Мотор со магнети-бесплатна енергија, колку е законски да се користат?

Член од
24 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Би сакал да слушнам мислње од стручни лица во во врска со оваа технологија-и дали доколу приватно лице купи ваков генератор може да си го користи за својот дом-без законски проблеми

http://www.toratorashop.net/contents/it/d75.html
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Зошто мислиш дека ке имаш проблем со законот? Не се разбирам од овие машини но ако не загадуваат, не вреват.... не сметаат никому, зошто би било забрането?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Перпетум мобиле булшит, измама е.
 
Член од
24 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
ako nekoj moze sigurno da kaze
prvo - dali ne bi imal zakonski problem ,ako ova go implementiram vo sospstvena kuca
kaj da znam-ke dojde nekojainspekcija i ke mi kaze-ti ne placas DDV za struja ,gi krsis tie zakoni ,po clen toj i toj-ajde sega kazna od 10 000 eur
a posle ke razgovarame za tehnologijata-zatoa sto kako sto mozam da procitam od linkot so tehnolgijata ,ne e perpetum mobile-sepak trosi energija,e sega tuka ,ako ima nekoj koj e poupaten vo oblasta moze i toa da ni go pojasni :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
ako nekoj moze sigurno da kaze
prvo - dali ne bi imal zakonski problem ,ako ova go implementiram vo sospstvena kuca
kaj da znam-ke dojde nekojainspekcija i ke mi kaze-ti ne placas DDV za struja ,gi krsis tie zakoni ,po clen toj i toj-ajde sega kazna od 10 000 eur
a posle ke razgovarame za tehnologijata-zatoa sto kako sto mozam da procitam od linkot so tehnolgijata ,ne e perpetum mobile-sepak trosi energija,e sega tuka ,ako ima nekoj koj e poupaten vo oblasta moze i toa da ni go pojasni :)
глупости... едино што законски не е регулирано е продавање струја на системот, или на други корисници ( мислам законски, регистрирано)... А твое е право да си произведуваш струја било со соларна енергија, ветерници или нешто друго што не смета на околината...Може да има цака ако имаш до плацот река па имаш воденица или хидроцентрала, да ти побараат надомест за водата, незнам како е точно тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom