Монаштво

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Монаси се лица кои по сопствена волја и по Божjи благослов стапиле во манастир.
«Монах» од старогрчки: μοναχός од μόνος = «еден», или «калугер» од καλό(ς)-γῆρος = «добар старец». Се појавуваат монасите за време на гонењето на христијаните, некои толку свикнале на одвоен живот од другите луѓе што и понатаму останале во пустините. Воглавно постојат два вида на монаштво: анхоретски или пустински; и опстозице. Како Татко на монаштвото се зема св. Антониј Велики и св. Пахомиј Велики. Се поминува извесно време во послушание (искушеништво). Задолжително под нечиј надзор. После се постригува во мала схима и веќе е монах. Поради огромниот авторитет, епископите ги земаат за свои советнници; тоа се сингели, протосингели, и од нив се бираат кандидати за Епископ од монасите. Полагаат три завети при замонашувањето: сиромаштво, безбрачност и беспрекорно послушание. Во манастирот главен е Игумен, а во поголемите Архимандрит, постојат и кај нив напредувања како: монахоѓакон(=јероѓакон), свештеномонах(=јеромонах)и друго. Целта на монахот е да се моли за сите луѓе. Кога црквата била во искушение било од византиските цареви или од други, монасите се јавуваат како бескомпромисни борци и голем од нив и маченички пострадале.






п.с прашање за сите... дали оправдувате монаштво (дали мсилите дека е тоа само бегство или пак е добра работа и пронаоѓање на мир) и дали некоаш би имале храброст да заминете како монах/ина ?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Го оправдувам апсолутно.
Најголем број на случаи за кои сум слушнала е дека наводно луѓето почувствувале потреба да заминат во некој манастир,да се замонашат и да се изолираат од светот.
Исто и голем број наркомани одат по тие патишта зашо немаат друг избор,пробале се.И голем број се лекуваат и се пронаоѓаат таму некаде.

Знам дека се соочуваат со голем број на предизвици,на искушенија..
Имаат неколку месеци каде што не треба да прозборат воопшто и се молат цело време..

Не знам,некако монасите ми се репар за мир и спокој,такви се во очите некако..
А јас да се замонашам :pos:
Премногу ги сакам земските задоволства за такво нешто.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Па да како што кажа Магде , едноставно луѓето трагајќи по својата среќа, спокој или едноставно сакајќи повеќе да го запознаат Бога и да се поврзат со Него, заминуваат во манастир каде ке ги дознаат веројатно поголемиот број од Духовните тајни и ке доживеат сатисфакција и љубов од Бога или едноставно ке го скротат својот Дух и ке го насочат умот на позитивни работи.

Тоа со наркоманите тоа е више трачарење и ширење шпекулации , имено , од кај па народов знае кој луѓе одат во манастир, него ајде да има со што да си ја полни душата, како да се хранат бе мајкому од тие работи озборувачки .. тоа ти е Балкански менталитет.

Зашто да не би се замонашил , имено малку посветување време на Бога би било од голема корист , но како што ке речам ако такво нешто се случи па мислам кога би се вратил од таму каде што ке одам , ке ме знаат од Лисиќе до Сарај и ке ме покажуваат со прст... Не сум за комплетно изолирање од динамичкиот стил на живеење , туку едноставно малку бегање и исфрлање на негативната енергија наметната од општеството.

Интересна тема btw. :smir:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Тоа со наркоманите тоа е више трачарење и ширење шпекулации , имено , од кај па народов знае кој луѓе одат во манастир, него ајде да има со што да си ја полни душата, како да се хранат бе мајкому од тие работи озборувачки .. тоа ти е Балкански менталитет.
Познавам човек,наркоман,што отиде таму а му броеа денови до смрт.
Во ред е сеа чоекот.
Мислам дека му поминаа деновите за искушение и дека веќе е монах.
 
A

ateist

Гостин
монаштвото според новиот завет е целосно НЕОПРАВДАНО

поради жестоките напади на религиозните евреи над луѓето што ја

познавале Христовата Идеологија пак некако се оправдувало

НО само до пред 2000 години значи до Исус христос кој го Укинал Мојсеевиот Религиознен Закон и со тоа сите религии ...всушност издал забрана за формирање нови религии

но после Исус Христос се забранува таква работа оти тоа е кукавичлак и дезертерство


ЕВРЕИТЕ 11
36 Други доживеаја подигрувања и удари, а покрај тоа и окови и темница.

37 Беа каменувани, со пила резани на две, на искушенија подложувани, умираа од меч, скитаа во овчи кожи и во козји кожи; во оскуднот, во неволји, во лоши постапувања,

38 оние за кои светот не беше достоен: скитаа по пустините, и по горите, и по пештерите, и по земните јами.

39 И сите тие, иако се посведочени преку верата, не го примија ветувањето,

40 зашто Бог предвиде нешто подобро за нас: тие да не дојдат до совршенството без нас.

ЗНАЧИ СЕ ГЛЕДА ДЕКА ПРЕД ИСУС ИМАЛО ТАКВИ ИЗОЛИРАЊА КОЈ АЈДЕ НЕКАКО И ДО ИСУС НАШЛЕ НЕКАКВО ОПРАВДУАЊЕ НО ПОСЛЕ ТОА ВЕЌЕ НЕ СЕ ОПРАВДУВА ОТИ БИЛА ПОЗНАТА ХРИСТОВАТА ИДЕОЛОГИЈА КОЈА ЗАБРАНУВА БЕГАЊЕ И ОПОРТУНИЗАМ
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Го оправдувам апсолутно.
Најголем број на случаи за кои сум слушнала е дека наводно луѓето почувствувале потреба да заминат во некој манастир,да се замонашат и да се изолираат од светот.
Исто и голем број наркомани одат по тие патишта зашо немаат друг избор,пробале се.И голем број се лекуваат и се пронаоѓаат таму некаде.

Знам дека се соочуваат со голем број на предизвици,на искушенија..
Имаат неколку месеци каде што не треба да прозборат воопшто и се молат цело време..

Не знам,некако монасите ми се репар за мир и спокој,такви се во очите некако..
А јас да се замонашам :pos:
Премногу ги сакам земските задоволства за такво нешто.
Чек чек чек! Сакаш да ми кажеш дека тој шо сеа се моли за нас пред 2 месеци/години пушел фишче / се пецкал у вена? о_0"
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Чек чек чек! Сакаш да ми кажеш дека тој шо сеа се моли за нас пред 2 месеци/години пушел фишче / се пецкал у вена? о_0"

E не , Изгрев го купија со молитва xD

Шала на страна , стварно тоа се трачарски моабети , нема тука што да се дискутира кој поради која причина станал монах или кој се неговите негативни страни , едноставно сакал да се поврзе со Господа и да го пронајде Духовниот мир, така да тие не се молат за нас туку се молат за спасение на нивната душа, бидејќи како што кажав се обидуваат да се пронајдат, затоа и отишле таму бидејќи никако неможеле да си го објаснат она чуство кое ги терало. :smir:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Чек чек чек! Сакаш да ми кажеш дека тој шо сеа се моли за нас пред 2 месеци/години пушел фишче / се пецкал у вена? о_0"
А демек монасите не се луѓе? Не биле подложени на искушенија?
Аман луѓе се,животни приказни миљон.
И не сите монаси се екс наркомани, и не сите наркомани успеваат да станат монаси, ама сепак одат по манастирите зашто се почувствувале повикани да одат, да се поврзат со Бога, да се вратат од патот од кој скршнале..
И нели покајанието е најбитно во христијанството..
„Покај се и ќе ти биде простено’’
:)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Тоа со џанак монаси - Никој не се родил монах а Бог им простува на сите ако тие побараат прошка.

Он - Монасите освен што се молат и вршат други работа за религијата, тие исто и работат. Вистински работат. Или чуваат овци, кози, крави од кои млекото или го конзумираат или го продаваат па дури и го подаруваат. Друго исто работат на нива, прават икони, пишуваат книги, организираат списанија, хуманитарни акции....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
[zEUs];2509288 напиша:
п.с прашање за сите... дали оправдувате монаштво (дали мсилите дека е тоа само бегство или пак е добра работа и пронаоѓање на мир) и дали некоаш би имале храброст да заминете како монах/ина ?
- на преподобниот Антоние, додај го и Макарие: тие двајцата се основачи на монаштвото, некаде во раниот 4-ти век по Христа.
- да, монаштвото е бегство не од реалното живеење и реалните проблеми, туку бегство од Светов (Свет=сето зло во Светов).
- монаштвото значи живеење по тројниот совет: без брак, без имот и во послушност/служење на браќата/сестрите во Христа.
- монашкото живеење се одвива во изолирани комплекси-манастири, редовно изградени во чиста природа, оти само во таков мирен амбиент, човекот е nаjблизок до Бога, т.е. Бог се јавува само таму каде има мир-значи, монашкото живеење воедно значи и стекнување духовен мир-мир со самиот себе и мир со целата Вселена.
- не може секој поединец да биде монах-затоа и постои искушенички период. Кој е навистина скроен за монах, него Бог ќе го повика и таквиот поединец ќе остане во манастир.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Лично јас мислам дека нема потреба од замонашувањето и општо монаштвото.
Некој да живее изолирано од светот и цел ден да се моли за спас на негова или друга душа на бога, поради тоа што слепо верува во бога и мисли дека е поблиску до него мислам дека нема потреба.
Ако сакаат да помагаат на луѓето тоа подобро ќе го направат ако секој ден се меѓу нив и се обидуваат да им помогнат во разни неволји. Тоа не можат да го направат ако се молат за нив во манастирот.
Ако веќе одиме по логиката да живееме како што мислиме дека налага религијата, мислам дека ќе се осетат луѓето поблиску до бога ако се соочат со искушенијата кој ги носи животот, предизвиците, солидарноста према луѓето, почитување на моралните вредности и ангажирање за создавање подобра околина околу нив. Мислам дека тоа е поадекватен начин за постигнување на целта, а тоа е живеење на живот кој човек може да се пофали дека преживеал и придонел за околината во овие тешки времиња. Во светот има многу луѓе кои им треба помош, со ангажирање во разни организации па и индивидуално можеме да им помогнеме. Тоа каде каде е подбро него да се изолираме на место каде мислиме дека сме поблиску до бога и со молитвите ќе помогнеме на некого.
Мислам дека монасите имаат строго одредено што смеат да корисат во манастирот, а што не, а со тоа мислат дека се казнуваат и дека покажуваат понизност пред бога со цел да му докажат дека му се лојални. Сметам дека лојалноста повеќе ќе ја докажат надвор во светот меѓу луѓето очи во очи пред сите предизвици и искушенија кои ги носи животот. Соочувајќи се со злото во светот и ангажирајќи се да се подобри околината мислам дека повеќе ќе докажат што сакаат да постигнат отколку во манастирот.
Ова го мислам за монасите кои навистина одат во манастир за да ги постигнат тие цели.
За монасите кои веќе живееле нормално и поради проблеми и разни несреќи кои ги имале во животот отишле во манастир да најдат мир тоа е веќе друго.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
dali ima bibliski citat kade isus go propovedal celibatot.t.e monastvoto?
po moe razbiranje ako se podrzuva celibatot, t .e. monastvoto. togas treba da se potisnuva sex ,zelbi koi za cocekot toa e fizioloski problem vo koj ne moze da opstane,
kade isus go propovedal monastvoto.? kade rekol da se zamonasuvate.?, i sto bi bilo ako site resime da se zamonasime zboruvam ako site resime da ziveeme takov zivot da mu se posvetime na boga sto bi ostanalo od toj narod,,pak ke naglasam ako resat site da se zamonasat, togas bi doslo do izumiranje na covestvoto ili na taa odredena zaednica koi go sledi toa ucenje .zarem ne e taka.:sneaky:
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
dali ima bibliski citat kade isus go propovedal celibatot.t.e monastvoto?
po moe razbiranje ako se podrzuva celibatot, t .e. monastvoto. togas treba da se potisnuva sex ,zelbi koi za cocekot toa e fizioloski problem vo koj ne moze da opstane,
kade isus go propovedal monastvoto.? kade rekol da se zamonasuvate.?, i sto bi bilo ako site resime da se zamonasime zboruvam ako site resime da ziveeme takov zivot da mu se posvetime na boga sto bi ostanalo od toj narod,,pak ke naglasam ako resat site da se zamonasat, togas bi doslo do izumiranje na covestvoto ili na taa odredena zaednica koi go sledi toa ucenje .zarem ne e taka.:sneaky:
"Dobro e covekot da ne dopre zena. Sepak, zaradi bludnosta neka sekoj ima svoja zena i sekoja (zena) neka ima svoj maz.....No toa vi go velam kako dozvola, ne kako zapoved...sekoj ima svoj dar od Boga, nekoj vaka, nekoj onaka. Na neozenetite i vdovicite pak im velam dobro im e ako ostanat kako mene. ako pak ne mozat da se vozdrzat, nea se zenat, mazat. Podobro e da se zenis otkolku da plamtis " (spored I Korintjanite 7, 1-9)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
dali ima bibliski citat kade isus go propovedal celibatot.t.e monastvoto?
po moe razbiranje ako se podrzuva celibatot, t .e. monastvoto. togas treba da se potisnuva sex ,zelbi koi za cocekot toa e fizioloski problem vo koj ne moze da opstane,
kade isus go propovedal monastvoto.? kade rekol da se zamonasuvate.?, i sto bi bilo ako site resime da se zamonasime zboruvam ako site resime da ziveeme takov zivot da mu se posvetime na boga sto bi ostanalo od toj narod,,pak ke naglasam ako resat site da se zamonasat, togas bi doslo do izumiranje na covestvoto ili na taa odredena zaednica koi go sledi toa ucenje .zarem ne e taka.:sneaky:
Христос не проповеда со зборови за девственоста, тој проповеда со Својот живот. :)
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Богами, уште некое време ако не фатам женска тоа ке ми биде резервна опција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom