Мразење/Омраза

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Во принцип не мразам луѓе али некои само ме нервираат. Нема потреба од омраза кога само на мене ке се врати сето тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Драга Кајгана,
Најмногу од се мразам неодговорност, ноерганизираност и себичност. Не разбирам како може луѓе во една работа да неможат да се организираат и истите да бидат толку себични за да кажат ,,Зошто јас ова да го работам, кога може некој друг?". Епа од такви луѓе не може да се оди напред:mad:
Читајќи го денешениов исповед на СпанџБоб, во Драга Кајгана, ми падна во очи, ми се виде, дека он многу некако мрази. Многу често мрази.
Па видов дека он најмногу не мрази само неодговорност, ноерганизираност и себичност туку и:

- непринципиелност
- такви неорганизации
- кога родителите ги запишуваат децата на некаква активност (посебно на играорни, пливања, јазици, компјутери......), а децата тоа не го сакаат.
- некои си моменти
- предрасудите од типот.... ако слуша турбофолк - сељак е, ако слуша метал - наркоман е
- пајаците и комарците

Додатно, можеби не најмногу, но сепак мрази и:

- политика
- парите
- ладново
- комарцине (повторно)
- летово
- кога ти е досадно
- луксузен намештај
- социјалните мрежи (читај фејсбук, твитер и таквите)
- да бидеш облечен во марка
- неправдата
- матичната - смрдла дебела
- настинки
- школото
- предрасуди (општо)
- кога некој вика дека турбофолкот е најлошата музика
- контакт со оние луѓе кој е исполнет со глума и лицемерие
- замоци
- оној контакт со оние луѓе
- серадознали луѓе
- кога ќе се избаци пред мене некој/а висок/а 2 метри, па ми ремети поглед
- опасни места
- комарциве и пајаците (пак)
- ќе седне некој околу тебе кој смрди

Но, тоа не е се, бидејќи до сега, беа само работите кои тој ги мрази надвор од темите Мразам кога... ; Обожавам кога, мразам кога и Мразите ли некого, во кои теми тој е, логично - присутен и во кои дополнително мрази (кога):

- политиката го опседнува народот
- некој се бори за лошото на неговата земја Македонија
- пајаците и змиите
- не може да се наспие асално
- кога неможе секоја минута од неговиот живот да ја живее онака како што сака
- кога некој ти се сили за без причина и се прави фаца
-
кога има кавги
- нов член од форумот со одредени карактеристики
- кога лицето му е вжештено
- во соба ќе му влезе мува или комарец
- кретени
- луѓе кои се преценуваат
- комарци и пајаци
(нека се знае!)
- кога некој наместо нозе, ќе рече ногите

Тоа е прилично многу омраза впиено во еден жолт сунѓер. Нема проблем никаков, во природата на нештата кои/што ги мрази, пошто генерално, тоа се све неубави работи кон кои повеќето луѓе чувствуваат одбивност и се кон нив антагонистички настроени. Она што ме зачудува или плаши, кај нашиот Боб, е гигантизмот на поривот, потребата јавно да се прокламира омраза кон нешто и некого. А можда Сунѓерот не го знае баш прецизно значењето на термините омраза и мразење и нивниот интензитет, па ги користи кај треба и не треба. Така да и тоа е во ред.

За крај, без коментар, ќе цитирам дел од еден негов пост, кој можеби ќе ни објасни или не, нешто околу сево ова:
Има многу работи што не ги сакам, но немам почувствувано присуство на она вистинското мразам.
За некој човек кој врз мене или врз останатите зрачи со негативна енергија, неможам да речам дека го мразам, за тие таквите имам некое посебно чувство на гадење, на грозење, едноставно одбивност.

А онака, површно ако гледаме што мразам, тоа дефинитивно се пајаците и змиите.
или пак дополнително ќе не збуни :
Драга Кајгана,
Јас во мојов живот никому не мислам лошо, а и да бидам искрен незнам како е тоа некој да мразам. Но ако ме прашаш дали мразам нешто воопшто, единствено би кажал дека тоа е политиката. Додуша и не ја мразам, затоа што незнам како е тоа вистински да се мрази, но сепак...
Го прогласувам СпаџБоб за ултимативно-најнегативен член на Кајгана.
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Читајќи го денешениов исповед на СпанџБоб, во Драга Кајгана, ми падна во очи, ми се виде, дека он многу некако мрази. Многу често мрази.
Па видов дека он најмногу не мрази само неодговорност, ноерганизираност и себичност туку и:

- непринципиелност
- такви неорганизации
- кога родителите ги запишуваат децата на некаква активност (посебно на играорни, пливања, јазици, компјутери......), а децата тоа не го сакаат.
- некои си моменти
- предрасудите од типот.... ако слуша турбофолк - сељак е, ако слуша метал - наркоман е
- пајаците и комарците

Додатно, можеби не најмногу, но сепак мрази и:

- политика
- парите
- ладново
- комарцине (повторно)
- летово
- кога ти е досадно
- луксузен намештај
- социјалните мрежи (читај фејсбук, твитер и таквите)
- да бидеш облечен во марка
- неправдата
- матичната - смрдла дебела
- настинки
- школото
- предрасуди (општо)
- кога некој вика дека турбофолкот е најлошата музика
- контакт со оние луѓе кој е исполнет со глума и лицемерие
- замоци
- оној контакт со оние луѓе
- серадознали луѓе
- кога ќе се избаци пред мене некој/а висок/а 2 метри, па ми ремети поглед
- опасни места
- комарциве и пајаците (пак)
- ќе седне некој околу тебе кој смрди

Но, тоа не е се, бидејќи до сега, беа само работите кои тој ги мрази надвор од темите Мразам кога... ; Обожавам кога, мразам кога и Мразите ли некого, во кои теми тој е, логично - присутен и во кои дополнително мрази (кога):

- политиката го опседнува народот
- некој се бори за лошото на неговата земја Македонија
- пајаците и змиите
- не може да се наспие асално
- кога неможе секоја минута од неговиот живот да ја живее онака како што сака
- кога некој ти се сили за без причина и се прави фаца
-
кога има кавги
- нов член од форумот со одредени карактеристики
- кога лицето му е вжештено
- во соба ќе му влезе мува или комарец
- кретени
- луѓе кои се преценуваат
- комарци и пајаци
(нека се знае!)
- кога некој наместо нозе, ќе рече ногите

Тоа е прилично многу омраза впиено во еден жолт сунѓер. Нема проблем никаков, во природата на нештата кои/што ги мрази, пошто генерално, тоа се све неубави работи кон кои повеќето луѓе чувствуваат одбивност и се кон нив антагонистички настроени. Она што ме зачудува или плаши, кај нашиот Боб, е гигантизмот на поривот, потребата јавно да се прокламира омраза кон нешто и некого. А можда Сунѓерот не го знае баш прецизно значењето на термините омраза и мразење и нивниот интензитет, па ги користи кај треба и не треба. Така да и тоа е во ред.

За крај, без коментар, ќе цитирам дел од еден негов пост, кој можеби ќе ни објасни или не, нешто околу сево ова:


или пак дополнително ќе не збуни :


Го прогласувам СпаџБоб за најнегативен лик на Кајгана.
Кој си ти бе да прогласуваш некого за нешто!?
Како не те мрзеше да пишуваш глупости...ај да не се жештам, но мене ми е сунгерџето најсимпатично.
Ти по се изгледа се мразиш самиот себе прво а потоа останатите на форумов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Кој си ти бе да прогласуваш некого за нешто!?
.
Тоа беше исклучиво во контекст на годишното прогласување на најкајганџии во соодветната тема. (плус, е шега)
Инаку и мене ми е Сунѓерот симпатичен. Баш заради тоа, загрижен, го постував ова.
Како не те мрзеше да пишуваш глупости....
Се сложувам потполно дека овие глупости се далеку од твоето ниво. Не се замарај.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Тоа беше исклучиво во контекст на годишното прогласување на најкајганџии во соодветната тема. (плус, е шега)
Инаку и мене ми е Сунѓерот симпатичен. Баш заради тоа, загрижен, го постував ова.
Ааха...е арно де..сори.
Јас не мразам, само сакам да лемам:boksix:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Да лемиш?
Струка ти е тоа нешто, електричар си или хоби само?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom