nekoi drzava gazat na pravata na malcinstvata). ne funkcionira taka svetot, dolgorocno eden jazik ke bide dominanten i tesko mozat povise da funkcioniraat zaedno. od evropskite drzavi samo vo luksemburg funkcionira sistemot so povise jazici.
Автоматски споено мислење:

За мене лично никогаш ама никогаш нема западот да биде близок со нас.Луѓето од западот и целиот тој сисѕем не гледа како робови, без разлика дали си христијанин, православен, муслиман, словен, арап, за повеќето националисти кај нив ние сме исто, ок можеби повеќе мразат муслимани заради тероризмот но ништо повеќе не не сакаат ни нас.Пак ќе кажа секој човек различна приказна, не викам дека некој наши луше немаат пријатели Германци или дека нема шанси да се дружиш со нив, да се ожениш со Германка, итн, зборувам општо како гледа на нас цел тој систем.

За нив никогаш нема ние да бидеме луѓе, според мене они се најголеми ксенофоби, расисти, националисти и цела таа приказна која ни ја продаваат на нас на Балканот они кај нив си го бришат гзот после извршување нужда.Имало премногу случи барем лично кај мене, за да речам дека ова се случајности, почнувајќи од банка, маркети, газдарицата на станот, муштериите на работа.Можеби затоа они и ќе ги дочуваат своите држави за разлика од нас, затоа што навистина не сме биле националисти, како што не преставуваа сите овие години.
fintata e sto ne si dolgo vo germanija i imas bas los tajming. mnogu se smeni od 2015ta navamu i ti go jadis stapot za begalskata kriza i slabata integracija na golem del od muslimanskoto naselenie. tie dva faktori naglo smenija mnogu raboti kaj germancite, pocnaa da se sekiraat za drzavata i toa kako bi izgledala vo idnina. sega mnogu germanci vo covek koj ne zboruva tecno germanski gledaat covek koj ja zagrozuva germanija kako germanska drzava. tie na prv pogled tesko mozat da razlikuvaat sto si i od kaj si, pa ako te primetat deka ne si od tamu i ne go vladees odlicno jazikot te gledaat kako nekoj koj ke im go zagrozi "germanskoto". germancite vo prosek bas se tolerantni, samo toa sto se podistancirani dava vpecatok deka mrazat i ti sakaat loso. sepak ako se fatis so germanka taja ke moze da te predstavi doma kaj nezinite i ako primetat deka si ok ke te prifatat bez vrska dali si od makedonija ili bangladesh. fati nekoja arapka pa vidi dali posle edna nedela ke te predstavi doma kaj nezinite.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.129
Поени од реакции
1.681
normalno sum seriozen. ne znam ti vo sto gledas dopirni tocki so bliskiot istok, deka jadime baklava sme so slicen mentalitet? ocigledno ne si pominal vreme vo bliskiot istok nitu si zapoznal dobro ljuge od tamu. mozda si imal negde na odmor muabet pa deka bil dobar muabetot mislis deka bas se top i slicni na tebe.

nekoj od bliski istok ako ja fati kerkata na 19 godini da ima decko, da ja vidi samo deka bacila nekogo ke ja skrsi od kotek, a da doznae deka imala seksualni odnosi pred brak ne e mala verojatnosta da ja ubie, a ne pa tipot uste da e od druga vera...
random zitel od bliski istok ne pie alkohol.
random zitel od bliski istok da ima sin koj e peder golema e verojatnosta da go ubie.
random zitel od bliski istok da ja vidi kerkata ili sestrata vo bikini na plaza ke ja skrsi od kotek.
za random zitel od bliski zitel moze da ima golemi posledici ako javno kaze deka ne ja ferma religijata i misli deka e glupava.
random zitel od bliski istok ako ne e vo brak voobicno se druzi samo so mashki i javno tesko moze da ima devojka bidejka taja ima tatko ili brat koi bi imale nesto protiv da mu e devojka.

e sea ne znam vo kakvi krugovi ti se druzis vo makedonija, nekako jas slabo takvi sum zapoznal, site pre mi se nalik na prosecniot zapadnjak.

za SAD koga zboruvame mozam samo da povtoram deka narodot tamu e so isprani mozoci. SAD ne e demokratija nego plutokratija. imas republikanci i demokrati i i ednite i drugite postavuvaat kandidati koi se prilicno slicni koga se vo prasanje glavnite temi. amerikanec ne moze da glasa za covek koj ne saka da vodi rat ili ke se zamara za pofer zivot za mnozinstvoto na zitelite ili pa za pravda nadvor od SAD. toa ti e isto ko vo makedonija da imas samo dve partii i ednata da ja vodi zajko, drugata sekerinska, pa ti posle da go sudis makedonskiot narod deka zajko/sekerinska e na vlast. ednostavno nema prav izbor. SAD e drzava vo koja mediumite i politicarite se vo race na nekolku stotina bogatasi i glasacot moze da glasa za edniot ili za drugiot, ama ustvari nitu eden ne e na negova strana, a uste pomalku na strana na neamerikancite. duri i da iskoci nekoj pocesen politicar na videlina imaat dovolno instrumenti za da go sprecat negovoto vlijanie. inace teroristite ama bas nikogo nema da razbudat, naprotiv so sekoj bombaski napad zitelite na SAD uste povise mislat deka nivnite politicari se vo pravo. ocigledno nikogas ne si bil vo SAD ako toa ne ti e jasno. ljugeto koi tamu se izrasnati preku nivnite TV stanici, filmskata industrija i vesnicite od najmali godini se vospitani da mislat deka SAD e superman i se bori nasekade sirum svetot za dobroto. sto i da se sluci tesko gubat verba vo nivanta drzava.

moknite vo SAD perfektno si ja zavrsija rabotata poslednite decenii, do tolku se pametni sto se sposobni na glupaviot amerikanec da mu dadat cuvstvo deka moze nesto da smeni. momentalno najdobar primer e marionetana trump. vidoa deka vo SAD ima mnogu ljuge koi citaat "nezavisni" mediumi, deka mnogu ljuge popoleka primetuvaat nesto ne e vo red, pa toj momentum go iskoristija so toa sto trump se postavi kako kandidat koj ke bide superman i ke se bori protiv sistemot/deep state. samo sto trump ustvari e marioneta na sistemot/deep state, ama nepismenite se do tolku nepismeni sto mislat deka on e protiv glavnite faci iako bas za niv raboti. realno remek delo od nivna strana, ubavo go procitaa narodot i im dadoa dodatna "alternativa"^^ na kraj edinstvenoto sto amerikanec so negoviot glas na izbori moze da smeni e koi od vlijatelnite ke bidat povlijatelni.
Автоматски споено мислење:


edno e tvojata zelba, nesto drugo e realnosta. toa vo edna svajcarija ne funkcionira taka, a ne pa vo balkanska drzava. vo svajcarija retko koj od tie koi zboruvaat germanski zboruva i francuski ili italijanski, kako vtor jazik go ucat voobicno angliskiot i nula interes imaat da ucat jazik na malcinstvata, a i ne gi fermaat nivnite jazici nadvor od mestata kade sto imaat znacitelen broj (toa bea samo propagandi za kaj nas za da ima pomalku otpor protiv dvojazicnosta, a vo EU vo nekoi drzava gazat na pravata na malcinstvata). ne funkcionira taka svetot, dolgorocno eden jazik ke bide dominanten i tesko mozat povise da funkcioniraat zaedno. od evropskite drzavi samo vo luksemburg funkcionira sistemot so povise jazici.
Автоматски споено мислење:


fintata e sto ne si dolgo vo germanija i imas bas los tajming. mnogu se smeni od 2015ta navamu i ti go jadis stapot za begalskata kriza i slabata integracija na golem del od muslimanskoto naselenie. tie dva faktori naglo smenija mnogu raboti kaj germancite, pocnaa da se sekiraat za drzavata i toa kako bi izgledala vo idnina. sega mnogu germanci vo covek koj ne zboruva tecno germanski gledaat covek koj ja zagrozuva germanija kako germanska drzava. tie na prv pogled tesko mozat da razlikuvaat sto si i od kaj si, pa ako te primetat deka ne si od tamu i ne go vladees odlicno jazikot te gledaat kako nekoj koj ke im go zagrozi "germanskoto". germancite vo prosek bas se tolerantni, samo toa sto se podistancirani dava vpecatok deka mrazat i ti sakaat loso. sepak ako se fatis so germanka taja ke moze da te predstavi doma kaj nezinite i ako primetat deka si ok ke te prifatat bez vrska dali si od makedonija ili bangladesh. fati nekoja arapka pa vidi dali posle edna nedela ke te predstavi doma kaj nezinite.
Сите тие ствари кои ги наброја се само бледи сенки од чисто физичката гравитација на Балканот кон европското јадро, педери не сака никој, нека не те лажат, педер бил е и ќе остане срам за фамилија, секој сака дете со фамилија и внуци, женска која се онадела со тројца е курва итн.
Имаш земји ко Тунис кои се секуларни, прогуглај имаш сисати деколтеа и остали западни појави.

e sea ne znam vo kakvi krugovi ti se druzis vo makedonija, nekako jas slabo takvi sum zapoznal, site pre mi se nalik na prosecniot zapadnjak.
Ти живееш во некој имагинарен свет каде македонци, албанци, роми, турци, срби, власи ти се слични на просечен западњак, плата им се рачуна на саатница, ѓубрето го фрлаат во 4 различни канти, си го собираат изметот од миленикот во ќесе и не се гураат пред шалтер.

Со дијаспорци избегавам муабет затоа што се сосема нерелевантни.

Градска болница Скопје е права депонија, студентски домови депонии со пацови и лебарки, еуро-медицински отпад се гори во овдешни ѓубришта, дупки по патишта, автобуси по 30 години стари прават технички прегледи самите на себе, тотален арамилак, мито и корупција, плата 200 евра просек...како и во Сирија пред ратот. Тоа што го имаат плус исламот, ние го надополнуваме со клептоманија.
Јас се зачудив дали ме тролаш со тоа, Скопје имаш видено на што личи? Битола? Тетове? Ти наликуваат на Инголштат нешто? Или имаш нешто проблеми со умот (за што жалам ако е така) или нешто очите, катаракта ова она...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.656
Поени од реакции
38.594
Градска болница Скопје е права депонија, студентски домови депонии со пацови и лебарки, еуро-медицински отпад се гори во овдешни ѓубришта, дупки по патишта, автобуси по 30 години стари прават технички прегледи самите на себе, тотален арамилак, мито и корупција, плата 200 евра просек...како и во Сирија пред ратот. Тоа што го имаат плус исламот, ние го надополнуваме со клептоманија.
Јас се зачудив дали ме тролаш со тоа, Скопје имаш видено на што личи? Битола? Тетове? Ти наликуваат на Инголштат нешто? Или имаш нешто проблеми со умот (за што жалам ако е така) или нешто очите, катаракта ова она...
Ова е точен опис на реалноста, за голема жал.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.129
Поени од реакции
1.681
Ни за мене квотите не се идеално решение, лично јас најмногу за меритократија. Ама за некој период се нужно зло, секако ќе пати системот, ама во долг рок значи интегрирање на албанците во општеството.
Секако дека тие вработувања и тендери се од колачот на македонците. Ама тој револт ќе остарува, како револтот кога слушаа албанец да збори албански пред македонец во некоја институција, денеска е нормалитет, кој ќе замислеше пред 30 години дека ќе се збори на албански во парламент, денеска е сосем нормално и никој не приметува ниту се буни. Исто ќе биде и двојазичните табли, па и ако твоето дете одбира незадолжителен албански јазик во училиште.
Мораше да се направи граѓанска држава 1991 и да се земат во предвид демографските трендови на пописите 1951,61,71,81,91, цело време има јасни показатели дека албанско и ромско малцинство растат и дека еден ден ќе бараат нешто ради етникум а не ради мерит. Така РСМ си ископа гроб уште тогаш, зафатени беа оној рошавиот скот Бранко и цела таа транзициска свита со крадење како да нема утре. Но тоа е веќе минато и опстанокот на ова општество какво што е не сум сигурен дека е пожелно.
Нема ништо лошо во тоа во малцински средини да се има можност за учење на малцински јазик, вклучително и Крушево влашки или Куманово српски, но двојазичност на цела територија е беспотребно срање.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
1.760
Сите тие ствари кои ги наброја се само бледи сенки од чисто физичката гравитација на Балканот кон европското јадро, педери не сака никој, нека не те лажат, педер бил е и ќе остане срам за фамилија, секој сака дете со фамилија и внуци, женска која се онадела со тројца е курва итн.
Имаш земји ко Тунис кои се секуларни, прогуглај имаш сисати деколтеа и остали западни појави.Ти живееш во некој имагинарен свет каде македонци, албанци, роми, турци, срби, власи ти се слични на просечен западњак, плата им се рачуна на саатница, ѓубрето го фрлаат во 4 различни канти, си го собираат изметот од миленикот во ќесе и не се гураат пред шалтер.

Со дијаспорци избегавам муабет затоа што се сосема нерелевантни.

Градска болница Скопје е права депонија, студентски домови депонии со пацови и лебарки, еуро-медицински отпад се гори во овдешни ѓубришта, дупки по патишта, автобуси по 30 години стари прават технички прегледи самите на себе, тотален арамилак, мито и корупција, плата 200 евра просек...како и во Сирија пред ратот. Тоа што го имаат плус исламот, ние го надополнуваме со клептоманија.
Јас се зачудив дали ме тролаш со тоа, Скопје имаш видено на што личи? Битола? Тетове? Ти наликуваат на Инголштат нешто? Или имаш нешто проблеми со умот (за што жалам ако е така) или нешто очите, катаракта ова она...
cesto vo tek na godina sum po 1-3 meseci na edno parce vo makedonija, da ne brojam prestoi izmegu, taka sto nema potreba da mi objasnuvas kako e vo makedonija koga od poslednite 10 godini nakaj 3 sum gi pominal vo makedonija, ne sum diasporec od avstralija koj makedonija ja posetuva ednas na 10 godini i toa za 10 dena.

fintata ne e dali makedonecot saka pederi ili dali im se sviga kerkata da se ebi na 19 godisna vozrast bez da e vo brak, fintata e kako reagiraat vo takva situacija. zaradi toa ti gi nabrojav ovie raboti:

nekoj od bliski istok ako ja fati kerkata na 19 godini da ima decko, da ja vidi samo deka bacila nekogo ke ja skrsi od kotek, a da doznae deka imala seksualni odnosi pred brak ne e mala verojatnosta da ja ubie, a ne pa tipot uste da e od druga vera...
random zitel od bliski istok ne pie alkohol.
random zitel od bliski istok da ima sin koj e peder golema e verojatnosta da go ubie.
random zitel od bliski istok da ja vidi kerkata ili sestrata vo bikini na plaza ke ja skrsi od kotek.
za random zitel od bliski zitel moze da ima golemi posledici ako javno kaze deka ne ja ferma religijata i misli deka e glupava.
random zitel od bliski istok ako ne e vo brak voobicno se druzi samo so mashki i javno tesko moze da ima devojka bidejka taja ima tatko ili brat koi bi imale nesto protiv da mu e devojka.

nitu germanecot ne saka sinot da e peder, nitu germanecot ne saka kerkata da se ebi bez da e vo brak, no kako makedonecot i toj nema da gi ubie vo takva situacija nego ke molci i ke ja tolerira situacijata osven mozda po nekoja karanica izmegu i eventualno shamar krajno ako mu pukne filmot. e sea mozda gresam pa slobodno kazi kolku makedonci poznavas koi ja ubile kerkata deka se ebela ili go ubile sinot deka bil peder. kazi kade vo makedonija toa se slucuva, bas bi sakal da gi posetam tie mesta da gi zapoznaam tie makedonci za da mozam da vidam nesto podrugo od toa sto na mene mi e poznato.

i nema potreba da guglam za drzavi kako tunis, cesto sum posetuval takvi drzavi i vo golema zabluda si ako mislis deka tamu se sekularni. "sekularni" se mazite koi normalno sakaat da klecaat nekoja zenska od strana, no za zenite ima drugi pravili. tie so sisati dekoltea koi gi gledas na internet ti se isklucok, najcesto toa se diasporki koi na odmor se slikaat ili drug vid na turisti, od nivnite koi tamu ziveat dali 2-3% smeat da si dozvolat takvo nesto. idi vo maroko, drzava koja isto se racuna za prilicno sekularna i e mnogu popularna kaj turisti, i vidi sto se slucuva na nivna zena koja prilicno razgolena se seta na primer na pazar, ke pocnat grupa maski da ja fakaat i nikomu nisto bidejki skoro site mislat "taka i treba na kurvata stom ne se zabulila". normalno ima i razlika od region do region, no prosecniot zitel na maroko pa i tunis e mnogu pokonzervativen od prosecniot albanec vo makedonija. toleriraat evropski zeni razgoleni, no ke im pukne filmot nivna ako ja vidat taka. za drzavi kako libija, alzir, saudiska arabija, katar itn pa da ne pravam muabet. ako albancite vo makedonija ne ti se fini za sozivot togas tie od severna afrika i blisko istok ke ti bidat danbeter.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.307
Пред некоја недела убиенo е 18 годишно дете во Шведска од страна на Суданец.Убиен е при обиде да спречи силување на девојче.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.876
Поени од реакции
8.779
cesto vo tek na godina sum po 1-3 meseci na edno parce vo makedonija, da ne brojam prestoi izmegu, taka sto nema potreba da mi objasnuvas kako e vo makedonija koga od poslednite 10 godini nakaj 3 sum gi pominal vo makedonija, ne sum diasporec od avstralija koj makedonija ja posetuva ednas na 10 godini i toa za 10 dena.

fintata ne e dali makedonecot saka pederi ili dali im se sviga kerkata da se ebi na 19 godisna vozrast bez da e vo brak, fintata e kako reagiraat vo takva situacija. zaradi toa ti gi nabrojav ovie raboti:

nekoj od bliski istok ako ja fati kerkata na 19 godini da ima decko, da ja vidi samo deka bacila nekogo ke ja skrsi od kotek, a da doznae deka imala seksualni odnosi pred brak ne e mala verojatnosta da ja ubie, a ne pa tipot uste da e od druga vera...
random zitel od bliski istok ne pie alkohol.
random zitel od bliski istok da ima sin koj e peder golema e verojatnosta da go ubie.
random zitel od bliski istok da ja vidi kerkata ili sestrata vo bikini na plaza ke ja skrsi od kotek.
za random zitel od bliski zitel moze da ima golemi posledici ako javno kaze deka ne ja ferma religijata i misli deka e glupava.
random zitel od bliski istok ako ne e vo brak voobicno se druzi samo so mashki i javno tesko moze da ima devojka bidejka taja ima tatko ili brat koi bi imale nesto protiv da mu e devojka.

nitu germanecot ne saka sinot da e peder, nitu germanecot ne saka kerkata da se ebi bez da e vo brak, no kako makedonecot i toj nema da gi ubie vo takva situacija nego ke molci i ke ja tolerira situacijata osven mozda po nekoja karanica izmegu i eventualno shamar krajno ako mu pukne filmot. e sea mozda gresam pa slobodno kazi kolku makedonci poznavas koi ja ubile kerkata deka se ebela ili go ubile sinot deka bil peder. kazi kade vo makedonija toa se slucuva, bas bi sakal da gi posetam tie mesta da gi zapoznaam tie makedonci za da mozam da vidam nesto podrugo od toa sto na mene mi e poznato.

i nema potreba da guglam za drzavi kako tunis, cesto sum posetuval takvi drzavi i vo golema zabluda si ako mislis deka tamu se sekularni. "sekularni" se mazite koi normalno sakaat da klecaat nekoja zenska od strana, no za zenite ima drugi pravili. tie so sisati dekoltea koi gi gledas na internet ti se isklucok, najcesto toa se diasporki koi na odmor se slikaat ili drug vid na turisti, od nivnite koi tamu ziveat dali 2-3% smeat da si dozvolat takvo nesto. idi vo maroko, drzava koja isto se racuna za prilicno sekularna i e mnogu popularna kaj turisti, i vidi sto se slucuva na nivna zena koja prilicno razgolena se seta na primer na pazar, ke pocnat grupa maski da ja fakaat i nikomu nisto bidejki skoro site mislat "taka i treba na kurvata stom ne se zabulila". normalno ima i razlika od region do region, no prosecniot zitel na maroko pa i tunis e mnogu pokonzervativen od prosecniot albanec vo makedonija. toleriraat evropski zeni razgoleni, no ke im pukne filmot nivna ako ja vidat taka. za drzavi kako libija, alzir, saudiska arabija, katar itn pa da ne pravam muabet. ako albancite vo makedonija ne ti se fini za sozivot togas tie od severna afrika i blisko istok ke ti bidat danbeter.
А пример дали македонците се поблиску до турците или германците? Јас би рекол дека по менталитет, навики, однесување, воспитание итн. просечен македонец е многу поблизок до просечен турчин отколку до просечен германец, па дури и би рекол дека сме поблиску до турците отколку до словенците.
 
На врв Bottom