Мото - спортот во Македонија

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Црноризец Храбар, 18 јануари 2016.

 1. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.527
  Допаѓања:
  3.384
  Мотоспорт за тие што незнаат не значи трка со мотори. Под Мотоспорт се подразбира спортови во кој учествуваат моторни возила односно возила кои користат моторен погон (Агрегат, машина.) Најпознати од тие спортови се трки со Автомобили и Мотоцикли (Коли и Мотори дане речете се правам енглез :D) Има други кои спаѓаат овде освен Коли и Мотори... Трки со камиони, лесни авиони, моторни чамци итн. Битно е да се спомне и дека под мото - спортови не се подразбираат само трки со моторните возила туку и натпревари при кој победата се заснова на позиција при истекување одредено време постојат и други поретки типови на одредување победник пр. бодувања. Кога сме кај трките тука најчести се, зборувам за Коли и Мотори како најчести категории (Кружните трки и Ридските трки. Кружна трка е кога повеке натпреварувачи се тркаат на стаза и победник е оној кој прв ке ги заврти круговите на стазата. Додека Ридска трка е трка од типот со одбројување на одредено време а победник е оној кој најбрзо ке стигне од точка А до точка Б.)

  Малку е долг воведов, но поскратено а се да опфатам неможев. :) Целта на темава е секаква дискусија околу Мотоспортот и трките кај нас во Македонија. Како за мала и сиромашна држава имаме доста долга историја во овој тип на спорт. Значи дружино буквално се објавување на настани за трките, коментирање на возачите, снимки и фотографии од натпреварите.

  Наши најпознати и најуспешни натпреварувачи во овие спортови се:

  Игор Стефановски Иџе (Повекекратен професионален европски шампион во ридски трки.) https://www.youtube.com/watch?v=Gduw6fhK3so

  Крсте Трајковски. https://www.youtube.com/watch?v=LGiauohDt-k


  Наш апсолутно добар и професионален сајт за информациите од овој спорт во светот и кај нас. БрзКруг. http://www.brzkrug.com/

  И овој човек кој е еден од најстарите новинари за Мотоспорт во нашата држава и на неговиот профил ги има документирано речиси сите натпревари досега во Македонија. Интересни фотографии може да се видат од златното доба на трките кај нас. https://www.facebook.com/pungas?fref=ts
   
  На Iceman. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  653
  Sto se macese za vakva tema, kaj nas vo Makedonija namesto da se podobruvaat rabotite, za zal tie se vlosuvaat, moze slobodno da se kaze deka avto-moto sportot e pred zamiranje za razlika od denes vo minatoto imase poveke trki vo razni kategorii, i niz poveke mesta i gradovi vo drzavava. Isto taka gi imas zaboraveno da go nabrois kartingot kako i nasiot najdobar vozac Risto Vukov -Riko mnogu golem talent i evropski sampion vo poniskite kategorii, poradi nemanje dovolno pari se otkaza i sega se trka so jugo, isto taka go imas zaboraveno moto-krosot i Hristijan Iliovski za mene najgolem talent sto nekogas dala Makedonija vo moto kros, roden za FIM moto kross sampionat, no poradi nemanje dovolno pari edvaj se natprevaruva, inaku kolku da se znae nekolku sosedni zemji mu imaat ponudeno da se natprevaruva pod nivno zname no toj ima odbieno, ima preku 100 pehari, no toa e tazna prikazna talenti bez nikakva podrska i pomos od drzavata.
  Nemam nisto protiv Igor Stefanovski no podobro e tie sredstva da se dadat na gore spomenatite deca odkolku na nego koj ide nakaj 40-50 god. i se mnogu pomali sansite da dobie ponuda da vozi za fabricki tim kako i vo pojaki serii za razlika od decava po 20 godini, no toa e toa, za zal.

  Isto taka imane i kruzna pateka koja e edinstvena vo Makedonija i se naoga vo kasarnata vo Kicevo konstruirana vo vremeto na JNA, eh kakvi avto-moto trki imase tamu.
   
  Последно уредено: 18 јануари 2016
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.125
  Допаѓања:
  12.033
  Tema za moto-sport - i за МОТО-трки, па еве да се знае,а кој знае повеќе нека пише
  или нека стави и слики од трките и од првата жена - Возач-шофер во Македонија.
  Васовска Лиљана-победник на трка во Битола во машка конкуренција.(касни 50 и 60 год.20 век)
  Београдски печат пишувал за тој настан.(инаку е родена во Скопје 1936 год.)
  --------
  помнам како дете ме носеше татко ми на Зајчев рид или Криви Дол го викаа местото на трки со мотори.
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.831
  Допаѓања:
  6.792
  Губи се кретену.

  А ќе читав и Ентер, к_р ќе читам. Треба времеплов, каков времеплов... :pos:

   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.527
  Допаѓања:
  3.384
  Апсолутно се сложувам со тебе. Се согласувам дека ги испуштив овие работи, но за тоа се пријателите да надополнат :) За Ристо само сум слушнал не го знам воопшто, Кико е легенда секоја му чест на дечкото, Иначе Иџе во главно сам се финансира другото е дел на Цедевита, Кожувчанка и Алкалоид мислам дека му беа главните спонзори... Од државата ништо... :toe: Исто така не сум знаел дека во Кичево има стаза специјализирана навистина, и ако е навистина добра и во ок состојба не ми е јасно зошто упорно и упорно и тие минимално трки ги форсираат на Водно. Ке заборавев за старите тркачки времиња ич не прави муабет носталгија ме фаќа... Полно натпреварувачи, квалификации, трки секој викенд... Ама убаво кажа како што оди само на спомени ке остане.
   
  На Iceman. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  653
  Mislam deka agencija za mladi i sport mu dava podrska na Idze, ne skam da bidam pogresno svaten deka imam nesto protiv nego, no mislam deka decata se po prioritetni, bez razlika dali stanuva zbor za drzava ili za kompanii, za sam da se natprevaruvas treba da si super bogat, ili da imas jaki sponzori, kako prvo kolata cini nad 25.000 evra, trosoci, patuvanja, ucestva i itn... sigurno go faka okolu 150.000 evra ako ne i poveke. Inaku Riko ucestvuvase na nekolku trki vo evropskiot sampionat, imase i jak mehanicar koj porano bil na Fizikela, i go sledese maler, no za da go vozi cel sampionat mu bea potrebni nad 50.000 evra. Za da se trkas na kruzni i ridski pateki kaj nas zavisno od kolku trki ke ucestvuvas faka nekade okolu 15.000 evra sose kola. No naj nadezen od site mi e Kiko drzavava da vlozi vo nego 100.000 evra, ti garantiram deka za dve godini ke ucestvuva vo svetskiot sampionat.

  Kaj nas poveke se vozi Vodno posto se organiziraat natprevari od FIA ne mi teknuva kako se vikaa grupite, kruzni trki nema najverojatno poradi nedostatok na pari kaj vozacite.
  Interesna bese i patekata kaj Palas, inaku za Kicevo stabuva zbor za mala pateka i e izgradena za vojskata, nema tribini i ostanati raboti.
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.527
  Допаѓања:
  3.384
  Слична е приказнава на Рико со приказнава на Крсте скоро иста... За скапо ептен брате една гума е незнам колку евра и тоа за Југо не па за подобра кола. И во соседствово не е подобро Србија, Босна, Бугарија... Србија во времето на Милошевиќ девеесетите фураше со трките оти син му Марко возеше. Поточно си го правеше ќејфот. И тоа со прескапи тркачки коли. За чудо Црнагора многу тркачи има незнам зошто и од каде ама браво и тоа со сериозни коли, иделе и на водно. А Грција е врв во регионов дефинитивно WRC одржуваат натпревари низ Грција, незнам Хрватска како се ама имаат многу добри стази.
  --- Споено дупло мислење, 19 јануари 2016 ---
  Те поканувам B_O_K_I како најискусен на форумов за овие работи да ни се придружиш на темава.
   
 8. Fenix955

  Fenix955

  Член од:
  30 ноември 2011
  Мислења:
  661
  Допаѓања:
  150
  Грешка си дека го спонзорираат не дека не зима некој денар кој неможе ни пат да плати а не па да оди на тренинзи кажува сам дека на интернет учи патека не заебавај греота е 2 пати да се европски Шампион,имаше некој дефект дечките од словачка и полска му ја средија колата пратам баш а да носеше гласови ке му купеа и авион :D тоа е мак . Моментално има понуда од Фиа да вози кружни патики му требаат 250 илјади евра :D сам кажа ако успее да собере ке оди
   
 9. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  653
  Hrvatska i Slovenija of ex ju se na vrvot potoa Srbija i Crna Gora, a od balkanov Grcija pa Bugarija se na vrvot, nie za zal sme posledni.

  Kompletno mi e jasno, samo napisav deka treba poveke vnimanie da se posveti na Riko i Kiko posto mozat poveke da postignat od Idze, jas vo nikoj soucaj ne go potcenuvam nitu pak go omalovazuvam toa sto gi ima postignato e uspeh i nesto ne sporam. Decata imaat vreme da se probiat niz poveke kategorii, za razlika od Idze, i kruzni pateki da vozi potoa vo koja kategorija ke odi, WTCC e vrvot a da stigne do tamu ke mu trebaat cuda, a da dobie ponuda od fabricki tim sansite se nula.
  --- Споено дупло мислење, 19 јануари 2016 ---
  Иако можеби не е тука местото за објавување сепак објавен е новиот календар за Европското првенство на ридски патеки со среќа ИЏЕ
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 19 јануари 2016
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.527
  Допаѓања:
  3.384
  Акександар и Владимир Димушевски. Татко и син исто така легендарни македонски тркачи Александар му е татко на Владимир да не дојде до забуна. Постариов Димушевски пред неколку месеци гостуваше во некоја емисија за спорт каде зборуваше за трките и успесите воопшто не паметам на која ако ја најдете залепете ја на темава.

  Колку оставиле трага во македонскиот автомобилизам само резултатите зборуваат.

  БрзКруг http://www.brzkrug.com/2011-03-31-21-30-49/mk-avonews/14201-2014-05-13-12-11-07

  Дневник http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2796&stID=57853

  Утрински http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1804&stID=38085&pR=11
  --- Споено дупло мислење, 20 јануари 2016 ---
  Една одлична трка. Пред скоро 20 години во Гевгелија. Историја од времињата кога имало добри трки кај нас. https://www.youtube.com/watch?v=pyCGs7WZDbw

  И нешто доста интересно и ретко за гледање кај нас трки со Супермото. https://www.youtube.com/watch?v=RXXvpEGsaGc
   
  Последно уредено: 20 јануари 2016
  На Iceman. му/ѝ се допаѓа ова.
 11. B_O_K_I

  B_O_K_I RACING maniac

  Член од:
  30 април 2008
  Мислења:
  1.926
  Допаѓања:
  718
  Ристо вуков не е за жалење остај тоа што плачеа дека немаат пари. Моментално во македонскиот автомобилизам е на прво место со буџет (да не ставам сеа слики како изгледа неговиот бокс како на другите) потекнува од богата фамилија. Моментално спрема комплетно ново возило кое ке надмине над 15000 евра (ако се земе во предвид дека е југо тоа е многу). Инаку во моментов се организираат само неколку меѓу клупски натпревари а повеќето возачи се решаваат да возат српски шампионат каде оваа година Виктор Давидовски стана шампион. А во меѓу клупските натпревари во македонија најдобар беше Михајло Лазаревски. Еве едно видео од последната трка во кичево и борбата помеѓу Мики и Виктор.

  Пс: Поршето е на татко му на Рико (Ристо Вуков) :D
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.527
  Допаѓања:
  3.384
  Боки друже како функционира еден клуб во овој спорт ? Ги читам само а појма неам што и како.
  --- Споено дупло мислење, 20 јануари 2016 ---
  https://www.youtube.com/channel/UC4BgJbm2MOVE6mecTiww12A Секоја чест за Кочница така е името на јутјуб профилот на човеков кој објавува секакви, одлични видео снимки за трки и возачи... Значи буквално се од онборд снимки па до ретро видеа од трки од пред 20 и повеке години.
   
  Последно уредено: 20 јануари 2016
 13. B_O_K_I

  B_O_K_I RACING maniac

  Член од:
  30 април 2008
  Мислења:
  1.926
  Допаѓања:
  718
  Мики кочница е уствари Михјало Лазаревски дечкото од онбордот погоре. Инаку клубовите функционираат на начин купуваш кола се зачленуваш во клуб и они ти праќаат пријави за трки и такви глупости. Клубот Никола Карев годинава и по еден пар гуми им даде на возачите.
   
  Последно уредено: 21 јануари 2016
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  653
  Рико е неспорен талент, иако е од богата фамилија, сепак е скап спорт за кои им требаа повеќе пари кои за жал никој му помогна нај веројатно се одлучил да се трка локално па со тек на време и регионално и да си ги зачуваат парите кои сигурно ќе немаше да им стигнат за Европскиот шампионат но и факт е дека ќе требаше да учествува неколку сезони по ред за да премине во погорна категорија за кој ќе бидат потребни дупло повеќе средства, иста е ситуацијата и со Кико.
  Еве го Рико во Кичево.

  Еве и од Кико

   
 15. B_O_K_I

  B_O_K_I RACING maniac

  Член од:
  30 април 2008
  Мислења:
  1.926
  Допаѓања:
  718
  За Кико секоја чест отсапува од другите ама тоа неможам за Рико да го кажам просек е. А и педерски изигра на последната трка во кичево што го става на уште пониско ниво.
   

Сподели преку: