Мојот однос со Бог

Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Mojot odnos so Nego? Po dolgi godini apstinencija (ne po svoja volja )sega go pronajduvam svojot verski identitet. Da, hristijanin po vera, za koja ne mi zboruvale premnogu.No,na svoj nacin si veruvam.Moite molitvi se sekogas licni nikogas od tipot"Oce nas" .Najbitno e toa sto sekogas mi daval sila da se nosam so rabotite koi ne mozam da gi promenam a toa mi bilo najvazno.
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Mama напиша:
Mojot odnos so Nego? Po dolgi godini apstinencija (ne po svoja volja )sega go pronajduvam svojot verski identitet. Da, hristijanin po vera, za koja ne mi zboruvale premnogu.No,na svoj nacin si veruvam.Moite molitvi se sekogas licni nikogas od tipot"Oce nas" .Najbitno e toa sto sekogas mi daval sila da se nosam so rabotite koi ne mozam da gi promenam a toa mi bilo najvazno.
Velis go pronajde svojot verski identitet. Jas navistina bi sakala da spodelis ako sakas i ti, kako? Toa deka tvoite molitvi ne se od tipot oce nas, mislam deka sfakjas sto sakas da kazes. Deka ne ti treba sablon za molitva i deka toa mozes da go pravis so tvoi zborovi. No znaes, vo Biblijata Isus taka gi uci negovite ucenici da se molat, sto znaci, toa e eden primer na molitva (bi ja razrabotila ovde no kje zafatam mnogu prostor). Primer, a sekako deka Bog osobeno saka da gi slusne tvoite najskreni zborovi i molitvi upateni kon Nego. I sekako deka Bog dava sila, toj vika "povikaj me vo tezok den i jas ke ti pomognam a ti kje me slavis". (Psalm 53). I Bog kopnee za zivo zaednistvo so svoite deca. Navistina, vredi da go imame!
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Молитвата ти е ко код. Библијата е чит бук. Исто така и воктру. :) Прилично темелен воктру.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Wake up напиша:
Velis go pronajde svojot verski identitet. Jas navistina bi sakala da spodelis ako sakas i ti, kako? Toa deka tvoite molitvi ne se od tipot oce nas, mislam deka sfakjas sto sakas da kazes. Deka ne ti treba sablon za molitva i deka toa mozes da go pravis so tvoi zborovi. No znaes, vo Biblijata Isus taka gi uci negovite ucenici da se molat, sto znaci, toa e eden primer na molitva (bi ja razrabotila ovde no kje zafatam mnogu prostor). Primer, a sekako deka Bog osobeno saka da gi slusne tvoite najskreni zborovi i molitvi upateni kon Nego. I sekako deka Bog dava sila, toj vika "povikaj me vo tezok den i jas ke ti pomognam a ti kje me slavis". (Psalm 53). I Bog kopnee za zivo zaednistvo so svoite deca. Navistina, vredi da go imame!
So malo kasnenje ama ce odgovoram.
Se sluci spontano po niza slucki i dolgi razmisluvanja.I sto e najvazno -ne zatoa sto toa vo poslednive godini e tendencija da ne recam moda,odenjeto vo crkva i krstenjeto pred mediumite.Toa za mene bese proces na dootkrivanje na samata sebe,navrakanje na korenite,sto e najvazno naoganje na del od izgubeniot mir.Ne sekogas mi e jasen Negoviot plan za mene,no ispaga deka sekoe iskustvo pa duri i bolno ,me pravelo pojaka i znam deka --Trebalo da bide. Ne kako izraz na pomirlivost, tuku kako nuznost od pouka.Da se doobjasnam: Bibljiata na sum ja citala cela, samo onaka letimicno pa ne mozam da se proiznesuvam na taa tema.Moite molitvi ,kako sto kazav, se ragjale vo srceto a upateni do Nego ja dobivale svojata smisla.Na iskrenite misli ne im e potreben vodic, ni sablon,ni obrazec kako da bidat upateni.A dali nekoj voopsto znae koga , kako i od kogo e napisana Biblijata.I ZOSTO???
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
SMetam deka toa za mene voopsto ne pretstavuvame nesto za ismevanje ili za zafrkancija!Hristijanstvoto za mene e na nekoj nacin seriozna rabota!Jas veruvam vo Boga ,veruvam deka toj me saka, deka toj e nasekade okolu mene i najvazno od se DEKA TOJ POSTOI!
Na eden nacin so cista sovest bi rekla deka odrzuvam postojan kontakt so Boga!Mozebi ke vi zvuci cudno no da!Jas zboruvam so nego iako toj veke go znae toa sto jas go mislam i na cuden nacin mi odgovara na moite molitvi !
Ne deka gi osuduvam drugite luge koi ne veruvaat vo nego(jas ne smeam toa da go pravam) ama sakam da prasam zosto nekoi od vas gi pravat takvite raboti!Velat sum ja citala biblijata ama iskreno ne veruvam vo Bog!Dobro zarem za vas Biblijata ne pretstavuva Sveto delo kako sto i samata e toa!Dali vie smetate deka taa se cita onaka kako onie drugite knigi ili pa kako lektirno izdanie??!!Sosema pogresno!Taa e Bozjo delo i se cita vnimatelno eden stih na den ako vsusnost sakame da razbereme nesto od nea!
Potoa ima nekoi koi velat jas "veruvam" vo Boga odam na crkva i palam sveka!!!Sto vsusnost toa pretstavuva?Lazno lice pred drugite!Ili ednostavno mokni sme da gi izgovarame tie zborovi Veruvam Vo boga a ne sme pokazale so nisto deka toa e vistina!
Ima uste kup raboti koi gi slusam od razlicni luge i ne mozam da se iznacudam kolku li samo stanal sueveren i beznadezen svetot!Ne velam deka jas sum sovrsena i deka jas ne pravam greski i nekoi ispadi no vakvite raboti me iritiraat i toa premnogu! Mojot zivot e prekrasen i jas sum im mnogu blagodarna na moite roditeli sto uste od mala me zapoznale so Isus!Se trudam sekoj den da go koristam za da bidam od nekakva polza na lugeto okolu mene i na Bog!Znam deka pravam greski i deka uste ke gi pravam no Bog e tuka koj me stiti i mi dava sila da prodolzam ponatamu i pokraj ovie burni vreminja!te sakam isuse!
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Mama напиша:
So malo kasnenje ama ce odgovoram.
Se sluci spontano po niza slucki i dolgi razmisluvanja.I sto e najvazno -ne zatoa sto toa vo poslednive godini e tendencija da ne recam moda,odenjeto vo crkva i krstenjeto pred mediumite.Toa za mene bese proces na dootkrivanje na samata sebe,navrakanje na korenite,sto e najvazno naoganje na del od izgubeniot mir.Ne sekogas mi e jasen Negoviot plan za mene,no ispaga deka sekoe iskustvo pa duri i bolno ,me pravelo pojaka i znam deka --Trebalo da bide. Ne kako izraz na pomirlivost, tuku kako nuznost od pouka.Da se doobjasnam: Bibljiata na sum ja citala cela, samo onaka letimicno pa ne mozam da se proiznesuvam na taa tema.Moite molitvi ,kako sto kazav, se ragjale vo srceto a upateni do Nego ja dobivale svojata smisla.Na iskrenite misli ne im e potreben vodic, ni sablon,ni obrazec kako da bidat upateni.A dali nekoj voopsto znae koga , kako i od kogo e napisana Biblijata.I ZOSTO???

Znam deka avtorot na Biblijata e samiot Bog!Taa e pisuvana od luge(Isaja, Eremija, Osija,jONA,aMOS,nAUM,Matej ,marko,luka,jovan,pavle i mnogu drugi koi gi ima vo samata BIblija) koi ziveele sveto i veruvale vo Bozjite otkrovenija koi vo tekot na coveckata istorija gi prifatile i zapisale kako siguren dokaz na Bozjoto postoenje i negovata sovrsena mudrost!Sto znaci taa e pisuvana mnogu godini da ne recam decenii i nema precizni godini !
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Da, Biblijata e napisana licno od samiot Bog koj iskoristil lugje samo za da gi zapisat negovite zborovi. Zosto e napisana?! Pa toa e nacin da Bog komunicira so nas, lugjeto. Razmisli, site onie soznanija koi gi dobivame za samiot Bog se vsusnost od Biblijata. Tocno, Bog vo secie srce ima sozdadeno praznina, t.e. kopnez za Nego, i samo Toj moze da ja popolni taa praznina. Sekoj covek ima potreba od bog, kolku toa i da go negira, zatoa sto e sozdaden od Bog, i Bog ne moze da go ostavi svoeto dete vo neznaenje za svojot roditel, ili cuvstvo na potreba od svojot roditel (napravete sporedba so vasite roditeli). E sega, Bog ima i svoe pismo do tebe, do sekoj eden, a toa Biblijata, toa e jazikot koj toj go koristi za da ni zboruva. Ve molam, ubavo razmislete za vasata vera. Biblijata e mnogu vazna za vasata vera. Ednostavno, ne mozes da bides Hristijanin a da si velis "ne mora da ja citam Biblijata". Toa e nevozmozno, zatoa sto i Bog ima da ti kaze nesto. Biblijata e nacin na zivot koj Bog go ima za sebe. A vo nea kje ti se razjasnat mnogu raboti, isto taka kje naucis i mnogu za molitvata. Znaete, Hristijanstvoto se temeli na raspnuvanjeto i voskresenieto na Isus, a za seto toa se zboruva vo Biblijata. Posvete povekje vreme na toa i proucuvajte ja, veruvajte, Bog nema da ve ostavi ramnodusni.
Btw, sosema se soglasuvam so ona sto go ima iskomentirano pinky, hristijanstvoto ni najmalku ne e za sram tuku naprotiv, da si srekjen sto si ja zapoznal Bozjata milost i ljubov!
Pozdrav

 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
dali postoi bog ne mozam da kazam nitu ne nitu da.ako odam vo crkva za veligden se krstam ako toa go smetate za odnos.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
JASMIN напиша:
Mala of topik zabeleska.

Temava e ubava za muabet i izjasnuvanje licni stavovi, dokolku ne bi prerasnala vo namerni ili nenamerni propovedi i manipulacii. Forumov e prepoln od mladi pubertetlii so zacaden mozok, na koi ne im trebaat vakvi probuduvanja. Komentiram bidejki smetam deka takvo nesto ne e dobro da se slucuva na forumov, a natamu mi mirisa rabotava.
Sekako, toa ostanuva licen komentar.
Kolku samo cenam neshto vakvo:), ovaka kazano:)
Se nadevam deka za ova ne ti "aknale" crveno, so razlog "Ne soli pamet" :)
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
mojot odnos so bog da vi kazam e mnogu mnogu prijaten i komunikativen vo smisla deka mnogu razgovor paga ama da vi kazam pravo toj razgovor se vodi samo od edna licnost a taa licnost e "jas" samiot i nikoj drug stalno nekoe prasanje ke pustam do nego ama nikakov odgovor da mi stasa mnogu e monoton heheheh
 

XENIA

IHS
Член од
26 јануари 2007
Мислења
100
Поени од реакции
4
сознанието дека Тој е насекаде ме прави да се чувствувам мирно...
за мене е бескрајна утеха и надеж во моментите кога ми е тешко
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Бог животот ни го дал како аманет да правиме добри дела и да веруваме, да веруваме во себе, да веруваме во се што гледаме, слушаме, да веруваме во Бог, креаторот на световите, креаторот на човекот, на животинскиот и растителниот свет...без верба џабе ни е животот..доколку го имаме во себе, во душата Бог, верувам дека и во моментите најтешки Тој е со нас..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Hi guys. Bi sakala ovde da spodelite kakov odnos imate vie so Bog. Za tie sto veruvate vo Nego, sigurno imate nacin na koj komunicirate so Nego, na koj go iskusuvate Negovoto prisustvo, i na koj se cuvstvuvate blisku do Nego. Ve molam , ako sakate spodelete go toa. Tokmu taka: kakov e vasiot odnos so Bog? Dali samo koga vi e tesko se sekjavate na Nego ili ednostavno ziveete zivot so Nego?
Pozdrav
Мојот бог се парите ... секојдневно комуницирам со хего ама никако да се разберам :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom