Музичка лектира

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
The Beatles

преземање.png

Време е за Битлманијата!

Добро познатите членови: Џон Ленон (вокал, гитара и клавир), Пол Макартни (вокал, гитара и клавир), Џорџ Харисон (вокал и гитара) и рингото во бендот- Ринго Стар (тапани).


Еден од најдобрите бендови на сите времиња кои останаа славни и популарни повеќе од пола век! Зошто? Покрај тоа што послужиле како инспирација за многу бендови во светот, продале преку 600 милиони албуми и оставиле ризница од над 300 популарни песни. За разлика од повеќето модерни поп/бој бендови каде песните се пишуваат од едни исти композитори, со сличен ритам и по одреден шаблон, песните на Битлси имаат ритам, имаат емоции и имаат мелодија. Најголемиот дел се дело на Ленон/Макартни.

Започнуваат со тенџериња фризури со идентична облека, скромност и без егзибионизам, па потоа како созреваат, така до израз доаѓаат и уникатните карактерни црти, кои се одразуваат и во нивните песни (а следуваат и доста скандали). Првите албуми содржат претежно љубовни песни (пр. I want to hold you hand со која стануваат популарни и се пробиваат на врвот), а продолжуваат да опфаќаат и тематика од општествениот или социо-политичкиот живот како Blackbird, Revolution и Helter Skelter.

Активни се од 1962-1970. Тие се самата дефиниција за 60тите. Како едни од причините за нивната разделба се наведуваат несогласувањата меѓу Пол и Џон, односно кога во игра влегуваат големите пари, но и жената на Џон- Јоко Оно. Сирената која завива со задник како Титаник.

Значењето на дел од песните:

Едни од нивните подобри песни се: Dont let me down; Hello, Goodbye; She loves you; Yellow Submarine; Come together; We can work it out; Revolution; Twist n Shout; Here comes the sun; Please Mr. Postman; Lucy in the sky with Diamonds; Drive my car; And I love her; Ticket to Ride; Lady Madonna и Cant buy me love.

Едни од моите омилени: Hey Jude; Help! ; I want to hold your hard; Strawberry Fields forever; A day in the life; Eight Days a week; Penny Lane; In my life; Ob-la-di Ob-la-da; I saw her standing there; Anna (Go to him) и секако When im 64!.

Албуми: The Beatles; Hepl!; Abbey Road; Let it be, The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band и уште неколку други.
Gould-Sgt-Pepper.jpg
На албумот се прикажани сите личности кои имале влијание во животот на Битлси.

Заедно со Д Ху, Стоунси, Флојд, Зепелин, а потоа и Сабат и Квин ја започнуваат Британизацијата на САД позната како контракултура

Една од најголемите контроверзии поврзани со Битлси е изјавата на Ленон дека се поголеми од Исус! Тоа резултирало со палење на нивните албуми, одредени радиостаници престанале да ги пуштаат нивните песни и ККК ги фатиле на око. Иако во неколку нивните песни всушност се опева и продуховеноста (посебно по патувањето во Индија).

Песната Lucy in the sky with Diamonds (LSD), а потоа следува демант од Ленон дека песната мислам дека е инспирација од цртеж на неговото дете (или нешто така).

Една од најпопуларните теории на заговор е смррта на Пол. Како "аргументи" се земаат мотањето на албумите каде се слуша "Пол е мртов" и тоа дека Пол е бос на пешачкиот премин (кој им е корица на албумот Abbey Road).

Последно во низата контроверзии е песната Хелтер Скелтер која Чарлс Мансон ја интерпретира како расна војна и крај на светот, каде неговото Семејство прави неколку злосторства во 60тите (вклучувајќи ја и жената Роман Полански каде подоцна снима и филм по тој настан). Дури и Тарантино посветува филм на овој настан (Once Upon a Time in Hollywood)

Битлсите се доста успешни и пост Битлс ерата. Така Џон ја снима химната на социјалистите/комунистите Imagine. Пол имаше песна со Ријана, а Харисон со песната My sweet Lord. А познат е и како финансиер на познатиот филм "Животот на Брајан" од Монти Пајтон.

Поради проблемите со дрогата, Ленон имал потешкотии да стигне до зелениот картон во САД. Убиен е во 1980.

И над Џарисон има обид за атентат за кој не се зборува многу . Но Харисон умира од рак во 2001.

Пол и Ринго сеуште се живи.

Според мене, ја имаат напишано една од најубавите љубовни песни на сите времиња- When im 64! Другите нивни љубовни песни како I want to hold your hard, She loves you или I saw her standing there звучат многу невино. Во When im 64 се опеваат дотрајноста на љубовта и предизвиците во животот.

Филм: Help!

Книги: Битлси (Или-или) и Хелтер Скелтер (биографија за Менсон).

Кога ќе имам 64, ќе ги слушам моите стари плочи на мојот стар грамофон. :love:

И да, навистина беа поголеми од Исус. :coffee:
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.730
Време е за Битлманијата!

Добро познатите членови: Џон Ленон (вокал, гитара и клавир), Пол Макартни (вокал, гитара и клавир), Џорџ Харисон (вокал и гитара) и рингото во бендот- Ринго Стар (тапани).


Еден од најдобрите бендови на сите времиња кои останаа славни и популарни повеќе од пола век! Зошто? Покрај тоа што послужиле како инспирација за многу бендови во светот, продале преку 600 милиони албуми и оставиле ризница од над 300 популарни песни. За разлика од повеќето модерни поп/бој бендови каде песните се пишуваат од едни исти композитори, со сличен ритам и по одреден шаблон, песните на Битлси имаат ритам, имаат емоции и имаат мелодија. Најголемиот дел се дело на Ленон/Макартни.

Започнуваат со тенџериња фризури со идентична облека, скромност и без егзибионизам, па потоа како созреваат, така до израз доаѓаат и уникатните карактерни црти, кои се одразуваат и во нивните песни (а следуваат и доста скандали). Првите албуми содржат претежно љубовни песни (пр. I want to hold you hand со која стануваат популарни и се пробиваат на врвот), а продолжуваат да опфаќаат и тематика од општествениот или социо-политичкиот живот како Blackbird, Revolution и Helter Skelter.

Активни се од 1962-1970. Тие се самата дефиниција за 60тите. Како едни од причините за нивната разделба се наведуваат несогласувањата меѓу Пол и Џон, односно кога во игра влегуваат големите пари, но и жената на Џон- Јоко Оно. Сирената која завива со задник како Титаник.

Значењето на дел од песните:

Едни од нивните подобри песни се: Dont let me down; Hello, Goodbye; She loves you; Yellow Submarine; Come together; We can work it out; Revolution; Twist n Shout; Here comes the sun; Please Mr. Postman; Lucy in the sky with Diamonds; Drive my car; And I love her; Ticket to Ride; Lady Madonna и Cant buy me love.

Едни од моите омилени: Hey Jude; Help! ; I want to hold your hard; Strawberry Fields forever; A day in the life; Eight Days a week; Penny Lane; In my life; Ob-la-di Ob-la-da; I saw her standing there; Anna (Go to him) и секако When im 64!.

Албуми: The Beatles; Hepl!; Abbey Road; Let it be, The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band и уште неколку други.
Прегледај го приврзокот 301744
На албумот се прикажани сите личности кои имале влијание во животот на Битлси.

Заедно со Д Ху, Стоунси, Флојд, Зепелин, а потоа и Сабат и Квин ја започнуваат Британизацијата на САД позната како контракултура

Една од најголемите контроверзии поврзани со Битлси е изјавата на Ленон дека се поголеми од Исус! Тоа резултирало со палење на нивните албуми, одредени радиостаници престанале да ги пуштаат нивните песни и ККК ги фатиле на око. Иако во неколку нивните песни всушност се опева и продуховеноста (посебно по патувањето во Индија).

Песната Lucy in the sky with Diamonds (LSD), а потоа следува демант од Ленон дека песната мислам дека е инспирација од цртеж на неговото дете (или нешто така).

Една од најпопуларните теории на заговор е смррта на Пол. Како "аргументи" се земаат мотањето на албумите каде се слуша "Пол е мртов" и тоа дека Пол е бос на пешачкиот премин (кој им е корица на албумот Abbey Road).

Последно во низата контроверзии е песната Хелтер Скелтер која Чарлс Мансон ја интерпретира како расна војна и крај на светот, каде неговото Семејство прави неколку злосторства во 60тите (вклучувајќи ја и жената Роман Полански каде подоцна снима и филм по тој настан). Дури и Тарантино посветува филм на овој настан (Once Upon a Time in Hollywood)

Битлсите се доста успешни и пост Битлс ерата. Така Џон ја снима химната на социјалистите/комунистите Imagine. Пол имаше песна со Ријана, а Харисон со песната My sweet Lord. А познат е и како финансиер на познатиот филм "Животот на Брајан" од Монти Пајтон.

Поради проблемите со дрогата, Ленон имал потешкотии да стигне до зелениот картон во САД. Убиен е во 1980.

И над Џарисон има обид за атентат за кој не се зборува многу . Но Харисон умира од рак во 2001.

Пол и Ринго сеуште се живи.

Според мене, ја имаат напишано една од најубавите љубовни песни на сите времиња- When im 64! Другите нивни љубовни песни како I want to hold your hard, She loves you или I saw her standing there звучат многу невино. Во When im 64 се опеваат дотрајноста на љубовта и предизвиците во животот.

Филм: Help!

Книги: Битлси (Или-или) и Хелтер Скелтер (биографија за Менсон).

Кога ќе имам 64, ќе ги слушам моите стари плочи на мојот стар грамофон. :love:

И да, навистина беа поголеми од Исус. :coffee:
имаше и еден критички документарец за Битлси... меѓу останатото, се тврди дека изјавата дека се пооголеми од Исус, ја дале кога паднала продажбата на плочите, па луѓето почнале масовно да купуваат нивни плочи А за да ги уништуваат ЈАВНО !!!
како и да е и тоа е вештина на менаџирањето, исто како што и стоунски најмија во 60-тите новинар и полицаец да ги уапси како мочаат во една улица во центарот на Ливерпул, а по што почна да се пишува за нив во медиумите и се продаваа пак плочите...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Creedence Clearwater Revival​


Creedence Clearwater Revival или CCR беше американски рок бенд, формиран во доцните 50ти кој својот пик го доживеа при крајот на 60тите и во почетокот на 70тите години. Бендот го сочинувале Џон Фогерти, гитарист, тестописец и вокал, неговиот брат Том Фогерти, гитара, Сту Кук, бас гитара и Даг Клифорд на тапани.

1673471612652.png
(од лево кон десно- Том Фогерти, Даг Клифорд, Џон Фогерти и Сту Кук)

Она што за Битлси биле Пол и Џорџ, тоа за CCR бил Џон, кој е тестописец и продуцент на најголемиот дел од песните објавени до 1971 година, кога го напушта бендот, кој од квартет преминува во трио, објануваат неколку нови албуми кои поминуваат без значителен успех. Преломот се случува во 1971 година, бендот веќе ужива светска слава, кога останатите членови сакаат поголемо учество во работата на бендот, пред се поврзана со нивната партиципација при објанувањето на песни. Набрзо бендот се распаѓа.

Во 69та еден по друг ги издаваат студиските, а воедно и најдобрите, албуми Green River и Willy and the Poor Boys.

Со исклучок на Том, кој умира во 1990 година од СИДА, која наводно ја здобил при трансфузија на крв, останатите членови се сеуште живи и помалку или повеќе сеуште се активни. Во 1993 година влегоа и во “Куќата на славните“, но без заеднички перформанс затоа што Џон одби да свири со Сту и со Даг.

1673471571267.png

За мене се музичка перверзија, од класичен рок, кон блуз рок, па се до некој софт кантри рок, каде знаат да замешаат и усна хармоника и клавијатура. Лекцијата која мора да се научи е дека победничкиот тим и формулата за успех никогаш не треба да се менуваат. По Џон, кравата која дава млеко повеќе ја нема. По него и пропаѓаат. Џон продолжува во своја соло кариера, но не го повторува успехот на CCR. Нешто нетипично е тоа што со децении одбива да ги свири песните на CCR.

Со оглед на тоа дека бендот бил активен за време на Виентамската војна, со цел да избегне мобилизација, Џон се пријавил како резервист со надеж дека ќе нема да биде пратен во Виетнам. Како фрустрација кон системот ја пишува Fortunate son, која не само што е нивниот најголем хит, туку и една од најголемите антивоени песни.



Друга популарна песна, издадена како сингл и која најчесто се поврзува со Тина Тарнер, е Proud Mary. Меѓу останатите, помали или поголеми, хитови за издвојуваат: Have you ever seen the rain?, Green River, Lodi, Suzie Q, Cotton field, Who'll stop the rain, Travelin' Band, Born On the Bayou , Down on the corner, The midnight special, I heard it through the grapevine, каверот Put a spell on you и мојата омилена Bad moon rising.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom