Мотивација - видеа, песни, слики и цитати

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
На сите ни е потребна мотивација без разлика со кој спорт се занимаваме.

Постојат денови кога мислиме дека не прогресираме и сакаме да се откажеме, токму тие денови кога сме во искушение одлучуваме што понатака, дали ќе продолжиме со истото тепмо како до сега, дали ќе вложиме уште повеќе труд или едноставно ќе се откажеме.

Постирајте видеа/слики/песни или пак цитати кои ве мотивираат да продолжите со она што го правите.

Еве прв ќе бидам јас со едно видео кое има посебно значење за мене од познатиот креатор на мотивациони бодибилдинг видеа, единствениот Zhasni.

И легендарниот Арнолд, кој секогаш знае да ги одбере вистинските зборови.



Десетте причини зошто никогаш не треба да се откажете.

1. Зошто? Мало зборче од каде започнува се. Без разлика дали сте изгубиле фокус или мотивација, секогаш сетете се на моментот кога се запрашавте истото за прв пат. Која и причина да ви падне на ум, е доволна да ве држи како и досега.

2. Осеќате дека одите кон пропаст, без резултати. Грешите. Пробавте десетици диети но сите имаат кратотраен ефект и ви се чини дека нема излез од моменталната ситуација. Учете од грешките! Не дозволувајте тие да се повторат во иднина. Запомнете ги, и корегирајте ги. Само така ќе успеете во вашата замисла.

3. Не го оддавајте целото ваше внимание на негативите. Ако имате недоволно оформени гради, или пак трицепс тоа не е причина за откажување, напротив треба да ви биде мотивација за повеќе макотрпна работа во теретана. Но не ги заборавајте и останатите, повеќе надарени делови.

4. На некому е потребно 3 месеци за резултатите што ги сака, на друг пак 3 години. Не се ограничувајте временски, и преминете преку секој пад со мислата дека еден ден, се ќе се исплати.

5. Не споредувајте се со никого, ниту вашите пријатели од теретана, ниту некој ваш идол.

Вие сте онакви какви што сте, прифатете го тоа или сменете го со многу пот, мускулни болки и целодневно внимание на тоа што јадете. Останува на вас да одлучите што ќе биде.

6. Имајте трпение и разбирање, бидете истрајни. Овој начин на живот не е нешто што се прави за неколку месеци. Овој начин се живее додека имате коски под сите тие мускули. Ако се најдете во ситуација каде ќе се осеќате преморени, и мислите дека не вреди, се лажете само себеси.

7. Не сте сами. Дали преку интернетов, или пак во вашата околина... секогаш има некој што поминува низ истото, верувајте ми. Постојат мал милион на луѓе кои ќе бидат среќни да ви помогнат да ги пребродите моменталните пречки. Јас сум еден од нив, и секогаш имам време за било кој од кајганџиите што го читаат ова.

8. Забавувајте се. Со мислата дека со секој нареден тренинг, вие го менувате вашето тело кон подобро и посовршено, треба да ви претставува големо задоволство знаејќи дека сте постигнале нешто што е само ваше.

9. Ќе наидете на луѓе кои нема да ве подржуваат во она што го работите и ќе се обидат да ве наведат на нешто што вам ќе ви штети, било тоа било ненамерно или намерно од нивна страна.
Без разлика дали тоа ќе биде парче пиза со која ќе сакаат да ја делите или нешто слично.
Ќе ве наречат досаден, на момент можеби ќе се осетите изолиран од останатите и ќе сакате да се откажете од се што досега сте направиле. Но не откажувајте се, тоа што ве прави различен од нив е токму тоа што правите работи што вие ги сакате. Не се форсирајте да бидете добри во нивни очи ако тоа значи да си наштетите на самите себе си. Живејте го животот до максимум, но то ваша воља.

10. Бидете горди на себе си и тоа што го правите. Сите тие жрвувања кои ќе ве направат поздрави и посреќни се патот кон успехот. Ако имате нешто цврсто замислено и имате воља - тогаш ќе ги преминете сите препреки и ќе стигнете до успехот.



По грешка ја избришав старата тема, за среќа го имав мојот пост копирано во компјутер, и пак ја поставив.
Изнинување до сите оние кои ги изгубија видеата кои беа поставени од нивна страна, можете повторно да ги поставите.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Еве и јас најдов некој мотивации незнам колку ќе ве мотивираат но мене ме мотивираат !
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Од Animal постерите ми се најмотивирачки дефинитивно.

Не се чита убаво текстот, неможев да најдам во голема резолуција, ама страшно мотивирачки постери имаат.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Од Animal постерите ми се најмотивирачки дефинитивно.

Не се чита убаво текстот, неможев да најдам во голема резолуција, ама страшно мотивирачки постери имаат.
4:27am... Why Am I Here?
"Why am I not in bed, like everyone else, dead to the world? Why do I do this, live with the constant pain, the suffering, the sacrifice? Why? Because I can. Because pain tells me I'm awake. Reminds me I'm alive. Who am I? I am the wrecker of steel. I am the crusher of mediocrity. I am the face of destiny. I am Animal..."
It starts here. But this is just one journey among many... There is no end. There never is.
"I begin tomorrow. Eighteen weeks in this dark hole. 126 days of pain. 3024 hours of hunger and desire. I'm already counting the minutes, the seconds. When it's over, I'll step into the light. I will shine..."
Until then, you'll live in the shadow, in the darkness, in a place few will ever see... Where ugliness becomes beautiful.
"This place, this darkness... There's no better place to be. This is where the real work gets done. So if you're with me, get that time card and punch in, cuz it's gonna be a long, sweet ride. Be prepared to get your hands dirty. Listen... Hear that silence? Tomorrow it's gonna rock 'n roll. So let's get the show on the road. Let's throw some iron into the fire..."
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Everybody wants to be a bodybuilder but don’t nobody wanna lift no heavy ass weights.” Ronnie Coleman
“It’s a lifestyle – train like there’s no finish line.”

“You focus your mind to train your body and the changes that begin to take place impact your mind as well. Dream it, believe it, and you will achieve it.”
iStockMotivation”Work not to look good, but to make others look bad”

“If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse.”
“Be proud, but never satisfied.”

“If you always do what you have always done, then you will always get what you have always got.”
“It’s not the size of the dog in the fight but the size of the fight in the dog” – Magic Johnson, NBA Star

“Pain is temporary, pride is forever” – Unknown
“Make the most of yourself, for that is all there is of you.” – Ralph Waldo Emerson, Philosopher & Writer

“I hated every minute of training, but I said, don’t quit. Suffer now and live the rest of your life a champion.” – Muhammad Ali, Boxer
“Try and fail is the manner of losers; try and learn is the way of the strong.” – Unknown

“Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret!” – Unknown
“Only the weak attempts to accomplish what he knows he can already achieve.” – Stella Juarez Author

“Failure will not overcome me so long as my will to succeed is stronger” – Micheal S. Kirby
“If you are hurt, whether in mind or body, don’t nurse your bruises. Get up and light-heartedly, courageously, good temperedly get ready for the next encounter. This is the only way to take life – this is also ‘playing’ the game!” – Emily Post
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Еве едно видео од мене, кое МОРА да се погледне.

Иде лето, има уште време да се постигнат нашите фитнес цели. Најдобра мотивација е да го правиш тоа што те прави среќен, па макар тоа да е последното нешто што си го направил.

Train hard or go home!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KRYvuknzubw
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Evan OX Centopani главно голем број од неговите видеа особено оние во кои зборува можам да го слушам цел ден
 

Kajgana Shop

На врв Bottom