Молитви

Дискусија во форумот 'Религија' започната од ThA-BiTcH, 24 јануари 2006.

 1. IGI

  IGI Il Corvo

  Член од:
  12 февруари 2006
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  4
  Bash citav pred nekoj den negde, napravile ispituvanje so bolni luge. Za pola od niv se molele drugi luge, a za pola od niv ne se molel nikoj. Na kraj zaklucile deka molenjeto nema nikakov efekt za tie da ozdravat pobrzo. Duri i pogolem bil procentot na tie sto ozdravele bez moliteli.:icon_mrgr
   
 2. Infra

  Infra Мојот Пастир

  Член од:
  26 ноември 2005
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  2
  Интересно е тоа што секогаш луѓето се молат за одредена намена, еве како што и самиот кажа, пр. некој да оздрави. Во молитвата секогаш да го бараме Божјото водство, и тоа што тој го има за нас како план, зашто ние размислуваме со човечки памет, кој сите знаеме дека е ограничен. Не секогаш она што во моментот ни се чини дека е лошо е навистина лошо. „Секое зло, за добро!„ За она што нам ни се чини дека е неправедно, еден ден ќе сфатиме дека така било подобро за нас! И на крај, според човечките размислувања, секогаш ќе речеме дека подобро е некој да преживее, отколку да умре; но важно е КАКО ќе живее!

  „Каква ќе му биде ползата на човекот, ако и сиот свет го добие, а својата душа ја загуби? ...„ - Ев. Марко 8:36
   
 3. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.038
  Trebalo da zrtvuvaat po eden brav za sekoj bolen, na Astarte.
   
 4. Infra

  Infra Мојот Пастир

  Член од:
  26 ноември 2005
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  2
  Кога се молиш, моли се од срце па макар и без зборови, наместо со зборови - а без срце!
   
 5. kikiki

  kikiki

  Член од:
  15 јули 2005
  Мислења:
  1.002
  Допаѓања:
  12
  Sekogas pred da si legnam da spijam si ja kazuvam "Oce nas"( osven ako ne zaboravam ili ne sum vo sostojba da si ja kazam :cug: )
   
 6. IGI

  IGI Il Corvo

  Член од:
  12 февруари 2006
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  4
  Јас иначе верувам во моќта на мозокот. Ако веруваш во молитвите се убедуваш самиот дека ќе се случи тоа. Затоа и немале ефект кај болните што ги спомнав погоре, тие не ни знаеле дека некој се моли за нив.
   
 7. NIKA

  NIKA F.B.I (Fausse Bonne Idée)

  Член од:
  11 април 2006
  Мислења:
  791
  Допаѓања:
  12
  SIgurno akentata bila vodena od nekoj kako Hitler ili sli4en anti-hrist....
  Mozam da ti garantiram i da ti dokazam deka ISKRENITE molitvi(molitvite isprateni do Boga od srce) se ispolnuvat...od li4no iskustvo..makar za molitelot ili onie koi se vo potreba....NEKOJ gi slu6a!!!
  A tamu kade 6to si pro4etol za ova pogore deka ne ozdravelle....pra6aj gi dali navistina toa se slu4ilo ili si go izmisliile...ili kako 6to se veli sigurno si go pro4ital na list od zelka......:mist:
   
 8. trilobite

  trilobite Гостин

  Не може да се претстави вистинска молитва под такви околности.
  Едноставно изговарање на молитви не значи и "да се молиш",инаку за овој експеримент би биле исто така погодни и дресирани папагали место луѓе!
  Не е можно да се молиме за излекување на болесници,ако до нивното излекување навистина не ни е стало!
  Не е можно со причина ,на пример да ни е стало да едни пациенти во една болница бидат излечени ,а овие друдиве.не!Глуп и бесмислен експеримент.
  Тогаш не би се работело за олеснување на маките,туку за пронаоѓање на случка.
  Вистинската намера на молитвата се разликува од ваквите намери.
  Со други зборови,не е молитвата она што може да го направат забите,јазикот и колената.
  Експериментот бара нешто невозможно.
  Значи,не е можно по емпириски пат да се добие доказ за или против.
  Заклучокот е помалку обесхрабрувачки кога би се сетиле дека молитвата е у ствари"молба",и кога ќе ја споредиме со друга ситуација во која за нешто молиме.
  Духовна неможност е емпириски да се докаже делотворноста на молитвата.
  Човек кој од искуство знае дека неговата молитва предизвикал некаква работа,би се осеќал како врач(онаков племенски).
  Таа помисла би му се удрила од глава и би му го расипала срцето.
  Овдека не се расправа дали нешто се случило врз основа на нечија молитва.
  Ако се случи она за што си се молел,тогаш молитвата секогаш допринела.
  А,ако се случи спротивното,молитвата сепак не е игнорирана,земена е на преиспитување и одбиена,за конечно наше добро и за добро на целиот свемир.
  Молитвата е форма на служење на Бога. Лука(2:36:38)
  Tаа е просто разговор со Бог.Треба да се запамти дека Божјиот одговор е понекогаш "He" и " почекај"
  Бог единствено ветува дека ги услишува нашите молитви ако се во согласност со Неговата воља.1 Јован 5:14-15
  Не треба да се се третира молитвата како магична формула.
   
 9. Крстителот

  Крстителот

  Член од:
  13 октомври 2005
  Мислења:
  525
  Допаѓања:
  46
  Крсниот знак и православната молитва можат да убиваат микроби и да предизвикаат промена на оптичките својства на водата  Москва, 17-ти Март, Интерфакс – Научниците опитно ги докажаа чудотворните својства на крстниот знак и молитвата.

  „Утврдивме дека стариот обичај, да се прекрстува храната и пијалокот пред јадење, има длабоко мистично значење. Стоиме зад тоа дека има практична корисност: храната се прочистува буквално во миг. Ова е големо чудо, што се случува буквално секојдневно” – дословно изјави физичарката Ангелина Малаковскаја, во петокот за весникот Жизн.  Малаковскаја ја проучувала силата на крстниот знак, со благослов на Црквата, скоро десетина години. Таа направила голем број експерименти, кои повеќепати ги потврдиле резултатите пред истите да бидат објавени.

  Таа во детали го разоткри единственото бактерицидно својство на водата благословена со православна молитва и покрстена. Студијата расветли ново, порано непознато својство на Божјото Слово, да ја трансформира структурата на водата, значително зголемувајќи ја нејзината оптичка густина во спектарот на кратките ултра-виолетови зраци, пишува весникот.  Научниците го потврдија влијанието на Господовата молитва и на православниот крстен знак врз патогените бактерии. Водени мостри од различни водни резервоари – бунари, реки, езера – беа земани за испитување. Сите примероци содржеле златест taphylococcus, цревен бацил. Се испостави дека со кажување на Господовата молитва и прекрстување на примероците, бројот на штетните бактерии се намалува седум, десет, сто или дури преку илјада пати.

  Експериментите се спроведени на начин, кој ја исклучува можноста за влијание на ментална сугестија. Молитвата била кажувана како од верници, така и од неверници, но бројот на патогените бактерии во различни средини и присуство, но тоа не влијаело врз намалувањето во однос на првичните примероци.

  Научниците, воедно го докажаа и позитивното влијание што молитвата и крстниот знак го имаат врз луѓето. На сите испитаници им се стабилизира и подобри крвниот притисок. Запрепастувачки, вредностите на притисокот се менувале во потребната лекувачка насока: кај луѓето со низок притисок тој се зголемувал, а кај оние со висок притисок, се намалувал.

  Било исто така вршено испитување на влијанието, ако крстниот знак се прави набрзина, т.е. невнимателно и неправилно или ако се прекрстува со неправилно споени прсти или кога трите прсти не се положуваат на определените места – средината на челото, средиштето на градите, во длабнатините на десното и левото раме – позитивните резултати биле значително послаби или сосема изостанувале.  Превземено од http://www.preminportal.com.mk
   
 10. trilobite

  trilobite Гостин

  Се оградувам од ова.:lud:
   
 11. IGI

  IGI Il Corvo

  Член од:
  12 февруари 2006
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  4
  Еве побарав малце и најдов кај го прочитав.:)
  http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=482B4139E861A54D94AAFC21CCA5DEA5

  Истражување спроведено над 1,800 пациенти кои закрепнувале од операција за бајпас на срце, покажалo дека молитвите посветени на нивното побрзо оздравување, воопшто не помагаат.

  Некои од пациентите кои знаеле дека се моли за нивно закрепнување, многу поспоро се опоравиле во однос на оние на кои им било речено дека можеби некој ќе се моли за нив.

  Пораките до Господ ги испраќале три христијански групи, две католички и една протестантска, кои ги добиле напишаните молитви во име на личноста за која се молеле.

  Се на се стапката на смртност и компликации меѓу испитаниците била отприлика иста како и кај останатите пациенти. Меѓутоа, автортите на студијата сметаат дека можен ограничувачки фактор во нивното истражување било што молетвениците и пациентите претходно не се знаеле и немале воспоставено духовна врска.
   
 12. trilobite

  trilobite Гостин

  Знам де,сум го читал,ама стојам позади то што го пишав претходно.
   
 13. NIKA

  NIKA F.B.I (Fausse Bonne Idée)

  Член од:
  11 април 2006
  Мислења:
  791
  Допаѓања:
  12
  Igi izgleda si se obrkal...ne6to......
  Go podrzuvam mislenjeto na trilobite...
  A ima li zna4enje na koja vera i pripagale....da ne celi6 kon drugo ne6to?....
  Ponekoga6 Bog ne gi ispolnuva na6ite molitvi za6to taka smeta deka e podobro za site....zamisli si site 6to se molat da fatat na sportska loto ili bingo 6to ke stane?Ili ako na Bin Laden mu se ispolnat me4tite i t.n.
  Taka da zaludno e da dokazuva6 deka molitvite ne se ispolnuvat...zavisi za 6to se moli6 nemoze da se moli6 site da umrat pa da ti se ispolni molitvata....pa i za ovie bolni 6to bile na operacija...sigurno ima nekoja pri4ina zaradi koja bog ne im gi ispolnuva...
  Moze da go smetat za nakaz no moze da go smetat i za dar....zavisi koj kako go svaka i kako sv.Duh go vdahnuva.....
  Po svetot ima tolku mnogu bolni koi 6to ne se iscereni makar i da se posetile site poklonenija i da se bile poklonici po cel svet no AKO VERA NEMAT ni6to rabota! Duri i samiot Isus koga bil na zemjata samiot veli...."Tvojata vera te spasi"
  ........
   
 14. IGI

  IGI Il Corvo

  Член од:
  12 февруари 2006
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  4
  Јас не кажав дека го подржувам тоа, само кажав дека го прочитав. Иначе имам слично мислење на твоето. ;)
   
 15. NIKA

  NIKA F.B.I (Fausse Bonne Idée)

  Член од:
  11 април 2006
  Мислења:
  791
  Допаѓања:
  12
  Ok toga6 jas ne sum razbrala....:kajg:
   

Сподели преку: