Музика во кола

Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Кажете некоја фора да се проба за да ми проработат плеерите, т.е не ми чита цд-ња тоа блаупунктот те чита те не чита после 2-3 пуштања сецка, а пионирот зашто ми стои 2 години у подрум го уклучив прееска и ми ги враќа одма цедињата назад ке проба да го прочита и ништо, а иначе ова работеше, да не се наполнило со прашина да го издувам со компресор нешто ау ? дајте совет :)
I ova da prasam, na blaupunkt ima AUX da se izbere od meni ali samo vakov iZlez ima pozadi dali e toa auxot i kaj mozam da najdam takov kabel
 
Член од
23 февруари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
da ne znae nekoj kade mozam da dekodiram radio od golf 4 ka beta
 
Член од
26 март 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Кажете некоја фора да се проба за да ми проработат плеерите, т.е не ми чита цд-ња тоа блаупунктот те чита те не чита после 2-3 пуштања сецка, а пионирот зашто ми стои 2 години у подрум го уклучив прееска и ми ги враќа одма цедињата назад ке проба да го прочита и ништо, а иначе ова работеше, да не се наполнило со прашина да го издувам со компресор нешто ау ? дајте совет :)
I ova da prasam, na blaupunkt ima AUX da se izbere od meni ali samo vakov iZlez ima pozadi dali e toa auxot i kaj mozam da najdam takov kabel
Koj model e ima li napred bananka za slusalki
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Сакам да си ставам радио во колата колку од прилика ке ме кошта ? (п.с. не сакам некој моќен вуфер туку обични звучници чисто да не е тишина во колата )
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали е подобра опција две елипси одприлика од 3-4к(се мислам овие да ги земам?) или мал вуфер до 4-5к појачало веке имам плус фабрички на предните врати ги имам инаку се работи за голф 4 поздрав
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дали е подобра опција две елипси одприлика од 3-4к(се мислам овие да ги земам?) или мал вуфер до 4-5к појачало веке имам плус фабрички на предните врати ги имам инаку се работи за голф 4 поздрав
Во техномаркет поефтини се а и за појачалоте се слаби
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дали е подобра опција две елипси одприлика од 3-4к(се мислам овие да ги земам?) или мал вуфер до 4-5к појачало веке имам плус фабрички на предните врати ги имам инаку се работи за голф 4 поздрав
Најдобро земи си нови елипси ти одбери си ... чим имаш појачало купи половен вуфер (секако претходно се поврзано и ќе го слушнеш како звучи)
само вуфер и фабрички звучници е глупост ... зошто ќе ти биде слаб звукот а јак басот
покрај фабричките звучки на предни врати, назад елипси + појачалото и вуферот ќе ти биде супер комбинација
ако земеш добри елипси можеш на појачалото да ги ставиш на 2 канала а другите два во бриџ да ги користиш за вуферот
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Најдобро земи си нови елипси ти одбери си ... чим имаш појачало купи половен вуфер (секако претходно се поврзано и ќе го слушнеш како звучи)
само вуфер и фабрички звучници е глупост ... зошто ќе ти биде слаб звукот а јак басот
покрај фабричките звучки на предни врати, назад елипси + појачалото и вуферот ќе ти биде супер комбинација
ако земеш добри елипси можеш на појачалото да ги ставиш на 2 канала а другите два во бриџ да ги користиш за вуферот
Па нови ке зимам елипси само тие ги ставив како пример ако има некој подобри до 4-4500 може и така
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Па нови ке зимам елипси само тие ги ставив како пример ако има некој подобри до 4-4500 може и така
Слика лаже,ама за 300 ватно појачало тебе за тоа ти требат вуфери минимум 10 инчи
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Што кабли ми треба за ова појачало и каде можам да ги набавам?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Што кабли ми треба за ова појачало и каде можам да ги набавам?
За струја на појачалото ти треба жица дебела како на сликата.
Таа жица се поврзува дирекно на акумулаторот од колата.
Друга потенка жица се поврзува на струјата од цд уредот за кога ќе го уклучиш да се улклучи и појачалото
И трета жица малку потенка од првата за масата.
За звучниците ти треба жица за звучници а за влез во појачалото ти требат машки црвено бели пинови,нив ги имаш секаде кај што се продава електрика

dscf0004_9.jpg
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571

граунд зеро се за рушење на згради:D

иако многу се палам и тешко се гасам на кар аудио ама ова е екстремно,максимум од вуфер сакам до 3000 в рмс (pioneer 8102 spl)
ова е дилерот на ГЗ во кипар
40 000 факинг ватс,секое вуферче од по 10 000 РМС а не максимална и 2 појачала по 5-6000
антената лом,постои шанса во возење да летни кровот хахаха
високите и средните како да ги нема благодарение на вуфериштата
се јавува ботлнек:LOL:

вака позиционирани вуфери најдлабок бас вадат иако сакам да се гледа мембраната како тресе
а бас рефлекс кутии ич не сакам оти како да прдат звучниците...
:свиркам:
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Имам едно прашање гледам звучници во Neptun е сеа немам никогаш купувано а и таткоми не се сеќава на постоечките дали одат во Пар по 2 или само 1 звучник ? Исто ме интересира што е ова 2 - Way и 3-Way ?? =)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам едно прашање гледам звучници во Neptun е сеа немам никогаш купувано а и таткоми не се сеќава на постоечките дали одат во Пар по 2 или само 1 звучник ? Исто ме интересира што е ова 2 - Way и 3-Way ?? =)
Во кутија се два звучника,а 2 или 3 way значи бас и среднотонец или бас,среднотонец и високотонец
 

Kajgana Shop

На врв Bottom