Моќта на витамин Ц

  • Креатор на темата Bafra
  • Време на започнување

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Купете си лимони,портокали,цитрони имаат природен витамин ц кои ни цело пакло апови немат витамини колку еден лимон,портокал,цитрон,баталете тоа хемијата од фармацевтските компании и надри лекарите
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Купете си лимони,портокали,цитрони имаат природен витамин ц кои ни цело пакло апови немат витамини колку еден лимон,портокал,цитрон,баталете тоа хемијата од фармацевтските компании и надри лекарите
Во еден лимон има 30 мг Вит Ц. А има апови од 1000мг. Или 20-40 лимони или 4-5 кг лимон е една таблета. Ќе си го уништиш желудникот од толку лимони.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во еден лимон има 30 мг Вит Ц. А има апови од 1000мг. Или 20-40 лимони или 4-5 кг лимон е една таблета. Ќе си го уништиш желудникот од толку лимони.
Не би се сложил со твоево мислење,бидејќи во еден хемиски ап има 2мг витамин ц и треба да испиеш 15 на хемикалии за да ги задоволиш витамините од еден лимон

витамин ц.PNG
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Не би се сложил со твоево мислење,бидејќи во еден хемиски ап има 2мг витамин ц и треба да испиеш 15 на хемикалии за да ги задоволиш витамините од еден лимон

Прегледај го приврзокот 161560
Грешиш еден лимон има 30мг а таблета 500-1000 мг или 15-35 пати повеќе.
Таблета има 500мг а не 2мг. Ти пишува во тоа што си го постирал.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Грешиш еден лимон има 30мг а таблета 500-1000 мг или 15-35 пати повеќе.
Таблета има 500мг а не 2мг. Ти пишува во тоа што си го постирал.
Нека е така ама пишува во множина
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Купете си лимони,портокали,цитрони имаат природен витамин ц кои ни цело пакло апови немат витамини колку еден лимон,портокал,цитрон,баталете тоа хемијата од фармацевтските компании и надри лекарите
Види ги испитувањата на претходната страна.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
884
Поени од реакции
1.407
Јас не знам како може да внесувате 2-3-4-5 мг витамин Ц. Не фаќате рефлуксови, ГЕРД-ови, чирови?
Јас "лечејќи" едно, пиејќи лимонов сок секое сабајле на гладно допрев до ерозивен хранопровод. Е сега најинтересното е што по интернетов читам дека едни од најдобрите суплементи за ова нешто е бета каротен и витамин Ц.
Е како бе другари?
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Јас не знам како може да внесувате 2-3-4-5 мг витамин Ц. Не фаќате рефлуксови, ГЕРД-ови, чирови?
Јас "лечејќи" едно, пиејќи лимонов сок секое сабајле на гладно допрев до ерозивен хранопровод. Е сега најинтересното е што по интернетов читам дека едни од најдобрите суплементи за ова нешто е бета каротен и витамин Ц.
Е како бе другари?
Од лимонов сок со млака вода СИГУРНО не си допрел до ерозивен хранопровод. Тоа ти е последица од друго.

П.С.
Кога конзумирате продукти со Витамин Ц (лимон,портокал итн итн) избегнувајте комбинации кои имаат скроб (леб,житарици,компир) внатре во организмот ќе дојде несакана хемиска реакција т.е. киселини.

Во прилог имате комбинации на која храна со која има најдобри ефекти за нашето здравје.
 

Attachments

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не е битно дали е лимон или ц, од двете може да се надразни грлото. Муабетите дека можеш доволно ц да внесеш преку овошје се ништо друго него пропаганда и митови.

Пробав да доловам зошто е тоа така на претходните страни, ама како и за се кај нас луѓето преферираат да се контрираат, наместо сами да побараат информации и да се уверат. Искачаш надвор на 5 минути, и веќе имаш искористено едно 500мг витамин ц, што мислите што користите за сузбивање на отровите кои ги дишите?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам по препорака на матичната докторка користено витамин ц кога сум бил болен со 39-40 температураи никогаш не ме освежиле/кренале како чај од шипинки со 2-3 кругчиња лимон или 1-2 лимони исцедени во чајот со 1 лажица мед кои самоинијацијативно сум ги употребувал

Патем секој ден наутро пијам чај од шипинки,коприва,нане,камилица, со 1-2 исцеден лимон и 1-2 лажици мед а во текот на денот конзумирам лимон,2-3 мадарини,банани,јаболки,......... и да чукнам во дрво последниве 2-3 години сум немал здраствени проблеми
витц.PNG
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ај сеа врати се и прочитај ја темата. Нема никаква гаранција дека во овошјето ќе ја има количината на витамин ц која ја пишува на листата, истата варира екстремно. А тоа дека не ти помагал како чај е заради количината на течност која ја внесуваш, наспроти апчето кое го голташ, воедно тоа апче има осетно послаба абсорција од прашакот кој се раствара во вода. Купи прашак и види како ќе ти биде, иначе не викам да не се користат цирусни овошја, одлични се но ако се внесуваат како надокнадување на витамин ц кога си болен, или на вакво загадување нема ШАНСИ да внесеш доволно, сем ако не јадеш по 1 - 2кг пиперки на ден (пример)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Покрај оние во многу загадени средини и пушачите, зголемени дози витамин ц треба да земаат и оние кои вежбаат.
Имам по препорака на матичната докторка користено витамин ц кога сум бил болен со 39-40 температураи никогаш не ме освежиле/кренале како чај од шипинки со
точно дека е добро да се зема овошје/зеленчук, но не баш заради концентрација на витамин ц него ради други хемиски соединенија (феноли, меноли, естри, местри, танини, ...). Шипката кога е свежа содржи количина, но со стоење губи, а во чај не сум сигурен дека воопшто има затоа што витаминот ц е термолабилен. Исто важи и за магдоносот на пример. Еднаш пробав китка магдонос, бах :sick: . Или треба да изедеш минимум 1-1.5 кг киви, под услов да не изгубиле добар дел од витамините.
Или мора да го обработиш и да го изгубиш количеството витамин или да внесеш огромни количини од некој плод.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кога јадеш овошје внесуваш многу анти-оксиданти и супстанции кои веќе ги спомна Lurtz, но ударна доза на витамин ц кога ти е најпотребно е можна само во форма на пилула - прашак, се друго е не практично и недоволно ефективно. Кога си болен најмалце 2- 3 грама на ден во поделени дози, генерално ц-то се пие се додека не ти стане подобро.

Исто така клуч за настинки - цинк и витамин A (не бета каротен) ретинол.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Секој ден з3мам по 1 грам, 500мг насабјле и 500мг навечер, мислам дека ова е идеалната дневна доза на Ц вит.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
884
Поени од реакции
1.407
Додека сте на темава, што би ми препорачале (од суплементација) за ранички на хранопровод?
Неможам да голтам, гради ми се цепат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom