Морски аквариум

Член од
5 февруари 2013
Мислења
143
Поени од реакции
105
Веќе подолго време чувам слатководни риби, па сакам да се обидам и со морски. Во план сум да набавам 30-40 литарски аквариум, па сакав да прашам дали некој има искуство со морски аквариум, што треба да се направи, на што треба да се внимава, некој совет, какви и колку риби можам да земам и така натаму :). Поздрав
 
B

BrunoFresh

Гостин
За морски да почниш една наука не е ич едноставна ниту ефтина. Има многу странски форуми само за такви работи и ништо друго. Најдобро е да се разбараш по интернет за такви форуми и да си разгледаш. Од А до Ш имаш таму.
Одржување на соленост на водата, скимери, сумп-филтрација, посебна храна, корали, жив камен, песок, осветлување...курци палци е сето..
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.926
Поени од реакции
3.801
Веќе подолго време чувам слатководни риби, па сакам да се обидам и со морски. Во план сум да набавам 30-40 литарски аквариум, па сакав да прашам дали некој има искуство со морски аквариум, што треба да се направи, на што треба да се внимава, некој совет, какви и колку риби можам да земам и така натаму :). Поздрав

Морски 30-40 литарски????? Да не си заборавил по некоја нула?

Ти ако напраиш со таа литража морски,да те пријавиме на Гинис.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
143
Поени од реакции
105
Морски 30-40 литарски????? Да не си заборавил по некоја нула?

Ти ако напраиш со таа литража морски,да те пријавиме на Гинис.
Зашто да не? Не планирам дома животинско царство да правам во аквариумот, доволно ми е една-две рипки, жив камен, еден мал корал и сето останато што е потребно (сол, песок, филтер итн), знам дека повеќе работа ќе имам, но спремен сум и на тоа :)
А ако видиш малце по сајтовите или јутуб, ќе видиш дека има и луѓе што чуваат и во 15 литра, така да нема потреба да се мачиш во гинис ;)
--- надополнето: 22 јули 2013 во 18:38 ---
И уште нешто, знае ли некој колку чини риба кловн во нашиве продавници?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.926
Поени од реакции
3.801
Зашто да не? Не планирам дома животинско царство да правам во аквариумот, доволно ми е една-две рипки, жив камен, еден мал корал и сето останато што е потребно (сол, песок, филтер итн), знам дека повеќе работа ќе имам, но спремен сум и на тоа :)
А ако видиш малце по сајтовите или јутуб, ќе видиш дека има и луѓе што чуваат и во 15 литра, така да нема потреба да се мачиш во гинис ;)
--- надополнето: 22 јули 2013 во 18:38 ---
И уште нешто, знае ли некој колку чини риба кловн во нашиве продавници?

Многу е скапа опремата...а таа е многу моќна...и поголема два пати од твојот аквариум....така да ако ја купиш таа опрема...сам ќе увидиш дека поисплатливо би ти било 100 литарски аквариум.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
143
Поени од реакции
105
Многу е скапа опремата...а таа е многу моќна...и поголема два пати од твојот аквариум....така да ако ја купиш таа опрема...сам ќе увидиш дека поисплатливо би ти било 100 литарски аквариум.
Секој знае да каже 100 литарски аквариум, ама ајде да те видам, најди простор за него, издвој пари за него, 100 кила живи камења би коштале повеќе него цел аквариум јас како што сакам да правам без самиот аквариум (а имам у план лиен да земам, 100 литарски ти е 500 евра само аквариум и капак)... Во декспорт оаза има такви помали аквариуми (48 литри ако не се лажам), заедно со капакот, сијалиците и филтерот, така да нема да ми треба многу моќен филтер како што ти викаш и дека нема да ми го собира, и ваков фитлер сосема добро би пасувал во аквариумот и нема да прави никакви проблеми


Знам дека има мноогу повеќе работа во помалите морски аквариуми, но како што реков во претходното мислење, подготвен сум на тоа :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.926
Поени од реакции
3.801
Секој знае да каже 100 литарски аквариум, ама ајде да те видам, најди простор за него, издвој пари за него, 100 кила живи камења би коштале повеќе него цел аквариум јас како што сакам да правам без самиот аквариум (а имам у план лиен да земам, 100 литарски ти е 500 евра само аквариум и капак)... Во декспорт оаза има такви помали аквариуми (48 литри ако не се лажам), заедно со капакот, сијалиците и филтерот, така да нема да ми треба многу моќен филтер како што ти викаш и дека нема да ми го собира, и ваков фитлер сосема добро би пасувал во аквариумот и нема да прави никакви проблеми


Знам дека има мноогу повеќе работа во помалите морски аквариуми, но како што реков во претходното мислење, подготвен сум на тоа :)

Брат што знаеш прај....ако имаш читано околу морските аквариуми тогаш ок.....оти јас на времето читав и знам дека се огин опремата и другите пропратни додатоци....а тоа дека ти ќе си тераш со ваква надворешна пумпа од 500ден оставам на тебе.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
143
Поени од реакции
105
Брат што знаеш прај....ако имаш читано околу морските аквариуми тогаш ок.....оти јас на времето читав и знам дека се огин опремата и другите пропратни додатоци....а тоа дека ти ќе си тераш со ваква надворешна пумпа од 500ден оставам на тебе.
Опремата иде заедно со аквариумот јас што сакам да го купам другар, имам јас од слатководниве аквариуми опрема на купче, да беше така ќе си ја ставев таа :D... Ќе зеам сеа некоја книга ќе прочитам околу морските аквариуми, бар дур да не умрат овие слатководниве риби сега што ги имам, многу се, ама никако не ми се даваат :(
 
На врв Bottom