Музичка теорија

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Значи вака,

После долги размислувања и анализирања на членовите кои се особено активни од овој подфорум, забележав дека е огромен бројот на ‘‘музичките стручњаци‘‘ кои сметаат дека се знаат и дека доволно се навлезени во музиката, а всушност голем дел од нив буквално немаат појма.Па затоа и за моите ценети стручњаци по музика и за сите оние кои сакаат да го збогатат своето знаење за теоријата на музиката ја отварам оваа тема.Нека пишуваат сите оние кои имаат познавање на музичката теорија и сите оние кои сакаат да дознаат нешто повеке, односно сакаат да навлезат во длабочините на музиката.
Се надевам дека со активност и посветеност на останатите членови (кои се доволно навлезени во теоријата на музиката) ке успееме барем малку да го збогатиме знаењето на оние кои не знаат ништо.


За почеток:
Основна скала:
Основната скала во музиката се нарекува C-dur, и има 8 тона:
C-D-E-F-G-A-H-C.Или народски речено:До, Ре, Ми, Фа, Сол, Ла, Си, До

Еве како би изгледале распоредени тоновите на пијаното



Е сега.Помегу 3 и 4 тон односно мегу E и F и помегу 7 и 8 тон односно мегу H и C се наога по еден полустепен.
Тоа е така бидејки, на сликата погоре може да забележите дека помегу 3 и 4 тон и 7 и 8 тон нема црна дирка ко што има помегу останатите тонови.
Црните дирки ни служат за повишување и снижување на тоновите.
Повишувалките го повишуваат тонот нагоре за полустепен и на името на тонот се додава наставката IS.
Кога би ги повишиле сите тонови би добиле скала:Cis , Dis , Eis, Fis, Gis, Ais, His.
Снижувалките го снижуваат тонот за полустепен надоле и на името на тонот се додава наставката ES.
Кога би ги снижиле сите тонови би добиле: Ces, Des, Es, Fes, Ges, Aes, Hes.

Карактеристики на тонот
Тоновите се делат според височина(високи, средни, ниски), според јачина(силни, средни, тивки) и според траењето.
Според траењето имаме:

Четвртина нота која трае еден удар

Половина нота која трае два удари

Цела нота која трае 4 удари

Осмина нота која трае половина удар

Шеснаестина нота која трае 1/4 удар

Значи
Една четвртина нота е еднакво на 4 шеснаестини ноти.
Една четвртина нота е еднакво на 2 осмини ноти.
Една пола нота е еднакво на 2 четвртини ноти
Една цела нота е еднакво на 4 четвртини ноти.

За денес доста е од мене, се надевам дека ке има и други расположени форумџии да се надоврзат на ова што го започнав.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
A so e rabotava? Se nadovrzav i mi go izbrishavte mislenjeto...
Значи.Не беше надоврзување него мудрување.Цитираше огромен пост за да пишеш грешка.Крај на крај кога ја свириш слачата(ако свириш) идеш Це, Де, Е,Еф, Ге, А, и почнваш да се вракаш наназад или отсвируваш и горно Це?:smir:Затоа и така стои напишано во првиот пост.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Темава е теорија,не пракса.И во ред е да се цитираат туѓи грешки доколку навистина се грешки...

Така на пр јас би те цитирал за истото...Теоретски C-dur скалата се состои од тоновите - C,D,E,F,G,A,H..C се повторува,те тој е веќе во скалата..значи основната дурска скала има 7 тона. Второ што би те цитирал ( во смисла да те надополнам) е дека латинските имиња на тоновите се - C,D,E,F,G,A,H ,додека словенските имиња на тоновите се До,Ре,Ми итд итд..не народните значи:D.Воглавно се користат за пеење бидејќи се лесно изговорливи..

Инаку добар пост...ме мрзи да куцам долго време и да правам вакви постови,така да директно ќе помагам на оние што ќе прашаат нешто тука..поздрав
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Темава е теорија,не пракса.И во ред е да се цитираат туѓи грешки доколку навистина се грешки...

Така на пр јас би те цитирал за истото...Теоретски C-dur скалата се состои од тоновите - C,D,E,F,G,A,H..C се повторува,те тој е веќе во скалата..значи основната дурска скала има 7 тона. Второ што би те цитирал ( во смисла да те надополнам) е дека латинските имиња на тоновите се - C,D,E,F,G,A,H ,додека словенските имиња на тоновите се До,Ре,Ми итд итд..не народните значи:D.Воглавно се користат за пеење бидејќи се лесно изговорливи..

Инаку добар пост...ме мрзи да куцам долго време и да правам вакви постови,така да директно ќе помагам на оние што ќе прашаат нешто тука..поздрав
Абе не ме сфати:smir:Мислев народски кажано, а не народни:pos2:Многу повеке обичниот човек ги знае како До Ре Ми него Це Де Еф, затоа реков народски кажано:smir:
А да, знам дека се 7 тона, ама го ставив и Ц и пишав 8 за да можам да ги објаснам полустепените. :)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Кога би ги повишиле сите тонови би добиле скала:Cis , Dis , Eis, Fis, Gis, Ais, His.
Е и H немаат повишени тонови.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Sekoja durska ima svoja paralelna molska koja se dobiva od sestiot ton na durskata skala, koj doaga poceten vo molskata i imeto se dobiva od imeto na tonot plus zborceto moll. Durskite se pisuvaat so golemi bukvi na primer C-dur, a molskite so mali bukvi na primer a-moll. Ima tri vida na molski skali i toa prirodna, harmonska i melodiska. Vo harmonskata se povisuva vogicata,t.e. sedmiot ton i pomegu sesti i sedmi imame eden i pol stepen, a kaj melodiskata se povisuvaat sesti i sedmi ton a na vrakanje se razresuvaat. Tonovite.... prv-tonika, cetvrti-subdominanta, petti-dominanta, sedmi-vogica. Aj ko sme kaj skalite ke vi gi napisam onie so diezi i bemoli i nivnite paralelni molski, a utre za akordi i intervali.
So diezi
1. G-dur / e-moll (fis)
2. D-dur / h-moll (fis,cis)
3. A-dur / fis-moll (fis,cis,gis)
4. E-dur / cis-moll (fis,cis,gis,dis)
5. H-dur / gis-moll (fis,cis,gis,dis,ais)
6. Fis-dur / dis-moll (fis,cis,gis,dis,ais,eis)
7. Cis-dur / ais-moll (fis,cis,gis,dis,ais,eis,his)

So bemoli
1. F-dur / d-moll (be)
2. B-dur / g-moll (be,es)
3. Es-dur / c-moll (be,es,as)
4. As-dur / f-moll (be,es,as,des)
5. Des-dur / b-moll (be,es,as,des,ges)
6. Ges-dur / es-moll (be,es,as,des,ges,ces)
7. Ces-dur / as-moll (be,es,as,des,ges,ces,fes)

dosta za denes idam da spijam, ova e osnovata, do utre tie so ne gi znaat da gi naucat, pa ideme akordi. :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Би се надоврзал на веќе почнатата тема и би ви ги претставил музичките паузи.
drumrests_Full.jpg
Како што е многу логично, секоја пауза по своето траење би одговаралa со нотата која го има истото тоа траење.
Значи:
- Цела пауза ќе има времетраење исто со цела нота - 4 удари
- Половина пауза ќе трае исто колку и половина нота - 2 удари
- Четвртина пауза ќе има времетраење како четвртина нота - 1 удар
- Осмина пауза ќе трае исто колку и осмина нота - 1/2 (половина) удар
- Шеснаестина пауза ќе трае колку и шеснаестина нота - 1/4 (четвртина) удар
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Процедурално, имаат. Е е Еис (еФ) а Ха е Хаис (Це).
F# или Fis e повишено два пати Е:pos2: . Ама ретко кој вака ги гледа, чак и мене еве одамна не ми текнало на ова.
 
S

stefi

Гостин
F# или Fis e повишено два пати Е:pos2: . Ама ретко кој вака ги гледа, чак и мене еве одамна не ми текнало на ова.
fis ako e snizeno 2pati(t.e. za 1 stepen) ide vo E, F se snizuva ednash za da ide vo E. :helou:

Е и H немаат повишени тонови.
Imaat, toa se vika enharmonska zamena, vo teorijata postoi, vo praksata ne se koristat.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Е и H немаат повишени тонови.
Ајде поразмисли малку пред да зборуваш??

F# или Fis e повишено два пати Е:pos2: . Ама ретко кој вака ги гледа, чак и мене еве одамна не ми текнало на ова.
Точно.Ретко кој така ги гледа.Али треба да ги гледа така. Не е исто теоретски,а доколку подобро размислиш ниту практично сепак. Та не е ист патот Куманово>Скопје и Куманово>Паланка..

Во одредени скали постојат и тонови со 2 повишувалки,така на пр Eisis не може да се земе за снижено G зошто G веќе го има во скалата (те G e за полустепен разлика од Eisis).+ Note-Во една скала не може да има и знижени и повишени тонови.Те или ќе биде скала со бемоли(снижувалки) или скала со диези(повишувалки)..

Позз:smir:

Стефан - Јасно.Него сакав малку да те надополнам и да дообјаснам..
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
дај не заебавајте :smir: што ставате такви работи? сите што се занимаваат со музика тоа е најпрвото што го учат полустепени,скали....секое дете од второ одделение што оди на музичко ги знае овие работи.

ако ставате теорија веќе ставете нешто сложено,а не основни тонови кои се :smir: тој што не го знае тоа треба да прекине да се занимава со музика според мене:helou::smir:

Ама според мене у пракса теорија не врши голема улога....
Сигурно на Влатко Стефановски не го прашуваат теорија што знае туку гледаат како свири....

Влатко Стефановски не знае да чита ноти,ама е еден од најдобрите гитаристи во Македонија,па сеа проценете колку треба теоријата за свирењето.
Значи, кога ја отварав темата убаво напишав зашто ја отварам.Ке ти повторам.Темата е за сите оние кои немаат познавање на музичката теорија, а сакаат да научат нешто.Ако ти изгледа бедно , просто, и не ти е интересно не си приморан ни да читаш ни да пишуваш.Ако сакаш да напишеш нешто и да го збогатиш знаењто на форумџиите кои сакаат да научат нешто повеке, слободно, може да го направиш тоа во секое време.
Мислењето што го цитирам како и сите останати од тебе и FallenHypaspist ги бришам .А дали Влатко Стефановски имал познавање или не објаснете си се по ПП и мсн.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Вашиот глас за пејачи и пејачки

Ајде сега да видам кој од кајганџииве се разбират малку едноставна музичка теорија поврзана со пеењето, општо вокалот. Вака ќе почниме, што глас сте, значи класификација (бас, баритон, тенор - алт, мецосопран, сопран), подетална класификација на типот на глас, кој е вашиот распон на гласот значи од која нота до која (нотите пишете ги пр: E3 - E5* главно До (C) ќе ви биде C3 и во вашиот распон не се смета фалшетот. Посебно напишете колку ви е распонот на вашиот фалшет.
3 Најниски песни која можете да ја испеете
3 Највисоки песни која што можете да ја испеете.
Што музика преферирате да пеете.


Еве јас ќе почнам прв.

Класификација: Тенор
Подетална класификација: Лиричен-драматичен тенор
Гласовен распон: A2 - D4
Фалшет: до B4
Најниски песни кои можете да ги испеете:
Wicked Game - Him
Na badnje vece - Prljavo Kazaliste
Srce na cesti - Film
3 Највисоки песни кои што можете да ги испеете: Guilty - Tose Proeski, Always - Bon Jovi и Aria - Tose Proeski (не ми текнуваше во моментот)
Што музика преферирате да пеете: Рок, Поп и Опера ми се омилени...за друго немам размислувано
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Музичка теорија едноставна...како што знам таа се учи во стручните музички училишта.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Во ред, ако сакате да ставам нешто повеќе во врска со оваа теорија овде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom