Музиката и Политиката

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
вчера прочитав на друга тема за рок-компилации „инспирирани„ од Буш (Џорџ фкн Буш јуниор)

исто имаше не така малку музичари од светот на електронската музика кои праеја музика „посветена„ на Буш

сметате дека е ок ако музиката се „меша„ на некој начин во Политиката?

ако да, зошо и како...

ако не, пак зошо и како...

темава (дилемата) е присутна кај мене оддамна (подобро кажано - беше присутна, имам изграден став околу тоа...)

меѓутоа, ме интересира шо вие мислите

пошо има не малку музичари меѓу вас, а глеам и тие шо не „свират„, слушаат активно музика (има и такви кои скоро НИКОГАШ не слушаат музика :roll: )

ај да ве чујам, шо и како мислите
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
у секој случај се врши големо влијание, како прво фановите стануваат уште посвесни, им дишиш у врат на политичарите, едно време на RATM беа забранети во САД заради нивните песни, на некој начин имаат големо влијание таквите бендови
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
отсекогаш си имало мешање на музиката со политиката
Па и Моцарт пишува Радетцки Марш
И Бах
и повеќето класици
А, во рокенролот Пинк Флојд (само што е тоа многу пософистицирано направено, не само празна слама)
........................
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Da treba.
Muzicatite, ko i site drugi licnosti imaat vlijanie, i svojata slava mislam deka treba da ja iskoristat ne samo za naslovni strani na tabloidni vesnici tuku i da otvorat debata, koja ne e vo ocite na obicniot narod koj ne se zamara so i samo so politika.
So toa ne velam deka gi opravduvam zvezdite koi ja koristat slavata da si promoviraat nekoi svoi politicki agendi i idei. Toa ne go opravduvam, no otvaranje na debata i iskazuvanje stav e demokratsko pravo, pa dali toa ke se pravi preku govor, pred 5-10 ili 5,000000 narod ili so pesna ne e bitno.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Јас мислам дека музиката нема врска и не треба да има врска со политиката........
Тоа што Anti-Flag, SOAD , NOFX и компанија јадат каки за Буш и неговата ергела не ги прави политички бендови.....Туку едноставно они се ЧОВЕЧНИ!!!
 

PANKERKA

ANTISOCIAL BITCH
Член од
6 август 2005
Мислења
259
Поени од реакции
6
a ja pa mislam deka nekoi muziki odamna imaat vrska so politikata...
 
V

VirtualA

Гостин
Музиката нема врска со политиката.
Во случајот со Грин Деј мислам дека тие ја искористуваат нивната популарност за да испратат некаква порака против политиката на Буш.
А иначе музиката се прави за душа, а не пропаганда :wink:
 

PANKERKA

ANTISOCIAL BITCH
Член од
6 август 2005
Мислења
259
Поени од реакции
6
abe so...pa ja green day za zivi ne gi smetam,ama moram da priznaam,american idiot mi se sviga
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
pa ponekogas ima...koa bendovite ja koristat popularnosta za politicki celi ili imaat nekoj izgraden stav sprema politicarite pa toa go koristat za inspiracija koa pravat muzika...na pr da go izjavat gnevot kon bush :evil:

PANKERKA напиша:
abe so...pa ja green day za zivi ne gi smetam,ama moram da priznaam,american idiot mi se sviga

umrenite ne pravat muzika be :)
 

PANKERKA

ANTISOCIAL BITCH
Член од
6 август 2005
Мислења
259
Поени од реакции
6
abe vidi bace,go imam slusano i ne vikam deka nemaat dobri pesni,ama kaj niv mnogu me razocara nivnata izjava:ke staneme naj popularniot band vo svetot :roll:
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Гижо напиша:
едно време на RATM беа забранети во САД заради нивните песни, на некој начин имаат големо влијание таквите бендови
RATM како шо знам сами избраа да не пеат по САД. Само во 1999 на WoodStock го запалија американското знаме додека пееја Killing in the name of... и тоа го запалија наопако и плус na live TV :pos:
:msc3:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Wolf Pack напиша:
Гижо напиша:
едно време на RATM беа забранети во САД заради нивните песни, на некој начин имаат големо влијание таквите бендови
RATM како шо знам сами избраа да не пеат по САД. Само во 1999 на WoodStock го запалија американското знаме додека пееја Killing in the name of... и тоа го запалија наопако и плус na live TV :pos:
:msc3:
е тоа не сум знаел :wink:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
PANKERKA напиша:
abe vidi bace,go imam slusano i ne vikam deka nemaat dobri pesni,ama kaj niv mnogu me razocara nivnata izjava:ke staneme naj popularniot band vo svetot :roll:
Јас со нив користам инаква тактика.......
Заборавам кој се што се , како се и што кажале и коооолку пари имаат.....
Туку само ги слушам..........И си уживкам во три-акордниот панк.....
А на крајот на краиштата......Тука се Descendents..... :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom