Морал

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Внимателно што посакуваш, може да ти се исполни :)
Ne posakuvam, samo ja sledam voljata... kako e voljata taka neka bide... a taa misla ne ja proizvede mojot racionalen um, se spoiv so voljata i izleze od mene.... i vidov deka kjerka mi e sfinga....

Taman pocnav da go zboruvam vashiot jazik i mora da patuvam nazad sega... ve sakam... se citame :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ne posakuvam, samo ja sledam voljata... kako e voljata taka neka bide... a taa misla ne ja proizvede mojot racionalen um, se spoiv so voljata i izleze od mene.... i vidov deka kjerka mi e sfinga....

Taman pocnav da go zboruvam vashiot jazik i mora da patuvam nazad sega... ve sakam... se citame :)
Јас мислам дека својот сарказам и иронија треба да си ги практикуваш на друго место.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
[QUOTE="MIKI1,

Автоматски споено мислење:




И, кога ќе се издеси тоа „контање„?...
[/QUOTE]
веќе се дешава што би рекол боб дилан Он хајвеј 61 :)
никој ни морал ни ништо почитува , никад ни човек ни држава ,секој си го брани ставот на момент и некој аргумент да биди испадни во право.што вика народот водата на своја воденица
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
[QUOTE="MIKI1,

Автоматски споено мислење:




И, кога ќе се издеси тоа „контање„?...
веќе се дешава што би рекол боб дилан Он хајвеј 61 :)
никој ни морал ни ништо почитува , никад ни човек ни држава ,секој си го брани ставот на момент и некој аргумент да биди испадни во право.што вика народот водата на своја воденица
[/QUOTE]

Да; во демо(н)кратијата, сите се у право! Ами како!
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Јас мислам дека својот сарказам и иронија треба да си ги практикуваш на друго место.
Da... eve i so zena mi....
Mi kazuva neshto u kola ...i vikam kako ti e voljata taka neka bide....
Mi vika sho ti e be fintata....
I vikam... oostaj... nekjesh da znaesh...

Ipsi... moz da si mislish slobodno... dali mislish pravilno e prashanjeto

Ljuboffff
Автоматски споено мислење:

Не да не ми иде, се ежам кога те читам посебно она „библиски глуп“ кога напиша дека си... тука прекинува муабетот со мене!

Глупости пишуваш во скриен обид да ми накалемиш како јас или @Ipsissimus поддржувам(e) педофилија бидејќи велиме дека религиските текстови од минатото не носат морал како што зборуваат денешните верници.
Ова твоето е ниско и неморално, а креваш врева за морал, поточно не ни зборуваш за темава, си тераш некој твој филм!

Бегај таму и ти... научете се да пишувате и јасно да си ги запишувате размислите, не глупости да читаме...
Hepta nema da begam :)

Vo pravo si sosema... treba za moralot da zboruvame....

Eve primer hipoteticka situacija....

Ti i tvojot partner imate dete... devojce...

Ja odgleduvate po vashiot princip nemeshanje nenametnuvanje... sama neka osoznae....

Devijceto polni 18 godini...
Vednash idniot den doagja doma i ti vika tato kje se mazam... zaljubena sum... srekjna sum mnogu...

Ti kje i kazesh kako ti e voljata taka neka bide....

Ti vika no tato toa ne e se... vekje dve godini ja citam i proucuvam biblijata... mi ja dade mojot iden soprug... kje go zapoznaesh eve sega kje dojde...

Zvono na vratata... ti otvarash gledash 55 godishen ...nekoj kako Miki... ili mozebi Miki samiot....

Miki hipoteticki ima dva propali braka pozadi sebe i vekje 4 deca... sega na red e kjerka ti.

Kako ti hepta kje izreagirash....

Dali kje kazesh kako ti e voljata taka neka bide?

Ama ne e se zavrsheno hepta....

Kjerka ti posle edna nedela odi i da se krsti.... za da moze so Miki da se venca...

Pa ti vika te molam tato da prisuvstvuvash na vencavkata...

Ti hepta u crkva kje treba da vlezesh da stoish... popot krst kje ti dade da baknesh... za kjerka ti...

I mene me interesira... dali vo toj moment dodeka mu se priblizuvash na krstot ti kje pomislish.... uhhh moze trebashe da i kazam podaleku od hristijanite?
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Hepta nema da begam :)

Vo pravo si sosema... treba za moralot da zboruvame....

Eve primer hipoteticka situacija....

Ti i tvojot partner imate dete... devojce...

Ja odgleduvate po vashiot princip nemeshanje nenametnuvanje... sama neka osoznae....

Devijceto polni 18 godini...
Vednash idniot den doagja doma i ti vika tato kje se mazam... zaljubena sum... srekjna sum mnogu...

Ti kje i kazesh kako ti e voljata taka neka bide....

Ti vika no tato toa ne e se... vekje dve godini ja citam i proucuvam biblijata... mi ja dade mojot iden soprug... kje go zapoznaesh eve sega kje dojde...

Zvono na vratata... ti otvarash gledash 55 godishen ...nekoj kako Miki... ili mozebi Miki samiot....

Miki hipoteticki ima dva propali braka pozadi sebe i vekje 4 deca... sega na red e kjerka ti.

Kako ti hepta kje izreagirash....

Dali kje kazesh kako ti e voljata taka neka bide?

Ama ne e se zavrsheno hepta....

Kjerka ti posle edna nedela odi i da se krsti.... za da moze so Miki da se venca...

Pa ti vika te molam tato da prisuvstvuvash na vencavkata...

Ti hepta u crkva kje treba da vlezesh da stoish... popot krst kje ti dade da baknesh... za kjerka ti...

I mene me interesira... dali vo toj moment dodeka mu se priblizuvash na krstot ti kje pomislish.... uhhh moze trebashe da i kazam podaleku od hristijanite?
Змисли веган кој гледа како детето му јаде скара, зошто да не му ги скратиме маките и да го прогласиме јадењето месо за незаконско?

Втората суштинска работа е дека да сакаш некого значи да го прифатиш каков што е. Да се обидуваш да го смениш, да му забрануваш нешто или да го присилуваш на нешто значи дека ти на ја сакаш таа личност, туку идејата, сликата што ја имаш за него/неа. Љубовта е безусловна, условите значат дека тебе ти е битно како останатите ќе ја доживуваат таа личност и со тоа ќе ја асоцираат со тебе.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Brishete postovi a :)

Ajde za moralot...

Ajde da ja razglobime vashata potreba za prostitucija :)

Do sega edinstven argument ZA e deka ste introvertni pa ne moz da si najdete deojka za da isfrlite seksualnata frustracija..... toa e licen problem!

Bidejkji ste introverti... i ste si vrzale u krpsc deka e toa fiksna sostojba... ne moz da se transformirate...
.
No mozete... samo treba da sakate....

Izguglajte introvert to extrovert, ne citajte samo krouli sveti spisi...

Eve primer vi najdoff nabrzina... How to Improve Social Skills - From Introvert to Extrovert

Zatoa shto Hepta, ipsi i ostalei.... treba da naucite da sharmirate... a toa se uci!

A eve kako razmisluva tatko na noviot eon....

Mojata kjerka kje si praj kako i e volja... koga kje stane polovo zrela neka slobodno polovo si opshti sobira iskustvo...

No mojata kjerka kje stavi spirala pred da pocne so toa...

Poshto ipsa hepta i ostali dokolku vie mi ja onadite, jas vas ne vi veruvam deka nema da svrshite vo nea...

Poshto ne sakam da se fati semeto na novoto vreme vo nea!

No najdobro za site, koga kje ja vidite kjerka mi so tetovaza krug so Z vnatre na ramoto, podaleku od nea...

No za vashe dobro bidejkji mojata kjerka kje uci borelacka veshtina, i kje bide od mene informirana shto se ima na svetot...

A tatkoto na noviot eon ne e zagrizen, samo dodeka pie pivo navecer razmisluva!

Toa se novite familijarni vrednosti!

Pricina i posledica :)
 
Последно уредено од модератор:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Воздржете се од чет муабети, затоа постојат приватни пораки и држете се до темата. Фала.
Se slagam... privatni muabeti privarno...

A ovde za moralot i sogleduvanje zoshto go ima preku hipoteticki situacii... bidejkji taka se razmisluva pricina i posledica poslikovito...

Bidejkji zaklucivme site deka sme nezreli, za nas decata slikovnici treba....

Eve Hepta kjerka ti vo nova situacija...

Polni 18 godini...

Sledniot den ide i vika tato tato bev na citac na mojata volja.... mi pomogna da svatam deka mojot zivot ovde vo ova telo treba da zavrshi sega... deka sum naucila shto treba vo ovaa reinkarnacija i deka e vreme za pocinka na mojata dusha pred da se vratam pak... i jas osetiv deka toa e vistina tato... se spoiv so voljata...

A ona dishela brzo i sistemot i izlacil malku povekje dmt shamanski ... i dete misli voljata

I ti hepta pak li kje i kazesh kako ti e voljata?

Ajde da debatirame zoshto postoi moralna vrednost...

Deka tatko vi znae oti vo svetot ima zlo...

Ama tatkoto na stariot eon e uplashen... neobrazuvan dovolno... on ne znae kaj segde moze da se krie zloto... a da istrazuva niti vreme ima niti navika...

I zatoa veruva na biblii kuran sveti spisi...

Poshto on ne znae...
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Nov den , nova hipoteticka situacija za moralot... nova slikovnica....

Mora da priznaam deka mi stanuva hobi ova, ushte vi ucam shto moze shto ne da se napishe za da ne mi go izbrishete istoto... pa ajde da vidime :)

Za prostitucijata....

Eve primer kjerka mi...

Ima decko koj shto e so telema... od redot ne go informirale za tetovazata Z vo krug na ramoto...

Eve hipoteticki treba da odite na zurka koncert, ama zensko ko zensko kasni ja doprava frizurata plus majka i i crta na liceto nekoj dizajn interesen i i pomaga so pletenkite....

I deckoto doagja zvoni na vrata, jas otvaram se smeshkam vikam vlezi jas sum Zoran ti mora da si (osoba x) .. bla bla tako dalje...

I go gledam lanceto simbolot i vikam... ooookeej telema znaci....

Ne te prashuvam, ti davam pivo (neotvoreno) ti go odbivash vikash blagodaram ne pijam bidejkji vozam...

Jas vikam aaaaa dobar e.... pomina na test br.1....

I poshto neli jas sum jas... znam za vas sega, te prashuvam direktno....

Telema a....Shto mislish za prostitucijata?

I kako sega vie so mene kje razgovarate?

Ajde da go vodime sega toj razgovor.....

:)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Треба да се запрашаш зошто толку ја спомнуваш педофилијата и проституцијата. Теоретски си можеби поткован но суштината не ја познаваш, а суштината си ти самиот.
И чудните примери се малку... премногу, ако ме мене некој прашува...
По примерите може да се види и моралот на некоја личност и што се му врие во умот... и прашањето е од каде?
Од она што го глеад на тв, од она што го има искусено... или е само фантазија на неговиот заплашен ум?

Бидејќи моралот брзо може да опадне ако човек е во животна опасност!
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
И чудните примери се малку... премногу, ако ме мене некој прашува...
По примерите може да се види и моралот на некоја личност и што се му врие во умот... и прашањето е од каде?
Од она што го глеад на тв, од она што го има искусено... или е само фантазија на неговиот заплашен ум?

Бидејќи моралот брзо може да опадне ако човек е во животна опасност!
Znaci Hepta, dodeka kjerka mi se sprema i kasni a majka i i pomaga....a jas te prashuvam shto te prashav.... ti ova kje mi go odgovorish navistina?

Preku prakticni primeri se doagja do sushtina..... kontemplacija...

Tatkoto na noviot eon ne se plashi... i so toa ima hrabrost da pogledne vo site dupki za da vidi shto se ima na ovoj svet.... ne se plashi hepta....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ова твоето се глупости, а не прашања... :)
Обичен страв ќерка ти да не биде она што ти мислиш дека не треба да биде...
Почни примери и со жена ти... може ќе најдеме заеднички јазик (кога веќе си запнал да расправаш за семејните стравови)!

Не пишувај глупости, хипотетички ситуации не се решаваат, само може да измислуваме сказни - што би било кога би било!

Не можам јас да ти одговорам на овие твои стравови... сам ќе мора да се снаоѓаш ако ќерка ти биде се она што ти не би сакал таа да биде!
Не смееш да и застанеш на патот! Бидејќи ќе те згази ;)

И ова нема врска со темата Морал. Твојот страв твоја ствар... гледај си семејството штом толку им се плашиш и живеј :)
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ve molam zirnete go ova... pa kje vi stane jasno zoshto prashuvam za pedofilija....
Ова твоето се глупости, а не прашања... :)
Обичен страв ќерка ти да не биде она што ти мислиш дека не треба да биде...
Почни примери и со жена ти... може ќе најдеме заеднички јазик (кога веќе си запнал да расправаш за семејните стравови)!

Не пишувај глупости, хипотетички ситуации не се решаваат, само може да измислуваме сказни - што би било кога би било!

Не можам јас да ти одговорам на овие твои стравови... сам ќе мора да се снаоѓаш ако ќерка ти биде се она што ти не би сакал таа да биде!
Не смееш да и застанеш на патот! Бидејќи ќе те згази ;)

И ова нема врска со темата Морал. Твојот страв твоја ствар... гледај си семејството штом толку им се плашиш и живеј :)
Obid da me sprecish hepta a znaesh tocno shto ti zboruvam :)

Eve gledam se cudite shto tolku prashuvam za pedofilija :)

Imashe Ted talk... go zabranija posle nekoe vreme i go trgnaa od sajtot ( ako nekoj ne e informiran za Ted talks nek si izgugla )

Beshe za toa deka pedofilijata e sosema normalna seksualna orientacija i kako takva ne treba vekje da se osuduva... duri i da ja prifatime kako realnost...

eve vi reakcii... https://www.youtube.com/watch?v=RvV2ScBtviU

Tatkoto na noviot eona Hepta si pie pivo navecer i si prati shto se deshava se informira...

Deka toa e rabotata na tatkoto.... da ne mu e strav da vidi shto se ima....

I da bevte roditeli kje znaevte mnogu ubavo deka toa e voljata na tatkoto... sushtinata

A da se ignorira e naivno Hepta... vo angliskiot postoi zborot IGNORENS... neli go koristime za neznaenje...

No IGNORENS znaci neznaenje bidejkji ignorirash da go vidish... a ignorirash bidejkji ne ti odgovara da go vidish i osoznaesh...

A nie go usvoivme strucniot termin... KOGNITIVNA DISIDENCIJA....

Naivno e Hepta... naivno...

Krug so Z vnatre... da ne zaboravime....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Педофилијата не е нормална ствар! Не знам како за тебе може да биде тоа нормална ствар, но добро... секој со своето!
Вистински маж бара вистинска жена, не дете!

Размисли!

Ете и од мене еден хипотетички пример за морал!

Одиш ти на работа.
Жена ти се јавува и ме вика мене бидејќи ти не си дома, да водиме љубов.
Нормално јас доаѓам, покана си е покана.
Но ти, забораваш нешто и се враќаш дома. И нормално, во куќата гледаш расфрлани алишта, врескања од друга соба!
Влегуваш и внатре ја гледаш жена ти и мене како водиме љубов!

Во тој момент што би направил?

  1. Би не претепал/убил мене и жена ти (или ајде само мене, жена е глупо да удираш)?
  2. Би покренал постапка за развод?
  3. Би ме исфрлил мене од куќата, а ќе и простиш на жена ти што водела љубов со други зад твој грб?
Што е морално според тебе во оваа хипотетичка ситуација? Што вели твојот инстинкт и морален статус?
Знам дека ќе залеташ на 3, но размисли!

П.С. Ова е само пример како ништо ова нема да реши во однос на моралот кај човекот! Ти размислуваш за индината, кога ќе пораснела ќерката... а секој ден сме предизвикани во општеството што и како е исправно, посебно меѓу неуки и некултурни луѓе кои газат врз се и сешто, наместо да се, како се вели: витки да знаат да одстапат кога треба ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom