Моменти од детството што ќе ги паметите

Член од
27 март 2009
Мислења
1.051
Поени од реакции
112
Епа,фино лепо,моменти од детството што ќе ми паметите,што ви останале во сеќавање,што се врежани во вашето срце...
СЕ ИЗВИНУВАМ ако има ваква тема..колку што ме држат очите барав..не најдов..ако има..слободно оваа нека оди во канта...
 

Afro Samurai

Nicotine Desperado
Член од
12 август 2009
Мислења
83
Поени од реакции
5
Koga mi ja kupija prvata kolicka Ferrari Modena...
Koga me fukna konj u glava...
Koga vidov Ford Mustang za prv pat...
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.783
Поени од реакции
1.554
Кога скокавме у дворови,кога игравме фудбал 24/7,кога крадевме цреши,кога заебававме луѓе...не ми текнува уште, а и нејќам да ми текнат да се навратам у детството криво ми е МИ ФАЛИ.:kesa:
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.607
Поени од реакции
5.016
Еххх,како помал цело време на улица игравме,криенка...разни игри игравме...ми се плачи кога ми текнува...
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Првата тепачка на 5 години...истепав едно дете постаро од мене 3 години:fajt:
Коа си ја дупнав глаата од скала:pipi:
Првата утакмица во 1997
Има уше нешо само не ми текнува...
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Сега вака што ми текна одма 3-4 одд бев отидов кај комшиата ми го даде пиштолот демек празен репетирав у направив дупка во ѕидот :icon_lol: озбилно не се зафркавам
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Кога се роди мојата помала сестричка ......игрите и дружењето со неа
Првиот училишен ден.....
Прошетките со тетка ми.....
И уште мн мн што сеа не ми текнуваат :wink:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.692
Поени од реакции
2.355
-Koга учев да возам точак на безпомошни тркала и пресреќна дека возам првиот пат се удрив во бандера,а вториот пат паднав на едни шипки.
-Во забаваче кога мислевме дека Господ слегол на земјата, а то уствари беше оџачар.
-Во градинка кога се слеквевме :pos: ова богами не се заборава.
-Во четврто одделение, Пелситер на екскурзија кога се склизав на истурената кока-кола и паднав пред едно 20тина деца..
-Кога напикав топчиња стиропор во нос.
-Кога се качив на тераса со едната нога надвор зошто сакав побрзо да појдам кај мама, ваљда мислев дека можам да летам..
толку:toe:
 
Член од
19 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
23
Деновиве сум нешто послободен па малце повише сум дома и така додека една вечер си седев у дворот и ги гледав децата од маалото мое како си играат криенка се присетив на времето кога јас бев дете и колку само тогаш ми било убаво. Барав ваква тема не најдов и незнаев ни каде да ја почнам па затоа во општи муабети ја почнав. Целта на темава е да си ги искажете сите интересни случки кои ги памтите од вашето детство, што тогаш ви се допаѓало а што не. Мене искрено најмногу ми се полнеше душата кога ќе го ’напрчевме’ некој да мижи на криенка повеќе пати по ред, а најмногу мразев кога некој плачеше на такви игри и најчесто одеше дома па ќе се врати со мајка му или татко му и не караа они, тоа ептен педерски ми беше :icon_lol:. случка која дефинитивно нема никогаш да ја заборавам е кога ги скршив двете раце наеднаш... толку од мене во кратки црти. :) Сеа чекам нешто од вас... па да се посмееме сите заедно :icon_lol:
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.129
Поени од реакции
3.685
Има многу интересни случки само едно е трагично во моето маало децата од по 10 години се затвараат дома пред компјутер јас на тие години сум играл фудбал баскет како стока сум трчал без престан по 2-3 сати

он топик : секогаш ке го паметам летно време беше се собравме копиљаците од маало сите моја генерација по 11-12 години бевме и има една будала у мое маало го викаат Роде човекот е со документ улав :) досадно ни беше се собравме и ајде да го зафракаваме малце но не знаевме дека до толку ќе се збудали чоекот :D почна да не брка има фичо почна со фичото да не брка на едно другарче му ја скрши ногата т.е го прегази будалата од тогаш на памет не ми е текнало да правам такви глупости хааха :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.538
Има многу интересни случки само едно е трагично во моето маало децата од по 10 години се затвараат дома пред компјутер јас на тие години сум играл фудбал баскет како стока сум трчал без престан по 2-3 сати
Пред некоку месеци минував низ нас. Аеродром и видов неколку дечиња на предшколска возраст како играат со топка.
И им велам, бидејќи за нив сум стар чикица: Зошто дечиња играте со топка? Зошто не одите дома и да си играте фудбал на компјутер?
Еден малечок, на 4 - 5 годишна возраст ми одговори:
Јааа.., па да си ги расипеме очите!
Паднав од смеење...
Оваа тема ќе биде пол погодок
 
Член од
19 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
23
Има многу интересни случки само едно е трагично во моето маало децата од по 10 години се затвараат дома пред компјутер јас на тие години сум играл фудбал баскет како стока сум трчал без престан по 2-3 сати

он топик : секогаш ке го паметам летно време беше се собравме копиљаците од маало сите моја генерација по 11-12 години бевме и има една будала у мое маало го викаат Роде човекот е со документ улав :) досадно ни беше се собравме и ајде да го зафракаваме малце но не знаевме дека до толку ќе се збудали чоекот :D почна да не брка има фичо почна со фичото да не брка на едно другарче му ја скрши ногата т.е го прегази будалата од тогаш на памет не ми е текнало да правам такви глупости хааха :D
За првиот дел потполно се слагам со тебе. и брат ми е 10 години по цел ден седи на комп. или пред тв не можам да го истерам од дома а јас на негови години дома не си идев.
иначе и мене и другарите мои не има бркано еден со ренолче. и тоа за нова година бевме на серенада кај едни школски а тој комшија му беше и му пукавме петарди у дворот и пред врата и човекот будала излезе и не бркаше ние у еден двор се скривме и после со такси си отидовме до дома :icon_lol:
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
691
Поени од реакции
1.866
Еј Перо погледни улице колко су празни
а сеќам се к'д мала вриеше од генерације разни,
сеќам се ми какво детство имасмо
по цел д'н на улицу се свирасмо, б'ш беше забавно,
а с'га свако дете пред компјутер дреме
земе маус у руке и такој му проваѓа време,
нема дилеме ми смо боље детство имале
овој ми с'га изгледа вештачко што од запад наметнале.
па ми смо знале и играле соде на ќар
немамо ситку с'с џитку за мачке по булевар,
на тротоар играсмо сликичиња на зимачку
лупасмо клик-клак, организирасмо фер тепачку,
играсмо на ќар семке, с'с мермер бутасмо тапе
криву магарицу и бам-бам док не се скапе,
да капе некој денар продавасмо липу и флаше
па брат кажи колко боље беше детство наше,
па соберемо се деца раја, летимо змаја
на флипери од сабајле до вечер тамо сам спаја,
колко паре сам даја, и жмурку на топку играсмо
од хартију фишеци правесмо па с'с цевку дувасмо,
а т'га не е како с'га немаше компјутер, ни па сони
памту дека по цел д'н си га возеше точак пони,
разни детски фазони, по улице пакле собирамо
небирамо кој и да пројде у нашу малу се дирамо,
а сеќаш ли се колко беље правесмо на комшие
тропасмо по врата, па кој куде види се крие,
док спиев шкртасмо по ѕидови на зграде
правесмо бункери, по башче клашче, прашче се краде,
памтиш ли к'д играсмо фудбал мала на малу
да не се фалу тепасмо ги сви како од шалу,
па соберемо паре сви за сунчоглет братски
за да има што да грицкамо на стадион гратски,
па идесмо на кошарку да га бодримо Куманово
осамиљаде у салу слушасмо се до Катланово,
Куманово! т'к имаше најгласну навивачку групу
град на кошарку, а Кумани шестти играч од клупу,
у продавницу купу на постари такој се поштуе
с'га нема шансе да те послушав уопште не ги чуе
али што е туј е направимо си ретроспективу
за наше природно детство на кое с'с понос му се диву.
http://www.youtube.com/watch?v=uBwlje0X3zY

Целава ситуација опишана во 3 минути...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.754
Многу е исфорсиран тој муабет како денес децата седеле само пред компјутер... Кај нас у маало не е така можам со сигурност да потврдам. Брат ми има 9 години не можеш да го прибереш од надвор, ги играат сите игри кои и ние ги игравме ко деца.

Што се тиче моја случка од детство која би била интересна, мене најинтересно ми било крадење од дворови :D А уште поинтересно коа ќе ве фати „човекот“ и после му бегате :D
--- надополнето: 24 мај 2012 во 15:33 ---
Граница. Колку бев проклето добар во тоа. А сеа уствари ни на правилата не можам да се сетам :D
Па и не се нешто комплицирани правилата :D Еди бркаат и чуваат граница други бегаат и пробуваат да згазат во границата :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom