Мотор за почетници?

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Кој би бил вашиот избор кога ми можеле да бирате мотор, досега немајќи никакво искуство во МОТОРИ (читај МОТОРИ, а не скутери)?
Дали тоа би било некоја бесна 600ка или 1000ка?
Или пак 250ка ?

Каков тип на мотор би сакале???

Ајде да ве чујам т.е читнам, мое мислење ќе напишам подоцна :)
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Што би ми препорачал мене ? Немам никаква историја со мотори , додуша ни моторче не сум возел... Туку да одговорам на темава , 1000ка ми изгледа бесно...
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Што би ми препорачал мене ? Немам никаква историја со мотори , додуша ни моторче не сум возел... Туку да одговорам на темава , 1000ка ми изгледа бесно...
Под ,,моторче’’ подразбираш скутер?

Имаш до сега возено скутер ???
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Не , ништо. Онака ме интересираше што предлог ќе дадеш.
Прво ти треба желба, па после мотор. Ај да не ја тераме офф топик, ако сакаш уште дискусија пиши на профил :)
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.393
Поени од реакции
2.430
R1 или R6 ,па и CBR RR
 

JerryMK

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
5 мај 2009
Мислења
259
Поени од реакции
12
moe mislenje 125 (aprilia posto se pojaki od drugite) ili nekoj 400cc pa potoa 600 ili 750 ili ako si siguren nekoj 1000 nov motor od 1000 kubika mislam deka e prejako za eden pocetnik ipak 180 ks na nekoj 280 kg e mn :)
 
A

Auditore

Гостин
Aprillia 125cc, доволно додека да научиш да менуваш убаво брзини и стекнеш искуство на кривини затоа што таму нема вртење рачки туку наведнувања после тоа би зел Yamaha R1 и то би било то.
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
kawasaki ninja 250, има (доволно) сила за почетник без да биде "бесен" а и положбата на седење е поприродна отколку на моторите од 600 или повеќе кубика(тркачки). Ова е се разбира за почеток додека навикнеш возење асален мотор, а не скутер. После тоа идат 600+ кубика мотори...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
не појке од 125 кубици двотактно, некои 35-40 кс и крајна 160-180 км/ч на удолнина... шо и да е, за почетник е доволно. Поголемите машинерии 200 достигнуваат многу лесно, а поради недостатокот на искуство доаѓаме до моментот да се случуваат немили настани.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Имаше скутер и инаку од другари шо зимам 125ки онака за кеф за неколку саата.У секој случај кога би купувал мотор за почеток би купил некоја 250ка априлиа максимум до 500 некоја хонда,сузуки.......за почеток е доста.
 
С

Спенсер

Гостин
после веспа/скутер,наречете го како сакате... ја би земал 125че на брзини... да ги научам брзините,ова она... е тек после може на 600ка... директно на 1000че не би идел :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Зависи каков мотор сакаш да возиш ако си за спид / варијанта тогаш Априлијата 125 ка ти е солидна да почнеш како што кажа некој да научиш да менуваш брзини.
Ако си за круисер варијанта тогаш те советувам да земеш најмалку 600ка зошто 125 или 250 ќе ја изгустираш набрзина па требе да купуваш поголем и онака не се дизајнирани за брзински трки па можеш да научиш и на него брзини менување.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
9
Поени од реакции
15
Поздрав дечки !
Планирам да купам "крос" мотор ,па сакам да слушнам ваше мислење.Почетник сум,никогаш немам возено мотор крос ,освен скутер.Планирам да возам по ридови и планини на долги стази,не планирам некој егзибиции со него да правам.Ме интересира која јачина е најдобра и препорачајте некој модел или продавница.Досега како што гледам и нема некој голем избор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom