Музички клуб: KRANKŠVESTER V (2021) на Krankšvester до 21.04.2022

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
По инспирација на филмскиот клуб кој маестрално си го тера Злате, ја отворам оваа тема, да видиме дали нештото можеме да го тераме, само наместо со филм, со музика.

Како функционира?

1. Како клубовите на читатели и филмови. Идентично! Сите слушаме ист АЛБУМ и потоа го коментираме истиот.

2. Секој кој сака може да стане член на клубот! Потребно е само да имате волја, и да одвоите по некое време во една недела, за да преслушате музички албум, предложен од некој од членовите што е се пријават.

3. Исто како и во читачките/филмски клубови, и тука самите членови ќе ги предложуваат музичките албуми. Секој кој сака да биде следниот чиј музички албум ќе го преслушаат сите, може да се пријави за тоа или во темава, или нека ми пише приватна порака. Предлозите ќе одат по принципот - кој прв се пријавил, прв предложува албум.

4. Предложениот албум МОРА да биде прикачен на јутјуб.

5. Имајте разбирање за предлозите, почитувајте го мислењето на другиот. Да не се расправаме со муабети од типот - леле колку глуп албум не го слушам и слично.

6. Доколку некој веќе го има преслушано предложениот албум, препораката е да го репризира додека го слушаме сите.

7. Што ќе постигнеме со клубов? Ќе го зголемиме нашиот видик за музиката и преку интеракција со членовите, ќе искусиме по нешто ново, интересно, а некогаш можеби и досадно и глупаво, што секако е искуство.

8. Нормално, правилата на форумов важат и во темава, затоа be careful!

9. Почнуваме од петок (11 март со првиот албум) а дискусијата за него ќе трае до 18 март (цела една недела), по што почнуваме со вториот албум.

Сите прашања, согледби, предлози се добредојдени.

ВО меѓувреме може да објавувате албуми во темава како предлози, и како што ќе бидат редоследно објавени, така ќе пристапиме кон колективно преслушување. Може во коментарите да се оди и песна по песна пример, или дали некоја ви оставила посебен впечаток, друга ви била лоша и слично. И секако накрај пожелно е оценка за албумот од 1 до 10.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Se prijavuvam.

Nema mnogu stvari na jutub, nesto apple music, spotify mora da e u igra ili ednostavno predlagacot da pusti torent po lugjeto ako go nema na jutub.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Се пријавувам и јас, има многу албуми што сакам да ги слушам а би ме мрзело во секое друго сценарио освен ако се ставени тука за сите да ги слушаме. :D
П.с. Не е дека има малку албуми на Јутуб според мене, можеби има малку во едно видео(клип) прикачен целиот албум, ама има многу кои се склопени во плејлиста со повеќе видеа(песни), односно со тие кои го сочинуваат албумот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.353
Се надевам и посакувам да биде успешен и овој клуб. Count me in!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Сите заинтересирани нека ми пишат во порака предлог албум, за да си почниме од утре :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ај да го скршам мразов ко „домаќин".

R-2958802-1309179291.jpg

Le Phare (The Lighthouse) е третиот албум составен од 12 композиции на францускиот композитор Јан Тирсен (опасен типац). Станува збор за композитор кој успешно свири на неколку инструменти од виолина, мандолина, хармоника, пијано и сл. Негов препознатлив трејдмарк е тоа што неговите композиции се карактеризираат со несекојдневни звуци, па често знае во музиката да користи и вметне пример звук од велосипедско тркало, машина за куцање и други предмети. Најпознат е по саундтракот за познатиот филм Amelie (кој верувам на сите горе долу ви е гледан). Се двоувмев што да постирам за преслушување, дали нешто мрачно, нешто порокерско со дисторзии, ама накрај се одлучив за ова, бидејќи станува збор за несекојдневно музичко искуство, кое ќе го стекнете низ 12 композиции, дел инструментални, дел со вокал.
Се сеќавам дека бев заглавен со овој лик речиси една година, некаде почетокот на факултет и често пати знаев да го пуштам на слушалки додека патував. Можеби и Амели си го направи своето, но како и да е, го поставувам овој албум за слушање во наредните неколку дена.


Преку клик на линкот ќе ве одведи на целосниот албум. Уживајте.

 
Последно уредено:

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Баш го слушав неколку пати албумов пред 1-2 недели (y) , ќе се преслуша уште еднаш за музичкиот клуб и ќе пишеме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom