Монтажни куќи

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Зарем не инсталираат сѐ при изградба на куќата?
Инсталираат, ама затоа ти викаат дека пред да почнат да ти градат мора да имаш фунфамент, струја, вода, канализација.....:)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
има еднанфирма што гради монтажни куќи со подобри карактеристики од хот и хот. Со звучна изолација од 54 дб и термоизолација од А+ класа според европски норми, како и сертификат од изис. Е арно ама цената е околу 350€ м2 плус постамент, што значи ќе излезе 400€ м2. И ако на тоа додадеш и комуналии...весела математика;)
 
E

Epsilon

Гостин
има еднанфирма што гради монтажни куќи со подобри карактеристики од хот и хот. Со звучна изолација од 54 дб и термоизолација од А+ класа според европски норми, како и сертификат од изис. Е арно ама цената е околу 350€ м2 плус постамент, што значи ќе излезе 400€ м2. И ако на тоа додадеш и комуналии...весела математика;)

Хот хот мислам е 280 евра од квадрат или грешка сум ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Хот хот мислам е 280 евра од квадрат или грешка сум ?
Така нешто. Беа 300 евра од квадрат, па поради ова Купи куќа Купи стан ги намалија цените на 280 евра од квадрат. Е сега дали сеуште се по 280 евра........, незнам:)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
техноимпекс, според нивно кажување далеку поквалитетни, ама и троа поскапички;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
техноимпекс, според нивно кажување далеку поквалитетни, ама и троа поскапички;)
Јас имам видено едни на Реклама5, мислам дека се викаат Инфинити. По сликите добро работат. Но јас ако би градел монтажна куќа дефинитивно би ги одбрал Хот Хот:)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
И јас без загреан по хот и хот ама бев влегов видов...и некако ми спласнаа импресиите, да не правам антиреклама ама сум бил и во буларт и ми се виде подобро од хот и хот а техноимпекс по нивно кажување се врв
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И јас без загреан по хот и хот ама бев влегов видов...и некако ми спласнаа импресиите, да не правам антиреклама ама сум бил и во буларт и ми се виде подобро од хот и хот а техноимпекс по нивно кажување се врв
Зошто? Што не ти се допадна кај Хот - Хот, а ти се допадна кај другиве?

Исто така ме интересира што направи @Христијанин .........., дали изгради монтажна куќа или не? И ако одговорот е да, како му се има покажано?:)


Иначе вака кога подобро ќе размислам и не се толку лоши монтажниве куќи. Единствено нешто што не ми се допаѓа е тоа што само на дрвени греди се држи целата куќа, а тие со текот на времето се трулат, а и не дај Боже некоја од нив да се скрши/пукне. Исто не ми се допаѓа тоа што ако има поплава куќата ќе биде лом (водоводните цевки се во самиот ѕид кој не е водоотпорен).

Иначе го најдов видеово на Јутуб каде се дејствува со вештачки земјотрес на монтажна зграда (составена од монтажни панели) и на зградава не и се дешава ништо, освен тоа што од внатре пука гипс картонот:)

 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Завршната обработка, она што видов не ме бендиса, искрено а и подот на вториот кат крцка на уште невселена куќа
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене лично кај куќиве многу ми се свиѓа тоа што имаат одлична изолација, што брзо се градат и што не те боли глава од дополнителни трошоци. Но кога вака добро ќе размислиш и не се така евтини..............., 280 евра од квадрат и плус фундаментот ќе те фати 300 и нешто евра од квадрат. Е сега куќите што се здрави, здрави се, но за помалку од тие пари, т.е. за 230 евра од квадрат можеш да изградиш куќа од исоспан, каде плус ќе имаш и сончеви колектори, керамиди Брамак (што е една од најквалитетните керамиди во денешницава) и подземен подрум. Еве го ценовникот за трошоци од блогот sskuka. А сам да градиш обична куќа, ќе те фати уште поефтино:)

http://www.build.mk/?p=7717
 
E

Epsilon

Гостин
Мене лично кај куќиве многу ми се свиѓа тоа што имаат одлична изолација, што брзо се градат и што не те боли глава од дополнителни трошоци. Но кога вака добро ќе размислиш и не се така евтини..............., 280 евра од квадрат и плус фундаментот ќе те фати 300 и нешто евра од квадрат. Е сега куќите што се здрави, здрави се, но за помалку од тие пари, т.е. за 230 евра од квадрат можеш да изградиш куќа од исоспан, каде плус ќе имаш и сончеви колектори, керамиди Брамак (што е една од најквалитетните керамиди во денешницава) и подземен подрум. Еве го ценовникот за трошоци од блогот sskuka. А сам да градиш обична куќа, ќе те фати уште поефтино:)

http://www.build.mk/?p=7717
Не се снајдов баш најдобро, слики нешто од овие build што ги градат куќите?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не се снајдов баш најдобро, слики нешто од овие build што ги градат куќите?
Build е страната на која се префрлени податоците за тоа како ја граделе куќата, зошто блогот sskuka го снема. Иначе еве се подетално опишано низ текст и слики..... http://www.build.mk/?cat=495

И на некој начин искача дека куќа градена со Исоспан (читај бетон градба изолирана со стиропор) е поевтино решение од монтажниве куќи. Е сега колкав е векот на траење на куќа од Исоспан и колку е добро за живеење со оглед на тоа дека сепак е бетон, незнам.

Околу ова со трошоциве би сакал да слушнам/прочитам и мислење од @Let 3 :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Build е страната на која се префрлени податоците за тоа како ја граделе куќата, зошто блогот sskuka го снема. Иначе еве се подетално опишано низ текст и слики..... http://www.build.mk/?cat=495

И на некој начин искача дека куќа градена со Исоспан (читај бетон градба изолирана со стиропор) е поевтино решение од монтажниве куќи. Е сега колкав е векот на траење на куќа од Исоспан и колку е добро за живеење со оглед на тоа дека сепак е бетон, незнам.

Околу ова со трошоциве би сакал да слушнам/прочитам и мислење од @Let 3 :)
На тој блогот, чоеко сам си праи скоро се, и шалова и турва плоча и кошулица и плочки...
зато и иди поефтино оти не плаќа работна рака која може и да е 50% од цената на изградбата. Е сега не секој знае и се разбира во градежни работи, плус, ко ќе платам фирма да ми направи куќа (било каква) добивам и законска гаранција во случај да отпаднат плочки или прокапи кров или негде нешто попушти. Башка, веќе и не смееш во урбанизирани подрачја да градиѓ без фирма, умре време на самоградби или капарени мајстори.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
На тој блогот, чоеко сам си праи скоро се, и шалова и турва плоча и кошуливено ца и плочки...
зато и иди поефтино оти не плаќа работна рака која може и да е 50% од цената на изградбата. Е сега не секој знае и се разбира во градежни работи, плус, ко ќе платам фирма да ми направи куќа (било каква) добивам и законска гаранција во случај да отпаднат плочки или прокапи кров или негде нешто попушти. Башка, веќе и не смееш во урбанизирани подрачја да градиѓ без фирма, умре време на самоградби или капарени мајстори.
Човекот кој инвестира во куќата си ја има сам направено тарасата во дворот и оградата за скали. Друго се му имаат направено мајстори и фирмата Исоспан. Па ме интересира што е најефтино, а најквалитетно............, монтажна куќа или тврда градба, во случајов Исоспан?:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Човекот кој инвестира во куќата си ја има сам направено тарасата во дворот и оградата за скали. Друго се му имаат направено мајстори и фирмата Исоспан. Па ме интересира што е најефтино, а најквалитетно............, монтажна куќа или тврда градба, во случајов Исоспан?:)
Во октомври 2008 г. дојде првиот багер да направи ископ за оградата околу плацот.
Во март 2009 г. на сцена повторно стапија геодетите, го исколчија објектот и направија Протокол. На 23 август започна ископот на земјата за подрумскиот дел.
Од 25 – 26.9.2009 се подготвуваа темелите за делот во подрумот.
Во периодот од 4-7 октомври 2009 се работеше на позицијата
Од 1-4 ноември 2009 се работеше на првата плоча на објектот.
работите повторно продолжија на 25.11.2009 кога се продолжи со поставување на блоковите
работата продолжи следниот ден на 4 март 2010. Еве го напредокот од денес, 5 март 2010
Го објавувам армирањето и бетонирањето на последната плоча со мало задоцнување поради Велигденските празници. Истото се случи на 31 март 2010
Ја комплетирамве столаријата на 6.7.2010
Од 4 октомври почнавме со малтерисување на ѕидовите на приземјето и катот. (2010)
Поставивме хоризонтални олуци на кровот. Монтажата траеше кратко време во периодот од 14-16 март 2011
Во периодот меѓу 6 и 20 април 2011 работевме на поставување инсталации за греење и затоплување
На 8 мај 2011 го изработивме слојот за израмнување на подните површини во куќата или народски кажано „кошулка“.
Во периодот од 24-25 јули 2011 започнавме да го градиме огништето-каминот

He знам дали уште ја гради куќата но дефинитивно предолго трае, од 2008 до 2011. 3 години рачунај имаш обврска да одиш на плац да однесеш донесеш работи, одиш по стоваришта договараш работи контролирашм заштитуваш објектот и материјалите таму.... сето тоа кошта и пари и време а нигде не ти е вклкулирано и на крај му излегува куќата по квадрат како монтажна да ја направил за месец дена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom