Мразење/Омраза

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
не пронајдов ваква тема случајно ако има може да ја избришете или споите...

Што е поточно мразење и дали може да се дефинира?
Дали тој човек ако мразиш некој твојата причина е доволно голема да го мразиш и да сакаш да му правиш лошо?
Дали воопшто мразите некој и зашто?
навистина ме интересира :)
Сакаш дефиниција?Омразата всушност е грутка под градите.Сочинета од ништо друго освен од преголем бес,страв или премногу љубов:pipi:
Јас лично не мразам никој.Може да ме нервира ама да мразам :nenene:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Тежок збор и крајно негативно чувство. Омразата ја сфаќам како чувство кое те тера да очекуваш момент личноста да се најде во ситуација на измачување, па тоа да биде како некоја твоја одмазда. Или па смислуваш како да се одмаздиш.
Можам да речам дека некој ме повредил, навредил, ми направил да се чувствувам многу лошо, но не сум рекла дека го мразам.
Јас омразата не ја сфаќам како такво чувство. Мразам луѓе да, но на никој од нив никогаш не сум посакала нешто лошо да им се случи. И да им се случи, крајно би сочуствувала.
Поинаку ја сфаќам изгледа ... јас си викам дека ги мразам тие што нејќам да ги видам и да ме видат, тие на чиво име ми играат нервите, кои ми направиле поголема штета или навреда и сл.

А за тие што мразат некој, дали е доволно голема причината за да го мразите тој човек?
Секако дека да. Бидејќи не мразам луѓе што не ги познавам, не би ги кажала причините ... секако се тоа луѓе кои на некој начин ми биле блиски, па причините се поинтимна работа.:pipi:
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
Како и во повеќето случаи.. . одбивност, да ме нервира, да ја ибегнувам некоја личност ... да ама да мразам т.е омраза кон некој .. . не
 
V

Viktoranius

Гостин
На светот мразам само една личност од дното на срцето.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Omrazata kako takva ne e sprotivno custvo na ljubovta tuku na toa sleduva ramnodusnosta.Dodeka omrazata so ljubovta moze da se povrzi zatoa so taa proizleguva od ljubovta odnosno proizleguva od izgubenata nadez .Omrazata isto taka moze da se javi na poveke nacini na primer so proektiranje na omrazata kon sebesi odnosno kon nekoi osobini vrz druga licnost,toa e ona koga nekoj mrazime no ne znaeme tocno poradi koi pricini ili pak omraza kon roditelite toa e posledica na nekoe proziveani traumi povrzani so niv(na primer maltretiranje )od detstvoto koi vie sega na takov nacin so omraza gi odrazuvate kon drugi tuka se i omrazata od zavist,ljubomora koe zavisi od nasiot karakter i od naseto vospituvanje (t.e.ako ne ucele da bideme prvi sekogas vo sve vo idnina ke gi mrazime site koi se pred nas ili koi ni se na patot za toj uspeh),potoa omrazata zaradi ljubov toa e gore navedenoto i.t.n.Znaci od se ova proizleguva deka omrazata pretstavuva edno slozeno custvo cii koreni lezat vo samite nas i so nejzino soocuvanje taa isceznuva.No na omrazata ne mora da se gleda samo od negativen konteks zosto taa predstavuva eden motivator za pogolem uspeh no toa e taka se dodeka taa ne se pretvori vo opsesija za unistuvanje na drugite a so toa i na sebesi.
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
Како и во повеќето случаи.. . одбивност, да ме нервира, да ја ибегнувам некоја личност ... да ама да мразам т.е омраза кон некој .. . не
Си го едитирам постот со тоа што дознав што е зборот мразење / омраза. .. и мислам дека тоа го чуствувам моментално за крвопијци... мислам новинарите што ја испрашуваа Љиља
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.647
Поени од реакции
13.105
Омраза од типот избегнување контакт на негативни личности да... Од типот на одмаздување подоцна никако. Не сакам да им се одмаздувам на луѓето. Самото лошо што ми го сториле ќе им се одбие од глава некој ден. А полошо од губење пријатели нема...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Што е поточно мразење и дали може да се дефинира?
За мене мразењето е многу слично со љубомората. о.0 Незнам оти ама кога ќе се спомне омраза/мразење одма ми текнува на љубомнора. Можда затоа што најчесто се мрази поради љубомора? Тешко ми е да дефинирам, мислам нешто ама неможам (незнам како) да го напишам :D

Дали тој човек ако мразиш некој твојата причина е доволно голема да го мразиш и да сакаш да му правиш лошо?
Не те разбрав што сакаш да прашаш. Дали причината што мразиш е доволно голема да сакаш да правиш лоши нешта??

Дали воопшто мразите некој и зашто?
Секако дека мразам некој, и мислам дека е од причина. Најчесто тие што мразат мислат дека се во право, па имаат (имам:icon_razz) причина. :) Не е добро да се мрази, знам. Ама кога мораш, мораш! Најчесто мразам ако нешто ми згрешиле или со тоа ме ‘‘изнервирале‘‘ и од други ‘блах‘ причини.
 

Automne

In search for immortality
Член од
14 февруари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
3
Luge sme i omrazata i ljubovta se za covekot.....tie sto velat deka ne mrazat lazat..site mrazat ili mrazele nesto ili nekogo.Samo fintata e da ja kontroliras omrazata i da ja ignoriras kolku stomozes za da ne si stetis sam na sebe i da ne se trues so negativna energija.
 

Командантица

Како шТо ќе реЧем Ја!
Член од
15 февруари 2009
Мислења
105
Поени од реакции
1
навистина не би сакала да мразам никого,..но има толку многу причини за тоа што на овој свет има толку многу расипани особи кои заслужуваат да бидат омразени,..сепак..ние нема ништо да постигнеме со тоа што ќе го мраземе некој, само повеќе би се измачувале себеси, со бес и омраза не се решава ништо,..ама тоа е јебига, ние не решаваме за нашето срце..!
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Не мразам никој, може некој да ме нервира само, а и не сакам срцето да си го исполнувам со омраза :nenene:
 
Член од
15 февруари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Nikogas sam ne sum trgnal da navreduvam.Se se zaborava vo zivotot ama makata ne.Zlo jas nikogas ne zaboravam
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Fear leads to anger
anger leads to hate
hate leads to suffering......

Master Yoda :nesum:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Да мразиш некого значи да му мислиш лошо , да не сакаш да го видиш ,да си гневен на некого,исполнет со бес . Страшно чувство кое најпрво му штети на тој што мрази.Треба да се бориме со сите сили против такви чувства . Да се дистанцираме од тие луѓе по можност или да ги прифатиме такви какви се ако не можеме да ја одбегнеме нивната близина.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Не чуствувам омраза кон никого,дури ни кон тој што ми сторил некогаш најголемо зло.Едноставно под омраза,подразбирам негативна енергија која не служи за ништо.Со омразата не постигнуваме ништо освен што се закопуваме самите себе.
Несакам да се полнам со негативна енергија,а уште помалку да насочам билокакви чуства кон некој што не го заслужува тоа.Останувам сосем рамнодушна.
Не мразам никого,има личности само кои не ги поднесувам,но и кон нив се трудам да бидам рамнодушна,не верувам дека некогаш ќе замразам некого.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom