Музичка лектира

C

CoolIris

Гостин
Сите знаеме што значи зборот лектира.
Темава нека биде за лектири од областа на музиката.

Кои музичари, албуми, песни, вие би ги сместиле во категоријата "музичка лектира" ?

Ќе почнам јас прва... :kruna:

- Pink Floyd


- Jimi Hendrix


- The Doors


- Janis Joplin


- Eric Clapton


- Nina SImone


- Bob Dylan


- The Beatles


- Queen


- U2
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Јас ќе ги одберам Jefferson Airplane а и општо сите фракции и постави што одат со името Jefferson и екипата составена од Марти Болин, Пол Кантнер и за мене најдобриот женски рок вокал Грејс Слик.
Jefferson Airplane е бенд од Сан Франциско составен во 60тите години од минатиот век и важи за еден од пионерите на психоделичната рок музика и еден од најпопуларните бендови во тие хипи времиња.
Со текот на годините бендот има неколку промени во составот и во правецот на музиката па како нивни да ги наречам фракции се Jefferson Starship и Starship.
Ме мрзи да пишувам многу, имаат миљон албуми и синглови, дел од музичарите и со свои успешни соло кариери.


Не можам да го најдам целиот настап на Вудсток концертот од 1969та година, па ќе постирам само една песна од тој момент.

Сакам малце да скренам внимание на нивниот женски член и главен вокал - харизматичната Грејс Слик, лично за мене најдобар женски рок вокал. Жена со проблематично минато, корисник и љубител на алкохол и дрога како и сите хипици тој период. Голема пријателка со Џенис Џоплин и љубовница н Џим Морисон.Во една прилика има изјавено дека ги има пробано сите можни дроги на светот освен хероин, и на прашањето зошто, таа одговара со - па и онака сум доволно мрзлива.
:love:




Има доста успешна кариера, како со бендот односно бендовите, така и во работата со нејзиниот сопруг Пол Кантнер а и во својата соло кариера па така ќе го издвојам нејзиниот албум Dreams од 1980та година и мојата омилена нејзина песна Let it go.



Така да, од мене во лектирата влагаат:
бенд: Jefferson Airplane
музичар: Grace Slick
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Боб Марли :love:

Не би поминала нити една листа, па дури ни музичка лектира без Курт:love:


Најлегендарните The Rolling stones

Никаде без Џегер:pipi:


:pipi::love:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031




 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Tемава е практичен доказ за тоа зошто не се дава секому да одредува кои книги ќе бидат лектира у школо.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Јас имам еден предлог, секој што постира да си одбере една тема во постот, песна, музичар, бенд и да каже збор два околу тоа.
Да не речам како мојот пост. :rolleyes::noze:

Вака ќе потрошите се наеднаш.

Нека избише модераторот све освен Џеферсон и да почнеме одпоново. Фала
 
C

CoolIris

Гостин
Јас имам еден предлог, секој што постира да си одбере една тема во постот, песна, музичар, бенд и да каже збор два околу тоа.
Да не речам како мојот пост. :rolleyes::noze:

Вака ќе потрошите се наеднаш.

Нека избише модераторот све освен Џеферсон и да почнеме одпоново. Фала
еј еј еј еј еј .... чекај малку, кој тебе ти дозволи така да пишуваш ти на мојава тема?! :LOL:

ок ок ок, се слагам..... и мене ми се допаѓа повеќе така :place:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
еј еј еј еј еј .... чекај малку, кој тебе ти дозволи така да пишуваш ти на мојава тема?! :LOL:

ок ок ок, се слагам..... и мене ми се допаѓа повеќе така :place:
Да ти ја спасам темата. Вака ќе ти замре за кратко. :smirce:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Sasha, еден од најдобрите DJ-и на сите времиња....arguably the best :D не дека јас највеќе него го сакам, ама си има човекот место. Airdrawndagger му е еден од најдобрите албуми еве да го претставиме со една трака, претходница на Involver иначе албумот.
Милион пати слушано, ремек дело...страхота :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom