Монтажни куќи

Член од
18 март 2008
Мислења
153
Поени од реакции
0
se ubavo i jas sum za kuka ama ne blagodaram za tie pari ke zidam i ke napravam top kuka so top materijali a koj kako misli taka pravi a deka ke ja zavrsis brzo toa e tocno.a i ne se losi kukite odlicni se samo jas bi zidal
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Христијанине, имаш едно иконче како жолто квадратче над просторот каде го пишуваш постот - па лесно ќе стајш слика.

Инаку, јас имам во комшилук кај викендичката во реонот Грашница во Охрид. Топ куќички!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Колку што разбрав, монтажните кукички не можат да се монтираат во урбана средина т.е. град.

Тие се за монтажа на планина, (дрн дрн дрн), да не речам намената им е исклучиво за викендички. Не трчајте многу, прво контактирајте ја општината и одделението за градба, од таму да добиете мислење па потоа да ја монтирате.
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Куќава е од Лисиче, незнаев дека е монтажна, мала е ама интересно изгледа



Ваква куќа би ставил на некоја планина или до некое езерце, многу имам мерак некоја ваква куќа да имам на пример на Тиквешко езеро и само со глисерче да се стига до неа...закон!
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Како што прочитав, кукиве имаат гаранција 50 години?!?!?Ви се верува?
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Квалитетот на живеење кој го обезбедува овој тип на субурбана архитектура е на далеку повисоко ниво од конвенционалната архитектура, која е многу поопиплива на нашава територија. Почнувајќи од самата структура на ѕидовите (лесни прегради изведени од природни материјали, кои допуштаат „дишење“ на ѕидот, со што објектот станува поврзан дел со надворешната средина), преку аспектот на задоволување на термичко-акустична заштита на истиот според најстрогите стандарди, до драстично намалената потрошувачка, како при градење, така и во текот на употреба на истиот. Тоа се објекти кои бараат помало време на изведба, се изведуваат комплетно по „сува постапка“, т.е. нема вградување на материјали кои притоа треба да опфатат еден дел од периодот на изведба за да ги постигнат своите ултимативни својства.

Друга предност е тоа што (земајќи во предвид дека секој објект има времетраење на употреливост), по истекувањето на употребливоста на објектот и при неговото рушење (т.е. демонтирање), не се соочуваме со проблемот на неупотреблив шут од истиот и негова дислокација - уште еден плус во заштедување на време, материјални средства и здравје. Овие објекти, при демонтирањето се расклопуваат на истиот начин како што биле склопени, панелите се носат на рециклирање или освежување (во зависност од оштетеноста) и се повторно спремни за вградување.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ги гледав куќите на сајтот од хот-хот, и искрено да ви кажам многу ми се свиѓаат. Цените се одлични.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Што направи Христијанинот? Се одлучи ли за монтажна куќа. И јас се мислам за такво нешто па ако има некој нешто ново да сподели ок е.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Што направи Христијанинот? Се одлучи ли за монтажна куќа. И јас се мислам за такво нешто па ако има некој нешто ново да сподели ок е.
За жал СЕУШТЕ ништо. Парите не стигаат. Есапот ДОМА и на ПАЗАР не бил ист. Ќе се почека уш некое време.
Поздрав и со повеќе к'смет од мене.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
За две недели :)
Шала.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Moze nekoj da kaze kako se dvizat cenite i kolku kvadratura ke zafaka. I jas sum zainteresiran za vakvo nesto, mislam ne jas tato, posto nema nervozi okolu gradbata, pa de majstori te zaebavaat, de ova de ona. Super kukicki vo sekoj slucaj. Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom