Музичка лектира

Член од
13 април 2019
Мислења
962
Поени од реакции
2.945
Сите знаеме што значи зборот лектира.
Темава нека биде за лектири од областа на музиката.

Кои музичари, албуми, песни, вие би ги сместиле во категоријата "музичка лектира" ?

Ќе почнам јас прва... :kruna:

- Pink Floyd


- Jimi Hendrix


- The Doors


- Janis Joplin


- Eric Clapton


- Nina SImone


- Bob Dylan


- The Beatles


- Queen


- U2
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.002
Поени од реакции
5.754
Јас ќе ги одберам Jefferson Airplane а и општо сите фракции и постави што одат со името Jefferson и екипата составена од Марти Болин, Пол Кантнер и за мене најдобриот женски рок вокал Грејс Слик.
Jefferson Airplane е бенд од Сан Франциско составен во 60тите години од минатиот век и важи за еден од пионерите на психоделичната рок музика и еден од најпопуларните бендови во тие хипи времиња.
Со текот на годините бендот има неколку промени во составот и во правецот на музиката па како нивни да ги наречам фракции се Jefferson Starship и Starship.
Ме мрзи да пишувам многу, имаат миљон албуми и синглови, дел од музичарите и со свои успешни соло кариери.


Не можам да го најдам целиот настап на Вудсток концертот од 1969та година, па ќе постирам само една песна од тој момент.

Сакам малце да скренам внимание на нивниот женски член и главен вокал - харизматичната Грејс Слик, лично за мене најдобар женски рок вокал. Жена со проблематично минато, корисник и љубител на алкохол и дрога како и сите хипици тој период. Голема пријателка со Џенис Џоплин и љубовница н Џим Морисон.Во една прилика има изјавено дека ги има пробано сите можни дроги на светот освен хероин, и на прашањето зошто, таа одговара со - па и онака сум доволно мрзлива.
:love:
Има доста успешна кариера, како со бендот односно бендовите, така и во работата со нејзиниот сопруг Пол Кантнер а и во својата соло кариера па така ќе го издвојам нејзиниот албум Dreams од 1980та година и мојата омилена нејзина песна Let it go.Така да, од мене во лектирата влагаат:
бенд: Jefferson Airplane
музичар: Grace Slick
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.115
Поени од реакции
10.211

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
29.514
Поени од реакции
17.847
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.186
Поени од реакции
4.671
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.706
Поени од реакции
45.714
Tемава е практичен доказ за тоа зошто не се дава секому да одредува кои книги ќе бидат лектира у школо.
 
Член од
13 април 2019
Мислења
962
Поени од реакции
2.945
Tемава е практичен доказ за тоа зошто не се дава секому да одредува кои книги ќе бидат лектира у школо.
Повели, искажи ги твоите ставови, о ти најсестран чоеку :kruna:
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.002
Поени од реакции
5.754
Јас имам еден предлог, секој што постира да си одбере една тема во постот, песна, музичар, бенд и да каже збор два околу тоа.
Да не речам како мојот пост. :rolleyes::noze:

Вака ќе потрошите се наеднаш.

Нека избише модераторот све освен Џеферсон и да почнеме одпоново. Фала
 
Член од
13 април 2019
Мислења
962
Поени од реакции
2.945
Јас имам еден предлог, секој што постира да си одбере една тема во постот, песна, музичар, бенд и да каже збор два околу тоа.
Да не речам како мојот пост. :rolleyes::noze:

Вака ќе потрошите се наеднаш.

Нека избише модераторот све освен Џеферсон и да почнеме одпоново. Фала
еј еј еј еј еј .... чекај малку, кој тебе ти дозволи така да пишуваш ти на мојава тема?! :LOL:

ок ок ок, се слагам..... и мене ми се допаѓа повеќе така :place:
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.002
Поени од реакции
5.754
еј еј еј еј еј .... чекај малку, кој тебе ти дозволи така да пишуваш ти на мојава тема?! :LOL:

ок ок ок, се слагам..... и мене ми се допаѓа повеќе така :place:
Да ти ја спасам темата. Вака ќе ти замре за кратко. :smirce:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.919
Поени од реакции
10.829
Sasha, еден од најдобрите DJ-и на сите времиња....arguably the best :D не дека јас највеќе него го сакам, ама си има човекот место. Airdrawndagger му е еден од најдобрите албуми еве да го претставиме со една трака, претходница на Involver иначе албумот.
Милион пати слушано, ремек дело...страхота :)
 
На врв Bottom