Морал

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Mnogu ubavo kazano... evoluciski e neophodna za da preziveesh....
A pak nie sme socijalni sushtevstva i treba i da igrame fino so drugite za da preziveeme.... deka sami ne mozeme...

Dokolku eve ne mi trebash fizicki, super virtuelen lik si mi za da kontempliram i spodelam misli... pak mi trebash :)

Mislam deka tokmu instaliraniot algoritam od prirodata za da preziveeme nas ne koci, deka toa e strav od smrt.... po mene majkata i tatkoto na site nashi disfunkcii... strav tie da umresh.... strav!

A zoshto ni e tolku strav?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Според мене затоа што еволуцијата не обликувала со таа особина поради ограничените ресурси и конкуренцијата што не опкружувале. Тоа ја вградило себичноста во нас а потребата да се соработува со останатите за да се преживее, создало други карактерни особини, спротивни на себичноста.
..што е само обичен дравинизам и марксизам, запакуван во новоеонската амбалажа. Чисно онака, да не биде препознаен.

Се чини дека бајато-ново-еонците не можат да смислат нешто оригинално па непрекидно битисуваат на туѓи „позајмици„.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали глупоста би била неморална, доколку не беше толку полезна за властодршците?:unsure: Мисла што ми доаѓа секој пат кога досадните глуперди ми зујат над секој пост.

Инаку топло ја препорачувам Психологија на толпата од Густав Ле Бон, методично и егзактно објаснето како толпата реагира на одредени појави, како формира модели на етичка и морална валидација и слично.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тачно; кога никој ништо не те прашува, тогаш имаш навала на мисли по начелото „...Се сетив на вистинската мисла!...„.

Во меѓувреме, отвораш теми на кои немаш што да кажеш.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
A da trgnete na strana zajadlivost ve molam... bash mislev da kontemplirame zaedno... i kreacionisti i darvinisti komunisti i anarhisti....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
...топтан сосе антихристи...:icon_lol:

Ај почни.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Основи људски потреби се Maslow-hierarchy-1024x762.jpg
Кај ми е мене тука интересот. Еден Човек има ограничена енергија ,или работи за себе и ли за заедницата или за друг кој му ја троши енергијата на другиот,во природата има паразити вируси ,така има и луѓе кој живеат на туѓа сметка. Кај е тука моралот .
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Site sme nie glupi... nekoj povekje nekoj pomalku :)
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Основи људски потреби се Прегледај го приврзокот 217034
Кај ми е мене тука интересот. Еден Човек има ограничена енергија ,или работи за себе и ли за заедницата или за друг кој му ја троши енергијата на другиот,во природата има паразити вируси ,така има и луѓе кој живеат на туѓа сметка. Кај е тука моралот .
Би се изненадил колку од тие паразити се директно заслужни за моралните критериуми што луѓето ги поседуваат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не е зајадливост, жива вистина е. Човекот е олицетворение на глупоста.
А како ќе го наречеш ликот на кого му поставувам прашање а он си нема појма и не знае да ми одговори?...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не се сеќавам дека на така именуван лик сум му поставил прашања, ама се сеќавам (има и запис на форумов) дека ти поставувам прашања а ти абер немаш од одговорот...

Ваљда не си ти Исус?...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не се сеќавам дека на така именуван лик сум му поставил прашања, ама се сеќавам (има и запис на форумов) дека ти поставувам прашања а ти абер немаш од одговорот...

Ваљда не си ти Исус?...
За проблем со меморија и сеќавање, обрати се на подфорум медицина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom