Молитви

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Samo sakam da dodadam deka nie ne mozeme da go vidime MASTER PLANOT na Bog, pa cesto za nesto sto mislime deka e dobro za nas ke se ispostavi deka ne e taka. Taka da koga nekoj molitva ne nie uslisana, moze da znaci deka Bog ne stiti od nesto ili ne poucuva.Zatoa treba da se ima doverba vo Bog.
Molete se i cuda ke vi se slucat!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Се молам помалку да има вакви како тебе тескогради, а повеќе со отоворен ум и широк поглед на нештата.
Се молам, но не на бог, ниту на ѓаол, ами се молам, онака, бидејќи мора тоа да се случи за да се излезе од тесноградоста и скудоумноста на глобално ниво.
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Молитва за смирување на скарани

Човекољубив Господи, Царе на мирот, Христе Боже наш, Ти ја урна преградата на непријателствтото и им го даде Твојот мир на луѓето, за да живеат по Твојата волја и да му се радуваат на вистинскиот живот.Ти ни заповеда да се сакаме еден со друг и да има мир меѓу сите луѓе, особено меѓу оние што го познавале вистинскиот Бог, Отецот на љубовта.Ти рече :Блажени се миротворците, зашто тие ќе се наречат синови Божји.Се покорувам на твојата света волја, Ти се молам,Владико, дарувај им мир на Твоите чеда (имињата) што се скарани.Просвети го нивниот разум со Твојата светлина и стопли им ги срцата со Твојата љубов, за да не дозволат злото да ги овладее и да ги оддалечи од Тебе.Стивни ја во нив расправијата и изгони сите соблазни за разномисленост.Вкорени го во нив стравот од Тебе, за да не се погордеат нивните срца и да не бараат одмазда.Дај им го она што, служи за мир и взаемно поучување, зашто многу е убаво и многу пријатно кога браќата живеат заедно и во мир.Не оставј ги и натаму скарани; ослободи ги од робувањето на човечкиот непријател, приведи ги во Твојот мир и спаси ги. Поткрепи ме и мене да бидан постојанен во нивното смирување, за да ја исполнувам Твојата волја за зголемување на мирот и љубовта меѓу Твоите луѓе, да ја запознаам радоста на миротворците, што Ти ги нарече синови Божји.Ти си нашиот мир.Тебе Те прославуваме заедно со Отецот и Светиот Дух, сега, секогаш и во вечни векови.Амин.

Молитва кога сме во душевни таги и маки
(Од молебните канони кон Пресвета Богородица)
I
Пресвета Богородице, спаси не.
Опфатен сум од многу беди, при Тебе прибегнувам и барам спасение; о, Мајко на Бога, Словото и Дево! Спаси ме од тешките горки зла.
Жални напливи бурно ја заплискуваат мојата смирена душа и темни облаци на напастите ми го покриваат срцето,но Ти, Богоневесто, која си ја родила божествената и предвечна светлина, засветли ми радосна светлост. Ти се молам, Дево, која си го родила Спасителот и Бога, да се избавам од горките страданија, зашто сега при Тебе прибегнувам и пред Тебе ја простирам својата душа и мисла.
Бурни напасти ме брануваат и тажни узбуни ме потопуваат,Владичице, но побрзај и пристигни,подај ми ја раката помошничка, и топла заштита и застапништво.
Ти се молам, Дево, да го остраниш бурниот душевен немир и тага, зашто Ти единствена пречиста богоневесто си го родила началникот на тишината, Христа.
Пречиста Божја Мајко, тажни облаци ја покрија мојата непокајана душа и срце и ме водат кон помрачување,но Ти, која си ја родила недостапната Светлина, растерај ги далеку со духот на Твојата боженствена молитва.
Спаси ги, Богородице, од неволји твоите раби, зашто сите ние, по Бога, при Тебе прибегнуваме како при неразурнива стена и застапница.
Исповедувам дека си утеха на неволите, знам дека си целителка на немоќните,признавам дека си пресовршена урнувачка на смртта,проповедам дека си неисцрпна рака на животот и на сите кои се во неволја си брза заштита.
Највоспенава Дево, ме опколија животните бури како пчелин рој,стрелите на жалоста го рануваат моето срце, но ти си моја помошничка и заштитничка.
Чиста Дево што си го родила Виновникот на веселието,дај ми ја твојата нетлена радост и исполни ми го срцето со веселост.
Погледни со своето милостливо око на моето озлобение и со својата милост избавиме од лутите напасти,од повреди, нечистотии и искушенија.
Богоневесто,која си ја родила боженствената и предвечна Светлина,растерај ја маглата на моите прегрешенија со твојата светлина.
Пречиста Дево, поради добросрдечноста на твојата милост,не презирај ме мене којшто загинувам од бурата на животните бранови,но подај ми рака помошничка,бидејќи сум притеснат од животните злоби.О,Дево,Владичице, ние те придобивме како стена за прибежиште и за совршено спасение на душите, ти си избавителка од неволјите, со твојата прошка сите се радуваме.И сега спаси ме од страданија и неволји.
Пречиста Дево! Лоши работи,таги и нужди ме нападнаа, од секаде ме опколија животните маки напасти и искушенија, но Ти застани пред мене и заштити ме со твојот силен покров.
Дево! Исполни ми го срцето со радост,зашто ти во својата утроба си ја примила полнотата на радоста и истребителот на греовната тага.
Пречиста Дево,пристаниште дадено за да те најдеме во бурите,во тага, радост и веселост,во неволјите брза помош,во бедите избавителка и во искушенијата водителка.
Дево! Биди ни пристаниште,застапништво и неразрушлива стена, прибежиште,покров и веселие за сите коишто прибегнуваме при тебе.
Пречиста Дево! Кај кого друг да прибегнам? Каде да одам и да се спасам? Какво прибежиште да најдам? Каква топла заштита? На тебе се надевам, само тебе те фалам и само при Тебе се осудувам да прибегнам.
Прими ги моите бедни молитви и не презирај го мојот плач, солзи и воздишки, но како блага заштити ме и исполни ги моите прозби, зашто се можеш како Мајка на Севишниот Владика Бог, само ако го удостоиш со внимание моето покајано смирение.

II
Најсвета Богородице, не оставај ме во текот на мојот живот, на човечка закрила не оставај ме, но сама заштити ме и помилуј ме.
Кога прибегнувам под Твојот покров, света Дево Богородице, знам дека ќе добијам спасение, зашто ти чиста,Дево,можеш да ми помогнеш.
Никој којшто прибегнува при тебе не излегува посрамен, чиста Дево Богородице, но бара благодат и со молбата добива дар за полза.
Секој притекнува таму кајшто наоѓа спасение, а има ли друго такво прибежиште што ги закрилува нашите души како Тебе,Богородице?
Најнепорочна Владичице, погледни на молбата на Твоите слуги, отфрли ги маките и отстрани ни ги тагите, зашто единствено Тебе Те имаме како моќна поткрепа и го придобивме Твоето застапништво; да не се посрамиме кога Те повикуваме; побрзај да се молиш за нас коишто со вера Ти викаме: Радувај се,Владичице,Ти си помош,радост,закрила и спасение на нашите души.
Преблага Мајко на Севишниот Бог, Ти се застапуваш за сите коишто со вера прибегнуваат под Твојот силен покров, зашто ние грешните, коишто сме обременети од многу гревови, немаме (освен Тебе) пред Бога друг постојанен избавител.Затоа приклонуваме пред Тебе: Избави ги Твоите раби од секаква несреќа!

III

Под Твојата милост прибегнувам, Богородице Дево, не презирај ја мојата молитва во тага, туку избавиме од неволјите, како единствена чиста и благословена.
Сета надеж ја полагам во Тебе, Мајко Божја, запази ме под Твојот покров, АМИН.
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Моливи

Молитва за отфрлање на погубното влијание на лукавиот

Господи Исусе Христе, Боже Спасителу мој! Дај ми мене недостојниот Твој слуга, скрушение и освестување на срцето, да за да Ти се молам умилно со чиста молитва, да го истријам списокот на моите гревови.Изгасни го, Господи огнот на моите страсти и избави ме од неизгасливиот оган! Знам, дека секојдневно и во секој час Те огорчувам и разневувам, но Твоето долготрпение ќе го надвладее моето лукавство.Господи,Боже на добротата и милосрдието, спаси ме од лукавите мисли, со коишто ме запрашува и навева непријателот, за да ја угнетува мојата душа. Закани му се, Христе, со Твојата сила, којашто им заповеда на морските бранови! нека се обесили и протера далеку од мене, Твојот слуга.Зашто тој секој ден приложува кон мене нови замисли на своето лукавство, за да завладее со мојот слаб ум, да ме оддалечи од Тебе и од Твоите спасителни заповеди. Многумилостив Владико, Господи, истерај го од мене тој лукав дух со сите лоши мисли и намери, за да Те воспевам и прославувам со Твојот беспочетен Отец и со благиот и животворен Твојо дух, сега секогаш и во вечни векови! Амин.

Секојдневна исповед на гревовите

На Тебе, мојот Господ и Создател, Единствениот Бог,Кого Го прославувам и на Кого му се поклонувам во Светата Троица-Отецот,Синот и Светиот Дух, ги исповедам сите мои гревови што сум ги направил во деновите на мојот живот и во секој час, со дела, зборови,мисли,гледање,слушање, со сите сетива душевни и телесни, со кои Те разгневив Тебе, мојот Бог и Создател, а на моите ближни им направив неправда и зло.За сите овие гревови жалам, признавам дека сум виновен пред Тебе, мојот Бог, имам желба да се покајам,Господи,Боже мој, со солзи и смирено Ти се молам, помогни ми. По Твоето милосрдие прости ми ги прегрешенијата и ослободи ме од нив, зашто си благ и човекољубив.

Молитва кон ангелот чувар

Ангелу свет., ти ја просветуваш мојата несреќна душа, ти се молам, не отстапувај од мене поради мојата невоздржливост.Не дозволувај му на лукавиот демон да владее во мене. Закрепи ја мојата слаба рака и упатувај ја кон спасение. О, свети ангелу Божји, чувару и покровителу на мојата несреќна душа и на моето грешно тело, прости ми се со што сум те нажалил во сите денови на мојот живот.Ако сум згрешил во изминатата ноќ, закрилувај ме во денешниов ден и запазувај ме од секакво ѓаволско искушение, та со никаков грев да не Го разгневам Бога.Моли се за мене на Господа да ме утврди во страв пред Него и да ме направи достоен слуга на Својата благост.Амин.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Ти Улген, ги создаде сите луѓе
Ти на сите нам ни даде стада
Не дозволувај да не снајди несреќа
Направи не способни да се одбраниме од злото
Не ни го покажувај Кермеса*
Не не предавај во негови раце
Не ги осудувај моите гревови

(Молитва на алтајските шамани)
*Кермес - зол дух
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Наштимувај се со утринска молитва за да не свириш фалш преку целиот ден!
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ako sakate da vi se ostvari zamislenata zelba:

"Se e okoncano spored nebesniot poredok...Ti blagodaram Gospode!"
(Mokta na podsvesta,Dzozef Marfi)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Молитвата упатена спрема Господ не треба да биде како стихотворба, која ќе ја кажеш наизуст и со тоа си го завршил своето. Напразните повторувања и многуте зборови донесуваат само поголема осуда.
Примерите кои ги видов погоре асоцираат на тоа.
Молитвата треба да доаѓа од срце...Бог ќе ја чуе секоја молитва побарана со вера. Клучот е во постојаноста...христијаниот кој ревно моли..ќе биде услишен.
Молитвата на праведникот му е мила на Бога...тој нема да ги одврати очите од неа.
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
sveta terezo na deteto isus seti se na tvoeto vetuvanje uste dodeka bese na zemjata deka ke pravis dobrini na lugjeto i izlijgo vo izobilstvo boziot blagoslov kako dozd od mirizlivo i isprosini ja blagodata na koja sto se molime.

sveta mario bogorodice moli se za nas gresnicite sega i vo smrtniot cas amin

raduvaj se mario blagodatna gospodi e so tebe blagoslovena si ti megju zenite i blagosloven e plodot na tvojata utroba amin
 

swallow

UrBaNeBoY
Член од
27 септември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
0
Го молам бога кога ми е тешко и кога се осеќам несигурен но го молам со свој (искрени) зборови а молитва употребувам кога сум задоволен. амин
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Ako sakate da vi se ostvari zamislenata zelba:

"Se e okoncano spored nebesniot poredok...Ti blagodaram Gospode!"
(Mokta na podsvesta,Dzozef Marfi)
Tocno, ne treba nisto da se bara tuku da se zablagodari odnapred.
No, vo slucaj na vistinska potreba i vistinska vera, ostvaruvanjeto ke dojde bez ogled na zborovite. No, toa ostvaruvanje moze da ne bide nimalku kako sto sme zamislile nie tuku Toj. No utehata nema da izostane.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
se molam sekoja vecer pred spienje ...si ja kazuvam oce nas.... ubavo mi e da se molam.....a i koga mi e tesko mnogu mi pomaga.....
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
“О!, Господи, големи се моите гревови!
О! Боже кој што не те познавам големи се моите гревови
О! Богињо која не те познавам, големи се моите гревовои
Човекот ништо не знаи, не знаи ни дали греши ни дали добро чини
О! Господару мој, не отфрлај го слугата свој, Моите гревови се седум пати по седум
Избави ме од гревовите!“

Вавилонска молитва кон Мардук и останатите богови.
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
“О!, Господи, големи се моите гревови!
О! Боже кој што не те познавам големи се моите гревови
О! Богињо која не те познавам, големи се моите гревовои
Човекот ништо не знаи, не знаи ни дали греши ни дали добро чини
О! Господару мој, не отфрлај го слугата свој, Моите гревови се седум пати по седум
Избави ме од гревовите!“

Вавилонска молитва кон Мардук и останатите богови.
Барем си искрен дека не го познаваш Бог (а толку многу се трудиш ширејќи пропаганди овде). Простено нека ти е... и не греши повеќе...
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Се молам. Знам ја „Оче Наш“ и некој други заборавив името.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom