Музика од видео игри

Член од
24 април 2008
Мислења
8.708
Поени од реакции
7.772
Поминаа 20 години и речиси 1 месец (заклучно со 9 јануари 2018) од кога ова вонвременско гејмерско ремек дело излезе во продажба, и сеуште им нема рамен на Operation Overlord и Descent Into Cerberon.

0:00 Operation Overlord
https://youtu.be/jY6yBTYxLko

20:35 Descent Into Cerberon
https://youtu.be/jY6yBTYxLko?t=20m35s

 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
312
Поени од реакции
293
Постојат теми за музика на форумов, но не најдов некоја што е специјално за видео игри, затоа ја отварам оваа ако е дупликат може да ја отстраните.

Нека биде ова место каде што ќе споделуваме музика од видео игри, песни кои што ни се омилени, ни се интересни, не инспирирале. Знаеме дека музиката е многу важен дел од играта, а во некои случаеви богами игра клучна улога. Може да пишете збор два за музиката што ја постирате, може една песна, а може и само мислење за музичкиот дел од играта.

Еве три од мене како за почеток:Лесно можам да ставам барем 5 во најмала рака од Бладборн (Bloodborne), музиката е одлична во оваа игра, извонредно е погодена и ја носи играта на ниво погоре. Убедливо нај слушана музика за мене од видео игра е оваа од Бладборн, освен оваа поставената која носи наслов Blood-Starved Beast би ги спомнал и The FIrst Hunter, Living Failures, Lullaby for Mergo, Ludwig the Holy Blade, Omen, Bloodborne... секој што ја има играно Бладборн памети барем една од наведените.Ги немам слушано толку многу како што ги имам оние од Бладборн (барем не до сега), но музиката во Nier Automata сметам дека е на повисоко ниво барем според мене како и играта целокупно. Како битен аргумент за тоа би го издвоил фактот што има музика и кога не си во борба со некој бос, значи имаш музика и кога си на одредена локација, на одреден дел од мапата, одреден дел од музиката е конвертирана во помал бит рејт каде што наликува на полифона мелодија се заради подобро вклопување со гејмплејот (да не откривам повеќе :)). Главниот композитор заедно со оркестар прават концерти низ светот со музиката од оваа игра, од таков настан е и изведбата што ја постирав погоре. Како други позначајни песни од оваа игра би ги издвоил Significance - Nothing, Grandma - Destruction, Memories of Dust, Pascal, City Ruins, Amusement Park... "The Masterpiece You (Probably) Won't Play" (превземен наслов од рецензија од јутјуб) веројатно ја опишува играта најдобро со пар збора.Ова е песната која барем за 50% ми го зголеми апетитот да седнам и да ја изиграм Dark Souls 3, на форумов има многу поголеми фанови на оваа игра од мене така да оваа нека им биде поттик да постават и други пестни од оваа франшиа. По мој личен вкус би ги издвоил Firelink Shrine, Aldrich Devourer of Gods, Lorian & Lothric, Soul of Cinder...

Би можел да ставам барем уште стотина но тоа ќе го оставам на вас.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
2.176
Поени од реакции
1.598
Вичер сите 3 игримаат многу смислена музика секоја чест на луѓето посебно во тројката како што се sword of destiny,Kaer Morhen,silver for monsters, steel for humans, the song of sword dance,ladies of the woods, hunt or be hunted,heart of stone (Gunter O'Dimm) или пак амбиенталната музика во Скелиге.
И секако мојата омилена wolven storm во изведба на прекрасната Алена Џинџертејл

И секако музиката од трејлерот за тројката
Кога сме кај dark souls да не се изостави првата игра која има наjпрепозналивата мелодија кога станува збора за dark souls


инаку има делови од мелодијата исто тако вметнато во тројката во nameless king и soul of cinder.во тројката да нагласам ми се допаѓа


Warcraft и World of warcraft исто така имаат епски OST како омилена


Во Близард исто така обрниваат внимание на музиката уште од раните денови на warcraft но не е само таму звучните ефецти им се многу добри во сите игри diablo,heartstone,star craft.Исто така добра е музиката и во Devil may cry барем во последните 3 игри мислам на 3,4 и 5 на на оној ребут од нинџа теори.


 
Последно уредено:

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.287
Поени од реакции
18.522
Deus Ex HR mi e omilen soundtrack od igra. Na site telefoni mi e simnat.

Najvekje mi e zal sto ovaa tema e izostavena vo modernite Tomb Raider igri, se nadevam deka koga ke pravat pravilen reboot ke ja vmetnat.

Od Hitman 2 omileniot level The Golden Handshake e glavno omilen poradi najdobrata muzika vo igrata.

Epic Cowboy music

Od Dark Souls3 nema da postiram linkovi da ne se povtoruvame, ama omileni mi se Dancer i Gundyr temite
 
Последно уредено:

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.406
Поени од реакции
2.308
DUSK има неколкуприлично добри трекови(Hushult e добар во тоа што го прави)

Мик Гордон е прилично истакнат со работата на музиката на новите Doom
Автоматски споено мислење:

Скорешно ја играв Halo 2, па оваа беше некако боље од по иконичната main theme
Ова е метал верзија...оти кодирањето звук на дум било...малце тешко со оглгед на лимитот на меморија тогаш(у случај да сте запрашале зошто сите демони звучат исто)
Oва не е метал, ама е прилично на место
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.563
Поени од реакции
5.753
I used to be an adventurer like you..... then i took an arrow in the knee ... :D
Легендарна дабстеп преработка .
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.792
Поени од реакции
6.965
Додека работам, во позадина

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.260
Поени од реакции
30.017
Ima vakva tema, @Донев moze da gi spois


Mene ovaa od dvojkata mn mi napravi film

 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
33.782
Поени од реакции
48.877
Имам сега доста понови, ама од порано ова ми има останато на памет. Пред да играм обавезно дремев во менито за да ја слушам.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom